Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotiť portréty s nízkou clonou?

t1mmx
2017-07-24 18:00:39+02
Zdravim, mám objektív tamron 60mm f/2.0 a CANON 60D, zaujímalo by ma ako fotiť portrét na nízkej clone napr tých 2.0, prekomponovanie nehrozí, čiže výber ostriaceho bodu, lenže 60D ich má len 9, a čo by ste robili kebyže sa mi ten bod vôbec nehodí do scény? Väčšinou som vybral najbližší bod a prekomponoval, ale oči neboli ostre, potom som skusil dat fotak na stativ, liveview a manualne ale to bolo strasne neprakticke. Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-07-24 18:41:05+02
Sam si si zodpovedal. Pokial mas prekontrolovane, ze nemas BF/FF, tak musis pouzivat prekomponovanie, ked nemozes umiestnit AF bod, kam potrebujes.
 
t1mmx
2017-07-24 19:06:58+02
príspevok od: Karol Srnec
Sam si si zodpovedal. Pokial mas prekontrolovane, ze nemas BF/FF, tak musis pouzivat prekomponovanie, ked nemozes umiestnit AF bod, kam potrebujes.
Tu na fore som nasiel takyto postup, myslis ze to staci takto, alebo treba nejaky specialny obrazec?

Jednoduchy test na BF/FF: s manualnym nastavenim clony (f/1.4), casu a iso (100-200) odfot to iste cez autofokus na strednom ostriacom bode a cez liveview. Samozrejme zo stativu alebo aspon polozeny na stole a casospust. Urob si dve taketo sady. Jednu na nieco vzdialene (aspon 1 km) a nieco vo vzdialenosti cca 3 metre. Potom to porovnaj a daj vediet. Dolezite je, aby si ostril na nieco kontrastne.
Ak ti cez liveview zaostri dobre a cez klasicky autofokus nie, tak...


P.S. Ked nahodou zistim ze to neostri dobre, co sa da robit ako Canon 60D nema microadjustment?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-07-24 19:40:48+02
príspevok od: t1mmx
Tu na fore som nasiel takyto postup, myslis ze to staci takto, alebo treba nejaky specialny obrazec?

Jednoduchy test na BF/FF: s manualnym nastavenim clony (f/1.4), casu a iso (100-200) odfot to iste cez autofokus na strednom ostriacom bode a cez liveview. Samozrejme zo stativu alebo aspon polozeny na stole a casospust. Urob si dve taketo sady. Jednu na nieco vzdialene (aspon 1 km) a nieco vo vzdialenosti cca 3 metre. Potom to porovnaj a daj vediet. Dolezite je, aby si ostril na nieco kontrastne.
Ak ti cez liveview zaostri dobre a cez klasicky autofokus nie, tak...


P.S. Ked nahodou zistim ze to neostri dobre, co sa da robit ako Canon 60D nema microadjustment?
Nechat nastavit v servise.
 
t1mmx
2017-07-24 20:45:45+02
príspevok od: Karol Srnec
Nechat nastavit v servise.
To ma tiez napadlo ale Canon 60D nema microadjustment, lebo tie vo vacsine servisov neberu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-07-24 21:15:36+02
príspevok od: t1mmx
To ma tiez napadlo ale Canon 60D nema microadjustment, lebo tie vo vacsine servisov neberu.
Objektivy maju v sebe mikrospinace na nastavenie focusu.
 
t1mmx
2017-07-25 15:59:22+02
príspevok od: Karol Srnec
Objektivy maju v sebe mikrospinace na nastavenie focusu.
Dneska som to skusal, dal som nejaky text, odfotil ho a cely riadok bol aj pri f/2 ostry, tým ze je to macroobjektiv mam skusit aj na dlhsiu vzdialenost? A je pravda ze ked fotim cez liveview nemoze sa stat ff/bf?
 
PeCh
2017-07-25 20:02:02+02
príspevok od: t1mmx
Dneska som to skusal, dal som nejaky text, odfotil ho a cely riadok bol aj pri f/2 ostry, tým ze je to macroobjektiv mam skusit aj na dlhsiu vzdialenost? A je pravda ze ked fotim cez liveview nemoze sa stat ff/bf?
Áno, pri liveview nebudeš mať ff/bf. Je to z princípu, ako sa pri liveview ostrí - priamo na senzor, teda keď je zaostrené, tak je to zaostrené priamo na senzore a na danom mieste. Preto majú CSC prednosť v presnosti ostrenia.

FF/BF ti zladia v každom poriadnom servise. Nevyrieši ti to problém prekompovania. Na to si potrebuješ iné telo a objektív. Ak vyslovene nepotrebuješ akčný fotoaparát (čo asi nie, keď používaš 60D), tak by som volil CSC.
 
markato1
2017-07-25 20:02:43+02
príspevok od: t1mmx
Dneska som to skusal, dal som nejaky text, odfotil ho a cely riadok bol aj pri f/2 ostry, tým ze je to macroobjektiv mam skusit aj na dlhsiu vzdialenost? A je pravda ze ked fotim cez liveview nemoze sa stat ff/bf?
co ti brani to namiesto pytania hned aj urobit ?..vyskusaj hned co potrebujes a kludne aj niekolko krat,objektiv nemusi stale spolahlivo ostrit..myslim ze ,BF/FF mozes mat aj pri live wiev,pokial neostris manualne pri niekolkonasobnom zvecseni,kde si zaostrenie vies dobre skontrolovat
 
t1mmx
2017-07-26 11:43:25+02
príspevok od: markato1
co ti brani to namiesto pytania hned aj urobit ?..vyskusaj hned co potrebujes a kludne aj niekolko krat,objektiv nemusi stale spolahlivo ostrit..myslim ze ,BF/FF mozes mat aj pri live wiev,pokial neostris manualne pri niekolkonasobnom zvecseni,kde si zaostrenie vies dobre skontrolovat
len ma zaujimalo, ze co tam odfotit? Tiez nejaku tabulku s textom napr. na 10 metrov?
 
blahoslav J B Art
2017-07-26 15:47:26+02
príspevok od: t1mmx
len ma zaujimalo, ze co tam odfotit? Tiez nejaku tabulku s textom napr. na 10 metrov?
https://www.youtube.com/watch?v=J3XK4hf-NF0
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()