Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Ako na REALNE FARBY a dynamicky rozsah

Ivanhron
2013-03-13 16:11:41+01
Caute opat. Niektori ste tu naozaj znali, tak sa spytam opat daku otazku.

Ako docielit fotografie z digitalneho aparatu - dynamicky aj realnostou zobrazenia ako digital?
Za prve netreba mi citat, ze digital nikdy nebude ako analog, alebo ze nemozno porovnavat chemiu s elektronikou, alebo tiez podobne veci. Chcel by som vas poziadat o mozno navod, pripadne link. Ja som si kupil pred par rokmi D90 + zopar objektivov, ale tak ci onak, pouzivam hlavne fullframe analog po otcovi, pretoze digital sa pre mna rovna - odfotit, natiahnut do kompu a spekulovat, pretoze monitor na displayi je iny, na kompe mam iny, upravit to takto - ci tkato - Myslel som, ze to vyriesim tabulkami ktore som si kupil - bielu, 18% sedu a ciernu. Ako keby to pomohlo, ale aj tak je to mdle a hodne asi tak rodinnych oslav.
Precestoval som velmi vela miest s digitalom pri sebe a jedine co som si fotil mapy a cesty, aby som sa nestratil.
Tak mi prosim poradte, ci ma vyznam fotit digitalne (este vacmi DX) a mat pritom realne farby a rozsah - najlepsie bez extremneho postprocesu, alebo mam zahodit digital.

Dalsia vec, neproporcnost medzi analogom a digi ma rozculuje, zavriem sa v kupelni, sice j*baky sa tlacia s vyparov, ale vyvolam si vfilm ktory si vypocitam, vyvolam si ich ako uznam za vhodne - jedine co rozhoduje je cas. U digitalu to tak zjavne nie je. Kde je problem a ako vyspekulovat a vy*ebat s mensim dynamickym rozsahom? A to fotim na povedzme lepsi objektiv, 1.8 35mm nikkor, povezme ze pevne beginer sklo ujde.

Diky borci, pekny den
 
WildSammy
2013-03-13 16:26:34+01
aha.. a este som zabudol dynamicky rozsah.. film je citlivejsi na svetlo, co na filme nie je prepalne, na digitale je.. naopak digital je citlivejsi na tiene a co je na filme podpalene ma na digitale este kresbu.. treba poznat limit tvojho snimacu a fotku exponovatt tak, aby nebola mimo jeho dynamicky rozsah alebo sa don co najlepsie mestila.. na to posluzi citat histogram na digitale, ktory vie zobrazit z kazdej snimky. Potom uz len podla procesu spomenuteho vyssie doladis detaily v RAW.
 
total empty
2013-03-13 16:33:14+01
-Toť diléma, fotiť,skúšať,experimentovať a hlavne sa naučiť ako je to zo svetlom a čo je svetlo a ako to využiť.
-Ďalšia vec je vedieť nastaviť vhodnú expozíciu, to neznamená najlepšiu podľa automatu.
-Naučiť sa využívať softere a pracovať z nimy. Nielen skladanie expozície ale aj HDR.
-Ku každej fotke pristupovať individuálne.
-A ako píše vyšie kolega,zladiť si mašinky-colormanagmet.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 16:49:34+01
Myslis, ze na anlogu mas realne farby??? Problem je rovnaky, len u filmu mas menej moznosti nastaveni a manipulacie. Tam je silny zaklad vo vybere filmu a vacsinou ho niekto spracuje bez toho, aby fotograf do toho vyznamnejsie zasahoval. Fotograf si na zaklade svojej skusenosti oblubil nejake typy filmov a niekoho, kto mu ich vyvolava. Na zaklade toho mal relativne konzistentne cysledky.

Neviem, kde si prisiel na ten maly dynamicky rozsah u digitalu. Uz D90 ho ma docela slusny, vdaka comu dokazem lepsie pracovat s expozicou, nez som to mohol u farebneho filmu. A to nehovorim o novych zrkadlovkach s dynamickym rozsahom okolo 14EV.

U digitalu mas desiatky nastaveni a ovplyvnovat mozes vsetky parametre prakticky pre kazdy pixel zvlast. Digital nie je horsi ako analog. Po technickej stranke je film prekonany. Neprekonany je svojim jedinecnym charakterom. Takze film a digital su alternativy a nie konkurenti.
Najdi si svoj sposob prace s digitalom. Ak ti vadi premenlivost vystupu, standardizuj si fotografovanie aj spracovanie. Fotografuj s pevne nastavenym WB, fotky upravuj skor hromadne ako individualne. Budes mat ucelenejsie portfolio.
Privela volnosti pri spracovani digitalu je z niektorych hladisk kontraproduktivne a pre niekoho matuce. Tak ako trva roky stat sa majstrom tmavej komory, trva roky stat sa majstrom digitalnej komory.
 
dodo_bb
2013-03-13 16:51:49+01
Si presvedčený, že z analógu naozaj lezú reálne farby? Že keď niečo odfotíš na farebný film, že to bude v reálnych farbách? Niekedy stačí kúpiť si na komp poriadny monitor a grafickú kartu a zrazu zistíš, že aj farby z digitálu sú celkom fajn. Okrem toho Ti digitálna fotografia dáva oveľa väčšie možnosti práve na úpravy farieb, kontrastu a podania fotografie ako film.
Dynamický rozsah sa pomaly vyrovnáva, treba vedieť, že D90 je hodne starý model a dnes sú už iné lepšie čipy... a vždy ešte existuje HDR. Aj keď film je film. Trošku ma prekvapuje Tvoje tvrdenie, že fotky z digitálu sú tak do rodinného albumu. Máme to chápať, že tie stovky špičkových fotiek tu na ephote, urobené digitálom sú vhodné len do rodinného albumu ?
 
JohnNewton
2013-03-13 17:10:24+01
4.9 % obyvateľstva v Európe trpí farbosleposťou
 
kuk
2013-03-13 17:20:05+01
farby sa menia aj podľa optiky
 
1970
2013-03-13 17:23:13+01
príspevok od: JohnNewton
4.9 % obyvateľstva v Európe trpí farbosleposťou
Este doplnim, cca 8% muzov a takmer nulove percento zien... a nielen v Europe
 
JohnNewton
2013-03-13 17:40:32+01
príspevok od: 1970
Este doplnim, cca 8% muzov a takmer nulove percento zien... a nielen v Europe
No prosím, to znamená, že 8 % príspevkov do fóra ohľadne farieb filmu či digitálu píšu farboslepí jedinci
 
keko
2013-03-13 18:19:35+01
príspevok od: JohnNewton
4.9 % obyvateľstva v Európe trpí farbosleposťou
A ja ze co mi to nejde nastavit poriadne monitor
 
total empty
2013-03-13 19:27:13+01
príspevok od: JohnNewton
4.9 % obyvateľstva v Európe trpí farbosleposťou
Na ktoré oko ?
 
al.vlado
2013-03-13 22:13:44+01
Ja sa priznám bez mučenia, patrím k tým 8 percentám. .....a ešte niečo, je to dedičné po matke, len ženy sú prenášačmi. Farby normálne rozpoznám, nevidím B&W , ale v tomto teste nedám ani jeden obrazec.
http://www.farbocit.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=72
 
Paulie
2013-03-13 22:40:16+01
príspevok od: JohnNewton
No prosím, to znamená, že 8 % príspevkov do fóra ohľadne farieb filmu či digitálu píšu farboslepí jedinci
No a čo.
 
JohnNewton
2013-03-14 11:50:48+01
príspevok od: Paulie
No a čo.
No a nič, len si treba uvedomiť, še keď niekto nevidí farby na digitále, chyba môže byť celkom inde....
 
JohnNewton
2013-03-14 11:56:56+01
príspevok od: al.vlado
Ja sa priznám bez mučenia, patrím k tým 8 percentám. .....a ešte niečo, je to dedičné po matke, len ženy sú prenášačmi. Farby normálne rozpoznám, nevidím B&W , ale v tomto teste nedám ani jeden obrazec.
http://www.farbocit.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=72
Chvála bohu, všetko správne , asi preto sa mi zdá, že môj digitál má farby v poriadku
 
vd
2013-03-14 12:12:54+01
treba fotit na CB film a mas po probleme
 
Paulie
2013-03-14 14:52:14+01
príspevok od: JohnNewton
No a nič, len si treba uvedomiť, še keď niekto nevidí farby na digitále, chyba môže byť celkom inde....
Nemboj, ja si to uvedomujem už vyše 30 rockov.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()