Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

nikon D5200 - začiatky fotenia!

jajaBublinka
2013-02-08 20:26:43+01
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
 
Jurij88
2013-02-08 20:31:23+01
čo tak použiť vyhľadávanie na stránke? Pozri si fotoškolu, určite ti pomôže!
 
skull89
2013-02-08 20:33:07+01
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/
už si na teba našli čas autori článkov, na ktoré si musíš nájsť čas ty...
 
Mikon
2013-02-08 20:33:41+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
Poradim knihu Mistrovstvi prace s DSLR. Tam je všetko čo potrebuješ
 
jajaBublinka
2013-02-08 20:37:38+01
Ďakujem! Ja som pozerala už na stránke ale mne to príde zložité! Naozaj nemám žiadnu skúsenosť so zrkadlovkou. A netusim čo znamenajú niektoré veci. Potrebujem niekoho kto mi to vysvetlí podrobne a úplne od začiatku. Tak ale idem teda ešte hľadať . . .
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-02-08 20:41:04+01
Bublinka jedina cesta ako si osvojit pracu so zrkadlom je pracovcat s nim.To znamena,ze nikto nenaleje mudrost do hlavy viac ako ty sama.Hraj sa s nim,hladaj cesty,na to ten fotoaparat je.Nie je nad vlastnu skusenost.Nauc sa nieco,precitaj si a hned to aplikuj,kludne aj doma pri kompe.tymto si musi prejst kazdy.
 
Jurij88
2013-02-08 20:42:18+01
príspevok od: jajaBublinka
Ďakujem! Ja som pozerala už na stránke ale mne to príde zložité! Naozaj nemám žiadnu skúsenosť so zrkadlovkou. A netusim čo znamenajú niektoré veci. Potrebujem niekoho kto mi to vysvetlí podrobne a úplne od začiatku. Tak ale idem teda ešte hľadať . . .
Zložité sa ti to zná možno preto, že iba čítaš a čítaš bez foťáku v ruke. Keď si budeš všetko zároveň skúšať, určite to pochopíš. Ak nie ani potom, investoval by som do nejakého fotokurzu (aj keď ich veľmi neuznávam)
 
alzhajmer
2013-02-08 20:47:27+01
príspevok od: jajaBublinka
Ďakujem! Ja som pozerala už na stránke ale mne to príde zložité! Naozaj nemám žiadnu skúsenosť so zrkadlovkou. A netusim čo znamenajú niektoré veci. Potrebujem niekoho kto mi to vysvetlí podrobne a úplne od začiatku. Tak ale idem teda ešte hľadať . . .
obávam sa, že cez fórum ti to nikto lepšie nevysvetlí, ako je to vo fotoškole alebo napr. v knihe, ktorá ti tu bola odporučená...ak netušíš, čo niektoré veci znamenajú, zostáva ti len veľa trpezlivosti a hlavne chuti
 
jajaBublinka
2013-02-08 20:47:52+01
Tak pozerala som aj fotokurzy. Ale no... Obávam sa či ma naučia toľko koľko to stojí!
Ako niečo som už poskúšala, no môj problém je že netusim čo su tie čísla na displeji
A fotiť automatom s takým foťakom je podľa mňa hlúposť.
Idem teda hľadať a skúšať niečo s tými číslami.
Hadam na niečo prídem!
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-02-08 20:49:49+01
osobne si myslim ,ze sa tu najde kopec gentlemanov,ktori ta radi zaucia do tajom fotografie
 
bonifacko
2013-02-08 20:56:56+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
Zrkadlovka nie je pre fotenie v automate, ale je chyba sa domnievat, že musíš vediet fotiť v M režime. 90% budeš potrebovať Av režim, alebo prioritu clony.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/aav---casova-automatika/
 
pridalamichal
2013-02-08 22:10:56+01
ja sa stále čudujem, že sa pomaly každé 2 týždne nájde niekto s takouto otázkou.nechcem byť zlý, ale ja som študoval základy už pol roka predtým ako som si zaobstaral zrkadlovku.je jasné,že najlepšie je to mať v ruke a študovať tak...ale pojmy a čo je načo , to sa hádam dá zmáknuť aj s foťákom "v obchode" . milión krát odporučené : treba hľadať ...až potom sa pýtať...
 
bundash
2013-02-08 22:29:29+01
príspevok od: pridalamichal
ja sa stále čudujem, že sa pomaly každé 2 týždne nájde niekto s takouto otázkou.nechcem byť zlý, ale ja som študoval základy už pol roka predtým ako som si zaobstaral zrkadlovku.je jasné,že najlepšie je to mať v ruke a študovať tak...ale pojmy a čo je načo , to sa hádam dá zmáknuť aj s foťákom "v obchode" . milión krát odporučené : treba hľadať ...až potom sa pýtať...
mas pravdu, nevedomost tychto ludi ale ospravedlnuje, lebo az ked po roku dvoch pochopia co vsetko musia vediet aby dosiahli aky taky vysledok, budu sa sami nad takouto otazkou-ziadostou usmievat.
 
markx
2013-02-08 22:44:41+01
Jeden moj znamy stale hovori: Ak vies, co chces... chci, co vies. Osobne som zastancom postupnosti.Zistim si informacie(teoriu), opytam sa ludi, porozmyslam ci ano alebo nie a az potom zacnem.... Ochrani Ta to pred tym, aby si nevyzerala hlupo, ked sa nieco pytas.Informacie, ktore tu zhanas, by si mala mat uz pred kupou zrkadlovky davno jasné.Nezostava Ti nic ine, len teraz vela studovat a skusat, aby si potom vedela davat skutocne otazky...
 
pridalamichal
2013-02-08 23:07:18+01
príspevok od: bundash
mas pravdu, nevedomost tychto ludi ale ospravedlnuje, lebo az ked po roku dvoch pochopia co vsetko musia vediet aby dosiahli aky taky vysledok, budu sa sami nad takouto otazkou-ziadostou usmievat.
a tak to hej..ja to všetko beriem..aj ja som len hobby-amatér a dajako som začať musel
 
Neschopko
2013-02-08 23:13:18+01
Nemyslím si, že ak sa nikto niečo opýta, vyzerá hlúpo ... hlúpy je ten, čo nevie a neopýta sa. Áno, máte pravdu, veľa vecí si človek vie naštudovať sám a pýtať sa môže až keď mu je niečo nejasné, no to už nie je vecou hlúposti, ale lenivosti
No na druhej strane verím, že človek, keď sa začne venovať niečomu novému, tak je toho moc veľa na pochopenie a potrebuje skôr nakopnúť, kde má začať a väčšinou, keď už má nejaké základy, tak sa už vie niekam posunúť aj metódou pokus - omyl.
Je pravda, že je tu a vlastne celkovo na nete toho popísaného dosť, čo je skvelé no možno práve to množstvo nových informácií môže človeka práve dezorientovať a potom ani netuší, kde začať.
No musím súhlasiť, že cez takúto debatu sa toho človek asi moc nedozvie a jednoduchšie je si zaobstarať nejakú literatúru a ísť krok za krokom ...
 
Napster050
2013-02-08 23:41:51+01
ked ti prídu zložité články na webe s fotoškoly, tak už neviem čo si mám myslieť. To potom nemá význam ani keby ti to niekto ukazoval pred nosom... aj to by ti bolo zložité.

poradím ti - foť dalej na automatickom režime a všimaj si aké hodnoty nastavuje fotoaparát. Potom sa pomaly do toho dostaneš.
 
Luboss7
2013-02-09 01:04:00+01
Ja ti poradím pre začiatok nasledovný postup:
1-prečítaj si poriadne aspoň ten stručný manuál čo určite ku foťáku máš
2-nauč sa meniť na foťáku aspoň čas a clonu (prípadne aj iso, WB, spôsob zaostrovanie - ale to môžeš skúšať aj neskôr) bez nejakého rozmýšľania - aby si vedela ktoré tlačítko stlačiť a čím potočiť a ktorým smerom, samozrejme tiež poriadne držať foťák a stláčať spúšť /už si asi zistila že má 2 polohy/. Tiež bude dobré zistiť aspoň kde ti foťák ukazuje clonu a čas a čo znamenajú tie čísla (clona- väčšie číslo= menší otvor a menej svetla a naopak, čas - väčšie číslo = kratší čas napr. 125 znamená 1/125 s)
3-keď to budeš vedieť vyjdi s foťákom niekde von, nastav si režim A (predvoľba clony), ešte doma si nastav WB na auto, ak je normálne denné svetlo nastav si iso na 200 /viac sa už o iso nestaraj/ a skús si čo robí s fotkou rôzna clona, skús ako sa mení čas pri zmene clony - foťák ti to priebežne ukazuje, pritom si môžeš vyskúšať zaostrovanie (najlepšie ak si dopredu nastavíš zaostrovanie na centrálny bod) a presun foťáku po zaostrení, jednoducho si zamieriš stred na to čo chceš mať ostré a keď foťák pípne posunieš obraz ako ho chceš mať a dotlačíš spúšť - ak ti to je zložité nastav si zaostrovanie celoplošné a všímaj si v hľadáčiku kde ti foťák zaostruje
4- potom po nejakej hodinke - dvoch sa vráť domov k počítaču, pozri ako vyzerajú fotky a všímaj si čo si mala nastavené - čas, clona. Potom si prečítaj základné články o fotení - možno ich pochopíš lepšie a celý postup môžeš párkrát zopakovať, postupne to všetko určite pochopíš.
A ešte lepšie bude ak si to dáš vysvetliť niekomu kto už chvíľu fotí, naučiť sa základy naozaj nie je ťažké.
 
jajaBublinka
2013-02-09 09:02:17+01
príspevok od: Luboss7
Ja ti poradím pre začiatok nasledovný postup:
1-prečítaj si poriadne aspoň ten stručný manuál čo určite ku foťáku máš
2-nauč sa meniť na foťáku aspoň čas a clonu (prípadne aj iso, WB, spôsob zaostrovanie - ale to môžeš skúšať aj neskôr) bez nejakého rozmýšľania - aby si vedela ktoré tlačítko stlačiť a čím potočiť a ktorým smerom, samozrejme tiež poriadne držať foťák a stláčať spúšť /už si asi zistila že má 2 polohy/. Tiež bude dobré zistiť aspoň kde ti foťák ukazuje clonu a čas a čo znamenajú tie čísla (clona- väčšie číslo= menší otvor a menej svetla a naopak, čas - väčšie číslo = kratší čas napr. 125 znamená 1/125 s)
3-keď to budeš vedieť vyjdi s foťákom niekde von, nastav si režim A (predvoľba clony), ešte doma si nastav WB na auto, ak je normálne denné svetlo nastav si iso na 200 /viac sa už o iso nestaraj/ a skús si čo robí s fotkou rôzna clona, skús ako sa mení čas pri zmene clony - foťák ti to priebežne ukazuje, pritom si môžeš vyskúšať zaostrovanie (najlepšie ak si dopredu nastavíš zaostrovanie na centrálny bod) a presun foťáku po zaostrení, jednoducho si zamieriš stred na to čo chceš mať ostré a keď foťák pípne posunieš obraz ako ho chceš mať a dotlačíš spúšť - ak ti to je zložité nastav si zaostrovanie celoplošné a všímaj si v hľadáčiku kde ti foťák zaostruje
4- potom po nejakej hodinke - dvoch sa vráť domov k počítaču, pozri ako vyzerajú fotky a všímaj si čo si mala nastavené - čas, clona. Potom si prečítaj základné články o fotení - možno ich pochopíš lepšie a celý postup môžeš párkrát zopakovať, postupne to všetko určite pochopíš.
A ešte lepšie bude ak si to dáš vysvetliť niekomu kto už chvíľu fotí, naučiť sa základy naozaj nie je ťažké.
Dajukem! Určite to skúsim.
 
jajaBublinka
2013-02-09 09:05:59+01
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()