Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Preco vysoke F pri krajinke?

stano170
stano170 2011-08-30 13:36:40+02
Zdravim vas skusenych. Tento prispevok je skor mierenych pre krajinkarov ale budem rad ked sa k tomu vyjadri hocikto kto mi to bude vediet objastnit.

Som premyslal ako fotit krajinu aby som mal co najviac detailov. Ako vsetci vieme krajinka sa ma fotit na co "najvyssej" clone. koli hlbke ostrosti. Kazdy obj ma ale iste konkretne cislo clony kedy ma najlepsiu krezbu. Tak isto vieme ze krajina sa foti (vacsinou)na malom ohnisku aby sme do zaberu dali co najviac. A kedze vieme nieco o hyperfokalnej vzdialenosti vieme ze cim mensie ohnisko a zaroven cim vecsia clona tym je mensia hyperfokalna vzdialenost. Velkost snimaca teraz zanedbajme. To znamena ze od polovice tejto vzdialenosti po nekonecno bude vsetko ostre. Hmm.. no lenze ked si pozriem na nejaku foto kalkulacku ktora mi vypocita konkretne cisla tak sa mi naskyta otazka ze preco vlastne sa na krajinu pouziva vysoka clona???? Pretoze .. konkretne moj setak ma pri ohnisku 18 najlepsiu krezbu na F8. Krajinkar by mi asi povedal ze to je dost male F na krajinu. Ale ked si pozriem do kalkulacky tak vidim ze pri F8 je hyperfokalna 2.8m. To znamena ze od cca 1.9m po nekonecno budem mat vsetko ostre. Ked to porovnam z F11 kde je hyperfokalna 1.5m cize ostrost sa priblizi smerom kumne asi o polovicu ale z tym sa mi aj zhorsi krezba objektivu. Mozno sa neshorsi extremne ale zhorsi sa. Preto sa pitam.. aky ma vlastne vyznam vysoka clona? Ci budem mat fotku ostru od 1 alebo od 3 metrov to (aspon premna) nehra ziadnu rolu. Tak isto ked dam F4 tak hyperfokalna je 4m co mi absolutne nevadi. Takze preco vlastne fotit na vysokej clone respektive vyssej clone ako je tzv zlate oko objektivu hodci by to oko cisto teoreticky bolo na F2?
 
keko
2011-08-30 19:32:47+02
príspevok od: atariak
tak ctrl+c a ctrl+v si sa uz naucil
Alebo este inak. Skus uviest, kde si vo svojich prispevkoch niekomu poradil, alebo pomohol.
 
stano170
2011-08-31 11:58:06+02
som rad ze sa vy dvaja hadate "k teme". Nemozte toho nechat ?

A dakujem vsetkym ktory sa vyjadrili k otazke a som rad ze som si precital viacero nazorov k teme urcite mi to pomohlo.
 
haplo602
2011-08-31 14:08:55+02
zohladnuje ten tvoj kalkulator aj vyslednu velkost fotografie ? ak nie tak mozes veselo ignorovat vsetky vysledky co ti dava

clonenie je pomerne silna matematika. najlahsi pristup je: otestuj a pouzivaj co sa ti najviac paci a kasli na kalkulacky digital ti to umoznuje.
 
stano170
2011-08-31 15:22:09+02
príspevok od: haplo602
zohladnuje ten tvoj kalkulator aj vyslednu velkost fotografie ? ak nie tak mozes veselo ignorovat vsetky vysledky co ti dava

clonenie je pomerne silna matematika. najlahsi pristup je: otestuj a pouzivaj co sa ti najviac paci a kasli na kalkulacky digital ti to umoznuje.
jednoducho povedane islo mi len o jedinu vec a to preco tak clonit krajinu ked vdaka malemu ohnisku je na akejkolvek clone vsetko ostre od cca 2metrov +/- Kalkulacku som spominal len preto aby som otazku zakladal na matematickych faktoch a nie len na subjektivnom pocite zaciatku ostrosti.

Z celej diskusie som si nakoniec zobral to ze budem fotit na takej clone pri akej mi objektiv poskytuje najlepsiu krezbu. Mozno casom dospejem k nazoru ze je potrebne clonit viac aj za cenu zhorsenia krezby to uz ukaze cas
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()