Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Hľadám zrkadlovku na profesionálne fotenie.

farkyman77
2019-01-15 16:50:04+01
Zdravím, potrebujem poradiť ohľadom výberu jak tela fotoaparátu tak objektívu. Práve si dokončujem kurz fotenia s certifikátom po ktorom by som sa rád venoval profesionálnemu foteniu najmä svadbám a portrétom. Hľadám preto nejakú zrkadlovku je jedno či Nikon alebo Canon aj keď Canon má ževraj lepšie farby. Môj buget by bol asi 1000€ a skôr kúpim asi z druhej ruky. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem pekne.
 
Tibor78
2019-01-15 17:41:26+01
príspevok od: farkyman77
Zdravím, potrebujem poradiť ohľadom výberu jak tela fotoaparátu tak objektívu. Práve si dokončujem kurz fotenia s certifikátom po ktorom by som sa rád venoval profesionálnemu foteniu najmä svadbám a portrétom. Hľadám preto nejakú zrkadlovku je jedno či Nikon alebo Canon aj keď Canon má ževraj lepšie farby. Môj buget by bol asi 1000€ a skôr kúpim asi z druhej ruky. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem pekne.
Ahoj. To je sice pekne, ale za 1000eur to nedas, ak teda chces byt hned profesional. Tam potrebujes 2x telo s dual slotom + prislusne objektivy, nejaky ten blesk...a hned si na sume 10.000+
 
Rasty Gibel
2019-01-15 18:16:25+01
Naco chodit okolo horucej kase, treba ist priamo na vec .... . Ale aby sim poradil, pri vsetkej skromnosti, dajme tomu zrkadlovka s FF snimacom, canon 5d mark II od ruky, kvalitny vystup aj v dnesnej dobe, 2x cca 500€. Zakladny objektiv 24-70 f2,8 od ruky, ci uz canon alebo tamron alebo sigma cca 500-600 eur. Portretny objektiv 85mm f .... a ku.va uz mam prekroceny rozpocet !!! Pamatove karty, blesk, brašna uz nemas chechtaky, tak si odmysli jedno telo a mas 1x telo, 1x zakladny objektiv, blesk brasnu, pamatove karty.
Ak sa ti nahodou nieco na svadbe pokazi, nevesta sa urcite hnevat nebude ....
Drzim palce ....
 
fatality
2019-01-15 18:42:12+01
príspevok od: farkyman77
Zdravím, potrebujem poradiť ohľadom výberu jak tela fotoaparátu tak objektívu. Práve si dokončujem kurz fotenia s certifikátom po ktorom by som sa rád venoval profesionálnemu foteniu najmä svadbám a portrétom. Hľadám preto nejakú zrkadlovku je jedno či Nikon alebo Canon aj keď Canon má ževraj lepšie farby. Môj buget by bol asi 1000€ a skôr kúpim asi z druhej ruky. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem pekne.
no..ako ti tu uz povedali..1000 je malo..za to by si mohol mat max. tak d7000(ma dva sloty)+17-55/2.8+35/1.8..svadba aj portret sa s tym nafotit da,ale ze by to bola idealna zostava,sa povedat neda.. ..
 
fedike
2019-01-15 20:00:45+01
Chcelo by to lepší Business plán...
Ale ak to chceš naozaj robiť, pomalými krokmi sa tam môžeš posunúť. Ale na začiatok sa treba držať oboma nohami pevne na zemi. Držím palce.
 
seifi
2019-01-15 20:32:43+01
držal by som sa toho, čo si sa dozvedel a ako ti poradili na kurze so certifikátom; tu ťa dobré mienené rady rozhádžu natoľko, že nebudeš vedieť, kde začať; inak priklonil by som sa k rade fatality
 
francesco
2019-01-16 00:20:53+01
príspevok od: fatality
no..ako ti tu uz povedali..1000 je malo..za to by si mohol mat max. tak d7000(ma dva sloty)+17-55/2.8+35/1.8..svadba aj portret sa s tym nafotit da,ale ze by to bola idealna zostava,sa povedat neda.. ..
Nejeden pistolnik s takym kombom nuka svoje sluzby. Takze techniku a certifikat bude mat. Potom sa bude stacit naucit fotit svadby.
 
Rofo
2019-01-16 01:39:09+01
Máš kurz, máš certifikát, tak načo sa tu vypytuješ amatérov …
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-16 08:44:37+01
O svadobnej fotografiia a aj o technike sme tu uz nieco popisali. Nie je to len o vybere techniky. Dobry fotograf nafoti svadbu aj kompaktom Fuji X100. Standardom je ale FF zrkadlovka s F2,8 zoomami. Dolezite je zalozne telo. Zostava ale napokon zalezi na preferenciach konkretneho fotografa. Niekto dava prednost zoomom, iny pevnym sklam a dalsi ich kombinacii. Niekto foti s bleskami, iny nie.Rozpocet 1000€ je maly aj na amaterske fotenie, nieto na vybavu pre zarobkovu cinnost. Okrem fototechniky potrebujes aj vykonny pocitac, graficky monitor, vyriesene zalohovanie. Celkovo potrebujes 10-nasobok sumy, ktoru chces utratit. Teda, ak sa chces svadbami zivit a nie len obcas nejaku cvaknut za 150€.
Musis si uvedomit obrovsku zodpovednost. Nemas priestor pre chyby, inak niekomu znicis svadbu. To by som rad vedel, ci na kurze sa preberali veci aj o podnikatelskom plane, marketingu, zodpovednosti a pod.

Ak ides skutocne podnikat naplno, so zivnostou, tak si zober na techniku uver. Vzdy ma fascinuje, ze ak sa fotograf rozhodne pracovat profesionalne, neuvazuje o tom naplno ako o podnikani. Mam fotak, tak nejako mozem zacat zarabat. V inych profesiach takto neuvazuju.

P.S. Certifikat z kurzu je bezcenny papier, ktory nikoho so zakaznikov nezaujima.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-16 09:00:14+01
ABy sme tu neboli za hulvatov a neporadili ziadnu zostavu, atk tu je moj typ. Ale 1000€ ti stacit nebude, pritom to povazuje za provizornu vybavu.
1. pouzity NIkon D800/D800E - FF s dualnym slotom pre zalohovanie
2. Tamron 24-70/2,8 - zakladny univerzalny zoom
3. Nikon AF-S 85/1,8G - portretny objektiv s krasnym bokehom
4. Nikon SB700 - osvedceny blesk
 
karrlok
2019-01-16 09:14:15+01
príspevok od: Karol Srnec
ABy sme tu neboli za hulvatov a neporadili ziadnu zostavu, atk tu je moj typ. Ale 1000€ ti stacit nebude, pritom to povazuje za provizornu vybavu.
1. pouzity NIkon D800/D800E - FF s dualnym slotom pre zalohovanie
2. Tamron 24-70/2,8 - zakladny univerzalny zoom
3. Nikon AF-S 85/1,8G - portretny objektiv s krasnym bokehom
4. Nikon SB700 - osvedceny blesk
Možno miesto D800, by som odporučil D750.
 
fatality
2019-01-16 10:25:18+01
príspevok od: Karol Srnec
ABy sme tu neboli za hulvatov a neporadili ziadnu zostavu, atk tu je moj typ. Ale 1000€ ti stacit nebude, pritom to povazuje za provizornu vybavu.
1. pouzity NIkon D800/D800E - FF s dualnym slotom pre zalohovanie
2. Tamron 24-70/2,8 - zakladny univerzalny zoom
3. Nikon AF-S 85/1,8G - portretny objektiv s krasnym bokehom
4. Nikon SB700 - osvedceny blesk
este by sa dalo par stoviek skresat aj v tejto kombinacii..
1.d750(d610,dokonca aj d700)
2.zostáva
3.50/1.8G
4.zostáva
 
martinmlm
2019-01-16 11:15:23+01
Trošku sa zamýšlam nad tým, že niekomu dáš peniaze za fotokurz a nepovedia ti tam aká výbava by bola pre teba vhodná
 
zlobath
2019-01-16 12:35:01+01
martinmlm a co potom autoskoly ? Tiez im das peniaze, povenuju sa ti, nieco napises, podpises ale auto ti neodporucia
 
Jozi Mačutek
2019-01-16 12:55:44+01
Canon 5D mark II, 50mm 1.8 STM, 35mm f/2 a 85mm f/1.8... je to cez rozpocet ale nie nejak extra a este rataj s bleskom a kartami.
 
PeCh
2019-01-16 14:11:15+01
príspevok od: Jozi Mačutek
Canon 5D mark II, 50mm 1.8 STM, 35mm f/2 a 85mm f/1.8... je to cez rozpocet ale nie nejak extra a este rataj s bleskom a kartami.
Až na tú 35/2 som toto mal. Výstup super, ale na svadbu by to bolo utrpenie. Hlavne čo sa týka ovládania a AF. Určite nie pre amatéra, inak by neveste zničil deň. K takejto zostave je potrebné mať dosť skúseností, inak príde s 90 % odpadu a otázne či v tých 10 % by začiatočník našiel dostatok kompozične a expozične akotak kvalitných cvakov.
 
Ferdo
2019-01-16 14:40:52+01
Okolo techniky sa uz napisalo dost, FF zrkadlovka naprofi fotenie svadieb je ako sa hovori "nice to have" ale poradis si aj s cropom, pre zaciatok.. a mozno aj koniec, ak by si siel napr. hned do Fujifilmu ktory je APS-C a fotia nim aj profesionali, nie len na slovensku ale aj vo svete za tazke tisice V kazdom pripade za bazarovu zostavu aj so zaloznym telom budes musiet utratit nie 1000 eur ale aspon trojnasobok.

Dalsia vec su svadby samotne, ktore sa ti mozno zdaju ako lahky zdroj prijmu ale urcite to tak nieje. Tam potrebujes skusenosti ktore ti nejaky dvojtyzdnovy kurz s certifikatom nezabezpeci. Nad tym som sa len pousmial. Pokial nemas extremny talent na fotenie, bude ti to nejaky cas trvat, kym zoznes prve ovocie vo forme zaujimaveho zarobku. Trh je fotografmi presyteny takze v konkurencii zabehnutych profesionalnych fotografov ziskat pozornost zakaznikov bude velmi tazke. Tych mozes oslovit v prvom rade svojou pracou (ku ktorej ti pravdepodobne chyba portfolio) a cenou. Nechcem odradit, len poukazat na realitu..a samozrejme drzim palce
 
farkyman77
2019-01-16 14:53:14+01
Ďakujem za všetky názory a rady. Aby som poupravil moju otázku. Hľadám niečo na začiatok na rozbeh skôr ako si kúpim výbavu za 10 000 eur. Ďalej mám už skúsenosti z fotenia svadieb a iných spoločenských udalostí. A ten spomínaný kurz trvá jeden rok kde si precvicujem rozne techniky a úpravy fotiek. Išlo mi len o štart kedy si uz niečo aj zarobím a nebude to len pre radosť ale zatiaľ si nejdem kupovať výbavu za niekoľko tisíc nakoľko ako ste už aj spomenuli nemám ešte dosť skúseností.
 
PeCh
2019-01-16 16:28:32+01
príspevok od: farkyman77
Ďakujem za všetky názory a rady. Aby som poupravil moju otázku. Hľadám niečo na začiatok na rozbeh skôr ako si kúpim výbavu za 10 000 eur. Ďalej mám už skúsenosti z fotenia svadieb a iných spoločenských udalostí. A ten spomínaný kurz trvá jeden rok kde si precvicujem rozne techniky a úpravy fotiek. Išlo mi len o štart kedy si uz niečo aj zarobím a nebude to len pre radosť ale zatiaľ si nejdem kupovať výbavu za niekoľko tisíc nakoľko ako ste už aj spomenuli nemám ešte dosť skúseností.
No viem si predstaviť, že svadba sa dá nafotiť aj s technikou za 500 € (fotil som (síce nie svadbu) aj s požičanou Canon 450D, ktorá teraz vyjde na možno 100 € a fotky boli parádne). Ale s talentom, skúsenosťami a šťastím. Reálne by som to však nikomu neodporúčal, lebo fotenie svadby nie je len o fotkách a technike, ale aj o zodpovednosti, komunikácii, vzťahu k zákazníkovi a schopnosti riešiť neočakávané situácie. A práve preto nestačí jedno telo a jeden objektív ale je potrebné mať zálohu techniky (pokazí sa ti telo, nevadí pretože použiješ záložné; pokazí sa ti objektív nevadí, lebo máš ďalšie 3; pokazí sa ti pamäťová karta, nevadí lebo fotíš na dve; je zlé počasie, či málo svetla, nevadí prispôsobíš sa vhodnou technikou....). Reálne tieto veci nepotrebuješ, kým sa niečo nestane. Ale ak sa niečo stane a nemáš ich, tak si skončil. Nie s týmto jedným fotením ale s celou kariérou fotografa.

A finančne to tiež nie je najlepšie ohodnotená práca. Neustále na teba tlačia študenti, čo nič neriskujú s mizivou technikou a nízkou cenou, ktorou ťa chcú podliesť. Na druhej strane by malo byť minimom 500 €/svadba (kalkulácia na 16 hodín, čo stráviš fotením, rovnaký čas na postproces a 8 fotín na ďalšiu réžiu (komunikácia, marketing...). Čo vychádza na fulltime 4 svadby na mesiac v cene 2000 €. Zdá sa to slušný peniaz, ale musíš odrátať dane, financovanie auta, mobilu, možno nejaký prenájom (technika, ateliér...), zaplatiť účto (alebo vlastný čas naň), zálohovanie a hlavne fototechniku, pc, príslušenstvo a ich obnovu každých pár rokov. A ešte si to obhájiť pred klientami, ktorým sa bude zdať tvoja cena privysoká (však nejaký študent to urobí lacnejšie). Takže nakoniec taký murár aj tak zarobí viac. Len pár šťastnejším sa podarí vybudovať si renomé, aby si mohli pýtať viac.
 
DenisBede
2019-01-16 18:08:21+01
príspevok od: farkyman77
Ďakujem za všetky názory a rady. Aby som poupravil moju otázku. Hľadám niečo na začiatok na rozbeh skôr ako si kúpim výbavu za 10 000 eur. Ďalej mám už skúsenosti z fotenia svadieb a iných spoločenských udalostí. A ten spomínaný kurz trvá jeden rok kde si precvicujem rozne techniky a úpravy fotiek. Išlo mi len o štart kedy si uz niečo aj zarobím a nebude to len pre radosť ale zatiaľ si nejdem kupovať výbavu za niekoľko tisíc nakoľko ako ste už aj spomenuli nemám ešte dosť skúseností.
Celkom zaujímavý postup... poznám zopár fotografov čo keď sa rozhodli, že sa dajú na fotenie svadieb (aj bez kurzu), mali len základnú fototechniku - APS-C zrkadlovka, základný f/2.8 zoom a 1-2 pevné sklá, veď každý niekde začína... ale to boli ľudia čo už zopár rokov fotili ako amatéri pre seba, doma mali počítač vhodný na úpravu fotiek aj všetko ďalšie príslušenstvo a aj títo ľudia predtým než začali, kúpili FF zrkadlovku (APS-C zrkadlovka im zostala ako záložné telo) a nejaký dodatočný objektív-dva aby sa mohli na svoju techniku pri fotení plne spoľahnúť (počiatočná investícia aspoň 2 - 3 000 eur).
Nikoho kto by išiel do profi fotenia svadieb bez všetkého a len s 1000 eurami som ešte nevidel...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()