Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Nikon D3200 fotenie povrchov

Alan Kistner
2016-02-19 21:30:05+01
Ahoj po pol roku dejin fotografie sme dnes presli na prax. Dnes som fotil prvy krat a bolo to na styl chodte na cintorin a spravte fotky povrchov...

Podla zadania mame spravit foto povrchov (bez upravovania cez photoshop apod.) minimalne musime odovzdat 4 fotky ktore musia byt v indesigne na 297*210( cize DINA4 na sirku) vysledna kolaz musi byt logicka.

Fotoaparaty mame skolske model je Nikon D3200 s objektivom Nikkor 50mm
mame pracovat s tzv. S-rezimom povolene mame ISO 200 az max 800 (automaticke ISO mame zakazane) cas 1/100 - 1/125

Moja otazka znie preco nemozem zachytit ostre fotky ??? vacsina je na okrajoch rozmazana teda neostra. Ucitel mi povedal ze mozem fotky orezat v pomere 2:3 nezhorsi sa tym kvalita ???

Link na galeriu fotiek ktore som dnes spravil.

https://www.flickr.com/photos/96552005@N03/

Za kazdu odpoved dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-02-19 23:32:05+01
Tomu sa hovori tupe zadanie. A to riadne tupe. Technicka stranka zadania poukazuje na to, ze ten kto ho vymyslel, asi nikdy nefotil. Veru nechcel by som, aby ma niekto taky ucil fotografovaniu.

A teraz k neostrosti v rohoch.
1. nevieme presne ozacenie objektivu a peto nevieme posudit jeho opticku kvalitu
2. link je nefunkcny a preto fotky nevidime a nemozeme sa dopatrat EXIFU, ktory by nam pomohol.
3. podla kvality objektivu, nemusia byt rohy ostre. Je to chyba. Ostrost v rohoch sa zlepsuje priclonenim, ale pri zlom objektive nepomoze nic, len ho vymenit.
4. Pri foteni detailov je lepsie pouzit makroobjektiv, ktory je optimalizovany pre fotenie na kratke vzdialenosti, co sa prejavuje prave lepsou kresbou v rohoch.

A terz k foteniu detailov
1. Nizke ISO
2. stativ
3. Najvhodnejsi je program A, lebo nim riadis clonu
4. Ces je irelevantny



Orez ti povalili preto, ze pomer stran standardizovaneho tlacoveho formatu (A4, A3....) je prave 2:3.

Vas v tej skole nic nenaucili. Smutny je stav nasho skolstva.
 
Alan Kistner
2016-02-19 23:51:45+01
tu je este raz link https://goo.gl/q5Mus8
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-02-20 00:02:20+01
Tie fotky neobsahuju EXIF, ale vyzera to tak, ze objektiv ma pri otvorenej clone zlu kresbu v rohoch.

Chyba praca s nastavenim JPG.
Chyba praca so svetlom.
Nie je v nich ziaden vklad fotografa, ak su niektore trochu zaujimave, je to samotnym povrchom a nie tym ako si to nafotil.

Ale k tomu sa maju vyjadrit v tvojej skole.
 
Alan Kistner
2016-02-20 00:12:50+01
V pripade ak link nefunguje tu je par foto. Nastastie alebo nanestastie som v Nemecku, ucitel vie fotit ale co z toho ked nevie nic naucit... Znamky dostaneme za pol roka dve ak boh da tak tri (nemecka stupnica znamok 1-6) preto mi na tom zalezi (ucitela na historiu sme mali ineho.. tam som mal na pol roka 1,4 )

objektiv sme mali tento : af-s nikkor 50mm f/1.8g
 
blahoslav J B Art
2016-02-20 00:52:15+01
príspevok od: Alan Kistner
Ahoj po pol roku dejin fotografie sme dnes presli na prax. Dnes som fotil prvy krat a bolo to na styl chodte na cintorin a spravte fotky povrchov...

Podla zadania mame spravit foto povrchov (bez upravovania cez photoshop apod.) minimalne musime odovzdat 4 fotky ktore musia byt v indesigne na 297*210( cize DINA4 na sirku) vysledna kolaz musi byt logicka.

Fotoaparaty mame skolske model je Nikon D3200 s objektivom Nikkor 50mm
mame pracovat s tzv. S-rezimom povolene mame ISO 200 az max 800 (automaticke ISO mame zakazane) cas 1/100 - 1/125

Moja otazka znie preco nemozem zachytit ostre fotky ??? vacsina je na okrajoch rozmazana teda neostra. Ucitel mi povedal ze mozem fotky orezat v pomere 2:3 nezhorsi sa tym kvalita ???

Link na galeriu fotiek ktore som dnes spravil.

https://www.flickr.com/photos/96552005@N03/

Za kazdu odpoved dakujem
ak treba splnit zadanie ohladom rezimu a expozicnych parametrov ...
tak treba prist na dane miesto v case, ked tam bude svietit pekne bocne svetlo ...
tym sa zvysi clonove cislo (pripadne zdvihnut ISO az na max. 800), zvacsi sa hlbka ostrosti a zvyrazni sa struktura povrchu ...
pomoct si mozes este nejakou vetvickou, ktorou urobis zaujimave tiene na povrchu ...
nastavit WB, saturaciu a doostrenie vo fotaku tak, aby vysledny JPEG bol farebne zaujimavy ...
treba spravne zaostrit (potvrdenie zaostrenia fotakom), aby ostre bolo to najzaujimavejsie na fotke ...
 
thelonge
2016-02-20 04:05:38+01
mam tiez pevnu 50 a treba ju priclonit aby bola kresba v rohoch, na F1.8 riadne blato. (ty na niektorych tvojich fotkach mas aj malu hlbku ostrosti). Netusim aku clonu si kde pouzil, exif by pomohol.

inak toto je fakt divne zadanie. to vam akoze zadal na S rezime aj cas aj ISO? akoze si mas prisposobit svetlo aby si ovladal clonu? ja som bol v tom ze fotograf ma prisposobit nastavenia scene, objektu...
 
Alan Kistner
2016-02-20 22:02:02+01
Ahoj ludia,

dakujem vsetkym za rady/ kritiku, teraz som spravil reupload fotiek s EXIFom (pri kopirovani z iphoto nastala chyba..) link je ten isty

chcem len podotknut ze som fotil prvy krat a fakt sme mali prvy pol rok len historiu fotografie
skusim buduci tyzden vo stvrtok kedy ma byt lepsie pocasie zajst este zo spoluziakmi fotit, ty tiez nemali nic moc (ehm vsetko rozmazane).

druhaci( 2. trieda nemam SK klavesnicu) nam povedali tiez ze to zadanie je divne a ze to s nim mame este prediskutovat.

Spoluziaci mu medzicasom
pisali mail Tema/ Zadanie: 2D-Fotografia; struktury povrchov bez priestorovej hlbky (nema byt vidno cele objekty, ryhy a vzory su chcene)
povinne co musi byt splnene: ISO max 800(autoISO nie je povolene), S-rezim, cas uzavierky 1/100-1/125 s. a objektivy sme mali vsetcie pevne 50mm( af-s nikkor 50mm f/1.8g )
 
williams
2016-02-21 00:17:34+01
Myslim si, ze na prvé fotenie máš vynikajúce výsledky. Myslím, ak by si priclonil alebo dodržal rovnobežnosť povrchu so snímačom, tak stratí sa aj tá neostrosť, ktorá je okrem prvej fotky spôsobená malou hlbkou ostrosti na tak malú vzdialenost. Objektív 50/1,8 je veľmi citlivý na tieto drobné rozdiely vzdialenosti. Ak sa vyhneš plnej diere o dve hodnoty, určite budeš mať ostré snímky ako britva.
 
JakubH
2016-02-21 00:39:42+01
Ako to teraz je vlastne so štúdiom fotografie? Ja som bol v tom, že študenti sa hlásia na tento obor, keď ich fotografia zaujíma a majú už niečo pofotené (talentovky pri prijímačkách)...nie, že prvý raz fotia v druhom polroku na škole...
 
Alan Kistner
2016-02-21 10:08:36+01
príspevok od: JakubH
Ako to teraz je vlastne so štúdiom fotografie? Ja som bol v tom, že študenti sa hlásia na tento obor, keď ich fotografia zaujíma a majú už niečo pofotené (talentovky pri prijímačkách)...nie, že prvý raz fotia v druhom polroku na škole...
Fotografiu nestudujem studujem Graficky design (komunikacny design) a fotografiu mame ako jeden z predmetov. Ovela viac hodin ako fotografie mame napr. z kreslenia, typografie, nauke o reklame, graficky design, schriftgrafik ( momentalne piseme s Unzialami a karolinskov minuskulov tusom )

Od druheho rocnika si mozem vybrat fotografiu alebo animaciu.
 
Jozep
2016-02-21 16:16:21+01
Ak máš povinne fotiť v S režime, sleduj si akú ti prihadzuje hodnotu clony, namiesto f1.8 skús ísť po hodnotách napríklad f4 až f11. Foť niekde kde je dostatok svetla príp. zvýš ISO. To by ti malo pomôcť k tomu aby bola komplet celá fotka ostrá.
A tiež asi pomôže keď budeš fotiť viac "kolmo na povrch", nebude ti potom zadok ani predok vytŕčať von z hĺbky ostrosti.
 
Alan Kistner
2016-02-21 16:52:13+01
príspevok od: Jozep
Ak máš povinne fotiť v S režime, sleduj si akú ti prihadzuje hodnotu clony, namiesto f1.8 skús ísť po hodnotách napríklad f4 až f11. Foť niekde kde je dostatok svetla príp. zvýš ISO. To by ti malo pomôcť k tomu aby bola komplet celá fotka ostrá.
A tiež asi pomôže keď budeš fotiť viac "kolmo na povrch", nebude ti potom zadok ani predok vytŕčať von z hĺbky ostrosti.
Dakujem, urcite vsetky rady vyskusam dufam len ze tento tyzden bude pekne pocasie.

Hned ako budem mat nejake foto ozvem sa.

 
inkubbus
2016-02-21 20:13:45+01
príspevok od: Alan Kistner
Dakujem, urcite vsetky rady vyskusam dufam len ze tento tyzden bude pekne pocasie.

Hned ako budem mat nejake foto ozvem sa.

na fotenie textúr nepotrebuješ extra pekné počasie. dokonca ak budeš fotiť mokré povrchy tak z toho vyjdú ešte krajšie fotky.
 
Alan Kistner
2016-02-24 22:09:14+01
Ahoj,
tak dnes chvala bohu vysiel cas a bol som fotit https://goo.gl/I61H9e

vyzera to tak ze som nebol schopny aplikovat vsetky rady kazdopadne mam tie foto teraz ostre
ucitel sa preklepol s tym S-rezimom mal to byt predsa len A-rezim..
Fotak mam pozicany do piatka uvidim co snim stihnem este pofotit.

Dakujem vsetkym este raz za tipy.

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()