Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

ostrenie na viac bodov manualny rezim

bubu1687
2012-01-27 09:29:41+01
mam taku pre vas asi hlupu otazku ale fotim hlavne na M a ked necham automaticke ostrenie vzdy mi to uvyrazni iba jeden bod ktory si mozem samozrejme vybrat ze kam xcem zaostrit. ale ako to urobit aby to ostrilo na viac bodov? ostrenie mam nastavene asi na matrix. nikon d3100. ja som to hladala vo fotaku ale asi som to nepochopila...pozerala som cely tutorial od Jareda Polina z FroKnowsPhoto o nastaveni celeho fotaka ale tiez som nato nedosla. dik
0
0
 
landov
2012-01-27 09:35:57+01
A ako si predstavujes ostrenie na viac bodov ? Ak by mal objektiv zaostrit na viac bodov v roznej vzdialenosti od snimaca, tak D3100 sa stava profi fotakom z inej dimenzie.
0
0
 
calven
2012-01-27 09:36:22+01
príspevok od: bubu1687
mam taku pre vas asi hlupu otazku ale fotim hlavne na M a ked necham automaticke ostrenie vzdy mi to uvyrazni iba jeden bod ktory si mozem samozrejme vybrat ze kam xcem zaostrit. ale ako to urobit aby to ostrilo na viac bodov? ostrenie mam nastavene asi na matrix. nikon d3100. ja som to hladala vo fotaku ale asi som to nepochopila...pozerala som cely tutorial od Jareda Polina z FroKnowsPhoto o nastaveni celeho fotaka ale tiez som nato nedosla. dik
Hmmm, ak je všetko nastavené na manuál (ako píšeš) - objektív nemôže ostriť na viac bodov naraz, lebo jednoducho to nevie. Fyzika a zrejme aj mechanika nepustí. Objektív vie zmeniť ostrenie vždy klen na jeden bod.
V automatických režimoch kde bliká viac zaostrovacích bodov naraz je to spôsobený tým, že objektív stále zaostrí len na jedno miesto, ale zvýši hĺbku ostrosti použitím vhodnej clony tak, aby všetko čo je v dosahu ostriacich bodov ktoré blikli, sa nám zdalo ostré.
Hádam som to napísal zrozumiteľne a nemám v tom nejakú logickú chybu.Človek nikdy nevie...
0
0
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-27 09:37:52+01
príspevok od: bubu1687
mam taku pre vas asi hlupu otazku ale fotim hlavne na M a ked necham automaticke ostrenie vzdy mi to uvyrazni iba jeden bod ktory si mozem samozrejme vybrat ze kam xcem zaostrit. ale ako to urobit aby to ostrilo na viac bodov? ostrenie mam nastavene asi na matrix. nikon d3100. ja som to hladala vo fotaku ale asi som to nepochopila...pozerala som cely tutorial od Jareda Polina z FroKnowsPhoto o nastaveni celeho fotaka ale tiez som nato nedosla. dik
A co navod? Ostrenie je oddelene od expozicneho rezimu (neplati pre motiove programy) a uz vobec nema nic spolocne s matrixom, to je meranie expozicie.

Zober si do ruky navod. Nalistuj si stat o automatickom zaostrovani. Tam mas popisane, ako zvolit pracu AF bodov. U nikonu je to v menu so symbolom ceruzky, pismenko (a) Autofocus, prva polozka AF area mode.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 09:38:40+01
nie ja som len myslela ze ked si nechas automat a zaostris vyznaci sa ti viac bodov tak som myslela ze ci sa to da aj v manualnom rezime lebo sak neviem tak sa opytam D:
0
0
 
landov
2012-01-27 09:41:41+01
A este otazka, co ta vedcie k ostreniu na M. S tvojim setovym objektivom asi makro nefotis, takze celkom nechapem preferenciu ostrenia na M. Toboz cez hladacik D3100 - masochizmus.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 09:43:12+01
príspevok od: calven
Hmmm, ak je všetko nastavené na manuál (ako píšeš) - objektív nemôže ostriť na viac bodov naraz, lebo jednoducho to nevie. Fyzika a zrejme aj mechanika nepustí. Objektív vie zmeniť ostrenie vždy klen na jeden bod.
V automatických režimoch kde bliká viac zaostrovacích bodov naraz je to spôsobený tým, že objektív stále zaostrí len na jedno miesto, ale zvýši hĺbku ostrosti použitím vhodnej clony tak, aby všetko čo je v dosahu ostriacich bodov ktoré blikli, sa nám zdalo ostré.
Hádam som to napísal zrozumiteľne a nemám v tom nejakú logickú chybu.Človek nikdy nevie...
presne toto som xcela pocut. vedela som ze sa da ostrost ovplyvnovat clonou to je jasne len ma toto zaujimalo ci sa da aj viac bodov vybrat. dik za odpoved
0
0
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-01-27 09:48:44+01
Aha! Takze z AF sme sa dostali k zakladnemu poznatku, ze zaostrit sa da len na jednu rovinu.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 09:53:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Aha! Takze z AF sme sa dostali k zakladnemu poznatku, ze zaostrit sa da len na jednu rovinu.
nechapala som len ako automatika "ukazuuje ze ostri" na viac bodov a manual na jeden
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 09:56:19+01
príspevok od: Karol Srnec
A co navod? Ostrenie je oddelene od expozicneho rezimu (neplati pre motiove programy) a uz vobec nema nic spolocne s matrixom, to je meranie expozicie.

Zober si do ruky navod. Nalistuj si stat o automatickom zaostrovani. Tam mas popisane, ako zvolit pracu AF bodov. U nikonu je to v menu so symbolom ceruzky, pismenko (a) Autofocus, prva polozka AF area mode.
karol o tvojej potrebe napisat vsetko tak aby si si pomasiroval svoje ego viem. nemusis mi to dokazovat kazdy den na vsetkom co napises. mne staci jednoducha odpoved na jednoduchu otazku (vid calen). ty takto odpovedat nie ze nevies ale nexces tak neodpovedaj vobec. svoje dojmy si prosim nabuduce nechaj a aj ten povysenecky styl ten si vyprosim. dakujem kazdpopadne za reakciu.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 10:00:16+01
a odpoved som uz dostala tak kludne mozes vykonat svoju oblubenu cinnost a tuto temu zamknut dohovorila som
0
0
 
calven
2012-01-27 10:16:11+01
príspevok od: bubu1687
karol o tvojej potrebe napisat vsetko tak aby si si pomasiroval svoje ego viem. nemusis mi to dokazovat kazdy den na vsetkom co napises. mne staci jednoducha odpoved na jednoduchu otazku (vid calen). ty takto odpovedat nie ze nevies ale nexces tak neodpovedaj vobec. svoje dojmy si prosim nabuduce nechaj a aj ten povysenecky styl ten si vyprosim. dakujem kazdpopadne za reakciu.

Pán Srnec má takéto odpovede v obľube. Osobne som si na ne už zvykol (aj keď ešte stále ma dokáže zo stoličky zodvihnúť skutočnosť, že pri jeho článkoch/recenziách je namiesto zmysluplného obrázku/fotky jeho podobizeň s podpisom - asi aby sme si nezabudli všimnúť, kto to napísal) a aj keď vie poradiť a dať informácie k téme, tak nejako podvedome jeho príspevky preskakujem. Či si tým pán Srnec masíruje ego, alebo niečo kompenzuje, netuším. Ale svet by bol príliš jednotvárny, keby sme boli všetci rovnaký, že áno?
Tiež som jemne alergický na otázky, na ktoré odpovedá manuál (na také nereagujem), ale toto nie je otázka z tejto kategórie. Preto som zareagoval.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 10:46:14+01
príspevok od: calven

Pán Srnec má takéto odpovede v obľube. Osobne som si na ne už zvykol (aj keď ešte stále ma dokáže zo stoličky zodvihnúť skutočnosť, že pri jeho článkoch/recenziách je namiesto zmysluplného obrázku/fotky jeho podobizeň s podpisom - asi aby sme si nezabudli všimnúť, kto to napísal) a aj keď vie poradiť a dať informácie k téme, tak nejako podvedome jeho príspevky preskakujem. Či si tým pán Srnec masíruje ego, alebo niečo kompenzuje, netuším. Ale svet by bol príliš jednotvárny, keby sme boli všetci rovnaký, že áno?
Tiež som jemne alergický na otázky, na ktoré odpovedá manuál (na také nereagujem), ale toto nie je otázka z tejto kategórie. Preto som zareagoval.
presne tak aj mne tie otazky idu na nervy ale ked uz nieco hladam a fakt to nie ze neviem ale nerozumiem tomu tak sa opytam. pravdupovediac ked som isla pisat tuto otazku mala som az odpor k tomu ze sa zas len docitam o tom ako som hlupa. mna technicke vety nezaujimaju potrebujem to pocut jednoduchsie ako podla mna vacsina ludi tu ale nepriznaju sa. neznamena to ale ze som hlupa. ja na rozdiel od teba jeho clanky aj recenzie citam lebo su poucne ale vzdy sa popri tom aj nasrdim na ten styl akym je to pisane. ja som si vzdy naivne myslela a aj som toho nazoru, ze ak je niekto redaktor a lektor ma si uvedomit pre koho pise. toto nie je profesionalny portal, ale portal pre ludi ktory maju spolocnu zalubu. tak preco si nepomahat rozvyjat ju ale sa ponizovat? ak to tu niektorym ludom nestacio paci sa vytvorte si svoj portal. smutne je ze to ie je iba jeho pripad ale vacsiny. vedomosti tu ma vela ludi kopec ale vacsine z nich chyba zakladna vec a to ludskost. mna osobne najviac vytoci ak pride hoc aj hlupa otazka ale niekedy sa popri tych odpovediach zvrtne aj na ine veci ktore su tiez poucne. a myslim ze nie je na tomto portali len jeden odbornik ale je ich viac: co obtazuje jedneho s odpovedou niekto iny mozno zodpovie v pohode. vela krat to nestihne lebo temu treba okamzite zamknut panom Srncom pretoze pre neho je to jednoducho stupidita tak neexistuje nexat niekoho opytat sa ale napisat jedinu odpoved na ktoru sa najcastejsie zmoze a to je precitaj si navod s podtonom ty pako. mna toto strasne mrzi ja tu rada chodim a uz fakt mam radsej ludi ktorych sa postou spytam a postou mi odpovedaju bez toho aby ma urazali. kto kolvek by na mna zareagoval tak ako karol by sa dockaj aj tejto reakcie. ak reaguje na inych je mi to na 99% jedno aj ked nekedy sa neovladnem a neco splechnem do eeteru. ale niekedy ako teraz proste musim nieco povedat.
tento portal sa v tomto potapa sam. nie aby si dvihal uroven ale ju sliape vsetkym co nedosahuju zrucnosti na urcitej urovni. ospravedlnujem sa za toto poeticke dielo ale ja sa tak jednoducho citim pri kazdej jednej vete od karola. len sa to nebojim povedat. a ani ho neurazam tak eviem preco by mal on mna.
0
0
 
keko
2012-01-27 11:20:46+01
Musim sa pana Srnca zastat.
Blbecek sa napred diva a pocuva, co hovoria starsi. Prelozene do fotojazyka: Clovek, co si kupi digitalnu zrkadlovku pred troma mesiacmi a vytvori si konto na specializovanom portaly napred len cita a cita a cita ...
Samozrejme mozes zalozit temu. A s akoukolvek temou. Ved je sloboda. Ale ocakavaj, ze kazdy ti moze odpovedat, co len chce. Aj to je sloboda. (Ale mudrovat tu bude a citove rozpolozenia vylievat na ciernej ploche!)
Napred ma tvoja otazka pobavila, pretoze si napisal/la, ze fotis vyhradne na M. Ved to je teraz IN. Najlepsie je mat aj expozicnu automatiku vypnutu a rubat tam tie casy a clony podla vlastnej predstavy, zrejme netusiac, ake su vobec vztahy medzi spravnou expoziciou, expozicnymi parametrami a urovnou osvetlenia, mam pocit, ze hlavne z neznalosti konstrukcie vlastneho aparatu. A nielen z dovodov neprecitania si navodu na pouzitie. Skratka M je fasa (ved ako moze automat vediet, co chcem dosiahnut?). Potom som sa ale zamysle, ze preco vyrobca naozaj nezakomponoval takuto sikovnu pomocku aj do manualneho ostrenia. Ved vypocitat hlbku ostrosti pri danej clone a ukazat pomocou lediek na vyznamne body padnuce do tejto hlbky nemoze predstavovat nic komplikovaniesie, ako logika digitalnych naramkovych hodiniek. Ale tvoja dalsia reakcia ma naozaj poburila.
Tento portal sa nepotapa, cita ho coraz viac ludi. "Cita" by som naozaj zdoraznil. A ked niekto nieco napise, tak mu ostatni odpovedaju a mozno aj tak, ako sa mu to nebude pacit. Vo svet plati jedno pravidlo, ktore je hadam este dolezitejsie a ako teoria vsetkeho: Blba otazka -blba odpoved.
P.S.: Vsimni si, ze sa ta nic nepytam a odpoved neocakavam. Ale rad si ju precitam. Dnes mam taky truchlivy den, tak ovlaz moju mysel bystrim usudkom.
0
0
 
planco
2012-01-27 11:29:42+01
príspevok od: bubu1687
karol o tvojej potrebe napisat vsetko tak aby si si pomasiroval svoje ego viem. nemusis mi to dokazovat kazdy den na vsetkom co napises. mne staci jednoducha odpoved na jednoduchu otazku (vid calen). ty takto odpovedat nie ze nevies ale nexces tak neodpovedaj vobec. svoje dojmy si prosim nabuduce nechaj a aj ten povysenecky styl ten si vyprosim. dakujem kazdpopadne za reakciu.
Karol mozno obcas reaguje inac ako by niekto chcel, ale vzdy k veci a caosm mozno zistis ze jeho mozno na prvy pohlad neprijemne odpovede ta casom donutia si viac veci zistovat osobne, poriadne hladat na internete a nie zakladat iba temy nevravim ze tvoja tema je zalozena zle, ale naozaj sa ta odpoved dala niekde najst Karola by si mala brat s respektom foti vela rokov, rukami mu preslo viac fototechniky ako prejde men a tebe za cely zovot dokopy. Osoben jeho nazory povazujem za tie smerodajne na tejto stranke..
0
0
 
stafa
2012-01-27 11:45:41+01
príspevok od: keko
Musim sa pana Srnca zastat.
Blbecek sa napred diva a pocuva, co hovoria starsi. Prelozene do fotojazyka: Clovek, co si kupi digitalnu zrkadlovku pred troma mesiacmi a vytvori si konto na specializovanom portaly napred len cita a cita a cita ...
Samozrejme mozes zalozit temu. A s akoukolvek temou. Ved je sloboda. Ale ocakavaj, ze kazdy ti moze odpovedat, co len chce. Aj to je sloboda. (Ale mudrovat tu bude a citove rozpolozenia vylievat na ciernej ploche!)
Napred ma tvoja otazka pobavila, pretoze si napisal/la, ze fotis vyhradne na M. Ved to je teraz IN. Najlepsie je mat aj expozicnu automatiku vypnutu a rubat tam tie casy a clony podla vlastnej predstavy, zrejme netusiac, ake su vobec vztahy medzi spravnou expoziciou, expozicnymi parametrami a urovnou osvetlenia, mam pocit, ze hlavne z neznalosti konstrukcie vlastneho aparatu. A nielen z dovodov neprecitania si navodu na pouzitie. Skratka M je fasa (ved ako moze automat vediet, co chcem dosiahnut?). Potom som sa ale zamysle, ze preco vyrobca naozaj nezakomponoval takuto sikovnu pomocku aj do manualneho ostrenia. Ved vypocitat hlbku ostrosti pri danej clone a ukazat pomocou lediek na vyznamne body padnuce do tejto hlbky nemoze predstavovat nic komplikovaniesie, ako logika digitalnych naramkovych hodiniek. Ale tvoja dalsia reakcia ma naozaj poburila.
Tento portal sa nepotapa, cita ho coraz viac ludi. "Cita" by som naozaj zdoraznil. A ked niekto nieco napise, tak mu ostatni odpovedaju a mozno aj tak, ako sa mu to nebude pacit. Vo svet plati jedno pravidlo, ktore je hadam este dolezitejsie a ako teoria vsetkeho: Blba otazka -blba odpoved.
P.S.: Vsimni si, ze sa ta nic nepytam a odpoved neocakavam. Ale rad si ju precitam. Dnes mam taky truchlivy den, tak ovlaz moju mysel bystrim usudkom.
Suhlas. Jednoducha logika veci nepusti. Ludia by sa mali prinutit najprv rozmyslat a potom sa pytat...
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 11:58:20+01
príspevok od: keko
Musim sa pana Srnca zastat.
Blbecek sa napred diva a pocuva, co hovoria starsi. Prelozene do fotojazyka: Clovek, co si kupi digitalnu zrkadlovku pred troma mesiacmi a vytvori si konto na specializovanom portaly napred len cita a cita a cita ...
Samozrejme mozes zalozit temu. A s akoukolvek temou. Ved je sloboda. Ale ocakavaj, ze kazdy ti moze odpovedat, co len chce. Aj to je sloboda. (Ale mudrovat tu bude a citove rozpolozenia vylievat na ciernej ploche!)
Napred ma tvoja otazka pobavila, pretoze si napisal/la, ze fotis vyhradne na M. Ved to je teraz IN. Najlepsie je mat aj expozicnu automatiku vypnutu a rubat tam tie casy a clony podla vlastnej predstavy, zrejme netusiac, ake su vobec vztahy medzi spravnou expoziciou, expozicnymi parametrami a urovnou osvetlenia, mam pocit, ze hlavne z neznalosti konstrukcie vlastneho aparatu. A nielen z dovodov neprecitania si navodu na pouzitie. Skratka M je fasa (ved ako moze automat vediet, co chcem dosiahnut?). Potom som sa ale zamysle, ze preco vyrobca naozaj nezakomponoval takuto sikovnu pomocku aj do manualneho ostrenia. Ved vypocitat hlbku ostrosti pri danej clone a ukazat pomocou lediek na vyznamne body padnuce do tejto hlbky nemoze predstavovat nic komplikovaniesie, ako logika digitalnych naramkovych hodiniek. Ale tvoja dalsia reakcia ma naozaj poburila.
Tento portal sa nepotapa, cita ho coraz viac ludi. "Cita" by som naozaj zdoraznil. A ked niekto nieco napise, tak mu ostatni odpovedaju a mozno aj tak, ako sa mu to nebude pacit. Vo svet plati jedno pravidlo, ktore je hadam este dolezitejsie a ako teoria vsetkeho: Blba otazka -blba odpoved.
P.S.: Vsimni si, ze sa ta nic nepytam a odpoved neocakavam. Ale rad si ju precitam. Dnes mam taky truchlivy den, tak ovlaz moju mysel bystrim usudkom.
ja nefotim na M kvoli IN ale preto ze sa tak najviac naucim a donutim zamyslat nad tym co ma naco vplyv. ale pri tejto mojej otazke som presla vo fotaku vsetko aj v navode ale nie je to tam lebo je to technicka vec a nie vec ovladania ktoru si nastavis. a toto vy nedokazete pochopit. a pravidlo blba otazka blba odpoved propaguje clovek tak ako sam reaguje. ja tak nezvyknem.
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 11:59:43+01
príspevok od: planco
Karol mozno obcas reaguje inac ako by niekto chcel, ale vzdy k veci a caosm mozno zistis ze jeho mozno na prvy pohlad neprijemne odpovede ta casom donutia si viac veci zistovat osobne, poriadne hladat na internete a nie zakladat iba temy nevravim ze tvoja tema je zalozena zle, ale naozaj sa ta odpoved dala niekde najst Karola by si mala brat s respektom foti vela rokov, rukami mu preslo viac fototechniky ako prejde men a tebe za cely zovot dokopy. Osoben jeho nazory povazujem za tie smerodajne na tejto stranke..
spochybnila som niekde jeho fotoznalosti? nie.....hovorim o jeho reakcii na ludi? ano. dve rozne veci. treba rozlisovat
0
0
 
bubu1687
2012-01-27 12:00:43+01
príspevok od: stafa
Suhlas. Jednoducha logika veci nepusti. Ludia by sa mali prinutit najprv rozmyslat a potom sa pytat...
a ked rozmylslas ale nerozumies tak sa radsej neopytas aby si ostal hlupy? ja nie
0
0
 
calven
2012-01-27 12:01:10+01
príspevok od: stafa
Suhlas. Jednoducha logika veci nepusti. Ludia by sa mali prinutit najprv rozmyslat a potom sa pytat...
Plne súhlasím.
Ale pán Srnec, ako redaktor a zástupca tohto média by mal slová vyberať oveľa opatrnejšie, ako ktokoľvek z nás. Nasmerovať na správnu cestu (čo predpokladám je aj jedným z cieľov tohto portálu) sa dá aj inak.
Na druhej strane zasa súhlasím, že je to súkromné médium, a majiteľ si to v podstate môže robiť čo chce.
Myslím, že doležitý je jak cieľ, čo chce ephoto dosiahnúť, tak aj cesta akou to dosiahne.
Ale to už sme zasa raz (aké príznačné pre ephoto) úplne mimo témy.
0
0
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()