Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

ISO a expozícia pri fotení zvierat v exteriéri

Ľuboš.gábor
2017-06-01 10:46:28+02
Zdravím, predošlé témy som si pozeral ale nenašiel nič podobné, čiže sa vopred ospravedlňujem ak tu nejaká podobná je.
Skúšam fotiť s bazárovou 70-200kou f2.8 VR1 zvieratá v parku a neustále experimentujem s rôznymi nastaveniami, aby som zachytil rýchly pohyb, občas sa zadarí, občas je to celé zašumené, občas mám snímku extrémne podexponovanú. Rád by som bol keby ste mi napísali aké nastavenia využívate pri fotení vtákov napríklad v parku, v prírode, nastavenie expozície, čas, akú clonu napríklad pri ohnisku 200mm, čo sa Vám napríklad osvedčilo.... prikladám 2 fotky z ktorých som spravil výrez ale ako začiatočníkovi mi nie je uplne jasné prečo je prvá ostrejšia a druhá zašumená, pri obidvoch som použil potlačenie šumu. 1. fotka - 1/1600, iso 1000(auto), f4, 2. fotka 1/1600, iso 200, f3.2 , 3. fotka - ISO 200, 200mm, f2.8, čakal by som že pri nižšom ISE bude fotka čistejšia, no bola uplne podexponovaná a keď som vyťahoval expozíciu tak bola dosť zašumená.... za každú radu budem vďačný, učíme sa predsa neustále Dnes som mal nastavené AUTO ISO - max 1000, fotil som na 200mm, pri clone 2.8-4 , tipujem že ak iso nestačilo tak fotku brutálne podexponovalo, len uplne nechápem, ak to robíte ak použite väčšie iso ako dokážete tak pekne odšumiť foto, aj na DX Vopred ďakujem za nejaké tipy.
 
Ľuboš.gábor
2017-06-01 10:52:12+02
prikladám ešte 2 fotky, kde sa ISO pohybuje okolo 140-160 ale sú zašumené, čakal by som pri takom nízkom ISE že budú fotky čisté, či je to o tom že boli vtáky v tieni, alebo ich nezaostrilo dobre kvôli nízkej clone, alebo je to výrezom.....
 
helmiczka
2017-06-01 11:10:14+02
Trochu viac poštuduj, ako funguje vzťah medzi clonou, časom a ISOm.
Ak fotku extrémne podexponuješ a následne zosvetlíš, tak je jasné, že tam bude obrovské množstvo šumu. Radšej nastav vyššie ISO, než následne v počítačí zosvetľovať. Ak by tie vyššie ISO hodnoty boli nanič, tak by ich tam výrobcovia nedávali
 
fatality
2017-06-01 11:18:16+02
príspevok od: Ľuboš.gábor
prikladám ešte 2 fotky, kde sa ISO pohybuje okolo 140-160 ale sú zašumené, čakal by som pri takom nízkom ISE že budú fotky čisté, či je to o tom že boli vtáky v tieni, alebo ich nezaostrilo dobre kvôli nízkej clone, alebo je to výrezom.....
vyrez urcite prida sum..takisto tien..takisto vysoke iso..
a zalezi aj od dx snimaca,znacky,generacie..aky pouzivas fotak?
v akom rezime fotis?
 
Ľuboš.gábor
2017-06-01 11:30:46+02
D7100 + nikon 70-200 f2.8 vr1 ... čo sa týka režimu, skúšam stále niečo čo by mi vyhovovalo, 1 deň skúsim prioritu času, nahodím 1/1600 a auto iso do 1600 napr. ale potom doma pozriem a fotky su dosť zašumené a neviem ten šum vytiahnúť dostatočne v LR.... potom 2 dni skúšam manuál, hodim si tam čas okolo 1/1250-1600, f2.8-f4, a auto iso do 2000, spravím pár fotiek, na displeji fotky vyzerajú ostré, ale doma na kompe zašumené a tiež to neviem vytiahnúť už aby boli fotky čisté, dám potlačiť šum v LR ale stále je to bieda, priložím ďalšie 2. fotky, 1fotka ISO 1100 a príde mi čistejšia ako 2. fotka kde je iso 160, rovnaká clona tuším, a čas 1/1600
 
fatality
2017-06-01 11:56:13+02
príspevok od: Ľuboš.gábor
D7100 + nikon 70-200 f2.8 vr1 ... čo sa týka režimu, skúšam stále niečo čo by mi vyhovovalo, 1 deň skúsim prioritu času, nahodím 1/1600 a auto iso do 1600 napr. ale potom doma pozriem a fotky su dosť zašumené a neviem ten šum vytiahnúť dostatočne v LR.... potom 2 dni skúšam manuál, hodim si tam čas okolo 1/1250-1600, f2.8-f4, a auto iso do 2000, spravím pár fotiek, na displeji fotky vyzerajú ostré, ale doma na kompe zašumené a tiež to neviem vytiahnúť už aby boli fotky čisté, dám potlačiť šum v LR ale stále je to bieda, priložím ďalšie 2. fotky, 1fotka ISO 1100 a príde mi čistejšia ako 2. fotka kde je iso 160, rovnaká clona tuším, a čas 1/1600
podla toho,co tu pastujes a ako to vidis/hodnotis,si dost velky "sumofob"..☺..
obe tie fotky su ciste..d7100 je dobry fotak a vyssie iso zvlada vyborne..
problem moze byt aj v postprocese..raw v LR zacinas spracuvat od nuly,takze sa
moze zdat,ze zaber je viac zasumeny,neostry s mdlejsimi farbami..v LR sa treba naucit robit..
skus si nastavit vo fotaku jpg v najvyssej kvalite..odfot nieco v priorite clony,nieco,co sa nehybe,
kde si mozes nastavit kompoziciu tak,ze nebudes rezat a je tam dostatok svetla..iso tak do 400..clona 3-4..cas ti urcite vyjde kratky..a pozri si ten jpg v pc..urcite nebude zasumeny ani neostry..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-01 11:58:06+02
príspevok od: Ľuboš.gábor
prikladám ešte 2 fotky, kde sa ISO pohybuje okolo 140-160 ale sú zašumené, čakal by som pri takom nízkom ISE že budú fotky čisté, či je to o tom že boli vtáky v tieni, alebo ich nezaostrilo dobre kvôli nízkej clone, alebo je to výrezom.....
To si musel mat riadne podexponovane, ked ti vyliezol ten banding.
 
Ľuboš.gábor
2017-06-01 12:11:36+02
Máte pravdu v tom že som si neustrážil expozíciu, chodil som po parku a striehol na kačice či nebude vzlietavať z vody, popritom sledoval vtáky ktoré pristáli na zemi, čiže som stále chodil z miesta na miesto, pozeral na vodu, v tom pristáli vtáky na opačnom mieste, otočil sa, zamieril, rýchlo pozrel do hľadáčika(tuším), korekcia expozície ukazovala presný stred, a tak som cvakol 10 fotiek, potom sa zase otočil inde kde pristáli vtáci(často v tieni) a zase cvakol, potom doma pri vyvolávaní v LR vidím podexponované fotky, tak som na viacerých vytiahol expozíciu, chyba bola aj v tom že som si pri prvej fotke nepozrel ako vyzerá na displeji a fotil ďalej..... len možno otázka prečo mi ukazovalo že fotka nie je podexponovaná a po vyfotení bola uplne tmavá, asi som mal dať auto iso do 2000-2500 ale bál som sa šumu
 
landov
2017-06-01 12:16:14+02
vsetko je to o tom - pokusit sa co najlepsie exponovat. Toto je napr. pri ISO2000, f6,3 a 400mm v lese
 
PeCh
2017-06-01 12:34:48+02
Niekoľko postrehov:
* D7100 je dobrý foťák. Nebál by som sa používať ako do 3200.
* Zdá sa mi, že používaš manuálny režim. Ak je to pravda, prestaň s tým.
* Fotky, čo ukazuješ sú dosť statické. Načo potom časy 1/1000-1/2000? Zbytočne tým zvyšuješ šum (tým, že zdvýhaš ISO).
* Nastav si auto ISO do 3200, čas daj 1/125 až 1/250 a clonu na automatiku a vyskúšaj.
* Fotka pri ktorej v postprocese upravuje expozíciu o viac ako 1EV je zlé nafotená a musí mať sakra hodnotný obsah, aby si ju v postprocese zachraňoval. Ak je to potrebné, dnešné foťáky to zvládajú dobre, ale musia byť splnené určité podmienky (napr. ak si použil ISO 100, tak zosvetlenie v postprocese o 4EV znamená reálne ISO 1600 a je to v pohode, no ak si použil už pri fotení ISO 1600, tak zabudni na to, že môžeš zosvetlovat o 4EV, max tak o 1EV).
 
Ľuboš.gábor
2017-06-01 12:51:53+02
Díki za postrehy, veľmi si to vážim Doteraz som so sigmou 18-35 fotil statické veci, s dôrazom na bookeh, tam bolo ISO 100 samozrejmosťou a clona 1.8-2.8 ale teraz pri 70-200ke sa pokúšam fotiť pohyb, agility pri psoch, letiace kačky, vtákov atď, preto som zvolil taký čas, minule som mal 1/1000 a mal som pocit že som potreboval ešte rýchlejší čas, preto som tentokrát dal 1/1600, auto iso 1000, aby som vedel v pohode vyfotiť vrabca na konári a zároveň sa otočiť v prípade potreby a vyfotiť letiacu kačku lenže problém je asi v tom, že keď som v pohybe, prostredie sa mení, raz zaostrím na svetlé miesto, raz na tmavé, zamračí sa vonku, a IS0 1000 už nestačí, fotku výrazne podexponuje .... :-/ Dobre mi radíte a ja si to veľmi vážim, musím popracovať na týchto veciach a uvidíme no Čo sa týka režimu, tak priorita času mi väčšinou hádže clonu 2.8 a vtedy sa stáva že kresba nie je príliš dobrá, preto som experimentoval s manuálom teraz, aby som mal čas cca 1/1250 minimálne Díki za rady a pomoc
 
PeCh
2017-06-01 23:59:26+02
No podľa mňa máš dobrú fototechniku a vieš z nej dostať pekné farby. Fotky sa mi celkom páčia, len im chýbajú jemné detaily. To bude buď prílišnou kompresiou alebo agresívnym odšumovaním. Nerieš toľko šum, nesnaž sa ho úplne eliminovať.

Čo sa týka expozície, píšeš, že niekedy sa ti nestačí prispôsobiť pri zmene prostredia svetlé-tmavé. Ak čakáš také zmeny a nedáš automatike dostatočnú voľnosť, tak samozrejme nečakaj vždy dobrý výsledok. Ber to tak, že objektív má limit f/2.8 a ak ti nestačí ISO 1000 a čas 1/1600, tak musíš dať fotoaparátu voľnosť, čo môže popustiť pri expozícii. Je to lepšie ako to zachraňovať z podexpozície. Ja by som pokojne volil auto ISO do 3200 a minimálny čas 1/250 (na začiatok). Pokiaľ bude dosť svetla, tak by neprekročil čo nechceš, no ak by už nebolo dosť svetla, tak stále by sa foťák správal rozumne.

Čo sa týka časov, tak minulý deň som fotil lietadlá, vrátane rýchlych akrobatov. Časy mi stačili od 1/160 do 1/500 (najčastejšie 1/350) a nemal som problém s pohybovou neostrosťou. V tomto mojom prípade rýchlejšie časy cez 1/1000 boli niekedy skôr kontraproduktívne (pri lietadlách je potrebné priznať rýchlosť roztočenou vrtuľou a nie ju úplne zmraziť). Pri takto dynamických scénach budeš mať skôr problém komponovať ako riešiť, či máš mať čas cez 1/1000. A vidno to aj na tvojich fotkách (useknuté chvosty). Takže radšej dlhší čas a viacej sa sústrediť na kompozíciu ako na šum (aj keď kompozícia a čas spolu nesúvisia).

Čo sa týka priority času, tak to je na toto ideálny režim (prípadne ešte P). Len skús experimentovať s dlhšími časmi, viacej sa sústrediť na dej, kompozíciu... Musíš si nájsť ten správny čas, kedy máš fotky ostré ale aby nebol zbytočne krátky, aby si nemusel zbytočne dvíhať citlivosť. Podľa mňa ten čas bude určite do 1/500.
 
Ľuboš.gábor
2017-06-02 12:50:19+02
Ok, dnes si skúsim zase Agility so psíkmi, s tým že si viac premyslím scénu, ako by mala fotka vyzerať, skúsim 30min fotiť na prioritu času (1/500), tam je len potom zase menší problém, že mi bude skoro stále hádzať clonu 2.8 a to je na 200mm pri tak rýchlom pohybe potom slabšia kresba + ja som si tak nejako zvykol všeko zrezávať tak aby sa to mne páčilo :-P a môžem vyskúšať aj prioritu clony, hodím 4, iso max 3200 a časy aké mi bude hádzať. Je pravda že som si posledné 2 týždne zvykol v LR hrať sa s fotkou až príliš keď tam bolo vyššie ISO a prišiel som o detaily, neustále som zvyšoval (expozíciu, tiene, znižoval svetlo, vyťahoval svetelnosť(potlačenie šumu). díki za rady a tipy veľmi si to cením, možno ešte 2 otázky, meranie expozície aké zvyknete používať pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch(bodové, zvýraznený stred) + odšumovanie v PS vs LR , zatial som si zvykol na to jednoduché v LR, ale tým prichádzam o mnoho detailov, v PS-ku niekto z vas "odšumuje" ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-02 14:10:01+02
príspevok od: Ľuboš.gábor
Ok, dnes si skúsim zase Agility so psíkmi, s tým že si viac premyslím scénu, ako by mala fotka vyzerať, skúsim 30min fotiť na prioritu času (1/500), tam je len potom zase menší problém, že mi bude skoro stále hádzať clonu 2.8 a to je na 200mm pri tak rýchlom pohybe potom slabšia kresba + ja som si tak nejako zvykol všeko zrezávať tak aby sa to mne páčilo :-P a môžem vyskúšať aj prioritu clony, hodím 4, iso max 3200 a časy aké mi bude hádzať. Je pravda že som si posledné 2 týždne zvykol v LR hrať sa s fotkou až príliš keď tam bolo vyššie ISO a prišiel som o detaily, neustále som zvyšoval (expozíciu, tiene, znižoval svetlo, vyťahoval svetelnosť(potlačenie šumu). díki za rady a tipy veľmi si to cením, možno ešte 2 otázky, meranie expozície aké zvyknete používať pri rýchlo sa pohybujúcich objektoch(bodové, zvýraznený stred) + odšumovanie v PS vs LR , zatial som si zvykol na to jednoduché v LR, ale tým prichádzam o mnoho detailov, v PS-ku niekto z vas "odšumuje" ?
Treba fotit kvalitne a nie zachranovat v LR brutalnymi orezmi, doostrovanim a odsumovanim. Takze najprv pracuj na technike. Fotky nezachranuj, ale maz. Upravovat zacni, az nieco nafotis technicky dobre.
 
netmouse
2017-06-02 14:48:03+02
a fotil si vobec do RAW?
 
Ľuboš.gábor
2017-06-02 15:27:42+02
príspevok od: Karol Srnec
Treba fotit kvalitne a nie zachranovat v LR brutalnymi orezmi, doostrovanim a odsumovanim. Takze najprv pracuj na technike. Fotky nezachranuj, ale maz. Upravovat zacni, az nieco nafotis technicky dobre.
To je svätá pravda, už som to počul a čítal mnohokrát, že čím kvalitnejšia fotka, tým menej zásahov je potrebných, možno bola chyba že už od začiatku čo som sa začal pohrávať so zrkadlovkou som si zadovážil LR+PS a snažil sa zachraňovať nepodarky Súhlasím s mazaním, aj to robím, len tá radosť z toho že sa niečo viac menej podarí u úplneho začiatočníka + ak chcem spätnú väzbu, tak občas niečo hodím
PS: Áno fotím od začiatku len do RAW.
 
PeCh
2017-06-02 15:35:32+02
Však je to o čom skúšať a nájsť si, čo v danej situácii funguje najlepšie. Skúmať a hľadať príčinu chýb, ale dať si pozor na skutočnú príčinu, ktorá môže byť iná ako si často myslíme (píšeš, že na 200mm ohnisku pri clone f/2.8 a rýchlom pohybe máš slabšiu kresbu, no kresba objektívu nezávisí od rýchlosti pohybu, to by smerovalo k pohybovej neostrosti ale podľa fotiek skôr od postprocese).

A k odšumovaniu, tak LR som nepoužíval, ale celkom mi vyhovoval jeden plugin na wavelet denoise. Teraz som však zjednodušil workflow a už som nič neodšumoval niekoľko rokov. Používam Fuji, nastavim odšumovaniu na minimum a s výstupom som spokojný a zväčša úpravu expozicie, či úpravu svetiel a tieňov urobím priamo vo foťáku a potom si už fotky iba stiahnem z foťáku a ďalej neupravujem.
 
Ľuboš.gábor
2017-06-02 19:26:43+02
Bol som si trocha vyskúšať teóriu, nahodil som si prioritu času, 1/500, iso do 200 vďaka slnku, clonu mi hádzalo od 2.8-7 ..... subjektívny pocit po fotení bol taký, že zo 150 fotiek bude aspoň 70 pekne ostrých ... no po prezretí v PC 1/3 zle zaostrených, 2/3 ostré, trošku rozmazané a 3/3 boli neostré, ako keby FF, neviem to vysvetliť, ako keby pri ostrení.... subjektívny názor teraz po prezretí fotiek je, že by bolo viac ostrých fotiek pri 1/800-1000, niektoré psy sú strašne rýchle...
1. fotka pekne zaostrená, 200mm, f2.8, 1/500, iso 100
2. fotka zle zaostrená, šum, 200mm, f.8, 1/500, iso 125
3. fotka nezaostrená dobre, takých bolo kopec, neviem či som pomaly stláčal spúšť alebo niečo iné.
Bol to tréning, nemal som možnosť postaviť sa kde chcem atď, išlo mi len o to zachytiť rýchly pohyb v rámci možností, či už psík bežal oproti mne, z boku alebo inak. Pri tých nezaostrených fotkách si nie som istý kde bola chyba, či som skoro stlačiť spúšť aj keď ešte nezaostrilo, alebo niečo iné, pár fotiek preostrilo za neho, čo berem ako normálnu vec. Ale v podstate si mi potvrdil že sa dá fotiť aj s časom 1/500, len mi prišlo že pri 1/800 by som mal menej rozmazaných fotiek, subjektívny pocit... a samozrejme pár fotiek pri ISU 120-140 bolo zle zaostrených, ako keby nezaostrených, také zašumené boli trocha..... Nabudúce si skúsim nájsť lepšie miesto, vytvoriť kompozične lepšiu fotku, ak to bude možné, aby bola viac zaujimavá + zvýšiť percento správne zaostrených fotiek, dnes som bol trocha sklamaný či už mnou alebo nepresných ostrením.
 
Emilio
2017-06-02 21:13:30+02
Možno som si nevšimol, ale nevidím ako máš nastavené AFS. Na AFS - A, na -C? Možno by si mal sledovať, či stíha doostriť ten objektív.
 
Ľuboš.gábor
2017-06-02 23:12:29+02
Neustále mám nastavené kontinuálne zaostrovanie AF-C, také nezaostrené zábery som mával občas aj na sigme, vtedy som to dával za vine f1.8, malému pohybu pri fotení :-P ale tak dnes neviem či som sa ja pohol pri stlačení spúšte toľko krát, alebo je chyba niekde inde, tým pádom že to nezaostrí dobre, je neostrá.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()