Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie pri nie idealnom svetle

Shifty
Shifty 2015-10-31 06:58:15+01
Ahojte. Ospravedlnujem sa mozno hlupu otazku, ale som amater a neviem s tym pohnut.

Snazil som sa odfotit svojho psa pri nie idealnom osvetleni. Vonku uplna tma, interier osvetleny wolframovymi ziarovkami. Problem je, ze pes je dos neposedny, takze musim nastavovat velmi kratke casy. Kvoli nim som sa snazil otvorit dieru co to slo (f/1.8). Tu je prvy problem. Je to dobre riesenie, kedze moj objektiv nie je pri tejto clone najostrejsi ? (Canon 55mm f/1.8 STM). Uz s takymto f musim drzat ISO dost vysoko a to zase nie je idealne pre snimac v mojom 60D. Na druhej strane viem ISO dodatocne odstranit, ale tym zase trpia detaily. Napadlo ma, ze mozno nemusi nutne vadit, ked bude vysledok dost podexponovany, pretoze to zase dodatocne upravit lightroom. Zaujimal by ma vas nazor na nejaky idealny kompromis v tomto pripade. Este by do uvahy pripadal blesk, ale z toho su zase odlesky. Okrem toho nemam s fotenim s bleskom vobec ziadnu skusenost. Evidujem, ze tam je, ale zatial som ho nepouzil. Dakujem za tipy.
 
tomis.ales
2015-11-03 08:59:35+01
príspevok od: Shifty
Pre mna je to trochu komplikovane. Som amater a jednoducho mozem spravit chybu napriklad pri postprocessingu a vysledok by tym padom nemusel byt relevantny.

PeCh: tiez si myslim. Poucil som sa ado buducna sa pokusim viac si prisposobovat podmienky
Ked spravis chybu, tak sa z nej poucis. Minies 0 Eur ! Pokazenych, skaredych a zbytocnych fotiek este urobis vela, neboj, tak ako my vsetci este urobime
 
Shifty
2015-11-03 09:32:57+01
Ja som to skor myslel tak, ze ked urobim chybu, nemusim si jej byt nutne vedomy. V tomto pripade napriklad by som mohol dospiet k zaveru, ze podexponovanie a nasledny postrocessing je vyrazne horsi nez vyssie ISO a nasledne odsumenie, hoci chyba mozno bola vo mne. Hlavne ked kde tu narazam na to, ze nie je jedno aky nastroj pouzijem, kedze dokazu tu istu pracu urobit rozne kvalitne. Dokonca s vystupom z Canonu sa niektore vyslovene trapia.

Ospravedlnujem sa za tie preklepy, pisem to z tabletu :-/
 
starr
2019-12-13 06:50:17+01
Dobrý deň. Chcem sa poradiť, aké mám zadať správne parametre na fotoaparáte Nikon D5100, aby som dokázala menej rozmazane fotiť sediace zviera a/alebo bežiace zviera(tá) v exteriéri pri počasí pod mrakom. Keď svieti slnko, tak mi to ide v rámci mojich možností celkom dobre, ale keď je pod mrakom, tak sú fotky rozmazané, a to aj tie statické. Objektív mám 18-55. S fotením týmto foťákom som začiatočník, za posledných 10 rokov som mala len kompakty, ktorými som pri takýchto svetelných podmienkach fotila akosi lepšie, lebo tam bol presne na to režim. Ale s týmto sa to ešte len musím naučiť. A nejde mi to ani v automatike, aj tam sú fotky rozmazané. Ďakujem vopred za rady.
 
bobino38
2019-12-13 07:43:56+01
príspevok od: starr
Dobrý deň. Chcem sa poradiť, aké mám zadať správne parametre na fotoaparáte Nikon D5100, aby som dokázala menej rozmazane fotiť sediace zviera a/alebo bežiace zviera(tá) v exteriéri pri počasí pod mrakom. Keď svieti slnko, tak mi to ide v rámci mojich možností celkom dobre, ale keď je pod mrakom, tak sú fotky rozmazané, a to aj tie statické. Objektív mám 18-55. S fotením týmto foťákom som začiatočník, za posledných 10 rokov som mala len kompakty, ktorými som pri takýchto svetelných podmienkach fotila akosi lepšie, lebo tam bol presne na to režim. Ale s týmto sa to ešte len musím naučiť. A nejde mi to ani v automatike, aj tam sú fotky rozmazané. Ďakujem vopred za rady.
Sediace a bežiace zviera je dosť veľký rozdiel fotiť, nie som až tak skúsený fotograf zvierat, ale podľa mňa by bolo vhodné ísť do fotenia s prioritou času, skúšaj si nastaviť čas minimálne 1/250s a podľa toho ti nastaví clonu, prípadne aj ISO ak máš automatiku, ak chceš to mať menej zašumené, choď s ISO dolu , tým pádom musíš skracovať aj čas, pri bežiacom zvierati sa nastaveniu vyššieho ISO asi nevyhneš, pretože tie časy budú musieť byť oveľa kratšie, prípadne vyšší level skúsiť a to kontinuálne snímanie.
 
bobino38
2019-12-13 07:49:55+01
príspevok od: starr
Dobrý deň. Chcem sa poradiť, aké mám zadať správne parametre na fotoaparáte Nikon D5100, aby som dokázala menej rozmazane fotiť sediace zviera a/alebo bežiace zviera(tá) v exteriéri pri počasí pod mrakom. Keď svieti slnko, tak mi to ide v rámci mojich možností celkom dobre, ale keď je pod mrakom, tak sú fotky rozmazané, a to aj tie statické. Objektív mám 18-55. S fotením týmto foťákom som začiatočník, za posledných 10 rokov som mala len kompakty, ktorými som pri takýchto svetelných podmienkach fotila akosi lepšie, lebo tam bol presne na to režim. Ale s týmto sa to ešte len musím naučiť. A nejde mi to ani v automatike, aj tam sú fotky rozmazané. Ďakujem vopred za rady.
Ak by si mal záujem, tak ti pošlem k tomu fajn dokument o fotení psov, prípadne kukni aj https://www.ondra-uhlir.cz/fotografovani-psu/
 
kamikzi
2019-12-13 10:28:08+01
ako sa písalo vyššie skrátiť čas uzávierky alebo zvýšiť ISO osobne minimálne na tie statické (ak máte 100€ na investovanie) tak by som pohľadal 50mm f/1,8G (alebo D verzia tá sa dá zohnať aj za 60€) ..lepšia svetelnosť čiže kratšie použiteľné časy s nižším ISO
 
blahoslav J B Art
2019-12-13 12:00:26+01
a tu je ukazka, ako to funguje s tymi kratkymi casmi
https://www.youtube.com/watch?v=CmjeCchGRQo
 
PeCh
2019-12-13 19:17:33+01
Pre amatéra bez vyšších ambícií najlepšia rada: skús si nastaviť režim Šport (zvyčajne ikona bežca). Nastaví ti parametre vhodné na takéto fotenie. Otázne je, či to foťák a objektív uspokojivo zvládnu.
 
starr
2019-12-14 20:46:12+01
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Budem skúšať postupovať podľa Vašich odporúčaní s časom uzávierky a s ISO-m. Je to určite na dlhšie "hranie sa", kým sa do toho dostanem..

"Pre amatéra bez vyšších ambícií najlepšia rada: skús si nastaviť režim Šport (zvyčajne ikona bežca). Nastaví ti parametre vhodné na takéto fotenie." - Toto som samozrejme skúsila ako prvé, ale výsledok bol rovnaký - úplná mazanica.
 
starr
2019-12-14 20:54:25+01
príspevok od: bobino38
Sediace a bežiace zviera je dosť veľký rozdiel fotiť, nie som až tak skúsený fotograf zvierat, ale podľa mňa by bolo vhodné ísť do fotenia s prioritou času, skúšaj si nastaviť čas minimálne 1/250s a podľa toho ti nastaví clonu, prípadne aj ISO ak máš automatiku, ak chceš to mať menej zašumené, choď s ISO dolu , tým pádom musíš skracovať aj čas, pri bežiacom zvierati sa nastaveniu vyššieho ISO asi nevyhneš, pretože tie časy budú musieť byť oveľa kratšie, prípadne vyšší level skúsiť a to kontinuálne snímanie.
Ešte mám jednu úplne laickú otázku. Ten čas napr. 1/250s, to je celým názvom aký čas? Expozičný alebo je ešte aj nejaký iný, ktorý je možné v nastaveniach meniť?

Pri takom čase napr. 1/250s by mohlo byť ISO napr. 800, či to je málo? Najlepšie bude nepýtať sa a skúšať, že?
 
bobino38
2019-12-14 21:16:18+01
Ano, ide o expozičný čas, a tých 1/250 s je niekedy pri špurte rýchleho psa niekedy málo pokial ho fotíš na blízko, je to ozaj o skúšaní jednotlivých časov a nastavenia aj ISO, ktoré pri nevhodnych svetelných podmienkach vystreli vysoko pri automatike. Najdi si v albumoch na nete, napr.500px,flickr a podobne exify fotiek a sám uvidíš kde čo ako s ISO a časom
 
poqy
2019-12-15 10:47:02+01
Pri čase 1/250, v interiéri, hádam pes sedel, by to nemusela byť mazanica. Nože pridaj fotku.
 
bobino38
2019-12-15 12:37:13+01
príspevok od: poqy
Pri čase 1/250, v interiéri, hádam pes sedel, by to nemusela byť mazanica. Nože pridaj fotku.
to bol odo mňa uvedený približný expozičný čas, pri ktorom by ten sediaci pes mohol aj celkom normalne na fotke vyjsť
 
blahoslav J B Art
2019-12-15 14:22:56+01
príspevok od: bobino38
to bol odo mňa uvedený približný expozičný čas, pri ktorom by ten sediaci pes mohol aj celkom normalne na fotke vyjsť
Fotiť psa vnútri pri slabom svetle podľa mňa nemá žiadny zmysel
 
bobino38
2019-12-15 18:10:30+01
príspevok od: blahoslav J B Art
Fotiť psa vnútri pri slabom svetle podľa mňa nemá žiadny zmysel
Ano, nemá...chcel som mu len poradiť
 
JohnNewton
2019-12-15 18:57:31+01
Sa nám tu množia tie komické vlákna
 
JohnNewton
2019-12-15 19:18:33+01
Prosím Vás, ak sa niečo nehýbe, je jedno či to je kvetináč alebo pes
1/6 sec, F 6,4, ISO 400, z ruky . Takže pri vyššom ise a nižšom clonovom čísle budú stačiť dve sviečky, čo mu budú uši ohrievať ....a svietiť
 
starr
2019-12-16 06:18:11+01
príspevok od: poqy
Pri čase 1/250, v interiéri, hádam pes sedel, by to nemusela byť mazanica. Nože pridaj fotku.
Nie v interiéri, ja fotím práveže v exteriéri. Moja otázka bola ohľadne fotenia pri počasí pod mrakom. Ohľadne fotenia v interiéri sa pýtal iný užívateľ. Ja tie rozmazané fotky všetky mažem, neukladám to.
 
starr
2019-12-16 06:20:05+01
príspevok od: bobino38
Ano, ide o expozičný čas, a tých 1/250 s je niekedy pri špurte rýchleho psa niekedy málo pokial ho fotíš na blízko, je to ozaj o skúšaní jednotlivých časov a nastavenia aj ISO, ktoré pri nevhodnych svetelných podmienkach vystreli vysoko pri automatike. Najdi si v albumoch na nete, napr.500px,flickr a podobne exify fotiek a sám uvidíš kde čo ako s ISO a časom
Ďakujem!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-12-16 12:43:05+01
Cim tazsie bodmienky, tym lepsia technika je nutna pre technicky kvalitny vysledok. Fotak s co najmensim sumom pri vysokom ISO a vysokosvetlene objektivy. Kto to nema, musi sa zmierit s vysokým sumom, velkym odpadom pripadne aj tym, ze to s danou technikou nenafoti.

Ak je technika dana a pre zachytenie pohybu je potrebny kratky cas, musi sa nastavit vysoke ISO. Inej cesty niet. Jedine fotit za lepsich podmienok.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()