Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotografovať na ostrom slnku?

kala78
2016-06-24 10:07:14+02
Príjmem akékoľvek vaše názory, na čo si treba dať pozor pri fotografovaní na ostrom slnku. Mala by som fotografovať pár svadobných záberov kamarátky. Jediný čas, ktorý vyhovuje je 13-16 hod. Nakoľko sú teraz horúčavy a ostré slnko, prosím Vás o rady, na čo si treba dať pozor. Miesto má vybrané na fotografovanie, je tam minimum chládku, tak sa chcem pripraviť na čo si treba dať pozor . Fotila som doteraz vždy len detičky, zrkadlovkou nikon d 7100, no ešte nikdy nie počas takýchto horúčav a pri ostrých slnečných lúčoch.
 
duroslav
2016-06-24 10:17:15+02
Najlepšie asi fotené subjekty postaviť do tieňa a nasvietiť ich (odrazná doska, záblesk...).
Tým sa zbavíš najväčšieho problému kedy budeš mať ostré tiene na tvárach.
Ak nemáš k dispozícii tieň (napr. niekde na lúke), tak chrbtom k slnku, ale zase platí to čo v tieni, že ich musíš zpredu nasvietiť.
 
Tibor78
2016-06-24 10:28:08+02
Odrazku necvicene oko zle znasa a potok objekty zmuria, idealne prisvietit bleskom odpalovaneho mimo fotaku.
 
PeCh
2016-06-24 10:38:43+02
Nepoznáme miesto, ani štýl požadovaných fotiek, tak ťažko radiť. V zásade vyhľadať tieň, prípadne si ho vyrobiť. Prípadne vyplniť tiene odrazkou, alebo aspoň bleskom (na takom prudkom slnku to môže byť problém, budeš potrebovať blesk podporujúci HSS, ale odrazka to istí). Múžeš skúšať fotiť zo slnkom v chrbte, ale to svadobčania budú žmúriť do svetla a aj keď fotku technicky zvládneš, nebudú na nej pekní. Lepšie bude fotiť do protisvetla alebo s bočným svetlom, kde stále budeš musieť riešiť tiene (odrazka, záblesk). Ak sa dá využi tiene, stromy... Ak by si chcela nizku hĺbku ostrosti pri svetelnom objektíve, tak ND filter je skoro nutnosťou.
.
 
francesco
2016-06-24 11:36:52+02
Ako pisu predo mnou, vykonny blesk mimo fotaku. Ak to nemas zvladnute, tak ciastocna zachrana je biela odrazka.
 
miki33
2016-06-24 21:16:15+02
vyhladat tien je fajne, ale dovolim si jednoduchy a vzdy funkcny sposob bez bleskov, bez odraziek, bez dodatocneho svietenia, bez filtrov co pouzivam pri foteni portretov - postavit ludi chrbtom k slnku a hotovo. Ziadne ostre tiene na tvarach nebudu A ze pozadie moze byt vypalene - fotim ludi, nie krajinku
 
Roman Point
2016-06-24 21:25:49+02
Odrazka alebo icelight je lepšia voľba a podstatne efektívnejšia.

HSS je úplná kravina hlavne keď sa požaduje od blesku výkon a na priamom slnku naozaj vysoký výkon..
HSS režim:
Pri 1/500 klesne výkon blesku o cca 1Ev
1/1000 o ďalšie Ev
1/2000 ďalšie Ev
1/4000 ďalšie
Takže keď sa dostaneme náhodou na priamom slnku na cas 1/8000 tak zistíme že odrazka, alebo led svetlo ( icelight ) je ďaleko rozumnejšia voľba.
Pri systemakoch to môže byť ešte dramatickejši úbytok výkonu.
Ten čo som tu popísal je pri reportrer360.
Skôr by som poradil minimálne na hlavu si zohnať taký ten čapica-dáždnik prípadne nejaký ľahký a prenosný slnečník. Pretože skôr než riešenie nasvietenia môže byť problém s prehriatim fotoaparátu a ak sa bude používať Nikon blesk tak hlavne jeho prehriatie..
 
JakubH
2016-06-25 01:52:43+02
Zožeň si asistenta a nech vytvára tieň difúznou časťou odrazky.
 
tomis.ales
2016-06-26 02:37:03+02
Tien
Odrazka alebo nieco co odraza svetlo na nich, stena...
Vykonny HSS blesk + modifikator svetla aleboe nie HSS ale ND filteer
Protisvetlo
alebo kombinacie.
Alebo schopnost najst svetlo take, ze nepotrebujes ani jednu z tychto veci. Ale to si musis iba osvojit dlhou praxou.
 
charles
2016-06-26 10:38:01+02
Nechcem sa autorky dotknúť a ani ju uraziť, pretože neviem, aký editačný program používa a v čom fotí, ale v každom prípade odporúčam fotiť do RAWu a používať napr. Lightroom. Dosť vecí sa dá potom ešte "napraviť".
 
kala78
2016-06-26 17:40:35+02
Ďakujem pekne za rady. Nakoniec sa nám podarilo nájsť aj zopár miest s chladkom a použila som blesk externý.
 
kala78
2016-06-26 17:43:47+02
príspevok od: charles
Nechcem sa autorky dotknúť a ani ju uraziť, pretože neviem, aký editačný program používa a v čom fotí, ale v každom prípade odporúčam fotiť do RAWu a používať napr. Lightroom. Dosť vecí sa dá potom ešte "napraviť".
To nieje na urážku ☺ cením si každú radu. Ligtroom používam do rawu nefotim. Ale už chcem začať i tak fotiť. Nie som profík ani úplný začiatočník tak ma tu prosím neukamenujte, ale v čom je taký rozdiel fotiť do rawu okrem toho teda že je to v mega kvalite oproti jpg.
 
Paladin25
2016-06-26 18:58:29+02
príspevok od: kala78
To nieje na urážku ☺ cením si každú radu. Ligtroom používam do rawu nefotim. Ale už chcem začať i tak fotiť. Nie som profík ani úplný začiatočník tak ma tu prosím neukamenujte, ale v čom je taký rozdiel fotiť do rawu okrem toho teda že je to v mega kvalite oproti jpg.
Nejde o "mega" kvalitu... ale o možnosti dodatočnej práce s fotkou... aj jpg z foťáku vzniká z rawu ale foťák mu povie ako toto jpg z rawu vyvolať. Ak fotiš do raw a následne to upravuješ v PC máš oveľa väčšiu možnosť zasiahnuť do tohto vyvolania jpg.

V podstate môžeš rovnaké úpravy ako robíš s rawom robiť aj s jpg súborom s foťáku avšak ak napríklad budeš ťahať tiene alebo niečo podobne v jpg to bude hneď vidieť a vzniknú artefakty...
 
Paladin25
2016-06-26 19:00:02+02
Tu máš o tom jeden z mnohých článkov...

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/raw-tiff-jpg/
 
Roman Point
2016-06-27 12:59:39+02
Keď nepoznáme rozdiel medzi raw a jpg tak nemá zmysel v tomto štádiu vývoja a štúdia ( ak nejaké je ) sa tým zapodievať. A treba naďalej využívať jpg formát.
 
Marek Vančo
2016-06-27 16:06:37+02
Do protisvetla. Tieň v tvári si vytvorí fotená osoba automaticky. Ale treba to mať zvládnuté, lebo protisvetlo je dosť zradné. Skús si pozrieť nejaké videá na youtube o fotení portrétov v protisvetle.
 
kala78
2016-06-27 16:18:25+02
príspevok od: Roman Point
Keď nepoznáme rozdiel medzi raw a jpg tak nemá zmysel v tomto štádiu vývoja a štúdia ( ak nejaké je ) sa tým zapodievať. A treba naďalej využívať jpg formát.
nie som študovaný fotograf .... každý niekde začína a postupne sa vyvíja .... či? .... že nemá zmysel sa zapodievať ..... to keby si povedali školáci v škole, keď niečo nevedia (ako ja neviem rozdiel okrem tej kvality), ako by to asi bolo
 
kala78
2016-06-27 16:21:19+02
príspevok od: Roman Point
Keď nepoznáme rozdiel medzi raw a jpg tak nemá zmysel v tomto štádiu vývoja a štúdia ( ak nejaké je ) sa tým zapodievať. A treba naďalej využívať jpg formát.
každopádne si určite o tom niečo naštudujem a začnem skúšať
 
Roman Point
2016-06-27 18:46:06+02
príspevok od: kala78
nie som študovaný fotograf .... každý niekde začína a postupne sa vyvíja .... či? .... že nemá zmysel sa zapodievať ..... to keby si povedali školáci v škole, keď niečo nevedia (ako ja neviem rozdiel okrem tej kvality), ako by to asi bolo
Ani ja nie som vyštudovaný fotograf takže sme na tom v podstate rovnako
 
mikkael
2016-06-27 20:09:35+02
k uprave: robit upravy jpeg a nie raw je v 90% barbarstvo... prehnane metaforicky povedane, rawko je ako cerstva vlacna modelarska hlina, jpeg uz len taka odlezana a obschla
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()