Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Usmrtenie hmyzu na fotenie - Makro

KaluzMan
KaluzMan 2011-07-21 19:44:18+02
Ahojte,

trochu neprijemna tema, ale tak...

Zatial som skusal iba zamrazovanie na chvilku v ladnicke... funguje to dobre az na to, ze sa zivocichy uplne skrutia, skoro do klbka...

Mate nejaky tip? ...ale nieco v ramci moznosti humane, lebo zaziva prepichovat nieco zive spendlikom by som ja nedokazal :o/
 
Marek Vančo
2011-09-17 15:57:08+02
Nejako je to to premnožené humanistami. Skúsme sa pozrieť na to z iného uhla. Budem hovoriť o nechránených druhoch. O chránených nie je o čom sa bavit.
Chápem že zabíjať hmyz nie je zrovna eticky najsprávnejšie. Na druhej strane sa aspoň niekto niečomu venuje. Učí sa, skúša. Veď nezabíja hmyz len tak pre nič za nič. Ten človek strávi niekoľko hodín. Celkovo pre spoločnosť to má väčší úžitok, ako sa povalovať a ožierať v krčme, robiť hovadiny na vytunenom aute a ohrozovať ostatných ľudí.
Poľovníctvo fungovalo už roky, a nikomu nevadilo že sa zabijajú zvieratá. A tam to je naozaj už len pre POTEŠENIE z lovu, teda samotné zabitie je cieľom!!
Pri fotografii to aspoň zoberie ako nevyhnutné zlo, lebo zatiaľ nám dostupná technika neumožňuje inak.

Tak nechajte ľudí skúmať a učiť sa a robiť niečo rozumné a nehrajme sa na humanistov.
Žiaľ žijeme v prevrátenej dobe. Pes je človeku milší ako jeho sused... opité videá z pochybných večerov na facebooku sú viac IN. Veď oni by ani muške neublížili...
 
total empty
2011-09-17 19:04:24+02
príspevok od: Marek Vančo
Nejako je to to premnožené humanistami. Skúsme sa pozrieť na to z iného uhla. Budem hovoriť o nechránených druhoch. O chránených nie je o čom sa bavit.
Chápem že zabíjať hmyz nie je zrovna eticky najsprávnejšie. Na druhej strane sa aspoň niekto niečomu venuje. Učí sa, skúša. Veď nezabíja hmyz len tak pre nič za nič. Ten človek strávi niekoľko hodín. Celkovo pre spoločnosť to má väčší úžitok, ako sa povalovať a ožierať v krčme, robiť hovadiny na vytunenom aute a ohrozovať ostatných ľudí.
Poľovníctvo fungovalo už roky, a nikomu nevadilo že sa zabijajú zvieratá. A tam to je naozaj už len pre POTEŠENIE z lovu, teda samotné zabitie je cieľom!!
Pri fotografii to aspoň zoberie ako nevyhnutné zlo, lebo zatiaľ nám dostupná technika neumožňuje inak.

Tak nechajte ľudí skúmať a učiť sa a robiť niečo rozumné a nehrajme sa na humanistov.
Žiaľ žijeme v prevrátenej dobe. Pes je človeku milší ako jeho sused... opité videá z pochybných večerov na facebooku sú viac IN. Veď oni by ani muške neublížili...
Dobre si to povedal.Občas to s tým humanizmom preháňa.
 
jajacon
2011-09-17 20:46:55+02
príspevok od: Marek Vančo
Nejako je to to premnožené humanistami. Skúsme sa pozrieť na to z iného uhla. Budem hovoriť o nechránených druhoch. O chránených nie je o čom sa bavit.
Chápem že zabíjať hmyz nie je zrovna eticky najsprávnejšie. Na druhej strane sa aspoň niekto niečomu venuje. Učí sa, skúša. Veď nezabíja hmyz len tak pre nič za nič. Ten človek strávi niekoľko hodín. Celkovo pre spoločnosť to má väčší úžitok, ako sa povalovať a ožierať v krčme, robiť hovadiny na vytunenom aute a ohrozovať ostatných ľudí.
Poľovníctvo fungovalo už roky, a nikomu nevadilo že sa zabijajú zvieratá. A tam to je naozaj už len pre POTEŠENIE z lovu, teda samotné zabitie je cieľom!!
Pri fotografii to aspoň zoberie ako nevyhnutné zlo, lebo zatiaľ nám dostupná technika neumožňuje inak.

Tak nechajte ľudí skúmať a učiť sa a robiť niečo rozumné a nehrajme sa na humanistov.
Žiaľ žijeme v prevrátenej dobe. Pes je človeku milší ako jeho sused... opité videá z pochybných večerov na facebooku sú viac IN. Veď oni by ani muške neublížili...
súhlasím...
 
paldixy
2011-09-17 21:09:51+02
príspevok od: total empty
Dobre si to povedal.Občas to s tým humanizmom preháňa.
No humanizmus je zvlášť v tejto dobe doslova potrebný ako soľ. Žijeme žiaľ v spoločnosti kde je enormná snaha denno- denne niekoho okradnúť, obabrať, oklamať pre vlastný zisk,alebo len tak s pasie. U nás aj inde vo svete panuje nevraživosť, závisť, pochlebovanie, hyenizmus a neúcta k starším. Okráda ťa banka, zamestnávateľ údajný priateľ, brat, sestra aj rodič a naopak. Takže humanizmu je málo. Otázka fotografovania mŕtveho hmyzu nemá s humanizmom nič spoločného. Však nech si báda,skúma, nech sa s tým zaoberá v poriadku, ale sú takí ktorí jednoducho nefotia usmrtený hmyz, nie kvôli nehumánnosti ale zo zásady fotografovať len živé tvory. Jasné, že momentálne neexistujú technické možnosti na mikrofotografiu.Djorgé písal,že poľovníctvo fungovalo roky a, zabíjali sa zvieratá a nikomu to nevadilo. Ale vadilo milý djorgo, vadilo len sa nahlas o tom tak často nehovorilo pokiaľ neexistovalo ochranárske hnutie. Teraz je z poľovníctva potešenie. No a fotograf to nerobí pre svoje potešenie.? Asi áno, veď inak by to nerobil. Ja fotografujem napr tiež hmyz pre vlastné potešenie , ale živé a zo zásady. Nie preto , že som proti zabíjaniu hmyzu, veď nehovorím, že som nikdy nezahlušil komára alebo muchu,otravný hmyz, ale nefotím ho a načo. Mňa baví keď mi živý hmyz ubzikne a musím si ho hľadať a niekedy ho ani nenájdem už. Ale to je parádička keď si ho vyčíhnem podarí sa mi postaviť statív a mačkám káblovú spúšť. Fotky nafoteného mŕtveho hmyzu sú fantastické, je to efektné a prijímané od ephoťakov nadšene. Hodnotenia sú vysoké a často prevalcujú aj akty alebo krajinku.Ja si vážim aj fotky žívého hmyzu, pretože viem čo je za tým práce a úsilia, tiež sú krásne ale nie sú už v kurze. Prevýšia ich názorovo komentmi a bodmi baby a krajinky.Napríklad. Tak o čom je potom Ephoto? O efekte a niekedy sa dostanú aj na foto dňa fotky za ktoré by som nedal ani deravý groš.
 
Bpali
2011-09-17 21:15:07+02
príspevok od: paldixy
No humanizmus je zvlášť v tejto dobe doslova potrebný ako soľ. Žijeme žiaľ v spoločnosti kde je enormná snaha denno- denne niekoho okradnúť, obabrať, oklamať pre vlastný zisk,alebo len tak s pasie. U nás aj inde vo svete panuje nevraživosť, závisť, pochlebovanie, hyenizmus a neúcta k starším. Okráda ťa banka, zamestnávateľ údajný priateľ, brat, sestra aj rodič a naopak. Takže humanizmu je málo. Otázka fotografovania mŕtveho hmyzu nemá s humanizmom nič spoločného. Však nech si báda,skúma, nech sa s tým zaoberá v poriadku, ale sú takí ktorí jednoducho nefotia usmrtený hmyz, nie kvôli nehumánnosti ale zo zásady fotografovať len živé tvory. Jasné, že momentálne neexistujú technické možnosti na mikrofotografiu.Djorgé písal,že poľovníctvo fungovalo roky a, zabíjali sa zvieratá a nikomu to nevadilo. Ale vadilo milý djorgo, vadilo len sa nahlas o tom tak často nehovorilo pokiaľ neexistovalo ochranárske hnutie. Teraz je z poľovníctva potešenie. No a fotograf to nerobí pre svoje potešenie.? Asi áno, veď inak by to nerobil. Ja fotografujem napr tiež hmyz pre vlastné potešenie , ale živé a zo zásady. Nie preto , že som proti zabíjaniu hmyzu, veď nehovorím, že som nikdy nezahlušil komára alebo muchu,otravný hmyz, ale nefotím ho a načo. Mňa baví keď mi živý hmyz ubzikne a musím si ho hľadať a niekedy ho ani nenájdem už. Ale to je parádička keď si ho vyčíhnem podarí sa mi postaviť statív a mačkám káblovú spúšť. Fotky nafoteného mŕtveho hmyzu sú fantastické, je to efektné a prijímané od ephoťakov nadšene. Hodnotenia sú vysoké a často prevalcujú aj akty alebo krajinku.Ja si vážim aj fotky žívého hmyzu, pretože viem čo je za tým práce a úsilia, tiež sú krásne ale nie sú už v kurze. Prevýšia ich názorovo komentmi a bodmi baby a krajinky.Napríklad. Tak o čom je potom Ephoto? O efekte a niekedy sa dostanú aj na foto dňa fotky za ktoré by som nedal ani deravý groš.
pekne napisane a so zdravym nadhladom
 
NemesiS
2011-09-17 21:48:59+02
to je zas druhá strana mince.
obaja ste napísali asi najrozumnejšie komentáre a použili asi najrozumnejšie argumenty aké v tejto diskusii sú.
no nie je všetko len čierne alebo len biele.
každý nech robí tak, ako uzná za vhodné a ako to najlepšie vie.
môj osobný názor je že ten, ktor vyfotí živý hmyz má u mňa veľký rešpekt lebo to stojí námahu.
no sú to aj krásne fotky mŕtveho hmyzu, a často v neskutočných mikroskopických detailoch pred ktorými sa skláňam. takéto detaily na živom hmyze nenafotíte lebo to potrebuje focus stacking a skladanie desiatok fotiek kôli malinkatej hĺbke ostrosti. ľudia zvieratá zabíjali odjakživa aj preto, aby ich objavovali a učili sa nové veci a sme tu dnes s kvantami vedomostí a so zmapovanou väčšinou známej živočíšnej ríše(a to hovorím o hmyze ktorý sa vyskytuje v milión krát väčších počtoch) a tiež si myslím že len jediné auto za jediný deň zabije 10x viac hmyzu ako sa objaví fotiek hmyzu na ephoto za týždeň, takže fotografi ktorí hmyz zabíjajú a fotia robia naozaj zanedbateľné nie percento, ale promile lebo sa jedná možno o desiatky kusov hmyzu denne, aj to asi preháňam.
Samozrejme, odporcom nevadí možno to množstvo lebo je naozaj zanedbateľné, im vadí samotný fakt že sa zabíja. nuž, to je o rešpektovaní toho druhého.
 
fotografista
2011-09-17 22:00:29+02
príspevok od: paldixy
No humanizmus je zvlášť v tejto dobe doslova potrebný ako soľ. Žijeme žiaľ v spoločnosti kde je enormná snaha denno- denne niekoho okradnúť, obabrať, oklamať pre vlastný zisk,alebo len tak s pasie. U nás aj inde vo svete panuje nevraživosť, závisť, pochlebovanie, hyenizmus a neúcta k starším. Okráda ťa banka, zamestnávateľ údajný priateľ, brat, sestra aj rodič a naopak. Takže humanizmu je málo. Otázka fotografovania mŕtveho hmyzu nemá s humanizmom nič spoločného. Však nech si báda,skúma, nech sa s tým zaoberá v poriadku, ale sú takí ktorí jednoducho nefotia usmrtený hmyz, nie kvôli nehumánnosti ale zo zásady fotografovať len živé tvory. Jasné, že momentálne neexistujú technické možnosti na mikrofotografiu.Djorgé písal,že poľovníctvo fungovalo roky a, zabíjali sa zvieratá a nikomu to nevadilo. Ale vadilo milý djorgo, vadilo len sa nahlas o tom tak často nehovorilo pokiaľ neexistovalo ochranárske hnutie. Teraz je z poľovníctva potešenie. No a fotograf to nerobí pre svoje potešenie.? Asi áno, veď inak by to nerobil. Ja fotografujem napr tiež hmyz pre vlastné potešenie , ale živé a zo zásady. Nie preto , že som proti zabíjaniu hmyzu, veď nehovorím, že som nikdy nezahlušil komára alebo muchu,otravný hmyz, ale nefotím ho a načo. Mňa baví keď mi živý hmyz ubzikne a musím si ho hľadať a niekedy ho ani nenájdem už. Ale to je parádička keď si ho vyčíhnem podarí sa mi postaviť statív a mačkám káblovú spúšť. Fotky nafoteného mŕtveho hmyzu sú fantastické, je to efektné a prijímané od ephoťakov nadšene. Hodnotenia sú vysoké a často prevalcujú aj akty alebo krajinku.Ja si vážim aj fotky žívého hmyzu, pretože viem čo je za tým práce a úsilia, tiež sú krásne ale nie sú už v kurze. Prevýšia ich názorovo komentmi a bodmi baby a krajinky.Napríklad. Tak o čom je potom Ephoto? O efekte a niekedy sa dostanú aj na foto dňa fotky za ktoré by som nedal ani deravý groš.
myslim, ze "humanizmus" ako sa prejavuje v tejto dobe a svete je mimoriadne kontraproduktivny pretoze potlaca racionalne principy (darwinizmus)
zjednodusene povedane: svet uz v sucasnosti buhuzial zacinaju ovladat dementi...a to s vyraznou legislativnou podporou!
 
paldixy
2011-09-17 22:26:55+02
príspevok od: fotografista
myslim, ze "humanizmus" ako sa prejavuje v tejto dobe a svete je mimoriadne kontraproduktivny pretoze potlaca racionalne principy (darwinizmus)
zjednodusene povedane: svet uz v sucasnosti buhuzial zacinaju ovladat dementi...a to s vyraznou legislativnou podporou!
Ale darwinizmus netvrdí, že celé ľudské pokolenie je v podstate agresívne. Druhou stránkou je emocionalita a tá dosiahla počas vývoja človeka svoju takmer dokonalosť. Však keby platil len princíp racionality tak by sme tu neboli,pretože ľudstvo by sa vyvraždilo už pred tisíc rokmi/ to je len príklad/. A práve na princípe emocionality vznikol humanizmus, ktorý pekne rozvinuli aj osvietenci v 18 st. Je pravda, že svet začínajú ovládať šialenci ale tým v podstate sa prejavila postupná degenerácia ľudského rodu, ktorého konie sa blíži vzhľadom k zákonitostiam prírody. Indián Sediaci býk to svojich predpovediach v 19 storočí dal na 200 rokov a potom bude finito. Vidno to aj na príklade ako sa chováme k prírode a životnému prostrediu a hodiny tikajú...
 
djpali
2011-09-18 00:07:25+02
Tuto otazku prirovnam k otazke krajinkara : Nechat flasu koly na gerlachu ? Alebo nechat igelitku s bordelom na Sutovskom vodopade ? Alebo co tak zabit srnca, napichnut ho na palicu na zelenej luke a potom to retusovat ? Aky je v tom rozdiel ?

Co za to ziskas 7 7 7 ? ale to ze sa s teba stane 6 6 6 ti nevadi ? je to o pristupe. Radsej budem priemernym fotografom s horsimi fotkami bez ostreho chlpu na hlave hmyzu ale spravnym postojom a cistym svedomim ako to "nadprirodzeno" za cim sa tu vsetci zenu...

Btw. bavime sa tu o postoji ze ked zahodim jeden papier z cokolady v lese, sak to je len jeden papier, ale ked to urobi kazdy, je zrazu vsade bordel... uvedomte si to. Ako moze milovnik prirody ktory sa nou prezentuje jej zistne ublizovat ?
 
ikroid
2011-09-18 09:13:37+02
príspevok od: KaluzMan
Ahojte,

trochu neprijemna tema, ale tak...

Zatial som skusal iba zamrazovanie na chvilku v ladnicke... funguje to dobre az na to, ze sa zivocichy uplne skrutia, skoro do klbka...

Mate nejaky tip? ...ale nieco v ramci moznosti humane, lebo zaziva prepichovat nieco zive spendlikom by som ja nedokazal :o/
skus použiť blesk a možeš fotiť hmyzaky aj počas letu a budu ostre na max. a ziskaš fleka v chladničke na jogurty
 
petkocs
2012-07-10 15:54:01+02
najlepší je octan etylnatý na vatu a do pohara za 15 sekund je po všetkom , používa sa to aj na preparáciu .
 
rick01
2012-07-10 17:53:48+02
Chladničku som tiež zo začiatku trochu skúšal, ale po chvíli ma to prešlo. Skôr som si počkal na večer a fotil ich doma v noci, kedy boli živočíchy kľudnejšie (to už som si ich len našteloval do pripraveného prostredia a hybaaj cvakať. Alebo som ich proste choval doma (šidlá, motýle, vážky, škákavky ...). Niečo z toho mám aj tu v mojej galérke. Prípadne mrkni http://fotonet.sk/?idc=169. Tak či tak, vrátil som sa späť do prírody. Tie domáce makroateliérovky sa dosť vzďaľujú tomu pravému kúzlu fotografovania makra v prírode
 
atariak
2012-07-10 18:27:26+02
príspevok od: janot
Neurážaj sa.Ani ja som pre foto.nezabil ani muchu.Ale pred dvomi týždňami som sa vrátil z Anglicka,najazdil som 2000 km a cestou sme asi 3x čistili predné okno.Podľa teba od čoho?Tisíce padlo.Mám sa teraz obesiť?
mame sa teraz obesit, ze ty si bol v anglicku?
 
fatality
2012-07-10 21:08:51+02
príspevok od: pe3k
Fotit makro v 1:1 tak to by slo... ale foti nieco napr canonom 5:1 je uz zlozitejsie... tamje hlbka ostrosti tak mala, ze sa neda fotit zivy hmyz... fotka musi byt zlozena minimalne z 30 fotiek aby mala aku taku hlbku ostrosti no su makra vyskladane aj z 500 fotiek... a tam by som chcel vidiet ako by sa fotil zivy hmyz proste sa to nedaaaaaa.... zivu vcelu nikto nikdy neodfoti vo zvacseni 5:1...
nie? tak sa uc..
http://www.flickr.com/photos/johnhallmen/6947402472/
typek foti s roznym equipmentom,aj mp-e 65kou a dokaze live v prirode nafotit
uzasne zabery ZIVEHO hmyzu..akurat si treba privstat,ucit sa,experimentovat a nie si vraviet,ze sa to neda..
 
fatality
2012-07-10 21:28:15+02
príspevok od: NemesiS
to je zas druhá strana mince.
obaja ste napísali asi najrozumnejšie komentáre a použili asi najrozumnejšie argumenty aké v tejto diskusii sú.
no nie je všetko len čierne alebo len biele.
každý nech robí tak, ako uzná za vhodné a ako to najlepšie vie.
môj osobný názor je že ten, ktor vyfotí živý hmyz má u mňa veľký rešpekt lebo to stojí námahu.
no sú to aj krásne fotky mŕtveho hmyzu, a často v neskutočných mikroskopických detailoch pred ktorými sa skláňam. takéto detaily na živom hmyze nenafotíte lebo to potrebuje focus stacking a skladanie desiatok fotiek kôli malinkatej hĺbke ostrosti. ľudia zvieratá zabíjali odjakživa aj preto, aby ich objavovali a učili sa nové veci a sme tu dnes s kvantami vedomostí a so zmapovanou väčšinou známej živočíšnej ríše(a to hovorím o hmyze ktorý sa vyskytuje v milión krát väčších počtoch) a tiež si myslím že len jediné auto za jediný deň zabije 10x viac hmyzu ako sa objaví fotiek hmyzu na ephoto za týždeň, takže fotografi ktorí hmyz zabíjajú a fotia robia naozaj zanedbateľné nie percento, ale promile lebo sa jedná možno o desiatky kusov hmyzu denne, aj to asi preháňam.
Samozrejme, odporcom nevadí možno to množstvo lebo je naozaj zanedbateľné, im vadí samotný fakt že sa zabíja. nuž, to je o rešpektovaní toho druhého.
pozri si tuto fotku v original size a potom mi povedz ci treba koli focus stackingu a mikroskopickemu zvacseniu hmyz zabijat:
http://www.flickr.com/photos/johnhallmen/6143902206/in/photostream/
podla mna nie,akurat treba hladat cestu,naucit sa ako to ide aj so zivym hmyzom..
 
Markusquo
2012-07-10 21:36:32+02
príspevok od: fatality
nie? tak sa uc..
http://www.flickr.com/photos/johnhallmen/6947402472/
typek foti s roznym equipmentom,aj mp-e 65kou a dokaze live v prirode nafotit
uzasne zabery ZIVEHO hmyzu..akurat si treba privstat,ucit sa,experimentovat a nie si vraviet,ze sa to neda..
nikdy nehovor, že sa niečo nedá, pretože sa nájde blbec, ktorý nevie že sa to nedá a urobí to
 
fatality
2012-07-10 21:46:21+02
nikdy by som nezabil hmyz koli lepsiemu zaberu..aj v pristupe k takejto veci sa zrkadli dusa toho ktoreho cloveka..
Erez Marom,fotograf z Izraela:
My macro images are shot in the wild, exhibiting the creatures' natural environments and surroundings. I am what you'd call a "macro purist", meaning I shoot with natural light and a tripod almost exclusively, and try to make my images look as natural as possible. From time to time I take a few studio macro shots. Needless to say, all subjects are absolutely free and alive (unless being eaten by another creature...). I do *NOT* hurt, kill, maim, freeze, squash, glue, heat, refrigerate, skewer, disembowel or perform any other abuse on my subjects..
s tymto sa na 100% stotoznujem..
 
janot
2012-07-10 22:08:30+02
príspevok od: atariak
mame sa teraz obesit, ze ty si bol v anglicku?
Hovoríš za seba alebo za nejakú organizáciu?
 
Martin Prievalsky
2012-07-10 22:08:36+02
príspevok od: fatality
nie? tak sa uc..
http://www.flickr.com/photos/johnhallmen/6947402472/
typek foti s roznym equipmentom,aj mp-e 65kou a dokaze live v prirode nafotit
uzasne zabery ZIVEHO hmyzu..akurat si treba privstat,ucit sa,experimentovat a nie si vraviet,ze sa to neda..
Presne tak - alebo si uz len pozri fotky pouzivatela biker11 - foti tiez mp-e. Niekedy mam pochybnosti ci su vsetky hmyzy na fotkach zive, ale vacsinou dufam su.
Napr. toto foto:
http://fotky.sme.sk/fotka/213828/priprava-na-depilaciu
 
Martin Prievalsky
2012-07-10 22:09:50+02
príspevok od: Martin Prievalsky
Presne tak - alebo si uz len pozri fotky pouzivatela biker11 - foti tiez mp-e. Niekedy mam pochybnosti ci su vsetky hmyzy na fotkach zive, ale vacsinou dufam su.
Napr. toto foto:
http://fotky.sme.sk/fotka/213828/priprava-na-depilaciu
 
Strana 6 z 8
1 2 ... 4 5 6 7 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()