Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotografovať s dlhším časom?

tibor22
2012-04-20 16:33:27+02
Som len začiatočník a pred nedávnom som si kúpil zrkadlovku, tak by som sa chcel naučiť to fotenie s dlhším časom. Bol by som rád ak by mi to nejaký fotograf vysvetlil. Ďakujem.
 
PaPi
2012-04-20 16:47:13+02
príspevok od: tibor22
Som len začiatočník a pred nedávnom som si kúpil zrkadlovku, tak by som sa chcel naučiť to fotenie s dlhším časom. Bol by som rád ak by mi to nejaký fotograf vysvetlil. Ďakujem.
Otazka akoze vysvetlite mi jadrovu fyziku... (ok prehnane, ale zdoraznit nevhodnost niecoho ide najlepsie na extreme). Nevysvetlil si aku mas predstavu o fotke s dlhsim casom... Odporucam nastudovat vo fotoskole:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/krajina-a-priroda/fotografovanie-nocnej-krajiny/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-i/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-ii-nocne-mesto/

Snad pomoze...
Vela stastia
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-20 16:48:30+02
A co si predstavujes pod fotografiou s dlhsim casom? Nocne zabery? Astrofoto? Cas zalezi od mnozstva svetla. Ked je ho malo bude dlhsi cas. Expozimeter ti to nameria. Ked je vela svetla, mas kratky cas a dlhy nebudes mat aj keby si chcel.

Prilis vseobecna otazka na ktoru sa prakticky neda odpovedat. Ak dlhym casom myslis nocnu fotku, precitaj si seriu clankov vo fotoskole. Je to urcite obsirnejsie ako nieco sem pisat v par riadkoch.
 
tibor22
2012-04-20 16:59:16+02
príspevok od: PaPi
Otazka akoze vysvetlite mi jadrovu fyziku... (ok prehnane, ale zdoraznit nevhodnost niecoho ide najlepsie na extreme). Nevysvetlil si aku mas predstavu o fotke s dlhsim casom... Odporucam nastudovat vo fotoskole:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/krajina-a-priroda/fotografovanie-nocnej-krajiny/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-i/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-ii-nocne-mesto/

Snad pomoze...
Vela stastia
Ďakujem. idem študovať
 
hombreee
2012-04-20 16:59:57+02
Potrebujes stativ a filter ND400, alebo ND500 alebo ND1000.
 
tibor22
2012-04-20 17:02:01+02
príspevok od: Karol Srnec
A co si predstavujes pod fotografiou s dlhsim casom? Nocne zabery? Astrofoto? Cas zalezi od mnozstva svetla. Ked je ho malo bude dlhsi cas. Expozimeter ti to nameria. Ked je vela svetla, mas kratky cas a dlhy nebudes mat aj keby si chcel.

Prilis vseobecna otazka na ktoru sa prakticky neda odpovedat. Ak dlhym casom myslis nocnu fotku, precitaj si seriu clankov vo fotoskole. Je to urcite obsirnejsie ako nieco sem pisat v par riadkoch.
http://photo.vivo.sk/jpeg/6017/235453/_n/a14b729/Bystry-potok

chcem sfotiť niečo také, a ešte sa mi to nepodarilo. neviem vobec ako na to.. ake režimy atď. jediné čo mis fotilo, boli bdu rozmazané zábery alebo celé biele.
 
philips
2012-04-20 17:07:03+02
príspevok od: tibor22
http://photo.vivo.sk/jpeg/6017/235453/_n/a14b729/Bystry-potok

chcem sfotiť niečo také, a ešte sa mi to nepodarilo. neviem vobec ako na to.. ake režimy atď. jediné čo mis fotilo, boli bdu rozmazané zábery alebo celé biele.
http://thomuv.blog.cz/0809/perfektne-rozmazany-potok google prvy odkaz napr
 
hombreee
2012-04-20 17:09:56+02
príspevok od: tibor22
http://photo.vivo.sk/jpeg/6017/235453/_n/a14b729/Bystry-potok

chcem sfotiť niečo také, a ešte sa mi to nepodarilo. neviem vobec ako na to.. ake režimy atď. jediné čo mis fotilo, boli bdu rozmazané zábery alebo celé biele.
Vec cislo jedna ktoru potrebujes je stativ. To je nutnost.

Dalej potrebujes dosiahnut dlhsi cas, povedzme 2 sekundy. To dosiahnes filtrom napriklad ND8. Filtre ktore som spomenul vyssie (ND500, ND1000) su vhodne na este dlhsie casy, casto desiatky sekund.

Optimalne je mat aj kablovu spust (nie je nutnost, da sa pouzit aj samospust).

Tolko v skratke.
 
tibor22
2012-04-20 17:57:49+02
príspevok od: hombreee
Vec cislo jedna ktoru potrebujes je stativ. To je nutnost.

Dalej potrebujes dosiahnut dlhsi cas, povedzme 2 sekundy. To dosiahnes filtrom napriklad ND8. Filtre ktore som spomenul vyssie (ND500, ND1000) su vhodne na este dlhsie casy, casto desiatky sekund.

Optimalne je mat aj kablovu spust (nie je nutnost, da sa pouzit aj samospust).

Tolko v skratke.
tak statív mám, ale filter nie.. to ej až tak doležitý ten filter?
 
hombreee
2012-04-20 18:03:36+02
ak chces dosiahnut dlhsi cas za bieleho dna tak ano

mozes este skusit pouzit vacsie clonoce cislo, povedzme 16, program priority clony, ale nemusi to stacit, a pri vysokych clonovych cislach uz dochadza k poklesu kvality obrazu
 
hombreee
2012-04-20 18:05:10+02
cim vacsie clonove cislo tym menej svetla prejde objektivom a tym dlhsi cas dosiahnes

ale to hadam vies
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-20 18:25:28+02
Odporucam zvladnut zaklady a do rozmazanych potocikov sa pustit neskor. Pretoze to nie je len o dlhych casoch. Zalezi od prietoku vody a hlavne od poriadnej kompozicie. Okrem expozicie musis mat v malicku aj pracu s filtramia stativom.
 
tomis.ales
2012-04-20 19:30:20+02
Pre zaciatok by stacil pouzit mozog. Menej svetla = dlhsi cas. Co ty na to? Moznosti ako to dosiahnut je viacej.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()