Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon D600 problém, prosím Vás o radu a skúsenosti

vlado8881
2013-02-24 14:51:59+01
Dobrý deň,

píšem sem, lebo už fakt neviem, kde to mám hladať a potreboval by som pomoc. Moja nová láska Nikon D600 mi včera urobila takú zvlástnu vec z, ktorej som bol veľmi smutný.

Fotil som menšiu oslavu mojej sesternice, bolo to v kulturáku neboli ani vysoké stropy ani nič, až na to, že osvetlenie bolo neónovými svetlami.

A teraz ten problém. Začal mi fotiť akoby ste dali vo photoshope graduent filter, čiže polovica fotky oranžová polovica normálna, polovica modrá polovica normálna. Prikladám aj fotografiu, ako to cca vyzerá. BTW: začalo to robiť až po čase.

Inde mi to nerobilo, večer som fotil ako každý víkend club, a v poriadku všetko, žiadne takéto problémy a dnes doma pri normálnom dennom svetle mi to nerobí.

Chcem sa preto spýtať či máte aj vy nejaku skusenosť s týmto, alebo je to vada mojej D600 alebo neviem už, som zúfalí.

Prosím, poraďte. ĎAKUJEM!
 
menoscik
2013-02-24 15:04:20+01
chyba nieje v aparáte, problém je v neonovom osvetlení...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-24 15:12:27+01
K bleskom NIkon (SB-700/800/900/910) su folie pre prisposobenie svetla blesku stavajucemu osvetleniu. WB sa da nastavit len na jednu teplotu. Preto ak su pouzite dva rozne svetelne zdroje, buede na fotke farebny mismas.
Odporucam nastudovat farebnu teplotu svetelnych zdrojov a pracu s WB a korekcnymi foliami bleskov.
 
Pinč
2013-02-24 15:15:08+01
Vyskúšaj odfotiť niečo v inom prostredí.
 
atariak
2013-02-24 15:17:07+01
príspevok od: vlado8881
Dobrý deň,

píšem sem, lebo už fakt neviem, kde to mám hladať a potreboval by som pomoc. Moja nová láska Nikon D600 mi včera urobila takú zvlástnu vec z, ktorej som bol veľmi smutný.

Fotil som menšiu oslavu mojej sesternice, bolo to v kulturáku neboli ani vysoké stropy ani nič, až na to, že osvetlenie bolo neónovými svetlami.

A teraz ten problém. Začal mi fotiť akoby ste dali vo photoshope graduent filter, čiže polovica fotky oranžová polovica normálna, polovica modrá polovica normálna. Prikladám aj fotografiu, ako to cca vyzerá. BTW: začalo to robiť až po čase.

Inde mi to nerobilo, večer som fotil ako každý víkend club, a v poriadku všetko, žiadne takéto problémy a dnes doma pri normálnom dennom svetle mi to nerobí.

Chcem sa preto spýtať či máte aj vy nejaku skusenosť s týmto, alebo je to vada mojej D600 alebo neviem už, som zúfalí.

Prosím, poraďte. ĎAKUJEM!
daj este nejaku fotku na sirku, kde to robi
 
vlado8881
2013-02-24 15:20:00+01
príspevok od: Karol Srnec
K bleskom NIkon (SB-700/800/900/910) su folie pre prisposobenie svetla blesku stavajucemu osvetleniu. WB sa da nastavit len na jednu teplotu. Preto ak su pouzite dva rozne svetelne zdroje, buede na fotke farebny mismas.
Odporucam nastudovat farebnu teplotu svetelnych zdrojov a pracu s WB a korekcnymi foliami bleskov.
Toto bolo fotené bez blesku až taký amatér niesom, že by som toto nevedel, len som bol z toho taky mimo, že som neskor už nefotil vobec nie to ešte aby som skusil fotku s bleskom.
 
vlado8881
2013-02-24 15:24:29+01
príspevok od: atariak
daj este nejaku fotku na sirku, kde to robi
Vymazal som ich všetky ale na tejto to trošku vidno dole na rukáve košele, niekedy bol pás v strede, niekedy na kraji...
 
atariak
2013-02-24 15:49:58+01
jedina vec, ktoru som nasiel, je beat effect problem: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fluorescentfixturebelow20806.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescent_lamp#Flicker_problems
ale nie som si isty, ci je to presne ten druh problemu...
 
pufko
2013-02-24 15:58:38+01
Ja tam na tých ukážkach vidím že im chýba ostrosť, na všetkých troch, chápem že na plnú dieru to nebude ostré až do rohov, ale ten stred je dosť blato...
 
pufko
2013-02-24 16:01:02+01
Tá druhá by ešte ako tak ušla.
 
vlasto13
2013-02-24 16:06:30+01
Ja keď fotím akcie, tak bez blesku ani na krok. Hlavne ak sú tam neonky alebo viacero svetelnych zdrojov s odlišnou farbou svetla (nie je biele svetlo ako biele).
Ak chceš zistiť prečo ti to tak zafarbuje, tak si buď naštuduj veci okolo WB ako ti Karol napísal, alebo prejdi na vyšší level a naštuduj si to po fyzikálnej stránke.
 
blue-error
2013-02-24 17:21:22+01
príspevok od: vlado8881
Dobrý deň,

píšem sem, lebo už fakt neviem, kde to mám hladať a potreboval by som pomoc. Moja nová láska Nikon D600 mi včera urobila takú zvlástnu vec z, ktorej som bol veľmi smutný.

Fotil som menšiu oslavu mojej sesternice, bolo to v kulturáku neboli ani vysoké stropy ani nič, až na to, že osvetlenie bolo neónovými svetlami.

A teraz ten problém. Začal mi fotiť akoby ste dali vo photoshope graduent filter, čiže polovica fotky oranžová polovica normálna, polovica modrá polovica normálna. Prikladám aj fotografiu, ako to cca vyzerá. BTW: začalo to robiť až po čase.

Inde mi to nerobilo, večer som fotil ako každý víkend club, a v poriadku všetko, žiadne takéto problémy a dnes doma pri normálnom dennom svetle mi to nerobí.

Chcem sa preto spýtať či máte aj vy nejaku skusenosť s týmto, alebo je to vada mojej D600 alebo neviem už, som zúfalí.

Prosím, poraďte. ĎAKUJEM!
mna by skor trapilo to, ze su zaostrene na pytchu
 
slavmiro
2013-02-24 18:11:39+01
clovece, ta fotka nalezato ma cas 1/320s! Naco fotis v mizernom svetle take kratke casy, na takto pozovanych zaberoch? 1/125s je pre rychle sceny v podobnych miestach, 1/60s pre vsetko ostatne. Podla mna, ako tam blikali tie neonky na 50Hz, tak pocas 1/320s expozicie sa nesihlo presvietit cela plocha a dobiehajuca lamela zavierky vytvorila ten zlty tien. Nieco ako ked das kratsi cas ako je najkratsi suynchro cas blesku (bez pouzitia HS).

Pozeram aj fotky nastojato, vsade mas 1/320s a odclonene na plnu dieru F1.8 na 85mm skle. Cele zle! Evidentne nerozumies svojmu (ani inemu) milaciku. ISO1600 je OK, ale aky exp. program si pouzil? Prioritu casu? Ako som pisal, na to sklo bud priorita clony a primerane ISO aby si mal casy okolo 1/125s, alebo tam manulany mod, F2.8, autoISO a mas obrazky ako lusk. A nie vylakat sa a prestat fotit.

Vada je v obsluhujecj osobe D600. V.I.Lenin: Учиться, учиться, учиться!
 
slavmiro
2013-02-24 18:12:41+01
príspevok od: Karol Srnec
K bleskom NIkon (SB-700/800/900/910) su folie pre prisposobenie svetla blesku stavajucemu osvetleniu. WB sa da nastavit len na jednu teplotu. Preto ak su pouzite dva rozne svetelne zdroje, buede na fotke farebny mismas.
Odporucam nastudovat farebnu teplotu svetelnych zdrojov a pracu s WB a korekcnymi foliami bleskov.
tesne vedla F-S-Iso triangle...
 
Napster050
2013-02-24 18:49:32+01
príspevok od: slavmiro
clovece, ta fotka nalezato ma cas 1/320s! Naco fotis v mizernom svetle take kratke casy, na takto pozovanych zaberoch? 1/125s je pre rychle sceny v podobnych miestach, 1/60s pre vsetko ostatne. Podla mna, ako tam blikali tie neonky na 50Hz, tak pocas 1/320s expozicie sa nesihlo presvietit cela plocha a dobiehajuca lamela zavierky vytvorila ten zlty tien. Nieco ako ked das kratsi cas ako je najkratsi suynchro cas blesku (bez pouzitia HS).

Pozeram aj fotky nastojato, vsade mas 1/320s a odclonene na plnu dieru F1.8 na 85mm skle. Cele zle! Evidentne nerozumies svojmu (ani inemu) milaciku. ISO1600 je OK, ale aky exp. program si pouzil? Prioritu casu? Ako som pisal, na to sklo bud priorita clony a primerane ISO aby si mal casy okolo 1/125s, alebo tam manulany mod, F2.8, autoISO a mas obrazky ako lusk. A nie vylakat sa a prestat fotit.

Vada je v obsluhujecj osobe D600. V.I.Lenin: Учиться, учиться, учиться!
súhlasím, ale 1/60 by som na 85mm ohnisku asi nedával.... s bleskom ešte hej, kedže ten to zmrazi. ale bez by som nechal aspoň tú 125tinu...
či ?
 
Paulie
2013-02-24 18:51:30+01
príspevok od: vlado8881
Toto bolo fotené bez blesku až taký amatér niesom, že by som toto nevedel, len som bol z toho taky mimo, že som neskor už nefotil vobec nie to ešte aby som skusil fotku s bleskom.
Si ovela väčší amatér, ako si dokážeš priznať. Nezvládaš ani len základy.
 
slavmiro
2013-02-24 18:57:43+01
príspevok od: Napster050
súhlasím, ale 1/60 by som na 85mm ohnisku asi nedával.... s bleskom ešte hej, kedže ten to zmrazi. ale bez by som nechal aspoň tú 125tinu...
či ?
zalezi od stability ruky, na FF by mal bezny fotograf udrzat 1/80s pri minimum odpade pri 85mm skle. D600 ma potencial bez problemov ist do ISO6400, tak borec mohol navolit F2.8/ISO3200 a vychadzali by mu casy okolo 1/100s-1/125s co je dobra rezerva. Kto nema v merku tieto zakonitosti, nech radsej nefoti taketo eventy a foti zatial exterier.
 
JohnNewton
2013-02-24 19:03:41+01
príspevok od: slavmiro
zalezi od stability ruky, na FF by mal bezny fotograf udrzat 1/80s pri minimum odpade pri 85mm skle. D600 ma potencial bez problemov ist do ISO6400, tak borec mohol navolit F2.8/ISO3200 a vychadzali by mu casy okolo 1/100s-1/125s co je dobra rezerva. Kto nema v merku tieto zakonitosti, nech radsej nefoti taketo eventy a foti zatial exterier.
Ale ak je ten jav spôsobený blikaním žiariviek ( nemajú elektronický predradník alebo nie sú aspoň zapojené v protifáze) môže byť aj 1/125 príliš krátky čas. Môže sa jednaľ aj o vadnú žiarivku nepravidelne blikajúcu a prevdepodobne boli použité trubice rôznej farebnej teploty.
Ale to je len moja teória
 
slavmiro
2013-02-24 19:16:51+01
príspevok od: JohnNewton
Ale ak je ten jav spôsobený blikaním žiariviek ( nemajú elektronický predradník alebo nie sú aspoň zapojené v protifáze) môže byť aj 1/125 príliš krátky čas. Môže sa jednaľ aj o vadnú žiarivku nepravidelne blikajúcu a prevdepodobne boli použité trubice rôznej farebnej teploty.
Ale to je len moja teória
no ano, my to mame vyrazne tazsie ako samotny dotazovatel, na mieste mohol skusit (keby tomu rozumel) ine nastavenia/casy.
 
FaFSn
2013-02-24 19:19:29+01
príspevok od: vlado8881
Dobrý deň,

píšem sem, lebo už fakt neviem, kde to mám hladať a potreboval by som pomoc. Moja nová láska Nikon D600 mi včera urobila takú zvlástnu vec z, ktorej som bol veľmi smutný.

Fotil som menšiu oslavu mojej sesternice, bolo to v kulturáku neboli ani vysoké stropy ani nič, až na to, že osvetlenie bolo neónovými svetlami.

A teraz ten problém. Začal mi fotiť akoby ste dali vo photoshope graduent filter, čiže polovica fotky oranžová polovica normálna, polovica modrá polovica normálna. Prikladám aj fotografiu, ako to cca vyzerá. BTW: začalo to robiť až po čase.

Inde mi to nerobilo, večer som fotil ako každý víkend club, a v poriadku všetko, žiadne takéto problémy a dnes doma pri normálnom dennom svetle mi to nerobí.

Chcem sa preto spýtať či máte aj vy nejaku skusenosť s týmto, alebo je to vada mojej D600 alebo neviem už, som zúfalí.

Prosím, poraďte. ĎAKUJEM!
Keď som to zbadal, bol som zhrozený, pretože aj s mojej D80 by to bolo s blato, ale potom som si pozrel Exif a bolo to jasné. Ja by som to fotil s nastavením, ako doporučil Slavomiro + kontrola na display. Doporučujem nafotiť v podobných podmienkach testovacie zábery ( napr. čistú stenu ) a porovnávať, čo sa stalo pri rôznych expozíciách vrámci exp. trojuholníka.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()