Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Chcený objekt zaostrený, nechcené pozadie rozostrené

Monii
2011-02-05 11:10:20+01
Ahojte, som tu nová. Mám foťák Sony DSC-H2. Chcela by som sa spýtať, ako sa na tejto "falošnej" zrkadlovke dá zaostrovať tak, ako je to v názve témy. Mám na mysli napr. statické objekty. Kvetina medzi ostatnými zaostrená, ostatné rozostrené. Ďakujem
 
KaluzMan
2011-02-05 11:19:53+01
no, s falosnou zrkadlovkou je to vzdy tazsie...
ide o to aby si dosiahla co najmensiu hlbku ostrosti... ta sa dosahuje co najmensim cislom f (prepni si tam rezim na A, vtedy budes moct menit primarne clonu, teda to f-ko), najvacsim moznym \"zoomom\" pri najmensej moznej vzdialenosti od objektu
 
bonifacko
2011-02-05 11:20:45+01
príspevok od: Monii
Ahojte, som tu nová. Mám foťák Sony DSC-H2. Chcela by som sa spýtať, ako sa na tejto "falošnej" zrkadlovke dá zaostrovať tak, ako je to v názve témy. Mám na mysli napr. statické objekty. Kvetina medzi ostatnými zaostrená, ostatné rozostrené. Ďakujem
Jedine iba tak makro. Vtedy bude pozadie rozostrene. Čim menší snímač, tym menia vzdialenosti medzi objektívom a objektom, aby si dosiahla ten efekt. Ak to chces praktizovaž na ludi, niečo s APS-C snímačom ťa neminie. Možno aj micro 4/3 sa da použiť.
 
Monii
2011-02-05 11:29:35+01
Takže prepla som režim na A, \"f\"ko najmenšie možné bolo 2,8. Čiže mám dať zoom čo najväčší a aj čo najbližšie sa priblížiť k objektu?
 
micuro
2011-02-05 11:40:53+01
príspevok od: Monii
Takže prepla som režim na A, \"f\"ko najmenšie možné bolo 2,8. Čiže mám dať zoom čo najväčší a aj čo najbližšie sa priblížiť k objektu?
tak nejak,mal som tiez kedysi Sony H2,neodsiahnes stym take rozostrenie ako na zrkadlovke,ale pokial das maximum 12x zoom a fotis napr. portret hlava + trup tak okolie bude z casti rozostrene.
 
KaluzMan
2011-02-05 11:41:19+01
príspevok od: Monii
Takže prepla som režim na A, \"f\"ko najmenšie možné bolo 2,8. Čiže mám dať zoom čo najväčší a aj čo najbližšie sa priblížiť k objektu?
jj, presne tak... zoom (pri nom sa ale uz to f-ko zvacsi... uz ho nebudes moc mat na f2.8, ale tak kedze ides fotit kvietky, tak je ten zoom opodstatneny), co najblizsie, ked este bude vediet fotak zaostrit... ale je dost mozne, ze sa ti vtedy uz nezmesti ten chceny objekt do zaberu... tak nebudes moct ist co najblizsie... No, skoda, ze mas len tu falosnu zrkadlovku, ta ma hodne obmedzene moznosti... aj ja ked som sa rozhodoval, co kupit, tak som chcel najprv falosnu zrkadlovku, ale nakoniec som kupil najjednoduchsiu (najlacnejsiu) zrkadlovku (nikon D40) a som velmi spokojny so svojou volbou... by som si bil blavu o stenu, kebyze zoberiem falosnu zrkadlovku :o))
 
Fatty
2011-02-05 11:43:24+01
príspevok od: Monii
Takže prepla som režim na A, \"f\"ko najmenšie možné bolo 2,8. Čiže mám dať zoom čo najväčší a aj čo najbližšie sa priblížiť k objektu?
no, a čo teraz???
šak si to preboha vyskúšaj ako ti je to najlepšie, namiesto vypisovania sem
ach, ľudia
 
Kat_Erdelyi
2011-02-05 11:56:58+01
príspevok od: Fatty
no, a čo teraz???
šak si to preboha vyskúšaj ako ti je to najlepšie, namiesto vypisovania sem
ach, ľudia
nehnevaj sa, ale forum bol prave na to vymysleny aby sa ludia pytali otazky a zaroven ostatni, ktorí poznaju odpovede, aby na ne odpovedali. neviem, co sa nad tym tak rozculujes, podla mna tvoj prispevok bol v ramci temy najmenej uzitocny.

ach, clovece.
 
Fatty
2011-02-05 12:07:43+01
príspevok od: Kat_Erdelyi
nehnevaj sa, ale forum bol prave na to vymysleny aby sa ludia pytali otazky a zaroven ostatni, ktorí poznaju odpovede, aby na ne odpovedali. neviem, co sa nad tym tak rozculujes, podla mna tvoj prispevok bol v ramci temy najmenej uzitocny.

ach, clovece.
človeče, ale veď jej už ktosi poradil ako na to a ďalej si to nemôže odskúšať sama?
PS: to nebolo rozčulovanie, iba taký povzdych
 
Monii
2011-02-05 12:18:19+01
Takže makro zapnuté, zoom 12x, f-ko bolo 3,7 - najmenšie možné. Fotila som najprv tri jabĺčka, no aby sa mi zmestili na displej, musela som byť veľmi ďaleko. Potom som fotila umelé kvetiny vo váze, musela som stáť na stole, aby som ich mala všetky na displeji Nakoniec chudátko zvednutú kvetinku. Ďakujem pekne za rady. A myslím si tiež, že fórum je na to, aby sa ľudia pýtali, keď im nie je niečo jasné. Takéto sa mi podarilo:
 
Marcel Rebro
2011-02-05 12:20:00+01
príspevok od: Kat_Erdelyi
nehnevaj sa, ale forum bol prave na to vymysleny aby sa ludia pytali otazky a zaroven ostatni, ktorí poznaju odpovede, aby na ne odpovedali. neviem, co sa nad tym tak rozculujes, podla mna tvoj prispevok bol v ramci temy najmenej uzitocny.

ach, clovece.
Klast otazky na ktore odpovede su priamo na tejto stranke mi pride ... zvlastne?

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-clona/

... tak sa potom necuduj ze za ludia cuduju. Navyse ked niekto napisa lopatisticky navod a dotazovatel namiesto toho aby si to vyskusal sa radsej znova opyta.

PS : ked chcem odoslat tento prispevok mam kliknut na \"odoslať komentár\" alebo \"Štart\" ?
 
fotograf11
2011-02-05 12:20:45+01
príspevok od: Kat_Erdelyi
nehnevaj sa, ale forum bol prave na to vymysleny aby sa ludia pytali otazky a zaroven ostatni, ktorí poznaju odpovede, aby na ne odpovedali. neviem, co sa nad tym tak rozculujes, podla mna tvoj prispevok bol v ramci temy najmenej uzitocny.

ach, clovece.
hehehe teoreticky aj ona by mala mat aj ruky a tiez nervove centrum zv. mozog hehehe tak nech ich obcas aj pouziva hehehe
 
Monii
2011-02-05 12:24:12+01
mrco, ja som to hneď po prvom pochopenom návode vyskúšala. Avšak sa mi nezdalo, že mám byť čo najbližšie k objektu a mať aj 12x zoom. No nezaostrilo mi to tak, ako som chcela. Preto som sa radšej opýtala, či som to pochopila správne a vyskúšala som to druhý krát.
 
fotograf11
2011-02-05 12:30:00+01
príspevok od: Monii
mrco, ja som to hneď po prvom pochopenom návode vyskúšala. Avšak sa mi nezdalo, že mám byť čo najbližšie k objektu a mať aj 12x zoom. No nezaostrilo mi to tak, ako som chcela. Preto som sa radšej opýtala, či som to pochopila správne a vyskúšala som to druhý krát.
mala by si poliat tu rastilu.. aj srdiecko... ked chcem odoslat tento komentar tak mam kliknut na \"vlozit fotografie\" alebo na \"odoslat komentar\" ?
 
falco.tinnunculus
2011-02-05 12:32:06+01
aj fotoškola je tu na to,aby v nej ľudia nachádzali odpovede na svoje otázky...
tento parameter -miera rozostrenia oblastí mimo roviny zaostrenia- sa volá hĺbka ostrosti www.ephoto.sk/fotoskola/slovnik/hlbka-ostrosti/
a ako ju vieme ovplyvniť pri fotení
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-clona/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

a ako radia ostatní, malá hĺbka ostrosti sa dá dosiahnuť z veľkej časti aj malou zaostrovacou vzdialenosťou.
 
Monii
2011-02-05 12:43:31+01
príspevok od: fotograf11
mala by si poliat tu rastilu.. aj srdiecko... ked chcem odoslat tento komentar tak mam kliknut na \"vlozit fotografie\" alebo na \"odoslat komentar\" ?
Nemusíš sa báť, poliata už je. A neviem, čo sa do mňa navážaš.
 
Monii
2011-02-05 12:46:23+01
príspevok od: KaluzMan
jj, presne tak... zoom (pri nom sa ale uz to f-ko zvacsi... uz ho nebudes moc mat na f2.8, ale tak kedze ides fotit kvietky, tak je ten zoom opodstatneny), co najblizsie, ked este bude vediet fotak zaostrit... ale je dost mozne, ze sa ti vtedy uz nezmesti ten chceny objekt do zaberu... tak nebudes moct ist co najblizsie... No, skoda, ze mas len tu falosnu zrkadlovku, ta ma hodne obmedzene moznosti... aj ja ked som sa rozhodoval, co kupit, tak som chcel najprv falosnu zrkadlovku, ale nakoniec som kupil najjednoduchsiu (najlacnejsiu) zrkadlovku (nikon D40) a som velmi spokojny so svojou volbou... by som si bil blavu o stenu, kebyze zoberiem falosnu zrkadlovku :o))
Ďakujem pekne za radu Tento foťáčik máme doma už zopár rokov. Kupovali rodičia, no postupne si kúpili malý digitál, pretože Soňák sa im nechcelo nosiť. Ver tomu, že byť na mne, tiež si kúpim zrkadlovku, nie falošnú
 
fotograf11
2011-02-05 12:51:31+01
príspevok od: Monii
Nemusíš sa báť, poliata už je. A neviem, čo sa do mňa navážaš.
len preto lebo na fotke nevyzerala... prepac len som zartoval, moj humor obcas je trosku drsny. ospravedlnujem sa Ti. urcite ale veci mozes aj samostatne riesit, necakaj vsetko od inych - fotografuj... ked mas vazny zaujem tak dosiahnut sa da vsetko. dobre svetlo Ti prajem.
 
Fatty
2011-02-05 13:07:56+01
príspevok od: Kat_Erdelyi
nehnevaj sa, ale forum bol prave na to vymysleny aby sa ludia pytali otazky a zaroven ostatni, ktorí poznaju odpovede, aby na ne odpovedali. neviem, co sa nad tym tak rozculujes, podla mna tvoj prispevok bol v ramci temy najmenej uzitocny.

ach, clovece.
máš pravdu, ale zároveň má fórum aj pravidlá, a medzi nimi je aj veta:
***Pred založením akejkoľvek témy najprv skúste pohľadať, či daná téma už vo fóre nie je diskutovaná, aby ste sa vyhli zakladaniu duplicitných tém***

www.ephoto.sk/forum/
 
hombreee
2011-02-05 13:10:48+01
príspevok od: Monii
Takže makro zapnuté, zoom 12x, f-ko bolo 3,7 - najmenšie možné. Fotila som najprv tri jabĺčka, no aby sa mi zmestili na displej, musela som byť veľmi ďaleko. Potom som fotila umelé kvetiny vo váze, musela som stáť na stole, aby som ich mala všetky na displeji Nakoniec chudátko zvednutú kvetinku. Ďakujem pekne za rady. A myslím si tiež, že fórum je na to, aby sa ľudia pýtali, keď im nie je niečo jasné. Takéto sa mi podarilo:
no vidis jak to mas pekne romazane inac cim bude to pozadie dalej tym bude rozmazanejsie.

Ale aj tak to nebude take jak so zrkadlovkou, fyzika nepusti.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()