Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Krátky čas a čierna fotka

PetulaSz
PetulaSz 2012-11-14 12:42:11+01
Dobrý deň,akurát idem mať premiéru s mojou novou zrkadlovkou vonku do prírody a len si tak skúšam doma a tak ma zaujíma...prečo v manuálnom režime je fotka stále tmavšia a tmavšia ak nastavím kratší a kratší čas uzávierky? napr pri čase 1/800 mi na displeji ukáže len čiernu fotku,nič iné...(skúšala som fotiť len 1 zvýrazňovačku...)Prečo to tak je? ďakujem
 
CambalJozef
2012-11-16 10:34:21+01
zujímavé čítanie. fotit do P ? to znamená že nefotím tak ako chcem ja ale ako chce foták . ved vtom je ten kumšt a čaro fotenia hlavne radost atd atd
 
MalyTien
2012-11-16 10:34:43+01
príspevok od: lubco
Dať za foťák aj 6000 evrí, a aby som večer nemohol fotiť na 1/800s, f11, ISO100... veď to je choré
Veru pravda, veď to potom ani len nestojí za to vysoliť toľko peňazí a nemôcť fotiť...
 
viking81
2012-11-16 11:46:49+01
príspevok od: istvic
ja ho neovladam,,cely digi zivot fotim na Pecku,nezatazujem sa zbytocnostami,ä pri foteni,na tom nemam cas a chut
s nim som zacinal pak som sa presunul hlavne na A-cko.....lebo vacsinou len regulujem min or max HO.....cas si dokazem odkontrolovat sam
 
inzi
2012-11-16 12:04:29+01
príspevok od: PetulaSz
nechcem fotiť profesionálne....fotím pre seba,len pre radosť,pozrela som si manuál, nebolo tam o tom nič spomenuté...nemyslím si, že som sa pýtala na to,či kurz potrebujem či nie (teda aspoň to nevidím medzi riadkami)...tak ak Vás mladý pán uráža môj príspevok, netreba reagovať a svet bude krajší tak opakujem,nechcem fotiť profesionálne ,už len kvôli tomu,že nechcem patriť do skupiny presne takýchto arogantných a zbytočne sebavedomých fotografov.Pekný večer želám každému
v manuali nebolo nic napisane ? Hm ani v manuali k autu nebyva napisane ze brzdovy pedal brzdi ... Toto je fakt zaklad, uz nic zakladnejsie nemoze byt, zbytocne sa urazas. Moja rada je, bud si to naozaj nastuduj alebo rezim M nepouzivaj, kedze to neovladas.
 
quintes
2012-11-16 13:23:29+01
To tak, keď človek manuál pozerá a nečíta... Napíšem výrobcovi nech kreslí zrozumiteľnejšie...
 
steve2211
2012-11-16 13:23:49+01
V manuáli toto nenájdeš. Presne, ako TI tu niektorí písali, že jazdu na aute nenájdeš v manuáli od automobilu. Musíš sa ju najskôr naučiť. Tak isto musíš postupovať Ty, ak chceš používať M-manuálny režim na svojom foťáku.

Ak ti je lepšie čítanie kníh:
Odporúčam Mistrovství práce s DSLR od Romana Píhana
Ak Ti je lepšie čítanie e-článkov:
Expozičný trojuholník:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/expozicia/
Manuálny režim:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/m---manualny-expozicny-rezim/
Režim priorita času:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/stv---casova-automatika/
Režim priorita clony
http://www.fotoradce.cz/expozicni-rezimy-priorita-clony-clanekid682

Bez toho, aby si si naštudovala tieto veci a v prvom rade pochopila expozičný trojuholník je zbytočné používať M-manuálny režim, nakoľko s ním nebudeš vedieť robiť lepšie fotky, ako v režime plnej automatiky (zelený štvorček) alebo P. V takom prípade je úplne irelevantné, či chceš fotiť profesionálne alebo amatérsky - ak chceš používať tieto režimy, mala by si vedieť, prečo, aby výsledná fotka nebola len náhodným dielom. Takže najskôr doštuduj a potom smelo používaj. Nech sa darí.
 
alexei
2012-11-16 13:41:43+01
Myslím, že téma zrelá na LOCK
 
PetulaSz
2012-11-16 14:19:34+01
neprestáva ma udivovať, ako sa niekomu chce napísať román na tému : "preštuduj si niečo, potom píš " (pričom nemá ani tušenia,čo všetko je už preštudované) namiesto toho aby napísal 2 vetami odpoveď na otázku, poprípade nereagoval vôbec... vy si asi svoj čas nevážite,jak vidím. Nebolo by na škodu zaspomínať si niekedy, že vám bol prv kúpený bicykel, aby vás otec naučil ako sa bicykluje...že ste si prv kupili učebnicu, aby vám potom niekto vysvetlil, čo je v nej obsiahnuté...prajem každému pekný deň
 
viking81
2012-11-16 14:26:24+01
príspevok od: PetulaSz
neprestáva ma udivovať, ako sa niekomu chce napísať román na tému : "preštuduj si niečo, potom píš " (pričom nemá ani tušenia,čo všetko je už preštudované) namiesto toho aby napísal 2 vetami odpoveď na otázku, poprípade nereagoval vôbec... vy si asi svoj čas nevážite,jak vidím. Nebolo by na škodu zaspomínať si niekedy, že vám bol prv kúpený bicykel, aby vás otec naučil ako sa bicykluje...že ste si prv kupili učebnicu, aby vám potom niekto vysvetlil, čo je v nej obsiahnuté...prajem každému pekný deň
a mna udivuje ze den co den sa najde niekto kto polozi rovnaku otazku ako tu bola vcera alebo ze si kupi fotak a pyta sa na tie najelementarnejsie veci...je to otazka typu...kam sa do toho strkaju baterky....a ja si svoj cas vazim....ale tak isto si vazim vedomosti ktore som nazbieral pocas mojho zivota....nedam svoje "know how" len tak hockomu hlavne ked to "know how" najdes po par sekundach googlenia a nemusela si zakladat koli tomu temu.....ale je mi jasne ze je jednoduchsie sa spytat a cakat na odpovede ako hladat odpovede....len nezabudaj ze popri tom hladani natrafis aj na kopu inych zaujimavych informacii, ktore ta obohatia....a ked mas naozaj toho tolko prestudovaneho ako pises a stale nechapes elementarne veci tak nieco robis zle....potom jedine fakt ten workshop...alebo predaj fotak
 
Paulie
2012-11-16 14:36:08+01
príspevok od: quintes
To tak, keď človek manuál pozerá a nečíta... Napíšem výrobcovi nech kreslí zrozumiteľnejšie...
Šak jak v amerike, návod vo forme komixu, inak ňeňi šanca.
 
netmouse
2012-11-16 14:48:47+01
príspevok od: PetulaSz
neprestáva ma udivovať, ako sa niekomu chce napísať román na tému : "preštuduj si niečo, potom píš " (pričom nemá ani tušenia,čo všetko je už preštudované) namiesto toho aby napísal 2 vetami odpoveď na otázku, poprípade nereagoval vôbec... vy si asi svoj čas nevážite,jak vidím. Nebolo by na škodu zaspomínať si niekedy, že vám bol prv kúpený bicykel, aby vás otec naučil ako sa bicykluje...že ste si prv kupili učebnicu, aby vám potom niekto vysvetlil, čo je v nej obsiahnuté...prajem každému pekný deň
ale predtym mi otec povedal ako mam slapat do pedalov ... potom kupil bicykel ... naucil bicyklovat ....
ano mas pravdu, najprv som si kupil kinofilmovu zrkadlovku, ale s nou som si kupil knizku o foteni a studoval, kedze v tedy nebolo az tolko informacii v slovencine, nie zeby som nevedel po anglicky a nemecky ale ... no co ti poviem ... este ani google neexistoval ... a presne si musela vediet, kde sa to nachadza aby si nieco nasla!!!
tu knizku mam do teraz a naucila ma co znamena ISO, hlbka ostrosti, clona, rychlost uzavierky, expozicny trojuholnik ... a tu 90% ludi ani nevenia co ISO znamena a preco vlastne je na digitale moznost nastavenia ISO ... normalne by som urobil anketu, ale bez pouzitia googla.

 
hubertsvk
2012-11-16 15:01:34+01
príspevok od: PetulaSz
Dobrý deň,akurát idem mať premiéru s mojou novou zrkadlovkou vonku do prírody a len si tak skúšam doma a tak ma zaujíma...prečo v manuálnom režime je fotka stále tmavšia a tmavšia ak nastavím kratší a kratší čas uzávierky? napr pri čase 1/800 mi na displeji ukáže len čiernu fotku,nič iné...(skúšala som fotiť len 1 zvýrazňovačku...)Prečo to tak je? ďakujem
ked chces fotit v prirode tak musis trochu pracovat aj s rezimami ... ako vidim vsetcu ochotni poradit caro fotenia zrkadlovkou je prave v tom ze musis si vsetko nastavit sama, ja ked som zacinal fotit som pouzival AV rezim a casom som experimentoval na M ale pokial sa tomu nechces venovat profesionalne tak ti staci automatika, inak venovat sa profesionalne neznamena ze nemozes experimentovat, skus napr predlzit cas, nenapisala si pri akom vonkajsom osvetleni pises ale kedze mas kratky cas a mas cierne fotky skus predlzit cas
 
hubertsvk
2012-11-16 15:07:49+01
a este jedna poznamka :
skus si spravit jednu foto na automatike a pozri si potom na fotaku ake hodnoty nastavil a potom trochu poskusaj nastavit to iste alebo podobne sama
 
inzi
2012-11-16 15:20:51+01
príspevok od: PetulaSz
neprestáva ma udivovať, ako sa niekomu chce napísať román na tému : "preštuduj si niečo, potom píš " (pričom nemá ani tušenia,čo všetko je už preštudované) namiesto toho aby napísal 2 vetami odpoveď na otázku, poprípade nereagoval vôbec... vy si asi svoj čas nevážite,jak vidím. Nebolo by na škodu zaspomínať si niekedy, že vám bol prv kúpený bicykel, aby vás otec naučil ako sa bicykluje...že ste si prv kupili učebnicu, aby vám potom niekto vysvetlil, čo je v nej obsiahnuté...prajem každému pekný deň
Pozri, spytala si sa uplne zakladnu vec z ktorej je jasne, ze o tom nic nevies. Tak sme ti tu dali linky, na ktorych je ta problematika dobre vysvetlena a pristupna aj laikom ako si ty. To bola ta najlepsia pomoc aku si mohla dostat. Naco ti to mame opakovat, ked je to tam zrozumitelne popisane ? Nabuduce sa spytas : zmenila som clonu z f4 na f16, mam tmave fotky, co s tym ? Ked si precitas tie clanky tak ti to bude jasne. A nezabudni sa podakovat tym ludom, co ti tie linky v dobrej viere dali. peace !
 
quintes
2012-11-16 16:41:37+01
Zamknúť tému, je zbytočná... Z ho*va ešte nik bič neuplietol...
 
Janet
2012-11-16 18:28:39+01
príspevok od: PetulaSz
Dobrý deň,akurát idem mať premiéru s mojou novou zrkadlovkou vonku do prírody a len si tak skúšam doma a tak ma zaujíma...prečo v manuálnom režime je fotka stále tmavšia a tmavšia ak nastavím kratší a kratší čas uzávierky? napr pri čase 1/800 mi na displeji ukáže len čiernu fotku,nič iné...(skúšala som fotiť len 1 zvýrazňovačku...)Prečo to tak je? ďakujem
Čím kratší čas (znamená menej svetla), tým je tmavšia až čierna. Ak ju chceš bez zmeny pri rovnakom ohnisku, korigovať musíš clonou (vyššia clona tmavšia a naopak). V prírode - krajine nastav clonu aspoň 8 a viac.. Mrkni na www.fotoroman.cz veľa sa z toho naučíš !
A ešte pri čase cca dlhšom ako 1/100 si už zaobstaraj statív, inak bude rozmazaný obraz ! Hor sa do cvakania, cvakania, cvakania...
 
PetulaSz
2012-11-16 22:15:25+01
príspevok od: Janet
Čím kratší čas (znamená menej svetla), tým je tmavšia až čierna. Ak ju chceš bez zmeny pri rovnakom ohnisku, korigovať musíš clonou (vyššia clona tmavšia a naopak). V prírode - krajine nastav clonu aspoň 8 a viac.. Mrkni na www.fotoroman.cz veľa sa z toho naučíš !
A ešte pri čase cca dlhšom ako 1/100 si už zaobstaraj statív, inak bude rozmazaný obraz ! Hor sa do cvakania, cvakania, cvakania...
ďakujem...
 
PetulaSz
2012-11-16 22:19:38+01
príspevok od: inzi
Pozri, spytala si sa uplne zakladnu vec z ktorej je jasne, ze o tom nic nevies. Tak sme ti tu dali linky, na ktorych je ta problematika dobre vysvetlena a pristupna aj laikom ako si ty. To bola ta najlepsia pomoc aku si mohla dostat. Naco ti to mame opakovat, ked je to tam zrozumitelne popisane ? Nabuduce sa spytas : zmenila som clonu z f4 na f16, mam tmave fotky, co s tym ? Ked si precitas tie clanky tak ti to bude jasne. A nezabudni sa podakovat tym ludom, co ti tie linky v dobrej viere dali. peace !
áno ja som za všetky tie linky a rady vďačná...ten,kto to Ďalej riešil som nebola ja,ale ľudia,čo nemajú čo robiť so svojim drahocenným časom a sprdávať tu každého,kto sa niečo spýta....ale o tom už hovorí charakter...to je zas do inej témy,
 
sachmo
2012-11-16 23:09:26+01
príspevok od: PetulaSz
áno ja som za všetky tie linky a rady vďačná...ten,kto to Ďalej riešil som nebola ja,ale ľudia,čo nemajú čo robiť so svojim drahocenným časom a sprdávať tu každého,kto sa niečo spýta....ale o tom už hovorí charakter...to je zas do inej témy,
vitaj na ephoto.sk
 
morgoth
2012-11-18 12:38:34+01
príspevok od: PetulaSz
neprestáva ma udivovať, ako sa niekomu chce napísať román na tému : "preštuduj si niečo, potom píš " (pričom nemá ani tušenia,čo všetko je už preštudované) namiesto toho aby napísal 2 vetami odpoveď na otázku, poprípade nereagoval vôbec... vy si asi svoj čas nevážite,jak vidím. Nebolo by na škodu zaspomínať si niekedy, že vám bol prv kúpený bicykel, aby vás otec naučil ako sa bicykluje...že ste si prv kupili učebnicu, aby vám potom niekto vysvetlil, čo je v nej obsiahnuté...prajem každému pekný deň
Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()