Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

street na tajnáša alias paparazzi

trnavsky
trnavsky 2011-07-02 00:11:14+02
Raz mi skritizoval niekto fotku z parku za to, že pôsobila ako paparazzi (do obrazu zasahovali vetvy kríku). Napriek tomu že som sa neskrýval, fotil verejne, zahanbil som sa a priznám sa - následne ju aj vymazal. To je len epizódka. Ale odvtedy som zároveň naočkovaný, že mám problém pochváliť fotku, ktorá je evidentne na tajno, hoci predtým by som ju určite chválil. Napr. dnešná:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/212596/siesta/?filter=critics
Je pravda - ak som si pozeral niektoré stránky akceptovaných street fotografov, väčšinou boli zoči-voči. Aký je Váš názor - znižuje hodnotu fotky, alebo robí ju "pokútnou" ak fotografovaný nebol informovaný (mám na mysli, keď nie je ani v hanlivej a kompromitujúcej situácii a dokonca mu nevidno ani do očí) ??
 
Milstar
2011-07-04 09:04:58+02
príspevok od: istvic
BRAVO PANE,POD TO SA NAPLNO PODPISUJEM;0
Ej veru pekne napísané, hlavne predposledný odstavec. To platí aj o fotkách umiestnených na portál ( vrátane aj mojich).
 
TTL
2011-07-04 09:06:40+02
príspevok od: kecal
nikto, ani ja netvrdí že výnimočne sa dá použiť v žánri street dlhšie ohnisko, ten príklad s tým fotením z výšky je dobrým príkladsom. Ale ako vždy v živote, je to výnimka čo potvrdzuje pravidlo. A je to asi aj fakt že horizontálne môžeš prísť k objektu, vertikálne to môže byť problém, nezvratný dej

Dokonca uvediem jeden príklad ktorý si nespomenul, kde sa dá iplatniť dlhšie ohnisko - street zátišie... a podobne ..

To stále ale nevyvracuje to že street je apriori doménou širokého skla a zákla)dáku, tele je už iné kafe, poväčšine vyznievajúce trápne v kategórií street...

niečo "zhora" pre Trenčanov - z Kubranskej kyselky
Tak nakoniec sme sa zhodli.

Cely problem je ten, ze ze urobit dobru streetovku teleobjektivom je tazke, lebo sa da lahko sklznut do onej 'momentky'. Podobne ako je napr. tazke urobit dobry portret sirokacom, aby z toho nebola karikatura.

Ale lepsie je skusat nove veci ako povedat 'neda sa to'. Za fotku v galerii predsa nikto nic neda a radsej vidim, ked niekto experimentuje, nez iba aby kopiroval. Aj ked sa hovori, ze 'vsetko uz bolo nafotene'.
 
TTL
2011-07-04 09:12:48+02
príspevok od: Martin Brojo
hmm, ok pripusťme to čo tu píšeš. v tom prípade mi teda povedz aký je rozdiel medzi street a paparazzi fotografiou? alebo sa zliali tieto žánre do jedného žánru a to street?
Paparazzi beriem ako viac momentkovu, street zachytava celkove prostredie a naladu, no neviem to dobre vysvetlit.

Ono ja som netvrdil, ze sa maju vsetky zanre zmiesat dohromady. Tvrdil som iba, ze pouzitie teleobjektivu nemusi nutne fotku degradovat, ani ju nevylucuje zo zanru street. Nehovorim, ze kazdy poulicny teleportret je street. Ale takisto, ked na ulici nieco cvaknem sirokacom, automaticky sa z toho nestava street. Proste ide o obsah a ponatie.
 
zola
2011-07-04 12:48:10+02
príspevok od: Martin Brojo
hmm, ok pripusťme to čo tu píšeš. v tom prípade mi teda povedz aký je rozdiel medzi street a paparazzi fotografiou? alebo sa zliali tieto žánre do jedného žánru a to street?
co ich spaja je "candid photography" pozri napr:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paparazzi
http://en.wikipedia.org/wiki/Street_photography
 
zola
2011-07-04 13:09:39+02
príspevok od: trnavsky
Raz mi skritizoval niekto fotku z parku za to, že pôsobila ako paparazzi (do obrazu zasahovali vetvy kríku). Napriek tomu že som sa neskrýval, fotil verejne, zahanbil som sa a priznám sa - následne ju aj vymazal. To je len epizódka. Ale odvtedy som zároveň naočkovaný, že mám problém pochváliť fotku, ktorá je evidentne na tajno, hoci predtým by som ju určite chválil. Napr. dnešná:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/212596/siesta/?filter=critics
Je pravda - ak som si pozeral niektoré stránky akceptovaných street fotografov, väčšinou boli zoči-voči. Aký je Váš názor - znižuje hodnotu fotky, alebo robí ju "pokútnou" ak fotografovaný nebol informovaný (mám na mysli, keď nie je ani v hanlivej a kompromitujúcej situácii a dokonca mu nevidno ani do očí) ??
street na tajnáša alias paparazzi ako pises v nazve je bezna vec, fotografi sa ucia triafat s fotakom od pasa (from the hip) aby nedvihali fotak k oku a ostali nepovsimnuti. S dlhym ohniskom je to lahke s kratkym tazsie. Ale oboma sposobmi sa daju robit dobre fotky. Nastav 11-35 mm objektiv na f8 a manualne zaostri na 2-3 m aby si mal vsetko v istej zone ostre a páľ od pása, na AF zabudni.
Zonalne ostrenie: http://www.markushartel.com/blog/learn-from-markus/zone-focusing
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-07-04 13:13:13+02
príspevok od: zola
co ich spaja je "candid photography" pozri napr:
http://en.wikipedia.org/wiki/Paparazzi
http://en.wikipedia.org/wiki/Street_photography
 
zola
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-07-04 13:15:01+02
príspevok od: zola
www.google.com
 
maTTo_corp
2011-07-04 13:45:58+02
príspevok od: Martin Brojo
hmm, ok pripusťme to čo tu píšeš. v tom prípade mi teda povedz aký je rozdiel medzi street a paparazzi fotografiou? alebo sa zliali tieto žánre do jedného žánru a to street?
len pre úplnosť - použitie dlhého ohniska na ulici neznamená, že si paparazzi...len sa to tu s obľubou používa

http://en.wikipedia.org/wiki/Paparazzi
 
maTTo_corp
2011-07-04 13:54:40+02
sorry, nejak mi to neukázalo príspevky čo pribudli medzitým a len sa to teda opakuje
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-04 14:19:45+02
pre mnaosobne je najvacsim rozdielom medzi teleobjektivom a sirokacom pristup fotografa..prelozene to znamena,ze s dlhym ohniskom si lofnem do kaviarne vedla namestia ,kde sa premele vela ludi,popijam kavicku alebo pivo a objektivom browsujem po namesti,hladam vhodnu figuru,objekt,situaciu,moment..je to take lenive,pre mna znamenajuce,ze oddychujem..so sirokacom potrebujes nasadenie,hladat,snorit,otvorit tretie oko na plno,mat vycistenu hlavu a naplno sa venovat fotke,teda aktivny pristup fotografa,k teme ..mne osobne vyhovuje tento styl fotenia podstatne viac,
ked sedim na pive a sem tam si pozicam od kolegu fotografa jeho 400 mm dlhe sklo,najprv ma to chvilu fascinuje ake je to pohodlne,ale po chvili ma zacne palit v zadku a neobsedim,teda s fotakom v ruke.. ovela radsej beham po meste ,robim si svoje kolecka,pretoze by som mal pocit ,ze by mi nieco uslo..
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-04 14:25:00+02
jednoducho musim citit vonu pach cloveciny okolo seba,som rad priamo v deji,z velkej casti je to aj tvoje predstavenie,musis vyuzivat herecke prvky,aby si vymackal zo situacie co najviac,usmievat sa,mracit sa,tvarit sa nenapadne,splyvat s davom,alebo byt ten co jediuny videny,vzdy zavisi od situacie..
 
lu_boss
2011-07-04 14:50:24+02
V mojom ponimani je paparazzi povolanie - teda ide o fotografa, ktory sa snazi odfotit nieco, co sa mu podari uspesne predat - dieta M. Jacksona, nahu Bohdalovu na balkone, alebo ozrateho Branislava M. najlepsie v naruci knaziek lasky... Paparazziho nezaujima bezny vyjav - ten "rozhodujuci moment", o ktory ide streetmaniakom.
A paparazzimu je asi jedno, cim to cvakne, tele voli preto, ze pravdepodobnost na "ukradnutie sukromia" je vyssia...
Street maniakom by v zasade tiez mohlo byt jedno, cim "rozhodujuci moment" odpalia, no pravdepodobnost dobreho zaberu rastie s poklesom ohniskovej vzdialenosti...
A paparazzi, pokial zrovna nepracuje, moze robit celkom dobre street foto
 
schenker
2011-07-04 16:09:35+02
Da sa povazovat aj toto za street?Vsetko su to neznami ludia len som cvakol ked sa holka fotila.
 
b0baz
2011-07-04 16:33:25+02
príspevok od: schenker
Da sa povazovat aj toto za street?Vsetko su to neznami ludia len som cvakol ked sa holka fotila.
No rozhodne je to štúdiová fotka
 
panpriatel
2011-07-05 00:27:16+02
Otazka je od zaciatku zle polozena a tym padom aj reakcie su scestne. JA by som sa pytal preco foti drtiva vatsina streetfotografov (teda ludi ktory programovo zachytavaju zivot na ulici, nie turisti ktory popri foteni hradu cvaknu dajaku studentku) sirokymi ohniskami?
Odpoviem si: Ked chcem fotit street tak sa nebudem hlupo pytat jak debil ale zeberem do ruky fotak s nasadenim objektivom 40mm (pre zaciatocnikov) az 11mm pre extremistov (btw mne vyhovuje najviac 28mm ale to asi len lebo som zohnal 28mm f2.0 za hubicku :0)) a hor sa do ulic!
Hovori sa ze clenovia agenturi magnum nasadzali na svoju leicu len 35mm A 90mm objektiv. A tiez mam taky pocit ze dakedy by sa aj daco dlhsie od 50tky zislo ale nohy su lacnejsie jak novy objektiv povedzme si na rovinu.
 
panpriatel
2011-07-05 00:28:03+02
opravim sa rovno: Nie vsetky reakcie su scestne. Par ludi odpovedalo na nevyslovenu otazku visacu vo vzduchu. Vdaka im.
 
b0baz
2011-07-05 00:44:08+02
príspevok od: panpriatel
Otazka je od zaciatku zle polozena a tym padom aj reakcie su scestne. JA by som sa pytal preco foti drtiva vatsina streetfotografov (teda ludi ktory programovo zachytavaju zivot na ulici, nie turisti ktory popri foteni hradu cvaknu dajaku studentku) sirokymi ohniskami?
Odpoviem si: Ked chcem fotit street tak sa nebudem hlupo pytat jak debil ale zeberem do ruky fotak s nasadenim objektivom 40mm (pre zaciatocnikov) az 11mm pre extremistov (btw mne vyhovuje najviac 28mm ale to asi len lebo som zohnal 28mm f2.0 za hubicku :0)) a hor sa do ulic!
Hovori sa ze clenovia agenturi magnum nasadzali na svoju leicu len 35mm A 90mm objektiv. A tiez mam taky pocit ze dakedy by sa aj daco dlhsie od 50tky zislo ale nohy su lacnejsie jak novy objektiv povedzme si na rovinu.
Však sa furt melie o tom istom...Zober si poslednú ilustračnú foto čo hodil chalanisko. Odfoť ju 300mm a porovnaj si výsledok s jeho foto 20mm. Je to jasné ni ?.
 
Strana 5 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()