Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografovanie nocnej oblohy

Kortas
2020-09-22 06:21:49+02
Ahoj je tu niekto kto foti mliecnu drahu? Pouzivam objektiv 18-55 f3.5-5.6 ,fotim na stative s oneskorenim spuste o 10 sekund aby som sa vyhol rozostreniu pri cvaknuti fotky...problem je ze aj ked som skusal ostrenie na hviezdu,hyperfokalnu vzdialenost a asi vsetky mozne sposoby ostrenia no este sa mi nepodarilo ani raz zaostrit pekne hviezdy...vzdy su to len rozmazane fliacky...zostava - eos4000D 18-55 na 18mm f3.5 cas 10-15 sec iso 1600 stativ bezvetrie za akykolvek napad co skusit sku sa mi to aspom raz podarilo budem vdacny :/
 
majster333
2020-09-22 08:50:14+02
príspevok od: Kortas
Ahoj je tu niekto kto foti mliecnu drahu? Pouzivam objektiv 18-55 f3.5-5.6 ,fotim na stative s oneskorenim spuste o 10 sekund aby som sa vyhol rozostreniu pri cvaknuti fotky...problem je ze aj ked som skusal ostrenie na hviezdu,hyperfokalnu vzdialenost a asi vsetky mozne sposoby ostrenia no este sa mi nepodarilo ani raz zaostrit pekne hviezdy...vzdy su to len rozmazane fliacky...zostava - eos4000D 18-55 na 18mm f3.5 cas 10-15 sec iso 1600 stativ bezvetrie za akykolvek napad co skusit sku sa mi to aspom raz podarilo budem vdacny :/
Nekvalitný statív ktorý klesá ... alebo , zle postavený statív na niečo mäkké vietor môže rozochvieť. Daj dole popruh na krk alebo ho omotaj okolo foťáku(statívu) vo vetre plápolá, tiež to vie rozochvieť foťák.
Ostri manuálne cez živý náhľad pri zväčšení, aby bola hviezda čo najmenšia (bodová).
Zvykne byť problém, zapnutej stabilizácie na statíve pri dlhých časoch v tele alebo objektíve, kompenzuje otrasy ktoré tam nie sú = vypni ju pri tomto fotení.
Čas závierky máš dobrý, to by nemal byť problém.
Ak ani toto nepomôže,možno len neočakávaj priveľa od toho foťáku a objektívu. Je možné že schopnosti toho objektívu a šum toho snímača ťa obmedzujú. Hod sem ukážkovú fotku.
 
Kortas
2020-09-22 09:11:12+02
Ano vsetko toto som spravil stativ pevne ulozeny,bez popruhov za miesto v zavetrí...stabilizaciu nemam ani na objektive ani v tele fotoaparatu a hviezdu mam cez zivy nahlad na 10x priblizeni najmensiu moznu...len pri odfoteni je vysledna fotka rozostrena...skusal som aj ostrit na inu hviezdu -jasnejsiu a nasledne nato prelozit stativ na ine miesto a nasmerovat ho na mliecnu drahu ...vysledok rovnako zly.. fotky pridam poobede ked pridem s prace
 
Kortas
2020-09-22 09:19:42+02
Prva foto je vysledna fotka druha je test zaostrenia na najjasnejaiu hviezdu aku som nasiel na oblehe v danom case ked je to male vypada to este k svetu no po zvacseni je to doat zle... Raw mozem pridat poobede toto je JPEG vystup ( fotim do raw+jpeg
 
Kortas
2020-09-22 09:39:06+02
Popripade jedna kde je aspom naznak mliecnej drahy ale po priblizeni taktiez hviezdy len ako rozmazane flaky
 
majster333
2020-09-22 14:29:17+02
príspevok od: Kortas
Popripade jedna kde je aspom naznak mliecnej drahy ale po priblizeni taktiez hviezdy len ako rozmazane flaky
pochybujem že z toho dostaneš viac bodový obraz hviezd, vyzerá to na astigmatizmus objektívu. ale môže to byť aj vplyv atmosféry kukni aj tu: https://www.astropresov.sk/files/na-stiahnutie/ine/prirucka_k_dalekohladom.pdf
 
majster333
2020-09-22 14:48:08+02
títo to testujú napr https://www.lenstip.com/410.7-Lens_review-Canon_EF-S_10-18_mm_f_4.5-5.6_IS_STM_Coma__astigmatism_and_bokeh.html
 
novy
2020-09-22 17:33:19+02
príspevok od: Kortas
Prva foto je vysledna fotka druha je test zaostrenia na najjasnejaiu hviezdu aku som nasiel na oblehe v danom case ked je to male vypada to este k svetu no po zvacseni je to doat zle... Raw mozem pridat poobede toto je JPEG vystup ( fotim do raw+jpeg
Tie fotky sú úplne v pohode. Veď tam máš Jupiter s mesiacmi. Asi si očakával viac. Pre lepšie výsledky musíš skladať... A na nočnú oblohu sa používajú iné objektívy.
 
Tadeas
2020-09-22 19:45:07+02
Ahoj ja fotím nočnú oblohu touto istou zostavou a mám dobré výsledky, síce ja skoro všetky fotky skladám lebo táto zostava je dosť limitovaná... no zozačiatku som mal podobný problém ale mne stačí zaostriť na niečo jasné kde to jasne vidíš hviezdy sú prislabé napr: [neónka] alebo ešte cez deň a potom na objektíve nastaviť MF lebo na AF sa mi často stalo že som objektív nechtiac rozostril pri cvaknutí bez oneskorenia spúšte.
 
Otecadams
2020-09-22 21:12:53+02
príspevok od: Kortas
Prva foto je vysledna fotka druha je test zaostrenia na najjasnejaiu hviezdu aku som nasiel na oblehe v danom case ked je to male vypada to este k svetu no po zvacseni je to doat zle... Raw mozem pridat poobede toto je JPEG vystup ( fotim do raw+jpeg
Tá druhá je dobrá (dá sa zväčšiť na origo veľkosť). Takže problém bude v nesprávnom zaostrení. Ostriť na najjasnejšiu hviezdu je dobrá pomôcka, prípadne si spraviť značku na objektíve.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-09-22 21:58:02+02
príspevok od: Kortas
Popripade jedna kde je aspom naznak mliecnej drahy ale po priblizeni taktiez hviezdy len ako rozmazane flaky
Ved to mas vyborne, na to, ze mas najlacnejsiu zrkadlovku v k torej je stary hardver a k tomu setak. Musis brat do uvahy, ze ten objektiv je lacny ama chyby. Naviac fotis cez atmosferu Zeme. Musel by si byt vo vesmire, aby si to mal lepsie, alebo aspon na Havajskych ostrovoch alebo v Bolivii.
 
blahoslav J B Art
2020-09-22 22:23:06+02
aj s takym Pixelom 4a, ktory ma astrorezim, sa daju fotit celkom fajn nocne zabery, naviac ten si sam posklada zabery do vyslednej fotky
https://www.youtube.com/watch?v=AQTsw-vdyzM
 
Kortas
2020-09-23 12:37:21+02
príspevok od: Karol Srnec
Ved to mas vyborne, na to, ze mas najlacnejsiu zrkadlovku v k torej je stary hardver a k tomu setak. Musis brat do uvahy, ze ten objektiv je lacny ama chyby. Naviac fotis cez atmosferu Zeme. Musel by si byt vo vesmire, aby si to mal lepsie, alebo aspon na Havajskych ostrovoch alebo v Bolivii.
Myslite ze by pomohol svetelnejsi a kvalitnejsi objektiv ? Vela ludi chvali na astro samyang 14mm f2.8 mam jeden moznost kupit za necelych 100€ len ma trochu suchnutu sosovku tu zozadu co je najblizsie k zrkadlu...udajne to na fotke vobec nevydno ...len stale vaham lebo neviem ci lepsi objektiv bude stacit alebu bude treba aj nove telo
 
Otecadams
2020-09-23 14:07:34+02
príspevok od: Kortas
Myslite ze by pomohol svetelnejsi a kvalitnejsi objektiv ? Vela ludi chvali na astro samyang 14mm f2.8 mam jeden moznost kupit za necelych 100€ len ma trochu suchnutu sosovku tu zozadu co je najblizsie k zrkadlu...udajne to na fotke vobec nevydno ...len stale vaham lebo neviem ci lepsi objektiv bude stacit alebu bude treba aj nove telo
To sa dá riešiť donekonečna. Dieru do sveta s tým človek neurobí, takže si investíciu treba zvážiť.
Ošúchané šošovky nevyzerajú dobre, a ešte horšie sa predávajú, ale na výsledku to naozaj nemusí byť vidno. Treba vyskúšať. Tlavne nejaký silný zdroj svetla v zábere, aby nedochádzalo k odrazu svetla od zadnej šošovky na snímač.
 
scientific
2020-11-02 21:23:15+01
príspevok od: Kortas
Popripade jedna kde je aspom naznak mliecnej drahy ale po priblizeni taktiez hviezdy len ako rozmazane flaky
To je rozmazaný obraz, mal som prvú verziu 18-55 a tam predný zaostrovací člen nedržal. Treba nastaviť live wiev 10x zvaščenie, oneskorenie snímku 10s. Aby nebúchalo zrkadlo. Po zmene 18-55 STM všetko na manuálne ostrenie v poriadku s 450D.
 
preview
2020-11-03 20:04:59+01
Možno zaostriť AF a prepnúť potom na manuál aj to možno pomože.
 
MaxGamut
2020-11-12 03:30:39+01
Ahojte, mam najlacnejsi fotak a najlacnejsi objektiv a chcem fotit exoticke veci na ISO 1600. Fotky nie su pekne. Neviete preco ?
 
fatality
2020-11-12 13:40:35+01
príspevok od: MaxGamut
Ahojte, mam najlacnejsi fotak a najlacnejsi objektiv a chcem fotit exoticke veci na ISO 1600. Fotky nie su pekne. Neviete preco ?
aj tam by schopny fotograf vydoloval omnoho viac..ale dnes je in ist cestou stale lepsej a drahsej techniky,nez cestou sebavzdelavania
 
jozef84
2020-11-12 14:25:46+01
príspevok od: fatality
aj tam by schopny fotograf vydoloval omnoho viac..ale dnes je in ist cestou stale lepsej a drahsej techniky,nez cestou sebavzdelavania
Obaja máte pravdu
 
fatality
2020-11-12 16:29:40+01
príspevok od: jozef84
Obaja máte pravdu
jj..aj jednou aj druhou cestou vies dosiahnut zlepsenie ale kazda solo ma svoj limit..
ucenie sa je ale lacnejsie.. ..
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()