Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografovat v "L" kvalite, alebo v "M" kvalite??

ANDY1955
2018-02-13 17:31:06+01
Dobry den pani, z roznych zdrojov, forach, recenziach, som sa docital, ze cim menej pixelov , tym ostrejsia fotka. A prave preto sa pytam?? Mal som canon 350D (8Mpx), a teraz mam canon 77D (24Mpx). No ked porovnavam fotografie, stale, stale sa mi zada ze ta 350-tka ma snimky ostrejsie aj peknejsie, co ma priznam sa trochu prekvapilo... Co ziskam a co stratim?? ak budem fotit v "M" kvalite a nie v "L" kvalite??....Budu fotky ostrejsie ked budem fotit na 12Mpx?? Viem ze stratim na detailoch mozno, ale je to take rozhodujuce, ked ratam s tym ze pojdem do formatu A4 max. A3...Hovori sa ze ked je uz na malom cipe vela Mpx , tak si skor zavadzaju ako si pomahaju.. a teda ked pouzijem kazdy druhym (12Mpx), budu tiez tie nevyuzite zavadzat, alebo nie??
A druhy dvovod mojej otazky je aj to ze fotenim na "L" kvalite su fotky vsetky okolo 8-9 MB, coz na karte ani taky problem neni , ale potom ta praca s nimi, posielanie mailom a pod. to uz je horsie, je to obrovsky objem dat...
Dakujem...
 
M41
2018-02-13 17:48:43+01
Šak foťák máš. Tak prepni a vyskúšaj či budú ostrejšie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-02-13 18:04:49+01
Veru, toto mozes vyskusat sam. Ale jedine co ziskas su mensie subory (objemovo). Fotku zmensis lahko, stratene body ale nikdy nevratis.
 
robertondrejovic
2018-02-13 18:22:05+01
Tiež som prišiel na to že na monitore sa fotka zobrazí najostrejšie keď má rozmery ako je natívne rozlíšenie monitora v mojom prípade je to 1920 x 1200. Je to preto lebo grafická karta nemusí nič resamplovať lebo buď to preostrí alebo rozostrí ale býva že sa trafí. No ale nevidím dôvod prečo by som mal fotiť inak ako na maximálnu možnú kvalitu akú foťák dokáže v mojom prípade 14 bit bezstratovo komprimovaný RAW z neho si spravím čo mi je po chuti len naopak to nejde.
 
JSP070
2018-02-13 20:21:38+01
Keď zmenšíš 24 Mpx fotku zo 77D na 8 Mpx, tak bude istotne ostrejšia ako z 350D. Fotiť na 12 Mpx kvôli ostrosti je nezmysel.
 
PeCh
2018-02-14 13:21:50+01
Tiež odporúčam vyskúšať. Mne fotil fotograf moju vlastnú svadbu tiež na menšie rozlíšenie (10 Mpx namiesto plných 21 Mpx) a spokojnosť bola na oboch stranách. Reálne pokiaľ nefotíš niečo, kde vieš, že to rozlíšenie budeš potrebovať, tak ti 12 Mpx bohate stačí na A4 (možno i A3) len prídeš o možnosť orezu. Čo sa týka klientov, tak tí zväčša nepotrebujú veľmi vysoké rozlíšenie. Rozdiel by aj tak nevideli, nehovoriac, že už vôbec nerozoznajú 12 a 14 bit. V každom prípade by som sa dohodol, že dostanú fotky veľké pre kvalitnú tlač do rozmeru A4 a vyššie rozlíšenie by si zapínal pre prípad, že by zákazník potreboval tlač na väčší rozmer. Ak si fotíš pre seba, tak sa pouvažuj, či si vyššie rozlíšenie niekedy využil (obrovský monitor, nadrozmerná tlač...).

Osobne však fotím na plné rozlíšenie, ale v tomto rozlíšení si fotky archivujem a pre bežné použitie ich sťahujem na cca 3 Mpx. To mi bohate stačí na monitor aj na tlač do 15×10. Vo vyššom rozlíšení som tlačil naozaj iba zopár fotiek a aj to bolo "iba" A4.
 
ANDY1955
2018-02-14 15:56:39+01
príspevok od: PeCh
Tiež odporúčam vyskúšať. Mne fotil fotograf moju vlastnú svadbu tiež na menšie rozlíšenie (10 Mpx namiesto plných 21 Mpx) a spokojnosť bola na oboch stranách. Reálne pokiaľ nefotíš niečo, kde vieš, že to rozlíšenie budeš potrebovať, tak ti 12 Mpx bohate stačí na A4 (možno i A3) len prídeš o možnosť orezu. Čo sa týka klientov, tak tí zväčša nepotrebujú veľmi vysoké rozlíšenie. Rozdiel by aj tak nevideli, nehovoriac, že už vôbec nerozoznajú 12 a 14 bit. V každom prípade by som sa dohodol, že dostanú fotky veľké pre kvalitnú tlač do rozmeru A4 a vyššie rozlíšenie by si zapínal pre prípad, že by zákazník potreboval tlač na väčší rozmer. Ak si fotíš pre seba, tak sa pouvažuj, či si vyššie rozlíšenie niekedy využil (obrovský monitor, nadrozmerná tlač...).

Osobne však fotím na plné rozlíšenie, ale v tomto rozlíšení si fotky archivujem a pre bežné použitie ich sťahujem na cca 3 Mpx. To mi bohate stačí na monitor aj na tlač do 15×10. Vo vyššom rozlíšení som tlačil naozaj iba zopár fotiek a aj to bolo "iba" A4.
No mne by asi tacil ten tvoj postup co popisujes, lebo fotim viacmenej pre seba, a ked uz tak len klasicke reportazne fotografie, alebo krajina, architektura, sport....Ja viem ze by mi na 99% stacilo fotit na 12Mpx, len ked ja mam vzdy taku dilemu??.. ze co ak si niekto zmysli ze chce z nejakej fotky plagat 1x1m??
 
Azimut
2018-02-14 17:08:56+01
Keď už sa tak bavíme: Z fotiek si robím výber, orežem na 16:9, dám na SD kartu a pozerávam na TV. Otázka: stačí rozlíšenie aké ma televízor, či ?
 
ANDY1955
2018-02-14 19:29:32+01
príspevok od: Azimut
Keď už sa tak bavíme: Z fotiek si robím výber, orežem na 16:9, dám na SD kartu a pozerávam na TV. Otázka: stačí rozlíšenie aké ma televízor, či ?
Ja , mas pravdu, no keby ja teraz vedel ake ma rozisenie moj Sony televizor s uhloprieckou 80 cm... iste to je kdesi v paieroch, no keby som vedel kde su??
 
JohnNewton
2018-02-14 20:26:48+01
príspevok od: ANDY1955
No mne by asi tacil ten tvoj postup co popisujes, lebo fotim viacmenej pre seba, a ked uz tak len klasicke reportazne fotografie, alebo krajina, architektura, sport....Ja viem ze by mi na 99% stacilo fotit na 12Mpx, len ked ja mam vzdy taku dilemu??.. ze co ak si niekto zmysli ze chce z nejakej fotky plagat 1x1m??
Predaj 77D a kúp si znovu 350 D, nebudeš trpieť dilemou Zmysel archivácie RAWu v max. kvalite aj pre budúcnosť Ti úplne uniká....
 
JohnNewton
2018-02-14 20:40:08+01
príspevok od: ANDY1955
Ja , mas pravdu, no keby ja teraz vedel ake ma rozisenie moj Sony televizor s uhloprieckou 80 cm... iste to je kdesi v paieroch, no keby som vedel kde su??
Zabi prasa, vygúľaj sudy, pozvi baby a nás na párty a my to zistíme
 
K1000
2018-02-14 21:03:20+01
V dnešnej dobe sa dá kúpiť 2 TB disk za 80€. Nie je najjednoduchšie vždy fotiť v najvyššom rozlíšení aké fotoaparát dovolí, do RAW v najväčšej bitovej hĺbke čo to dá? Nikdy nevieš, ako budeš chcieť o 5 alebo 10 rokov s tými fotkami naložiť.
 
PeCh
2018-02-14 22:14:49+01
príspevok od: ANDY1955
No mne by asi tacil ten tvoj postup co popisujes, lebo fotim viacmenej pre seba, a ked uz tak len klasicke reportazne fotografie, alebo krajina, architektura, sport....Ja viem ze by mi na 99% stacilo fotit na 12Mpx, len ked ja mam vzdy taku dilemu??.. ze co ak si niekto zmysli ze chce z nejakej fotky plagat 1x1m??
Reálne skoro každému (99,99 %) stačí rozlíšenie do 8 Mpx - s tým sa dá tlačiť A4@300 DPI. Napriek tomu realita je taká, že skoro každý fotí na plné rozlíšenie (dnes okolo 20 Mpx) a 80 % z nich si nevytlačí ani len fotku 15×10 a fotky pozerá na monitore s 2 Mpx rozlíšením.
 
PeCh
2018-02-14 22:18:13+01
príspevok od: Azimut
Keď už sa tak bavíme: Z fotiek si robím výber, orežem na 16:9, dám na SD kartu a pozerávam na TV. Otázka: stačí rozlíšenie aké ma televízor, či ?
Ak to chceš len na pozeranie na tej konkrétnej TV, tak áno stačí to. Dokonca je to ideálne. Telka ich bude rýchlejšie načítavať, nebude ich škálovať, môžeš ich doostriť priamo pre tú telku. Ale ak to chceš na archiváciu, tak tam by som to dal dnes (pre telku) v rozlíšení pre 4K (aj keď má moja telka len FullHD).
 
Azimut
2018-02-15 09:10:48+01
príspevok od: PeCh
Ak to chceš len na pozeranie na tej konkrétnej TV, tak áno stačí to. Dokonca je to ideálne. Telka ich bude rýchlejšie načítavať, nebude ich škálovať, môžeš ich doostriť priamo pre tú telku. Ale ak to chceš na archiváciu, tak tam by som to dal dnes (pre telku) v rozlíšení pre 4K (aj keď má moja telka len FullHD).
Díky, však ja som si hneď uvedomil,že to bude asi stačiť, archiváciu mám na ex.disku.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()