Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie oproti Slnku.

Džema
2012-03-03 14:44:02+01
Dobry den.Dufam ze to pisem do dobrej temy.Chcel by som sa skusenych opytat ci moze fotenie oproti slnku poskodit fotak.dnes som spravil aj 10 fotiek oproti slnku(slnko bolo vysoko cca o 13
:00)potom ma nahodou napadlo si neco najst o tom na nete.Niekde pisu ze to moze poskodit fotak a zasa niekde to vylucuju.Vraj ma na to vyliv aj velikost objektivu, cim vacssi tym je vacssia sanca ho poskodit.Mam Sony DSC-HX9V.tak teraz neviem cim som ho mohol tymto fotenim nejako poskodit(na fotkach je vsetko vporiadku)
Poprosim o vysvetlenie
Dakujem, pekny den
 
keko
2012-03-03 15:02:17+01
Hlavne pozor na zrak. Ten ti uz v Nikone v Prahe nespravia.
 
Džema
2012-03-03 15:05:25+01
to viem...ale zaujima ma ako to je s fotakom..a ako sa prejavuje to pokodenie..
 
viking81
2012-03-03 15:16:09+01
vec sa ma takto.....na tych vacsich fotakoch (rozumej zrkadlovkach) je snimac pernamentne zacloneny uzavierkou (pokial nepouzivas live view rezim) a slnko priamo nan svieti len pocas expozicie ktora je pri foteni slnka extremne kratka... 1/1000s napr....za tak kratky cas sa vacsiemu fotaku nemoze nic stat....problem nastava pri live view rezime alebo pri kompaktoch ako mas ty....tie vlastne stale bezia na live view rezime a pri dlhodobom miereni aparatom do slnka je moznost ze sa snimac poskodi...myslim ze o tom pojednana aj navod na pouzitie....takze moj skromny nazor je ze pri par fotkach proti slnku sa nic nestane...ale urcite by som si nerobil 15min video slnka a ako ti uz pisal keko....radsej si davaj pozor na oci....fotak mozes opravit alebo kupit druhy....
 
Džema
2012-03-03 15:22:40+01
dakujem
 
Džema
2012-03-03 19:42:52+01
Prosim vas ked je toto napisane v manuale: Automatický režim rýchlosti uzávierky (s)
iAuto (2 – 1/1 600)/Program Auto(1 – 1/1 600)/ručne (30 – 1/1 600)
to znamena ze to v automatickom rezime robi uzavierku... a nie je to live view(pokial si to sam nenastavim)?
 
Miro-F
2012-03-03 20:07:13+01
Bol by som s fotením proti slnku opatrný. Ako píse viking, snímač je chráneny uzávierkou. Ale videl som jedného nešťastníka s ultrazúmom, ktorému predný člen "zaostril" slnečné lúče na vnútornú stenu objektívu (medzi šošovkami). Vypálilo mu tam bodku. Mal šťastie, že mu to neodymilo šošovky.
Ak sa dobre pamätám, ani vtedy nefotil. Mal ho zavesený na krku a stál proti slnku.
 
stafa
2012-03-03 20:12:27+01
príspevok od: Džema
Prosim vas ked je toto napisane v manuale: Automatický režim rýchlosti uzávierky (s)
iAuto (2 – 1/1 600)/Program Auto(1 – 1/1 600)/ručne (30 – 1/1 600)
to znamena ze to v automatickom rezime robi uzavierku... a nie je to live view(pokial si to sam nenastavim)?
Kazdy fotak ma uzavierku. Akurat kompakty maju uzavierku elektronicku, tzn. funguju permanentne v live view rezime... Takze by som to uz neriesil. Pre Teba plati to co pisal Viking.
 
Džema
2012-03-03 21:05:54+01
hmm diky..mozno som trosku otravny ale neda mi to..ked som dnes fotil slnko, par fotiek, ako zistim ci nemam poskodeni fotak, ako sa to prejavuje..stale mi to vrta hlavou.vypada ok, foti stale dobre ale ten pocit, ze sa to nema no ja neviem.raz som pouzil aj zoom ale to bol zlomok sekundy.
nemam dobry pocit
 
Napster050
2012-03-03 22:07:36+01
ježiš maria, no logicky uvažuj... keby bol poškodeny "čip", tak by predsa asi dobre nefotil...
prejavuje sa to bielym vypaleným bodom na fotke.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-03 22:11:04+01
Pokial fotite so slnkom v obraze stylom: je toto cvaknem a "cvaK", tak ho mozes fotit, dokedy sa fotak nerozpadne. Poskodenie moze vzniknut pri dlhodobejsom vystaveni snimaca koncentrovabnym lucom slnka. Napr. pri snimani zatmenia a pod.
 
WildSammy
2012-03-03 23:33:50+01
Svetlo je objektivom na cipe rozlozene, nie je koncentrovane ako z lupy alebo laseru.. takze poskodenie cipu sa tak lahko nekona.. skor sa Ti poskodi zrak ako cip, behol by som na tvojom mieste teraz ocnej.. navyse taketo fotenie sa vola contre-jour a keby sa cipy tak lahko poskodili, tak by vsetci fotografi vyzivajuci sa vo foteni v protisvetle museli menit po kazdom foteni zrkadlovky navyse ten cip tiez nieco vydrzi a ked tak sa odpari len farba z farebneho filtra nad samotnym pixelom, cize pixel dalej snima, ale len ciernobielo klud, tvoj cip je urcite v poriadku radsej sa venuj foteniu a nie skumaniu pixelov na cipe.. tych je tam dost cize mozes fotit slnko minimalne tolko x kolko pixelov a tvoj cip :-P ak by sme ratali, ze po kazdom takom foteni sa odpali jeden z nich a tiez existuje pixel mapping, ktory vyhlada vadne pixeli, oznaci ich a potom fotak dopocitava na ich miesto informaciu z okolnych
 
Paulie
2012-03-04 00:19:00+01
príspevok od: WildSammy
Svetlo je objektivom na cipe rozlozene, nie je koncentrovane ako z lupy alebo laseru.. takze poskodenie cipu sa tak lahko nekona.. skor sa Ti poskodi zrak ako cip, behol by som na tvojom mieste teraz ocnej.. navyse taketo fotenie sa vola contre-jour a keby sa cipy tak lahko poskodili, tak by vsetci fotografi vyzivajuci sa vo foteni v protisvetle museli menit po kazdom foteni zrkadlovky navyse ten cip tiez nieco vydrzi a ked tak sa odpari len farba z farebneho filtra nad samotnym pixelom, cize pixel dalej snima, ale len ciernobielo klud, tvoj cip je urcite v poriadku radsej sa venuj foteniu a nie skumaniu pixelov na cipe.. tych je tam dost cize mozes fotit slnko minimalne tolko x kolko pixelov a tvoj cip :-P ak by sme ratali, ze po kazdom takom foteni sa odpali jeden z nich a tiez existuje pixel mapping, ktory vyhlada vadne pixeli, oznaci ich a potom fotak dopocitava na ich miesto informaciu z okolnych
Tú prvú vetu myslíš vážne?
 
WildSammy
2012-03-04 00:36:15+01
príspevok od: Paulie
Tú prvú vetu myslíš vážne?
keby bolo svetlo na cipe koncentrovane ako z lupy, tak by si len v strede videl svetly bod a okolo toho mal ciernu tmu sice pri foteni slnka to tak moze byt a ludsky zrak je urcite citlivejsi nez elektronicky cip
 
Paulie
2012-03-04 01:05:39+01
príspevok od: WildSammy
keby bolo svetlo na cipe koncentrovane ako z lupy, tak by si len v strede videl svetly bod a okolo toho mal ciernu tmu sice pri foteni slnka to tak moze byt a ludsky zrak je urcite citlivejsi nez elektronicky cip
Sčasti máš pravdu, že nieje koncentrované do jedného bodu, na druhej strane je koncentrované do užšieho zväzku, kde tiež vzniká vyššia teplota, samozrejme nie tak intenzívne ako pri sústredení do jedného bodu. Pre čip to môže znamenať v lepšom prípade iba zvýšenie šumu na výstupe.
 
Džema
2012-03-04 17:18:09+01
diky za info...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()