Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

nikon D5200 - začiatky fotenia!

jajaBublinka
jajaBublinka 2013-02-08 20:26:43+01
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
 
Luboss7
2013-02-11 10:50:43+01
60 príspevkov k tvojej téme, vidíš aká je snaha pomôcť.
Nič si z toho nerob na iných fórach je to asi podobné. Ak chceš fotiť bez väčšieho štúdia, fakt si prečítaj nejakých pár článkov (expozícia, zaostrovanie, clona, expozičný čas, ISO, expozičné režimy) a rovno si to hneď vyskúšaj. Ešte raz zopakujem, nastav si režim A- ten budeš aj v budúcnosti používať asi najčastejšie (ak budeš fotiť nejaké rýchlejšie veci- šport a tak podobne- tak radšej S a nastav dosť krátky čas, aký treba uvidíš na mieste podľa prvých fotiek). Režim M je asi pre teba zbytočné používať, urobíš len to isté čo foťák pri režimoch A,S len oveľa pomalšie. Ak máš dosť svetla nastav ISO 200, keď ti budú vychádzať príliš dlhé časy tak ho kľudne zdvihni na 800-1000 to je ešte v pohode, kľudne skús aj väčšie ISO a daj si urobiť na skúšku fotky na papieri aby si videla ako vyzerajú a či ti taká kvalita stačí, je zbytočné to pozerať na monitore pri 100 % zväčšení. Hlavne foť a všímaj si aké fotky ti vyjdú, sama zistíš aké časy a clony treba používať. Ak ti niečo nevyjde popremýšľaj prečo to nevyšlo, čo bolo zle nastavené. A keď začínaš fotiť popozeraj si všetky základné nastavenia na foťáku - ako ho máš momentálne nastavený. Ešte snáď to, že najväčší pozor si dávaj na to aby fotka bola ostrá, ak je zle zaostrená alebo rozmazaná tak s tým už neurobíš nič, ak je trochu zle exponovaná dá sa to ešte upraviť v počítači. Zvykni si prepínať zaostrovací režim AF-S a AF-C, v manuáli už zistíš na čo to je. Tak už len pridaj nejaké fotky aby sme videli ako ti to ide.
 
haffen
2013-02-11 10:58:09+01
príspevok od: Janet
jajaBublinka všímaj si Exif na vydarených záberoch, ktoré si fotila na Auto, a takéto hodnoty ISO, no hôlavne čas, clonu nastav na M. Základný vzťah clony a času je, že čím vyššia clona a kratší čas, tým je fotka tmavšia. Pre správnu ecxpozíciu potrebuješ nižšiu clonu a dlhší čas, t.j. v zlomku v menovateli nižšie číslo, bez statívu v ruke udržíš v pohode čas 1/100, pri dlhšom 1/60, 1/40.. používanom napr. pri večšernom fotení už potrebuješ statív, alebo ozaj pevnú ruku pri cvaknutí, prípadne fotiť na samospúsť. Vtedy je však najlepší svetelne dobrý objektív Ak chceš fotiť krajinky, tak clonu nastav min. 8, na poludnie aj viac a čas napr. 1/250 až 1/640, Proti slnku clonu aj 18 a viac a potom dlhší čas, aby bolo na zábere aj niečo vidieť ISO vyššie ako 400 používaj pri horších svetelných podmienkách. Ja som sa učila a skúšala exponovať snímky tak, že som si nastavila nejakú clonu a menila som čas, a potom nejaký konštatný čas a menila som clonu, aby si videla ako je svetlý, či tmavý snímok a potom vedele správne nastaviť hodnoty podľa potreby. Ak chceš fotiť nejaký detail, tak nastavuj nižšiu clonu - do 5 a kratší čas aj 1/1000, zaleží od svetelných podmienok. Zmenu clony a času ovládaš na foťaku gombíkmi pri hlavnom ON-OF a otáčaním kolieska.! Prečítaj si niečo o fotení napr. na www.fotoroman.cz . Hádam som Ti aspoň trochu pomohla..prajem veľa zdaru
Nič v zlom, ale už to čítam asi piaty krát a až teraz som sa odhodlal Ti napísať. Zjavne by si si to mala aj Ty doštudovať, lebo máš nedostatky v expozičnom trojuholníku. Čas má vplyv na zmrazenie pohybu, resp. zvýraznenie pohybu a clona na hĺbku ostrosti. Ale napísať, že pre správnu expozíciu treba čo najdlhší čas a najnižšiu clonu, to je troška silná káva na mňa. Neraď jej takto keď to nevieš moc ani ty a týmto ju budeš zbytočne len zamotávať. Bude si to na začiatku chybne vysvetľovať a pôjde úplne zlým smerom dopredu do slepej uličky.
A čo sa týka tej baby, tak by som jej odporučil buď kúpiť knihu Mistrovství práce s DSLR, alebo stiahnúť knihu (stiahnúť preto, lebo je beznádejne vypredaná): Nikon D5100 -
Od momentek k nádherným snímkům. Je to síce k staršiemu modelu, ale sú tam výborne vysvetlené základy a mne pomohla.
 
landov
2013-02-11 11:45:12+01
jajaBublinka:

najjednoduchsie riesenie mas pod nosom: zober fotak a fot,fot, fot...mas neskutocnu vyhodu, ze naklady na samotne fotenie su 0€. Ja som to iste robil pred rokmi so Smenou, neskor Zenitom...co ale bolo podstatne drahsie "samostudium"
 
jajaBublinka
2013-02-11 14:22:27+01
príspevok od: Ejo
Osobne som momentálne bez foťáka. Jeho kúpa sa ešte len plánuje, ale už teraz hltám každý jeden článok o začiatkoch fotografovania. Všetky tie pojmy, nastavenia a neviem čo ešte je na nováčika zprvu ako guláš, ale len ten koho fotenie naozaj baví, či už chce sa tým živiť, alebo len robiť radosť sám sebe, nesmie brať učenie teorie, čítanie článkov a podobne ako starosť, ale rovnakú radosť ako samotné fotenie. Učenie poháňa človeka do predu, a malo by ho to baviť.

Fatty - nikdy nevieš v kom sa ten talent ukáže, ale viac uznávam ľudí, ktorý sa snažia robiť činnosť aj bez talentu ale z radosti, ako ľudia s talentom ktorý ho premárňujú.

A k slečne len dve porekadlá:
"Ak nevieš, opýtaj sa",
"Na debilnú otázku, debilná odpoveď"
nevedela som - opytala somm sa!
Debilna otazka? - ako pre koho! VELKYCH PANOV fotografov sa netykala!
 
jajaBublinka
2013-02-11 14:23:51+01
príspevok od: fatality
mozno vyzera spredu takto
http://www.planetdamage.com/wp-content/uploads/2010/08/aphex-twin-windowlicker.jpg
no vzdy lepsie ako ty na tvojej foto
 
jajaBublinka
2013-02-11 14:27:27+01
príspevok od: M4ndrag0ra
ak si na profilovej foke ty osobne..ja ti rad poradim..samozrejme ze osobne
ha, dik za ochotu
 
fatality
2013-02-11 14:44:31+01
príspevok od: jajaBublinka
no vzdy lepsie ako ty na tvojej foto
tebe sa nepaci Cheshire Cat ?
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-02-11 14:51:28+01
príspevok od: jajaBublinka
nevedela som - opytala somm sa!
Debilna otazka? - ako pre koho! VELKYCH PANOV fotografov sa netykala!
a ktori su to ti Velky pani fotografi?
rad by som vzhliadol ich portfolia..
 
JohnNewton
2013-02-11 15:21:56+01
príspevok od: Janet
jajaBublinka všímaj si Exif na vydarených záberoch, ktoré si fotila na Auto, a takéto hodnoty ISO, no hôlavne čas, clonu nastav na M. Základný vzťah clony a času je, že čím vyššia clona a kratší čas, tým je fotka tmavšia. Pre správnu ecxpozíciu potrebuješ nižšiu clonu a dlhší čas, t.j. v zlomku v menovateli nižšie číslo, bez statívu v ruke udržíš v pohode čas 1/100, pri dlhšom 1/60, 1/40.. používanom napr. pri večšernom fotení už potrebuješ statív, alebo ozaj pevnú ruku pri cvaknutí, prípadne fotiť na samospúsť. Vtedy je však najlepší svetelne dobrý objektív Ak chceš fotiť krajinky, tak clonu nastav min. 8, na poludnie aj viac a čas napr. 1/250 až 1/640, Proti slnku clonu aj 18 a viac a potom dlhší čas, aby bolo na zábere aj niečo vidieť ISO vyššie ako 400 používaj pri horších svetelných podmienkách. Ja som sa učila a skúšala exponovať snímky tak, že som si nastavila nejakú clonu a menila som čas, a potom nejaký konštatný čas a menila som clonu, aby si videla ako je svetlý, či tmavý snímok a potom vedele správne nastaviť hodnoty podľa potreby. Ak chceš fotiť nejaký detail, tak nastavuj nižšiu clonu - do 5 a kratší čas aj 1/1000, zaleží od svetelných podmienok. Zmenu clony a času ovládaš na foťaku gombíkmi pri hlavnom ON-OF a otáčaním kolieska.! Prečítaj si niečo o fotení napr. na www.fotoroman.cz . Hádam som Ti aspoň trochu pomohla..prajem veľa zdaru
Máš zakázané pod trestom verejnoprospešných prác, komukoľvek radiť, až do odvolania
 
jajaBublinka
2013-02-11 21:49:37+01
príspevok od: Luboss7
60 príspevkov k tvojej téme, vidíš aká je snaha pomôcť.
Nič si z toho nerob na iných fórach je to asi podobné. Ak chceš fotiť bez väčšieho štúdia, fakt si prečítaj nejakých pár článkov (expozícia, zaostrovanie, clona, expozičný čas, ISO, expozičné režimy) a rovno si to hneď vyskúšaj. Ešte raz zopakujem, nastav si režim A- ten budeš aj v budúcnosti používať asi najčastejšie (ak budeš fotiť nejaké rýchlejšie veci- šport a tak podobne- tak radšej S a nastav dosť krátky čas, aký treba uvidíš na mieste podľa prvých fotiek). Režim M je asi pre teba zbytočné používať, urobíš len to isté čo foťák pri režimoch A,S len oveľa pomalšie. Ak máš dosť svetla nastav ISO 200, keď ti budú vychádzať príliš dlhé časy tak ho kľudne zdvihni na 800-1000 to je ešte v pohode, kľudne skús aj väčšie ISO a daj si urobiť na skúšku fotky na papieri aby si videla ako vyzerajú a či ti taká kvalita stačí, je zbytočné to pozerať na monitore pri 100 % zväčšení. Hlavne foť a všímaj si aké fotky ti vyjdú, sama zistíš aké časy a clony treba používať. Ak ti niečo nevyjde popremýšľaj prečo to nevyšlo, čo bolo zle nastavené. A keď začínaš fotiť popozeraj si všetky základné nastavenia na foťáku - ako ho máš momentálne nastavený. Ešte snáď to, že najväčší pozor si dávaj na to aby fotka bola ostrá, ak je zle zaostrená alebo rozmazaná tak s tým už neurobíš nič, ak je trochu zle exponovaná dá sa to ešte upraviť v počítači. Zvykni si prepínať zaostrovací režim AF-S a AF-C, v manuáli už zistíš na čo to je. Tak už len pridaj nejaké fotky aby sme videli ako ti to ide.
dakujem urcite vyskusam
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()