Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ostrenie

Lucinda
2019-05-24 14:22:37+02
Ja neviem co robim zle.mam nikkon 5100.35mm 1/8 a ked fotim portrety ostrim na jedno oko a druhe je rozmazane.aj ked pridam clonu noe je ostre
 
Paladin25
2019-05-24 14:45:57+02
príspevok od: Lucinda
Ja neviem co robim zle.mam nikkon 5100.35mm 1/8 a ked fotim portrety ostrim na jedno oko a druhe je rozmazane.aj ked pridam clonu noe je ostre
a to na ktoré ostríš máš ostré? vieš postnuť ukážku?
 
Lucinda
2019-05-24 21:18:08+02
príspevok od: Paladin25
a to na ktoré ostríš máš ostré? vieš postnuť ukážku?
Nemam teraz fotku bud opravujem a zaostrujem alebo mazem.na ktore zaostrujem je ostre druhe trosku rozmazane.kazdu fotku mi tak spravi
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-24 21:46:50+02
príspevok od: Lucinda
Nemam teraz fotku bud opravujem a zaostrujem alebo mazem.na ktore zaostrujem je ostre druhe trosku rozmazane.kazdu fotku mi tak spravi
To su zakony optiky. Vo fotografii mozes zaostrit len na jednu vzidalenost a zvysok dohanat clonou. Pri portretovani sa snazime o malu hlbku ostrosti, aby sme objekt oddelili od pozadia. Kedze pracujeme s malou DOF, musime zvolit co bude a co nebude ostre. Zvolit mozeme len jednu vzdialenost a vyberame preto to najdolezitejsie, oci. Ked oci nie su v rovnakej rovine vzdialenosti, preferujeme oko, ktore je blizsie. Inak je lepsie fotit portret dlhsim objektivom, pretoze tam bude DOF fungovat inak. Naviac to aj lepsie vyzera. Takze sa s tym netrap. Tak fotime, lebo to inak nejde.
 
Lucinda
2019-05-24 22:59:59+02
príspevok od: Karol Srnec
To su zakony optiky. Vo fotografii mozes zaostrit len na jednu vzidalenost a zvysok dohanat clonou. Pri portretovani sa snazime o malu hlbku ostrosti, aby sme objekt oddelili od pozadia. Kedze pracujeme s malou DOF, musime zvolit co bude a co nebude ostre. Zvolit mozeme len jednu vzdialenost a vyberame preto to najdolezitejsie, oci. Ked oci nie su v rovnakej rovine vzdialenosti, preferujeme oko, ktore je blizsie. Inak je lepsie fotit portret dlhsim objektivom, pretoze tam bude DOF fungovat inak. Naviac to aj lepsie vyzera. Takze sa s tym netrap. Tak fotime, lebo to inak nejde.
Dakujem krasne za radu.som myslela ze ja robim nieco zle.ale poprosila by som este o jednu.ked fotim dve osoby blizko seba kde mam ostrit alebo na aku clonu ked chcem mat oboch ostrych.dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-05-25 07:18:40+02
príspevok od: Lucinda
Dakujem krasne za radu.som myslela ze ja robim nieco zle.ale poprosila by som este o jednu.ked fotim dve osoby blizko seba kde mam ostrit alebo na aku clonu ked chcem mat oboch ostrych.dakujem
Pokial nebudu presne v rovnakej vzdialenosti, tak vzdy musis zaostrenim uprednostnit jednu, ani clona ti nemusi pomoct dosiahnut dostatocnu DOF. Opat tu pomaha vacsi odstup.
Ja sa tym netrapim. Pri kazdej poze urobim dve fotky, jednu zameriam na jednu osobu a druhu na druhu.
 
kevo7
2019-05-25 09:29:47+02
príspevok od: Lucinda
Dakujem krasne za radu.som myslela ze ja robim nieco zle.ale poprosila by som este o jednu.ked fotim dve osoby blizko seba kde mam ostrit alebo na aku clonu ked chcem mat oboch ostrych.dakujem
V tomto prípade nastav väčšie clonové číslo napr. F2,8, F4, a budeš mať oboch ostrých. Pravda tedy ani pozadie nebude tak pekne rozmazané. Existujú postupy, ktoré jednoducho treba sa naučiť. Posielam ťahák pre fotografov, kde máš úplne základné veci, ktoré treba ovládať. Máš tam niečo aj o hĺbke ostrosti (DOF) o ktorej písal Karol.
 
marianr
2019-05-27 08:47:44+02
Je zvykom ostriť na bližší objekt, dozadu je interval ostrosti väčší. Ale ak je hĺbka ostrosti pár centimertov, rozdiel je zanedbateľný.
 
marianr
2019-05-27 08:49:51+02
Existujú DOF kalkulátory do mobilu, je dobré si to prepočítať... Alebo pri fotografovaní vyskúšaj rôzne clony.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()