Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Canon Eos 200D vs Olympus E-M10 Mark II

Bolthorn
Bolthorn 2017-09-07 17:14:42+02
Ahojte
Mam viacero otázok
Mam Canon EOS200d + objektív 18 - 55 mm IS STM,10-18mm IS STM,75-300
Fotky su celkom Ok ale nie su ostré aspoň podľa mna.
Manželka má spomínaný Olympus so setovym objektívom +SIGMA 30 mm F2.8
Jej fotky su o dosť ostrejšie oproti mojim ? Je chyba vo mne alebo ?kludne sa do mna pustite len chcem vedieť prečo
Ďakujem
 
z80
2017-09-27 16:34:17+02
príspevok od: marcus_labeo
Vidím, že si ťažko postihnutý syndrómom GAS. Inak rozumiem, aj ja by som si vedel odôvodniť vlastníctvo rôznych foťákov a chcel by som všeličo, od 1" kompaktu po FF zrkadlovku. Ale objektívne tie Tvoje foťáky sa dosť prekrývajú, ešte tak zmysel má jeden väčší foťák s väčším senzorom a jeden menší vreckový, teda povedzme ten Tvoj D5100 a G7x. Stylus je popri G7x zbytočný, rovnako tak E-PM2. A teoreticky by Ti stačil len ten E-M10 ako jediný, kvalita skoro na úrovni APSC a s malými pevnými sklami je aj vreckový a skladný.
Ja som chvíľu mal popri APSC zrkadlovke aj "profikompakt", ale zistil som, že ak chcem kvalitu, tak som bral aj tak zrkadlovku a na cvaky stačí aj lepší smartfón. Veľkosť a hmotnosť zostavy riešim sklami, od palacinky s hmotnosťou mobilu až po hebedo s f1,8. Alebo napr. aktuálne som vymenil klasický statív za malý Gorillapod SLR, ktorý sa zmestí do malého batoha a pritom udrží aj tú zrkadlovku. O tom sú podľa mňa systémové foťáky, poskladáš si takú zostavu, akú potrebuješ.
Stylus nie je zbytocny, lebo ma 300 mm ekv. oproti 100 mm. eq G7X (pri rovnakej f/2,8 svetelnosti).
E-M10 sa do vrecka strcit neda ani s pancake objektivom (a pri m43 tych kvalitnych pancake az tak vela nie je, snad len Panasonic 20 mm, ktory vraj pomaly ostri), pricom NX2000 s vacsim senzorom a 30 mm pancake do vrecka strcim.
E-PM2 je , ako som pisal vyssie, kandidat na infra konverziu, odvtedy co rolu primarneho m43 fotaku prevzala E-M10.
Fotky z 1" fotaku su viditelne lepsie ako fotky z akehokolvek mobilu (snad Nokia 808 mohla konkurovat, nech je jej zem lahka) a rozdiel m43 a APS-C tiez existuje na urovni detailov a dynamickeho rozsahu.
Suhlasim, ak by som bol na tom tak zle ze by som musel mat len jeden fotak, tak E-M10 je vhodny kompromis.
 
PeCh
2017-09-27 22:35:28+02
príspevok od: marcus_labeo
Len k tomu poslednému odseku: občas tu niekto napíše, že na turistiku/výlety stačí mobil/kompakt/malý foťák. Akoby fotiaci človek rozlišoval, že chodí na dovolenky či túry, kde nehodno ťahať veľký foťák a potom tie ostatné (zrejme špecializované fototripy), kde fotí ťažké umenie. Realita je taká, že 99% ľudí fotí práve iba na tých výletoch a dovolenkách. Ak nefotím špecializované žánre ako makro či produktovú fotografiu (ktoré môžem nafotiť aj na záhrade), tak kde sa stretnem so zaujímavými objektami na fotenie, ak nie na dovolenke či túre? Práveže kvalitné fotky chcem z tých zaujímavých destinácií, kde sa dostanem raz za život, alebo kde aspoň nie som každý deň, či už je to Kriváň či Angkor Vat a teda práve tam chcem a potrebujem dobrý foťák.
Tiež sa vychádza z myného predpokladu, že bežný človek má viac foťákov, "poriadny" na "naozajstné fotenie" a niečo malé na to ostatné. Možno pár nedšencov tuná (pozdravujeme mrca , bežne ale človek má jeden foťák.
Áno aj nie. Keby som išiel na ten Kriváň, či Angkor Vat, tak si asi zoberiem svoju Fujinu, ale ruku na srdce, pokiaľ tam ide človek ako turista tak je jedno, či bude fotiť lepším kompaktom (RX100) alebo zrkadlovkou. Pod pojmom "ako turista" myslím človeka, ktorý tam ide s autobusom plným podobných ľudí v čase kedy ich tam dovezie turistická agentúra v čase a počasí, ktoré si sami nevybrali ale ktoré im jednoducho vyšlo a s úmyslom urobiť 300 fotiek za 1 hodinu. Rozdiel vo fotkách nebude žiadny. Pokiaľ tam človek pôjde s úmyslom jednej konkrétnej fotky, pri ktorej si presne naplánuje miesto a čas, počká na vhodné počasie a svetlo, tak má zmysel si zobrať so sebou ten najlepší fotoaparát, ktorý má.

BTW pred nedávnom som bol na dovolenke v Škótsku. Ako turista. Zobral som si tak Fujinu ako i RX100. Áno, väčšinou som fotil Fujinou, ale keď som sa vybral do mesta, či do múzea so ženou, tak som prevažne fotil práve RX100 a Fujinu som nechal odloženú. Keď som sa vybral na konkrétne miesto, ktoré som chcel odfotiť v určitom čase s určitým zámerom, tak som si zobral tak Fujinu ako i statív (Gorilapod) a ženu nechal na hoteli.
 
marcus_labeo
2017-09-28 08:13:58+02
príspevok od: z80
Stylus nie je zbytocny, lebo ma 300 mm ekv. oproti 100 mm. eq G7X (pri rovnakej f/2,8 svetelnosti).
E-M10 sa do vrecka strcit neda ani s pancake objektivom (a pri m43 tych kvalitnych pancake az tak vela nie je, snad len Panasonic 20 mm, ktory vraj pomaly ostri), pricom NX2000 s vacsim senzorom a 30 mm pancake do vrecka strcim.
E-PM2 je , ako som pisal vyssie, kandidat na infra konverziu, odvtedy co rolu primarneho m43 fotaku prevzala E-M10.
Fotky z 1" fotaku su viditelne lepsie ako fotky z akehokolvek mobilu (snad Nokia 808 mohla konkurovat, nech je jej zem lahka) a rozdiel m43 a APS-C tiez existuje na urovni detailov a dynamickeho rozsahu.
Suhlasim, ak by som bol na tom tak zle ze by som musel mat len jeden fotak, tak E-M10 je vhodny kompromis.
Iste, RX100 s 1" senzorom je už slušné fotenie, ja som mal ale kompakt v dobe, keď "profikompakt" znamenalo mať 1/1,7" senzor (Samsung EX1 a neskôr Canon S100), to bolo oproti APSC dramaticky horšie (kdežto 1" vs. 4/3" je výrazne bližšie). A v dobe, keď smartfóny majú senzory veľké ako bežné kompakty, naviac s lepšou svetelnosťou (bežne f1,7 či 1,8), sú foťáky pod 1" obsolétne.
 
z80
2017-09-28 08:22:27+02
príspevok od: marcus_labeo
Iste, RX100 s 1" senzorom je už slušné fotenie, ja som mal ale kompakt v dobe, keď "profikompakt" znamenalo mať 1/1,7" senzor (Samsung EX1 a neskôr Canon S100), to bolo oproti APSC dramaticky horšie (kdežto 1" vs. 4/3" je výrazne bližšie). A v dobe, keď smartfóny majú senzory veľké ako bežné kompakty, naviac s lepšou svetelnosťou (bežne f1,7 či 1,8), sú foťáky pod 1" obsolétne.
Az na par vynimiek, pretoze Stylus 1 s 1/1.7" senzorom a objektivom 28-300 eq. pri f/2,8 v celom rozsahu, ti zatial ziaden mobil nahradit nedokaze a 1" fotak s objektivom podobneho rozsahu a svetelnosti, je uz rozmerovo uplne inde,
 
marcus_labeo
2017-09-28 08:23:09+02
príspevok od: PeCh
Áno aj nie. Keby som išiel na ten Kriváň, či Angkor Vat, tak si asi zoberiem svoju Fujinu, ale ruku na srdce, pokiaľ tam ide človek ako turista tak je jedno, či bude fotiť lepším kompaktom (RX100) alebo zrkadlovkou. Pod pojmom "ako turista" myslím človeka, ktorý tam ide s autobusom plným podobných ľudí v čase kedy ich tam dovezie turistická agentúra v čase a počasí, ktoré si sami nevybrali ale ktoré im jednoducho vyšlo a s úmyslom urobiť 300 fotiek za 1 hodinu. Rozdiel vo fotkách nebude žiadny. Pokiaľ tam človek pôjde s úmyslom jednej konkrétnej fotky, pri ktorej si presne naplánuje miesto a čas, počká na vhodné počasie a svetlo, tak má zmysel si zobrať so sebou ten najlepší fotoaparát, ktorý má.

BTW pred nedávnom som bol na dovolenke v Škótsku. Ako turista. Zobral som si tak Fujinu ako i RX100. Áno, väčšinou som fotil Fujinou, ale keď som sa vybral do mesta, či do múzea so ženou, tak som prevažne fotil práve RX100 a Fujinu som nechal odloženú. Keď som sa vybral na konkrétne miesto, ktoré som chcel odfotiť v určitom čase s určitým zámerom, tak som si zobral tak Fujinu ako i statív (Gorilapod) a ženu nechal na hoteli.
V zásade súhlasím a tiež by som si vedel predstaviť chodiť mať len RX100. Ale keby som mal doma APSC, asi by som to miestami ľutoval nechať ho doma.
A k tým turistom: ja som bol presne takým štýlom na Islande (teda na poznávačke s cestovkou, chodili sme autobusom v čase a počasí mimo môjho výberu). Napriek tomu som mal zrkadlovku, niekoľko objektívov a statív a čuduj sa svete, bol čas na hranie sa s foťákom, filtrami a pod. Ak by som mal len nejaký kompakt, vznikli by len tie turistické cvaky, ako hovoríš, s väčším senzorom a komplet výbavou ale mohli vzniknúť aj celkom slušné fotky (priložené fotky by som iste s RX100vkou z ruky nespravil). Takže tvrdiť, že pre turistu v autobuse netreba dobrý foťák je nonsens. Ak by som čakal, kedy sa na tie miesta dostanem sám, v čase a počasí podľa vlastného výberu, čakám asi do dôchodku.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()