Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Usmrtenie hmyzu na fotenie - Makro

KaluzMan
KaluzMan 2011-07-21 19:44:18+02
Ahojte,

trochu neprijemna tema, ale tak...

Zatial som skusal iba zamrazovanie na chvilku v ladnicke... funguje to dobre az na to, ze sa zivocichy uplne skrutia, skoro do klbka...

Mate nejaky tip? ...ale nieco v ramci moznosti humane, lebo zaziva prepichovat nieco zive spendlikom by som ja nedokazal :o/
 
piggee
2011-07-21 22:16:00+02
Ja mozem odporucit slahackove bombicky. Napusti si prazdnu slahackovu alebo sifonovu flasu bombickou na slahacku (nie na sodu, sodova ma CO2 ale slahackova NO2) a tymto plynom ju udusit. Malo by to fungovat.
 
KaluzMan
2011-07-21 22:19:53+02
príspevok od: paldixy
Ako hlúpe decko áno, teraz to fotografujem. Muchy odháňam,keď som bol mľadší, tak som ich čápal, teraz kvôli foteniu rozhodne nie.
no vidis, ja zas ako maly nie... a aky rozdiel je medzi "koli foteniu" a "aby neotravovali"? vsak by ta nezabili :o) teda 99%
 
keko
2011-07-21 22:22:40+02
Smrticka je vybavenie kazdeho milovnika prirody. Mala flasticka, na dne vata, vo vate formaldehyd. Chrusta chytis, hodis do smrticky, zavres. Po piatich minutach je kazdy hmyz "hotovy". Trochu strachu z rakoviny. Ale pit a ani dychat to nemusis, pinzeta je dobra pomocka na zamedzenie kontaktu s pokozkou, este lepsie je pinzetu chytat takymi tymi prezervativovymi rukavicami.
A zakazdym, ked to tej prirode nandas, mozes posepkat: "Tu mas za tie povodne a tajfuny ..."
 
Mattvo
2011-07-21 23:28:57+02
príspevok od: keko
Smrticka je vybavenie kazdeho milovnika prirody. Mala flasticka, na dne vata, vo vate formaldehyd. Chrusta chytis, hodis do smrticky, zavres. Po piatich minutach je kazdy hmyz "hotovy". Trochu strachu z rakoviny. Ale pit a ani dychat to nemusis, pinzeta je dobra pomocka na zamedzenie kontaktu s pokozkou, este lepsie je pinzetu chytat takymi tymi prezervativovymi rukavicami.
A zakazdym, ked to tej prirode nandas, mozes posepkat: "Tu mas za tie povodne a tajfuny ..."
Podľa mňa zabíjanie hmyzu je síce neprijemne, ale keď si to tak zoberiem všeobecne koľko každý deň zabijú ľudia zbytočne nejaký hmyz lebo sa im hnusí, boja sa a pod. okrem koľko iných väčších zverov padne za obeť len jedlu napr. To už ten jeden chrobák hore dole ekosystém neovplyvní

Nechcem sa nejak vystatovať, ale fľaštička s formaldehydom, kt. vdýchneš pár krát za rok ti nemôže uškodiť
Ja študujem medicínu a v škole človek dýcha formaldehydové výpary skoro každý deň. To môže uškodiť hento len ak by si to fetoval alebo pil
 
janot
2011-07-22 00:05:09+02
príspevok od: paldixy
Ako hlúpe decko áno, teraz to fotografujem. Muchy odháňam,keď som bol mľadší, tak som ich čápal, teraz kvôli foteniu rozhodne nie.
A keď ťa cicia komár tak ho poprosíš aby prestal?Sa prebuď,prosím ťa.
 
calimero
2011-07-22 00:46:10+02
Na tému fotenia hmyzu som sa raz bavil s človekom, dovolím si tvrdiť najlepším fotografom hmyzu v SR. Povedal mi, že v žiadnom prípade hmyz neusmrcuje. Nie že by bol až taký humánny, ale vraj každý odborník veľmi ľahko spozná, že hmyz na fotke je mŕtvy, aj keď zabitý iba pred pár sekundami. Používa len rôzne metódy na spomalenie jeho metabolizmu.
 
Mirex
2011-07-22 01:01:42+02
namiesto formaldehydu posluzi aj lieh, v najhorsom prípade aj silnejsia slivovica
 
hugoba
2011-07-22 07:00:50+02
príspevok od: Mirex
namiesto formaldehydu posluzi aj lieh, v najhorsom prípade aj silnejsia slivovica
slivovica fotografovi,a potom mu je jedno,ci ho zapichne klincom
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-07-22 08:46:07+02
príspevok od: calimero
Na tému fotenia hmyzu som sa raz bavil s človekom, dovolím si tvrdiť najlepším fotografom hmyzu v SR. Povedal mi, že v žiadnom prípade hmyz neusmrcuje. Nie že by bol až taký humánny, ale vraj každý odborník veľmi ľahko spozná, že hmyz na fotke je mŕtvy, aj keď zabitý iba pred pár sekundami. Používa len rôzne metódy na spomalenie jeho metabolizmu.
hubert polacek
 
jozino
2011-07-22 08:50:09+02
navrhujem ten hmyz poriadne uštvať, naháňať napríklad po byte a potom mu dať rýchlo napiť studenej vody, nech zomrie tak nejak prirodzene na zápaľ pľuc...
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-07-22 08:58:23+02
ja stale fungujem v style..zabit hmyz len v tom pripade ze chcem fotit mikroskopicke fotky..inak zasadne nezabijam..viem ze je to trocha divne lebo ked som uz jeden zabil mozem zabit vsetky ale tak to u mne nefunguje...smrticka je blbost lebo vacsinou sa hmyz zaspini od tej vaty alebo tej chemikalie a na velmi detailne fotografie uz je potom nepouzitelny...ja osobne pouzivam mraznicku..hmyz sa sice skruti ale kto sa velm snazi tak si moze kupit tie spendliky na spendlenie motylov..tie maju okolo 0.2 milimetra hrubku a potom ked hmyz clovek vyberie z mraznicky tak ho da pod lampu na par minut, teply vzduch ho zase da do poriadku a potom s tymi spendlikmy ho moze prispedlit do polohy akoby bol zivy..kazdu nohu aj vsetky tykadla aj vsetko akoze naspet..potom samozrejme treba cakat kym hmyz troska vyschne aby sa pri odpsendleni nevratil do povodnej polohy..velmi vela mikrofotgrafov to pouziva a pokial hmyz neuschol az moc (ze sa mu zacali odfarbovat oci) tak nikto ani nezisti ze je mrtvy. Ja osobne nemam ani problem fotit mrtvy hmyz ktory vyzera ako mrtvy, pretoze som nikde nepovedal ze to fotim preto ze chcem fotit hmyz ktory ma vyzerat ako zivy (hovorim o mikroskopickom foteni) skor to fotim pre detaily ktore ma fascinuju a je mi jedno co hmyz na fotke vyzera ako mrtvy alebo zivy..(to hubertovi polackovi stale na mojich fotkach prekazalo ze hmyz vyzera ako mrtvy) no ale ja mam v pazi cize mraznikca to isti..a kedze clovek zabija muchy a komare a osy a podobne tak zase netreba z toho robit taky horor...samozrejme prvych par minut po vybrati z mrazznicky sa na hmyze vytvoria male kvapky..treba nechat uschnut...ale zase niekedy to moze pridat na zaujimavosti...
 
BODY
2011-07-22 10:23:37+02
príspevok od: KaluzMan
Ahojte,

trochu neprijemna tema, ale tak...

Zatial som skusal iba zamrazovanie na chvilku v ladnicke... funguje to dobre az na to, ze sa zivocichy uplne skrutia, skoro do klbka...

Mate nejaky tip? ...ale nieco v ramci moznosti humane, lebo zaziva prepichovat nieco zive spendlikom by som ja nedokazal :o/
Najkrajšie ak sa ti ho podarí odfotiť priamo v teréne, ale ak sa už pýtaš tak tu sú skúsenosti z môjho študentského života: látka, ktorú používajú entomológovia do tzv. smrtičky je octan etylnatý. Pre hmyz je to veľmi rýchly koniec a zotáva mäkký a tvarovateľný. Je to skôr kvôli možnosti následného vypreparovania, ale možno hľadáš práve to.

http://www.motyli.net/clanky.php?about=vyroba-smrticky
 
BODY
2011-07-22 10:25:43+02
príspevok od: tomatito
ja stale fungujem v style..zabit hmyz len v tom pripade ze chcem fotit mikroskopicke fotky..inak zasadne nezabijam..viem ze je to trocha divne lebo ked som uz jeden zabil mozem zabit vsetky ale tak to u mne nefunguje...smrticka je blbost lebo vacsinou sa hmyz zaspini od tej vaty alebo tej chemikalie a na velmi detailne fotografie uz je potom nepouzitelny...ja osobne pouzivam mraznicku..hmyz sa sice skruti ale kto sa velm snazi tak si moze kupit tie spendliky na spendlenie motylov..tie maju okolo 0.2 milimetra hrubku a potom ked hmyz clovek vyberie z mraznicky tak ho da pod lampu na par minut, teply vzduch ho zase da do poriadku a potom s tymi spendlikmy ho moze prispedlit do polohy akoby bol zivy..kazdu nohu aj vsetky tykadla aj vsetko akoze naspet..potom samozrejme treba cakat kym hmyz troska vyschne aby sa pri odpsendleni nevratil do povodnej polohy..velmi vela mikrofotgrafov to pouziva a pokial hmyz neuschol az moc (ze sa mu zacali odfarbovat oci) tak nikto ani nezisti ze je mrtvy. Ja osobne nemam ani problem fotit mrtvy hmyz ktory vyzera ako mrtvy, pretoze som nikde nepovedal ze to fotim preto ze chcem fotit hmyz ktory ma vyzerat ako zivy (hovorim o mikroskopickom foteni) skor to fotim pre detaily ktore ma fascinuju a je mi jedno co hmyz na fotke vyzera ako mrtvy alebo zivy..(to hubertovi polackovi stale na mojich fotkach prekazalo ze hmyz vyzera ako mrtvy) no ale ja mam v pazi cize mraznikca to isti..a kedze clovek zabija muchy a komare a osy a podobne tak zase netreba z toho robit taky horor...samozrejme prvych par minut po vybrati z mrazznicky sa na hmyze vytvoria male kvapky..treba nechat uschnut...ale zase niekedy to moze pridat na zaujimavosti...
nemá sa dávať vata ale filtračný papier, octan etylnatý je číra extrémne prchavá tekutina takže nezostanú žiadne stopy. Týmto nechcem obhajovať usmrcovanie hmyzu, je to len konštatovanie faktov.
 
Cago
2011-07-22 10:37:48+02
...mucholapka a scanner
 
kecal
2011-07-22 11:37:27+02
iba idiot zabije niečo živé aby to odfotil .. Priemysel. Mám stovky fotiek rôzneho hmyzu, všetok bol živý aj pred aj po odfotení. Pokiaľ mi záleží na "poriadnej fotke" tak hmyz odchutím, odfotím a potom pustím tam kde om ho ulovil. Dokonca som odchoval niekoľko druhov motýľov, vždy som ich po vyliahnutí vypustil tam kde som vzal húsenicu.
 
kecal
2011-07-22 11:41:15+02
a iné je zabiť niekoľko dotieravých komárov a iné zabiť druh hmyzu ktorého četnosť je na lokalite niekoľko desiatok kusov ... to na okrej pre chytrolínov ..
 
kecal
2011-07-22 11:57:42+02
veľmi často stačí hmyz odchitiť a fotiť po tme ... ani sa nepohne aj desiatky minút , ambient svetlo umožní zaostriť a zábles blesku ( bleskov ) neregistruje ...
Napríklad taká kobylka vrchovská ( mimoriadne pohyblivá a plachá ) , alebo životu nebezpečná kobylka hryzavá ... sa po chvíľľke ukludnia a budú bez pohybu sedieť aj hodinu v papierovej krabici od starého CRT 19" monitora v polotme .. netreba mraziť, používať chémiu, ani zabíjať....
Aj taký "vrtko" ako fuzáč škvrnitý sa nepohol celých 10 minút ( počas celého fotenia )
 
spektrum
2011-07-22 12:49:49+02
kvoli normálnym makrofotkam by som nikdy nezabíjala, ani som to neurobila, a mikroskopické nerobím..často sa stretávam s tak krotkým a priateľským hmyzom, sedia mi na ruke a pohoda..často ich zachraňujem a keď fotím mŕtvy, tak len keď ho tak nájdem a ako metafory na ľudské osudy...a vtedy smrť hrá na foto hlavnú rolu
 
WildSammy
2011-07-22 13:12:35+02
Ja by som hmyz nesmrtil, ale radsej nafotil jeho zivot v pohybe makra usmrteneho hmyzu su uz otrepane, treba prist s dacim novym alebo skusit wildlife hmyzu vela zdaru
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-07-22 13:34:58+02
príspevok od: BODY
nemá sa dávať vata ale filtračný papier, octan etylnatý je číra extrémne prchavá tekutina takže nezostanú žiadne stopy. Týmto nechcem obhajovať usmrcovanie hmyzu, je to len konštatovanie faktov.
a fotil si uz takto usmrteny hmyz s mikroskopickym sklom s 20x priblizenim? tam vidis kazdu blbost medzi jednotlivymi facetami na ociach..iba konstatujem fakty..
 
Strana 2 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()