Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

360 st. panorama interieru / web prezentacia

Matej Rumanský
Matej Rumanský 2011-01-31 10:01:47+01
Dobry den,

Este nez zacnem..videl som, ze podobna tema tu je, no odpovede na moje otazky som nedostal.
1. Co chcem dosiahnut? - POTREBUJEM VYTVORIT VIRTUALNU PREHLIADKU INTERIERU GALERIE
2. Co mam k dispozicii? - Canon EOS 450D, Tokina 12-24, MANFROTTO statív 190XPROB + hlava 804RC2, software PTGui pro
3. Otazka c.1: dosiahnem pomocou panoramatickeho snimku dostatocne kvalitne vysledky?
Otazka c.2: nebol by vhodnejsi niektory z "Fishaye objektivov"?

Ak mate akekolvek rady, tipy a skusenosti aj mimo mojich otazok sem s nimi, nerobil som este tento typ fotografie a preto nemam ziadne skusenosti

Maly dotaz: interier nie je prilis velky, fotografovanie bude prebiehat v noci(za interieroveho osvetlenia)
 
Guba
2012-03-01 09:03:39+01
príspevok od: ceco
no to praveze neviem, ja som pri podobnom pokuse narazil na limity stativu, kedze jeho vyklopny uhol smerom dole mi zachytil max nozicky stativu
Ja by som to robil pomocou hlavy panosaurus 2.0. Ta hlava mi dovoli otacat fotakom akokolvek, bojim sa ale, ze pri pouziti toho objektivu narazim na nejaky problem, napriklad pri skladani fotografii. Ide mi hlavne o to, ci tymto objektivom dosiahnem zelaneho vysledku.
 
Guba
2012-03-01 09:07:18+01
príspevok od: salves
ak máš k dispozícii PTGui tak Hugin rozhodne nie !!! Je to softvér, ktorý je verzia od verzie nevyspitateľný a chová sa na dvoch strojoch inak ako ten istý!
Urcite si potom kupim plateny seftware. Prve pokusy by som ale skusil s huginom. Hugin je vyvijany nativne pre linux a kedze ja pouzivam iba linux, mohlo by to fungovat dobre. Skusim, no ako hovorim, neskor kupim plateny software. Dakujem za radu.
 
salves
2012-03-01 09:08:12+01
príspevok od: Guba
Dobrý deň páni. Chlel by som si vzskúšať urobiť 360 x 180 panoramu. Mam Canon 550D so setovým objektívom 18 - 55. Objednal som si pano. hlavu panosaurus 2.0. Statív dokupim v dohľadnej dobe. Podarií sa mi s týmto vybavením vytvoriť slušnú virtuálnu prehliadku, ktorú by som potom umiestnil na moju web stranku? Mala by to byť virtuálna prehliadka predávaného rodinného domu. Ďakujem za pomoc.

Takže rekapitulacia:

[b]Požiadavka /b] 360 x 180 virtualna prehliadka interieru.

Dostupna technika:

1) Canon 550D + setový objektív 18 -55
2) Panoramatická hlava panosaurus 2.0
3) Statív
4) Free open software Hugin
môj osobný názor, sa ti to nepodarí asi... poviem prečo: setový objektív zaberá pomerne malý výrez a ty to musíš vedieť pospájať, čiže celú plochu, inak ani kvôli jednému nedostatku to nebude asi možné, obzvlášť ak nemáš skúsenosť, ak budeš fotiť holé steny tak to nespojíš asi vôbec, ide o to aby SW sa mal čoho v každom políčku chytiť a to bude asi problém... Hugin je nie dobrý nástroj osobne som z neho sklamaný výborný je PTGui Pro ale neviem či ti ho niekto požičia...dá sa stiahnúť free verzia je úplne polnohodnotná ale na výstupe máš cez celú panorámu popísanú prúžkami reklamy www.ptgui.com, ak ti toto nevadí, použi PTGui ale ak nemáš skúsenosti nespravíš to žiadnym SW. Ideálne na toto by bolo rybie oko, horšie na fotenie širokáč okolo 10 mm ale kvalita by bola lepšia, len neviem či ideš fotiť holý byt alebo zariadený...komplexne to vyzerá jednoducho ale dokonať to je predsa len o technike a schopnostiach
 
salves
2012-03-01 09:11:22+01
príspevok od: ceco
To co sa tu pise je samozrejme vsetko pravda, avsak si myslim ze to ide aj o dost jednoduchsie.

Fotene to bolo 400d + sigma 18-200 na najsirsom ohnisku a na obycajnom stative za 17euro
http://cstudio.sk/files/360/360.swf

Linie su samozrejme upravovane v PS a export v Pano2VR (http://gardengnomesoftware.com/pano2vr.php)
neviem ale nejako som nepostrehol že ide o panorámu 360 x 180, alebo sa mýlim?
 
Guba
2012-03-01 09:12:21+01
Takze pani. Mozem urobit dobru virtualnu prehliadku - panoramu 360x180 stupnou setovym objektivom canon 18-55 IS? Cital som, ze to bude to zlozitejsie ako napriklad s fisheye, ale zase to bude mat viac detailov. Cakam na pano. hlavu a chcem mat istotu, ze 18-55 objektivom zelaneho vysledku dosiahnem. Vdaka za pomoc.

http://www.mihalicek.net/blog/2009/08/sfericke-panorama-prvni-pokus/
 
salves
2012-03-01 09:17:52+01
príspevok od: Guba
Takze pani. Mozem urobit dobru virtualnu prehliadku - panoramu 360x180 stupnou setovym objektivom canon 18-55 IS? Cital som, ze to bude to zlozitejsie ako napriklad s fisheye, ale zase to bude mat viac detailov. Cakam na pano. hlavu a chcem mat istotu, ze 18-55 objektivom zelaneho vysledku dosiahnem. Vdaka za pomoc.

http://www.mihalicek.net/blog/2009/08/sfericke-panorama-prvni-pokus/
takže jasná-nejasná odpoveď, tak ako sa pýtaš - nemôžeš. Ak zvládneš techniku, nemáš nato SW Hugin ti nevytvorí to čo vidíš na webe nato treba ďalší soft, Hugin je len zlepovač a to ešte nedokonalý, prečítaj si čo som napísal vyššie, na byt ti stačí úplne rybie oko alebo širokáč a aj to ale musíš vedieť používať, nie len nastaviť paralaxy, už si uvažoval ako sa zo záberu zbavíš statívu? to ti tu nik nepovedal? Všetky odpovede mali v niečom pravdu ale neboli na úrovni, ktorej výsledkom má byť plná panoráma. Inak ta hlava Panosaurus je dobrá, mám ju ale neviem, priprav sa na platenie colného dlhu asi ešte 20-21 € je to proste 20% z ceny čo máš na faktúre včetne poštovného...
 
Guba
2012-03-01 09:22:31+01
Takze co to som si precital o mojom probleme a mozem moju otazku uzavriet. 18-55mm setovym objektivom to je mozne no na 18mm ohnisku budem musiet nacvakat od 20 - 40 fotiek. Ak sa mylim, opravte ma prosim.
 
salves
2012-03-01 09:31:27+01
príspevok od: Guba
Takze co to som si precital o mojom probleme a mozem moju otazku uzavriet. 18-55mm setovym objektivom to je mozne no na 18mm ohnisku budem musiet nacvakat od 20 - 40 fotiek. Ak sa mylim, opravte ma prosim.
ak by sa dalo isto okolo 40 a viac záberov, úplne zbytočne keďže ide o miestnosť, mimo to píšeš že xceš celý byt to je X - miestností, a na vizualizáciu nemáš žiadny SW. Vyzerá to takto jednoducho aj ako všetci písali ale mne sa skôr zdalo že radili a nemali žiadnu konkrétnu skúsenosť a to je ten najväčší problém, ja keď som začínal tiež som myslel že to zvládnem za pár hodín ale je to o niečom inom, proste to chce techniku a vybavenie ak každá iná solídna činnosť... naozaj to nerob 18-55 zbláznil by si sa na rybie potrebuješ na jednu miestnosť 4+1 záber na širokáč 10mm už asi 16 + 1 záber, tak si to spočítaj a uvedom, že to nie je o pokusoch ale o výsledku...
 
Bobo2sk
2012-03-01 10:42:04+01
Volakedy som skusal nieco podobne len tak zo srandy v obyvacke. A pospajat to bol velkiky problem,tak som to zavrhol. Teraz som vsak dostal momentalnu inspiraciu. Co takto kupit 3 balicky obojstrannych lepiacich pasok, najlepsie cim lacnejsich, nech to drzi len tak tak. A po stene si polepit znacky s cisielkami a podla toho zarovnavat.
 
Guba
2012-03-01 11:02:25+01
Dakujem za odpovede. Pytal som sa viackrat na to iste, ale to z toho dovodu, ze sa mi nezobrazovali nove prispevky. Nechapem preco. Odstranenie stativu som neriesil, no mam predstavu ako na to. S navysenim ceny hlavy pocitam. Nechapem preco sa neda kupit u nas. Ja to skusim s tym 18mm ohniskom. Mam rad vyzvy a ak sa to podari, bude z toho aspon dobry pocit Uvazujem realne a viem ze to nebude lahke. V buducnosti kupim nejaky obj. s ohniskom cca 10mm. Na internete sa da najst par ludi, co to so setakom dokazali, no nenapisali ako sa na tom natrapili Skusim si to na vlastnej kozi. Co sa tyka softwareu , som zastancom open source a skusim pohladat nieco z tejto skupiny produktov. Ak sa to nepodari, pojdem do platenych programov. Dakujem za pomoc, cas, ochotu a vsetky rady. Prajem prijemny den
 
Guba
2012-03-01 11:17:07+01
Co sa tyk este Huginu. Ja viem, ze nedokaze vytvorit prezentaciu, ktora sa potom umiestni na web. Ja z huginu potrebujem len plochy vystup pospajanych fotografii. Videl som par vystupov z huginu pre sfericku panoramu a boli pospajane velmi dobre (videl som vysledky snazenie mojho znameho). Asi je to len o nastaveni parametrov pri skladani a taktiez o spravnych pluginoch ci knizniciach .Na prezeranie vysledku na webe vo forme 360x180 virtualnej prehliadky uz riesenie mam. Ako pisem, som zastancom linuxu a otvoreneho softwareu a v tejto oblasti existuje aj mnoho open source rieseni (pano tools, konverzia do quicktime, flash a podobne ). Neskor sa vybavim lepsie.
 
salves
2012-03-01 11:23:17+01
príspevok od: Guba
Co sa tyk este Huginu. Ja viem, ze nedokaze vytvorit prezentaciu, ktora sa potom umiestni na web. Ja z huginu potrebujem len plochy vystup pospajanych fotografii. Videl som par vystupov z huginu pre sfericku panoramu a boli pospajane velmi dobre (videl som vysledky snazenie mojho znameho). Asi je to len o nastaveni parametrov pri skladani a taktiez o spravnych pluginoch ci knizniciach .Na prezeranie vysledku na webe vo forme 360x180 virtualnej prehliadky uz riesenie mam. Ako pisem, som zastancom linuxu a otvoreneho softwareu a v tejto oblasti existuje aj mnoho open source rieseni (pano tools, konverzia do quicktime, flash a podobne ). Neskor sa vybavim lepsie.
Držím palce úprimne, výzva je výzva. Inak nevravím že sa to 18 nedá ale je to pracnejšie a náročnejšie na fotenie. Vieš takéto panorámy spravíš aj 35mm, ale chce to nervy a ... Skutočne Panosaura tu nekúpiš a čo je horšie asi ani inde v EU, ale s Nodalom Ninjou nie sú problémy len je drahšia ale presnejšia práve na tie vyššie ohniskové a podobne. Aj keď vyznávaš open a Hugin, ver, nie je to výhra, aj ja som s ním začínal a dnes by som ním lepil ledine klasické panorámy do tých plných by som s ním nešiel. PTGui to proste vie lebo je komerčný a pracuje sa na ňom systematicky. Držím palce
 
Guba
2012-03-01 11:24:34+01
Este ak mozem otazocku k tej hlave panosaurus pan Salves. Kupovali ste ju z ciech? Mne sa ju podarilo najst na jednom ceskom e-shope. Mohli by ste uviest aj cenu za ktoru sa Vam ju podarilo kupit, popripade poradte odkial je ju najlepsie objednat. Objednavku mozem este dnes zrusit. Dakujem a prajem prijemny den
 
Guba
2012-03-01 11:27:53+01
príspevok od: salves
Držím palce úprimne, výzva je výzva. Inak nevravím že sa to 18 nedá ale je to pracnejšie a náročnejšie na fotenie. Vieš takéto panorámy spravíš aj 35mm, ale chce to nervy a ... Skutočne Panosaura tu nekúpiš a čo je horšie asi ani inde v EU, ale s Nodalom Ninjou nie sú problémy len je drahšia ale presnejšia práve na tie vyššie ohniskové a podobne. Aj keď vyznávaš open a Hugin, ver, nie je to výhra, aj ja som s ním začínal a dnes by som ním lepil ledine klasické panorámy do tých plných by som s ním nešiel. PTGui to proste vie lebo je komerčný a pracuje sa na ňom systematicky. Držím palce
Daujem pekne za ochotu a vsetky rady. Taketo reakcie mi velmi pomozu a dokazu ma naviest. Ako pisete, ja asi z prvotnej euforie vytriezvejem, ale rad to skusim. PTGui si urcite zaobstaram, pocul som nan same chvaly . Dakujem este raz za rady a ochotu. Prajem pekny den....
 
salves
2012-03-01 12:10:36+01
príspevok od: Guba
Este ak mozem otazocku k tej hlave panosaurus pan Salves. Kupovali ste ju z ciech? Mne sa ju podarilo najst na jednom ceskom e-shope. Mohli by ste uviest aj cenu za ktoru sa Vam ju podarilo kupit, popripade poradte odkial je ju najlepsie objednat. Objednavku mozem este dnes zrusit. Dakujem a prajem prijemny den
nie kupoval som ju priamo v USA z webu vtedy vyšlo to cez paypal kurzom aj s poštovným cca 105 € ale keď to prišlo tu tak mi colnica nato vypálila DPH a doplácal som 21€ takže to stálo 126 €, môžem dostať link na toho CZ predajcu?
 
salves
2012-03-01 12:12:34+01
príspevok od: Guba
Daujem pekne za ochotu a vsetky rady. Taketo reakcie mi velmi pomozu a dokazu ma naviest. Ako pisete, ja asi z prvotnej euforie vytriezvejem, ale rad to skusim. PTGui si urcite zaobstaram, pocul som nan same chvaly . Dakujem este raz za rady a ochotu. Prajem pekny den....
inak k tomu, ak budeš oficiálne kupovať PTGui tak pozor ak s ním xceš naozaj pracovať tak kupuj len verziu Profi, tá obyč nemá niektoré podpory, ktoré by ťa potom mrzeli, že ich nemáš a naozaj je ich treba ak s tým chceš pracovať. Môžem vedieť odkiaľ si?
 
Guba
2012-03-01 12:15:37+01
príspevok od: salves
nie kupoval som ju priamo v USA z webu vtedy vyšlo to cez paypal kurzom aj s poštovným cca 105 € ale keď to prišlo tu tak mi colnica nato vypálila DPH a doplácal som 21€ takže to stálo 126 €, môžem dostať link na toho CZ predajcu?
Pravdaze, nech sa paci: http://www.photoeshop.cz/domains/photoeshop.cz/index.php?route=product/product&product_id=52
 
Guba
2012-03-01 12:16:18+01
príspevok od: salves
inak k tomu, ak budeš oficiálne kupovať PTGui tak pozor ak s ním xceš naozaj pracovať tak kupuj len verziu Profi, tá obyč nemá niektoré podpory, ktoré by ťa potom mrzeli, že ich nemáš a naozaj je ich treba ak s tým chceš pracovať. Môžem vedieť odkiaľ si?
Dakujem za pomoc a cenne rady. Som z Kosic.
 
Guba
2012-03-01 12:19:45+01
Este k tomu PTGui. Mne by asi postacovala ta obycajna verzia. Ja to potrebujem len jednorazovo a neplanujem sa tomu potom dalej venovat. Teda myslim si, ze by to na amaterske pouzitie stacilo
 
salves
2012-03-01 13:30:12+01
príspevok od: Guba
Pravdaze, nech sa paci: http://www.photoeshop.cz/domains/photoeshop.cz/index.php?route=product/product&product_id=52
pozerám že cena je prakticky totožná, doporučil by som CZ obchod aj keď neviem koľko je poštovné ale nebude to tak dlho trvať, mne to do BA prišlo z USA asi za 5-6 dní a hneď som doložil doklady a ku nám to ešte trvalo ďalších 5 dni v rámci konania a dopravy...
mimo to teoreticky by sa aj reklamácia skôr dala vybaviť keby na to niečo sa dalo aj pokaziť
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()