Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Pokazený expozimeter?

lapetiteaura
2015-08-10 16:22:25+02
Dobrý deň,
svoju zrkadlovku mám už druhý rok (o mesiac a pol mi vyprší záruka) a asi mesiac dozadu mi aj pri správnom nastavení expozície začal snímky výrazne podexponovávať a robiť prepaly. Korigujem si to korekciou expo, ale nie je to ono, viem že to tak nebolo a nemá byť
Predtým sa mi to nikdy nestávalo a snímky boli správne exponované - môže byť nejaký problém s expozimetrom? Fotoaparát nie je poškodený, nikdy mi nespadol. Stáva sa to pri všetkých typoch merania expozície, je jedno či bodové alebo matrix...

Reklamovať ho pôjdem, no píšem, či náhodou nedáte nejaké tipy.

Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-10 17:54:10+02
príspevok od: lapetiteaura
Dobrý deň,
svoju zrkadlovku mám už druhý rok (o mesiac a pol mi vyprší záruka) a asi mesiac dozadu mi aj pri správnom nastavení expozície začal snímky výrazne podexponovávať a robiť prepaly. Korigujem si to korekciou expo, ale nie je to ono, viem že to tak nebolo a nemá byť
Predtým sa mi to nikdy nestávalo a snímky boli správne exponované - môže byť nejaký problém s expozimetrom? Fotoaparát nie je poškodený, nikdy mi nespadol. Stáva sa to pri všetkých typoch merania expozície, je jedno či bodové alebo matrix...

Reklamovať ho pôjdem, no píšem, či náhodou nedáte nejaké tipy.

Ďakujem
Najprv resetni do tovarenskeho nastavenia.
Potom skontroluj, ci objektiv priviera clonu, ak nastavis vyssie clonove cislo. Ak ano a problem stale vytrvava, tak sup do servisu.
 
JSP070
2015-08-10 20:13:30+02
Ako moze podexponovavat a sucasne robit prepaly? Sa ti zmensil DR snimaca?
Mozno nejako hlupo nastanena funkcia ADL ci nieco podobne.
 
lapetiteaura
2015-08-28 12:07:34+02
príspevok od: Karol Srnec
Najprv resetni do tovarenskeho nastavenia.
Potom skontroluj, ci objektiv priviera clonu, ak nastavis vyssie clonove cislo. Ak ano a problem stale vytrvava, tak sup do servisu.
Ďakujem pekne za odpoveď, ánoskúšala som pozrieť privieranie clony, skúšala som na viacerých objektívoch. Teda dám ho radšej odborne skontrolovať.
 
PeCh
2015-08-28 13:19:16+02
Samozrejme servis. Môžeš ešte pred tým skúsiť odfotiť čistú jednofarebnú šedú alebo bielu plochu (ideálne 18% šedá tabuľka). Expozimeter by mal expozíciu vyrátať na neutrálnu šedú (t.j. celá plocha cca RGB(128,128,128) samozrejme s nejakou vinetáciou. Ak tu bude vidno podexponovanie (pozor biely papier by sa mal javiť ako šedý, to nie je chyba; chybou je ak je viacej šedý ako stredná šedá), tak to môžeš ukázať servisu ako pekný príklad.

P.S. pokiaľ viem, takto by malo fungovať meranie expozície, no nemám teraz pri sebe foťák, aby som to odskúšal.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-28 13:24:59+02
príspevok od: PeCh
Samozrejme servis. Môžeš ešte pred tým skúsiť odfotiť čistú jednofarebnú šedú alebo bielu plochu (ideálne 18% šedá tabuľka). Expozimeter by mal expozíciu vyrátať na neutrálnu šedú (t.j. celá plocha cca RGB(128,128,128) samozrejme s nejakou vinetáciou. Ak tu bude vidno podexponovanie (pozor biely papier by sa mal javiť ako šedý, to nie je chyba; chybou je ak je viacej šedý ako stredná šedá), tak to môžeš ukázať servisu ako pekný príklad.

P.S. pokiaľ viem, takto by malo fungovať meranie expozície, no nemám teraz pri sebe foťák, aby som to odskúšal.
Podla priznakov je pokazeny skor mechanizmus clony, ako expozimeter.
 
cejpatka
2015-08-28 15:18:05+02
Nedávno jsem řešil něco podobného, kdy fotoaparát nahodile podexponovával o cca 1/2 EV.
U mě se to projevovalo tak, že v režimu M, pevné ISO, statická scéna v interiéru se stálým světlem a foťák nebyl schopen fotit konzistentně. Byla třeba první fotka v pořádku, další podexponovaná, pak 5 dobře, a zase další střídavě špatně atd. Dělalo to u všech skel a jen při focení přes hledáček (v liveview to bylo OK).
Také jsem si myslel, že to bude chyba v ovládání clony, , ale na servisním protokolu nakonec bylo uvedeno: oprava elektroniky, výměna "sub image sensor unit".
Takže určitě to pošli do servisu, včetně nafocených testovacích snímků.
P.S. Bylo to Nikon D750...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()