Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Prechod zo zaciatocnickej dig. zrkadlovky na poloprofesionalnu

lemurko
2013-02-13 11:06:55+01
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Aktualne fotim zakladnou zrkadlovkou Canon 1000D a ma k nej objektivy - setak nejaky 18-55 mm, ktory nepouzivam vobec a 2 lacnejsie dokupene:
teleobjektiv Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III USM
a pevny Canon EF 50 mm f/1,8 II .
Fotim hlavne deti a portrety a tomu by som sa chcela venovat aj dalej.
Uvazujem nad kupou tela 7D uz aj s perspektivou, ze sa chcem dalej zlepsovat a ked sa podari fotit aj na zakazku.
Na tej 1000D pri foteni deti vadi, ze je ten fotak celkovo pomaly, ovladanie je tazkopadne, ostrenie je tiez problem. Mam ale strach, ze k tej 7D budem musiet hned vymenit objektivy aj tie 2, ktore pouzivam teraz, kvoli vacsiemu rozliseniu, ze bude velmi cititt, ze tie objektivy su vlastne najlacnejsie, co sa da kupit.

A este otazka k objektivom, jeden budem urcite riesit hned s fotakom a rozhodujem sa medzi
Canon 17-55 mm f2,8
alebo nejakou obdobnou Sigmou alebo Tamronom. Je tam naozaj taky rozdiel, ze Canon je o tolko lepsi? Pri tych detoch, co su neustale v pohybe potrebujem hlavne rychle a presne ostrenie, myslite, ze by stacil k tomu 7D aj napr. Tamron objektiv Tamron AF SP 17-50mm F/2.8 Di-II LD baj. Canon ?

Uz o zmene vybavy uvazujem dlhsie, teraz to konecne financne vyzera trosku nadejne, tak nechcem spravit blbost. Rezenzie citam, ale vzdy tam najdem nejake rozpory, tak sa neviem rozhodnut.
 
fofoja
2013-02-13 11:11:56+01
miesto tela kúp objektívy
 
juve16
2013-02-13 11:18:58+01
príspevok od: lemurko
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Aktualne fotim zakladnou zrkadlovkou Canon 1000D a ma k nej objektivy - setak nejaky 18-55 mm, ktory nepouzivam vobec a 2 lacnejsie dokupene:
teleobjektiv Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III USM
a pevny Canon EF 50 mm f/1,8 II .
Fotim hlavne deti a portrety a tomu by som sa chcela venovat aj dalej.
Uvazujem nad kupou tela 7D uz aj s perspektivou, ze sa chcem dalej zlepsovat a ked sa podari fotit aj na zakazku.
Na tej 1000D pri foteni deti vadi, ze je ten fotak celkovo pomaly, ovladanie je tazkopadne, ostrenie je tiez problem. Mam ale strach, ze k tej 7D budem musiet hned vymenit objektivy aj tie 2, ktore pouzivam teraz, kvoli vacsiemu rozliseniu, ze bude velmi cititt, ze tie objektivy su vlastne najlacnejsie, co sa da kupit.

A este otazka k objektivom, jeden budem urcite riesit hned s fotakom a rozhodujem sa medzi
Canon 17-55 mm f2,8
alebo nejakou obdobnou Sigmou alebo Tamronom. Je tam naozaj taky rozdiel, ze Canon je o tolko lepsi? Pri tych detoch, co su neustale v pohybe potrebujem hlavne rychle a presne ostrenie, myslite, ze by stacil k tomu 7D aj napr. Tamron objektiv Tamron AF SP 17-50mm F/2.8 Di-II LD baj. Canon ?

Uz o zmene vybavy uvazujem dlhsie, teraz to konecne financne vyzera trosku nadejne, tak nechcem spravit blbost. Rezenzie citam, ale vzdy tam najdem nejake rozpory, tak sa neviem rozhodnut.
canon 17-55 je to najlepsie co mozes vybrat, odhliadnuc od eL objektivov. Mal som ho na odskusanie, mozem potvrdit. Zalezi, na co mas rozpocet. Ten tamron je alternativa, hlavne cenova. Mal som ho, ale rychlo som ho aj predal, ostrenie mi vadilo a kvalita vystupu ciastocne tiez. Kombinacia 7D a 17-55 je vyborna, tam niet co riesit a tie dva objektivy si nechaj tiez, hlavne pevne sklo nema vyzna, predavat pri tej jeho cene, pomer cena/vykon je vyborny.
Vseobecne plati, telá sa menia, objektivy ostavaju. Ak si rozhodnuta pre zmenu tela, touto zmenou nic nepokazis. Vela stastia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-13 11:22:24+01
Myslim, ze by ti postacoval aj EOS 60D s 15-85IS a k tomu 70-200/4. Lepsia ergonomia, zaostrovanie a v spojeni s kvalitnymi objektivy lepsia obrazova kvalita. Zabudovana podpora dialkoveho ovladania bleskov tiez nie je na zahodenie.
 
lemurko
2013-02-13 11:30:00+01
príspevok od: Karol Srnec
Myslim, ze by ti postacoval aj EOS 60D s 15-85IS a k tomu 70-200/4. Lepsia ergonomia, zaostrovanie a v spojeni s kvalitnymi objektivy lepsia obrazova kvalita. Zabudovana podpora dialkoveho ovladania bleskov tiez nie je na zahodenie.
Dakujem, pozriem sa aj na tuto kombinaciu.
 
Dano Leitman
2013-02-13 11:49:02+01
18-55 a 75-300 predaj spolu s 1000D
7D je super volba nepochybis
ako spomenul karol siel by som ohmatat aj model 60D

k objektivom:
canon 17-55/2.8 je super (ano je najlepsi z 2.8 zoomov na corp) ale dost drahe
tamron 17-50/2.8 by som neriesil (pomalsi fokus a spracovanie sa mi osobne nepacilo)
sigma 17-50/2.8 je fajne sklo ale musis chytit dobry kus tj jedine z obchodu a riadne potestovat
karol spomenul canon 15-85/3.5-5.6 ma rychly autofokus je dost ostry pochvaluju si ho ale ak chces fotit v interieri s timto sklom odporucam dokupit blesk
ak tlacia peniaze aj canon 18-55 IS II za par evri (bazar) moze posluzit nez nasetris na sklo

telesklicko je canon 70-200/4 stale velky bijec na trhu a nebal by som sa ani bazarovej idu za rozumne ceny okolo 400-450 evri
mozno by som este pouvazoval nad tamron 70-300 Di VC USD ak je potrebne ohnisko 200-300 (ak neni to ohnisko tak potrebne rozhodne radsej canon)
 
lemurko
2013-02-13 12:04:11+01
V podstate ma na tej 7D najviac zaujal pocet zaostrovacich bodov oproti tej 60D. Myslite, ze pri tych objektivoch, ktore riesim (teda tlacene rozpoctom) moze toto zavazit? Uvazovala som, ze ked budem mat lepsie telo, tak objektivy vymenim alebo podokupujem podla toho ako sa bude darit a ako budem na tom financne. Ale s tou 60D ste mi dali chrobaka do hlavy. Zostalo by viac na sklo.

Co sa tyka teleobjektivu, tak v podstate ohnisko 200-300 som ani nevyuzivala. Sice trosku odstup pri tych detoch je fajn, lebo potom ich menej rusim a fotky maju lepsi, prirodzenejsi vyraz, takze ohnisko 200 by mi uplne postacovalo. Pri tom teleobjektive riesim aj to, ci ist do svetelnejsieho (v interieri, ked potrebujem svetelnejsi je teleobjektiv vyuzitelny malokedy) a vonku neviem ci vyuzijem svetelnost od 2,8. Teraz vyuzivam, ale to iba preto, ze mam tu 50 tku a kresli lepsie ako ten starsi teleobjektiv a kvoli hlbke ostrosti. Vy ste spominali f4 postaci tam svetelnost na fotenie vonku aj pri horsom pocasi?

Externy blesk budem kupovat urcite, vstavany blesk nepouzivam vobec, ale niekedy by sa hodilo doblysknut, ale nie napriamo. Tak ten som vybrala Speedlite 430 EX II. Ale este som s externym bleskom nefotila, takze to je zatial pre mna velka neznama.

Stary fotak si asi necham, ako zalohu keby daco, alebo na dovolenky len tak. Zbavila by som sa akurat toho teleobjektivu, ten setak asi ani nema vyznam predavat to myslim ani nikto nekupi.
 
piggee
2013-02-13 12:08:33+01
príspevok od: lemurko
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Aktualne fotim zakladnou zrkadlovkou Canon 1000D a ma k nej objektivy - setak nejaky 18-55 mm, ktory nepouzivam vobec a 2 lacnejsie dokupene:
teleobjektiv Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III USM
a pevny Canon EF 50 mm f/1,8 II .
Fotim hlavne deti a portrety a tomu by som sa chcela venovat aj dalej.
Uvazujem nad kupou tela 7D uz aj s perspektivou, ze sa chcem dalej zlepsovat a ked sa podari fotit aj na zakazku.
Na tej 1000D pri foteni deti vadi, ze je ten fotak celkovo pomaly, ovladanie je tazkopadne, ostrenie je tiez problem. Mam ale strach, ze k tej 7D budem musiet hned vymenit objektivy aj tie 2, ktore pouzivam teraz, kvoli vacsiemu rozliseniu, ze bude velmi cititt, ze tie objektivy su vlastne najlacnejsie, co sa da kupit.

A este otazka k objektivom, jeden budem urcite riesit hned s fotakom a rozhodujem sa medzi
Canon 17-55 mm f2,8
alebo nejakou obdobnou Sigmou alebo Tamronom. Je tam naozaj taky rozdiel, ze Canon je o tolko lepsi? Pri tych detoch, co su neustale v pohybe potrebujem hlavne rychle a presne ostrenie, myslite, ze by stacil k tomu 7D aj napr. Tamron objektiv Tamron AF SP 17-50mm F/2.8 Di-II LD baj. Canon ?

Uz o zmene vybavy uvazujem dlhsie, teraz to konecne financne vyzera trosku nadejne, tak nechcem spravit blbost. Rezenzie citam, ale vzdy tam najdem nejake rozpory, tak sa neviem rozhodnut.
Mne sa na aps-C senzore najviac osvecil 16-35 f2.8 L ako setak a k tomu 70-200 F4 IS L. 16-35 je hlavne jediny z odporucanych objektivov, ktory nebudes musiet menit pri prechode na fullframe. Je sice o trochu drahsi, ale urcite ocenis tu rychlost a kresbu, ako aj siroke ohnisko. Na FF je uz naozaj siroky a trochu bordelu v rohoch, ale na aps-c je to krasa..
 
juve16
2013-02-13 12:20:38+01
príspevok od: piggee
Mne sa na aps-C senzore najviac osvecil 16-35 f2.8 L ako setak a k tomu 70-200 F4 IS L. 16-35 je hlavne jediny z odporucanych objektivov, ktory nebudes musiet menit pri prechode na fullframe. Je sice o trochu drahsi, ale urcite ocenis tu rychlost a kresbu, ako aj siroke ohnisko. Na FF je uz naozaj siroky a trochu bordelu v rohoch, ale na aps-c je to krasa..
to je vec priorít, kludne toto isté môžem tvrdiť o 17-40. Obavam sa, ze by jej chybali dost vyrazne ohniska 35-70.
 
juve16
2013-02-13 12:23:35+01
príspevok od: lemurko
V podstate ma na tej 7D najviac zaujal pocet zaostrovacich bodov oproti tej 60D. Myslite, ze pri tych objektivoch, ktore riesim (teda tlacene rozpoctom) moze toto zavazit? Uvazovala som, ze ked budem mat lepsie telo, tak objektivy vymenim alebo podokupujem podla toho ako sa bude darit a ako budem na tom financne. Ale s tou 60D ste mi dali chrobaka do hlavy. Zostalo by viac na sklo.

Co sa tyka teleobjektivu, tak v podstate ohnisko 200-300 som ani nevyuzivala. Sice trosku odstup pri tych detoch je fajn, lebo potom ich menej rusim a fotky maju lepsi, prirodzenejsi vyraz, takze ohnisko 200 by mi uplne postacovalo. Pri tom teleobjektive riesim aj to, ci ist do svetelnejsieho (v interieri, ked potrebujem svetelnejsi je teleobjektiv vyuzitelny malokedy) a vonku neviem ci vyuzijem svetelnost od 2,8. Teraz vyuzivam, ale to iba preto, ze mam tu 50 tku a kresli lepsie ako ten starsi teleobjektiv a kvoli hlbke ostrosti. Vy ste spominali f4 postaci tam svetelnost na fotenie vonku aj pri horsom pocasi?

Externy blesk budem kupovat urcite, vstavany blesk nepouzivam vobec, ale niekedy by sa hodilo doblysknut, ale nie napriamo. Tak ten som vybrala Speedlite 430 EX II. Ale este som s externym bleskom nefotila, takze to je zatial pre mna velka neznama.

Stary fotak si asi necham, ako zalohu keby daco, alebo na dovolenky len tak. Zbavila by som sa akurat toho teleobjektivu, ten setak asi ani nema vyznam predavat to myslim ani nikto nekupi.
70-200 mas až 5 roznych variant. samozrejme, ze svetlnost 2,8 je super, da sa pouzit aj vonku pri portretoch, vsetko je vec priorit a financii. Kazdopadne je to skvele sklo, aj to F4 bez IS, super ostre, kvalitou niekde inde ako 75-300.
 
Marek Bučko
2013-02-13 12:30:46+01
Možno by stačil aj EOS 650D. Ostrenie má prakticky rovnaké ako 60D. O Canon EFS 17-55 2.8 čítam len samé chvály. Určite o niekoľko tried lepší ako 18-55 vo všetkom (okrem ceny). Na deti v pohybe vonku a portréty vonku by mohol byt dobrý aj EF 85 1.8.
 
lemurko
2013-02-13 13:32:24+01
príspevok od: fofoja
miesto tela kúp objektívy
Aj tuto variantu som riesila, tak vznikla kupa tej pevnej 50tky. Co je asi to najlepsie co momentalne mam. Len mi naozaj vadi, ze ten fotak je pomaly, fotim hlavne svoje hyperaktivne dieta a aj ked on sam je zvyknuty na fotak, a vacsinou teda dokaze aj chvilocku postat pred objektivom, respektive pozriet sa do neho, tak ten fotak je pomaly, zaostrovanie je na dlhe lakte. Proste kym preostri, tak uz nemam co fotit. Vacsinou musim zaostrit a potom zmenit kompoziciu, pretoze mi tazko chyti body, ktore chcem mat ostre. Co pri nizkych clonovych cislach nie vzdy vyjde a potom mam pekny zaber, ale nezaostreny spravne. Tajne dufam, ze az take velke chyby nerobim a s lepsim fotakom to pojde lepsie. Mozno budem sklamana...

Otazkou je, ci napriklad nebude toto telo limitovat aj objektiv, ked kupim nejaky lepsi.
 
lemurko
2013-02-13 13:35:18+01
príspevok od: Marek Bučko
Možno by stačil aj EOS 650D. Ostrenie má prakticky rovnaké ako 60D. O Canon EFS 17-55 2.8 čítam len samé chvály. Určite o niekoľko tried lepší ako 18-55 vo všetkom (okrem ceny). Na deti v pohybe vonku a portréty vonku by mohol byt dobrý aj EF 85 1.8.
EF 85 1.8 sa mi velmi pacil, ale vybrala som cenovo dostupnejsiu 50. Aj kvoli tomu, ze je univerzalnejsi a da sa s nim odfotit nieco aj vnutri, kde je menej miesta. Takze raz perspektivne do vybavy urcite, ale momentalne mi chyba hlavne nieco take ako 17-55.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-13 13:39:33+01
príspevok od: lemurko
Aj tuto variantu som riesila, tak vznikla kupa tej pevnej 50tky. Co je asi to najlepsie co momentalne mam. Len mi naozaj vadi, ze ten fotak je pomaly, fotim hlavne svoje hyperaktivne dieta a aj ked on sam je zvyknuty na fotak, a vacsinou teda dokaze aj chvilocku postat pred objektivom, respektive pozriet sa do neho, tak ten fotak je pomaly, zaostrovanie je na dlhe lakte. Proste kym preostri, tak uz nemam co fotit. Vacsinou musim zaostrit a potom zmenit kompoziciu, pretoze mi tazko chyti body, ktore chcem mat ostre. Co pri nizkych clonovych cislach nie vzdy vyjde a potom mam pekny zaber, ale nezaostreny spravne. Tajne dufam, ze az take velke chyby nerobim a s lepsim fotakom to pojde lepsie. Mozno budem sklamana...

Otazkou je, ci napriklad nebude toto telo limitovat aj objektiv, ked kupim nejaky lepsi.
Deti pobehujuce okolo je problem nafotit aj s najlepsim fotakom na svete. Jednoducho treba co najlepsie zvladat techniku, predvidat, byt trpezlivy a velky odpad brat ako sucast fotografovania. Osobne odporucam kupu teleobjektivu a fotit najma v exteriery s dostatocnym odstzupom. Deti si ta nebudu vsimat a z vacsej dialky sa fotoaparatu omnoho lahsie zaostruje.
 
lemurko
2013-02-13 13:44:27+01
príspevok od: Karol Srnec
Deti pobehujuce okolo je problem nafotit aj s najlepsim fotakom na svete. Jednoducho treba co najlepsie zvladat techniku, predvidat, byt trpezlivy a velky odpad brat ako sucast fotografovania. Osobne odporucam kupu teleobjektivu a fotit najma v exteriery s dostatocnym odstzupom. Deti si ta nebudu vsimat a z vacsej dialky sa fotoaparatu omnoho lahsie zaostruje.
A teda telo by mohlo zostat? Keby som teda namiesto tela a nejakeho objektivu, vsetko dala iba do objektivu - napriklad ten drahsi svetelny Canon? Co na to na 1000D?
 
lemurko
2013-02-13 13:51:07+01
príspevok od: Karol Srnec
Myslim, ze by ti postacoval aj EOS 60D s 15-85IS a k tomu 70-200/4. Lepsia ergonomia, zaostrovanie a v spojeni s kvalitnymi objektivy lepsia obrazova kvalita. Zabudovana podpora dialkoveho ovladania bleskov tiez nie je na zahodenie.
Toto si to 60D, ktore si mi navrhol, porovnaval s tym mojim 1000D alebo s tym 7D?
 
kexo
2013-02-13 13:54:15+01
50D + 17-85 IS USM + 50 1.4 USM + 70-200 f4 L + 430EX si v bazare vyskladas za nejakych 1400-1500e...

Ja som mal prvy fotak 1000D, a zbavil som sa ho po par mesiacoch, lebo sa to s nim nedalo vydrzat, presiel som vtedy na 40D a rozdiel bol velky.

Ak potrebujes rychle zaostrovanie, tak kupuj len USM objektivy, ten tamron je pomaly a hlucny, 50 1.8 podobne.
f 2.8 je pekne, ale pri objektive od f3.5 to zase taky rozdiel nie je, urcite je to prilis maly rozdiel na to, ze by to malo rozhodnut o tom, ci bude zaber v slabsom svetle rozmazany alebo nie (ja som ten tamron radsej vymenil za 17-40 f4 L - ziskal som na rychlosti a kvalite, prisiel som o svetelnost, na to vsak mam 50 f/1.4, pri uvazujem o 30 f/1.4).
Chybajuce svetlo aj tak lepsie dozenies bleskom - ja by som pri detoch volil vacsi rozsah ohnisk, prave preto ze su v jednom kuse v pohybe (preto som ako priklad hodil tu 17-85 - ta je v bazare asi o 200e lacnejsia ako 15-85)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-13 13:54:28+01
príspevok od: lemurko
A teda telo by mohlo zostat? Keby som teda namiesto tela a nejakeho objektivu, vsetko dala iba do objektivu - napriklad ten drahsi svetelny Canon? Co na to na 1000D?
Zober deti von na preliezky, do parku, proste niekde, kde sa mozu hrat. Zober objektiv 75-300, expozicny rezim Av, clona 5,6-6,3, seriove zabery, Al-Servo zaostrovanie, ohnisko 200 -300 mm (musis poodstupit). Mozno budes prekvapena, co vsetko sa s tym da nafotit.
Moj brat, ktory sa venuje hudbe a o fotku sa zaujima okrajovo, najma z rodinnych dovodov, foti s Nikonom D5100 a najlacnejsim Tamronom 70-300. Niekedy byvam prekvapeny, co z toho dostane.
http://www.facebook.com/lsdrummer/photos_stream
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-13 13:57:13+01
príspevok od: lemurko
Toto si to 60D, ktore si mi navrhol, porovnaval s tym mojim 1000D alebo s tym 7D?
60D je najnizsi model s pokrocilou ergonomiou. Spaja v sebe amaterskost s profesionalitou. Lepsia ergonomia umoznuje rychlejsie nastavovanie expozicnych parametrov. Vyzaduje ale, ze techniku ovladas. Technicky zdatny fotograf nafoti tvoji fotakom to, co tebe sa nedari, lebo nemas dostatocnu prax.
 
haplo602
2013-02-13 14:05:55+01
ak nechas deti len tak pobehovat, tak ani najlepsi fotak na svete ti nepomoze lebo nemozes predvidat co urobia a kde/kedy cakat nieco zaujimave. najlepsie je ich usmernit nejakou cinnostou ktora ma svoje pravidla a da sa rozumne predvidat pripadne nieje tak rychla. potom aj slabsi fotoaparat (co sa tyka AF) staci. ako pisal Karol, najlepsie je zacat vonku s tele a s odstupom. skusat nieco vnutri ked sa len nahanaju je tazke.

ak ich na foteni nejak zainteresujes, tak to je asi najlepsie. a takisto sa zide pomocnik ktory deti usmernuje a ty sa po dohode s nim mozes sustredit na fotenie.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()