Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

nikon d 750 jemné doladenie AF

stefano16
2019-04-30 19:42:46+02
Zdravím všetkých a prosím o radu.Vlastním nikon d750+tamron 24-70,mám problém s jemním doladením frontfocus a backsfocus.Zinternetu mám kalibračný terč a niečo naštudované o tejto téme.no narazil som na jeden problém a to je vzdialenosť fotoaparátu od terčíka.prešiel som na internete vela príspevkov,na jednom doporučujú 20 násobok ohniska objektívu na druhom 25 násobok,na dalšom dokonca 50 násobok,další radí vzdialenosť často používanú.Dokonca aj Target Distance Tool of FoCal a Lens align sú vo výpočtoch diametrálne odlišný.Preto by som poprosil ozaj o serióznu radu.Vopred moooc dakujem.
 
Guma
2019-05-01 06:12:52+02
zoom sa da na nikone nakalibrovat na jednu ohniskovu vzidalenost...nikon servis to mozno vie inak, ale s tamronom ta poslu do pecka....nakalibruj si to na vzdialenost na ktoru ten objektiv pouzivas...a ohnisko ktore najviac pouzivas
 
poqy
2019-05-01 08:19:31+02
Ja som to urobil tak po svojom. Tokinu 11-20 som dal na stôl, odclonil, nastavil najširšie ohnisko(lebo však kvôli tomu som ho kupoval). Pred foťák som dal nejakú krabicu a zaostroval na jej hranu, no a k tej hrane som priložil pravítko, tak aby som mal mierku pred aj za hĺbkou ostrosti(Dalo by sa zaostrovať priamo na pravítko, ale to zviera veľmi ostrý uhol so zámernou priamkou a nejde to dobre). Zaostroval som na cca 30cm. Tam vychádzala hĺbka ostrosti na nejakých 8mm.
Keď som si nastavil jemné doladenie pre najširší koniec, skontroloval som najdlhšie ohnisko a zistil, že je už pravítko nezaostrené(vychádzal mi tam posun nejakých 5-6mm). No a potom som hľadal taký kompromis aby na 11mm bolo zaostrené čo najlepšie a na 20mm aby som sa ešte zmestil aspoň na okraj hĺbky ostrosti.
Na presné fotenie to samozrejme nie je, ale na také to domáce mi to stačí. Vychádzal som z toho, že keď to bude nastavené na 30cm, tak zo zväčšujúcou sa vzdialenosťou sa bude hĺbka ostrosti zväčšovať a budem sa do nej triafať o to ľahšie. V mojom prípade 20*50 je 1m, tam už by som na pravítku nevidel tak dobre dof, zároveň by bola aj väčšia a pri zaostrovaní na menšie vzdialenosti by som sa už mohol dostať mimo.
 
stefano16
2019-05-01 11:23:49+02
príspevok od: Guma
zoom sa da na nikone nakalibrovat na jednu ohniskovu vzidalenost...nikon servis to mozno vie inak, ale s tamronom ta poslu do pecka....nakalibruj si to na vzdialenost na ktoru ten objektiv pouzivas...a ohnisko ktore najviac pouzivas
Vdaka za príspevok toto všetko viem, viem aj že AQTv Bratislave robí kalibráciu objektívov bohužial len nikon,canon,sigmu nechápem prečo nie tamron.Viem že zoom objektívy sa kalibrujú na kompromis no nechápem že aj softwárové kalibračné sady majú kalkulačky vzdialeností ktoré uvádzajú tak rozdielne vzdialenosti napr:pri ohnisku 70 mm 1,75 m druhá že 3,5 m tak sa v tom vyznaj.
 
fatality
2019-05-01 11:35:37+02
god bless csc.. ..
 
lennyl
2019-05-01 11:56:01+02
moj davnejsi prispevok na inom fore:
pozeral som nieco na pentaxforums.com a bol tam pokec ako nastavit ostrenie na FF/BF.
https://www.pentaxforums.com/forums/190-pentax-k-1/321652-k1-autofocus-8.html

tu je konkretne video, ako pomocou blikania znaku zaostrenia v hladaciku nastavit fotak:
https://www.youtube.com/watch?v=7zE50jCUPhM

presiel som si svoje skla. je to dost primitivna metoda, ale rychla a presna a funguje to (nemam teda ziadne zoomy to je fakt)

- fotak dat na stativ a ostrit na nieco kontrastne (ja som pouzil nalepeny tercik na dverách)
- kazde sklo treba skusat zo vzdialenosti, ze ohniskova vzdialenost skla x 50 (preco prave krat 50 netusim, ale v podstate to suhlasi s tym, z akej vzdialenosti fotim s kazdym sklom)
teda: FA43/1,9 som dal 2,15metra od tercika (43mm x 50 = 2150mm), FA77/1,8 zasa 3,85metra (77mm x 50 = 3850mm) atd.
- nastavit AF na stredovy bod
- najskôr zaostrit na AF cez LV a vypnut AF (packa na tele, alebo prepinac na objektive ak ho mate)
- prepnut na ostrenie cez hladacik a iba v menu fotaku AF Adjustment posuvat korekcie (u mna od -10 do +10) a stlacat spust do polovice
- vzdy ked pipne zaostrenie, zapisat si hodnotu, napr. FA43 mi pipala od -8 do +2 (zaujimave, ze KAZDY objektiv mi pipal iba v rozmedzi 11tich korekcii)
- no a zazrak je jednoduchy, nastavit vyslednu korekciu v menu fotaku presne v polovici toho rozsahu kedy fotak este pipal (pri vypnutom AF samozrejme a za predpokladu, ze ste nepohli fotakom ani ostriacim kruzkom po tom,ako ste si urobili prvu referencnu fotku cez LV na AF)

pomocka pre ratanie tej spravnej korekcie komu sa to nechce delit v hlave
http://www.testcams.com/DotTune/CalcMidPoint.html

PS: Pentax ma ten AF stavany inak ako Canon/Nikon. proste Pentax bud pipne,alebo nie. naopak CaNikon pipa/blika v hladaciku bud pomaly,alebo rychlo,proste ma iny system)

a samozrejme takto sa da nastavit aj cisto manualne sklo, tiez pipa v hladaciku.

tie moje pevne skla som mal nastavene do minuty kazde, zalezi ako kto rychlo beha v menu vo fotaku, haha. a teda netreba robit milion kontrolných a testovacích fotiek a potom to bajočkom skumat na pocitaci, ze pri ktorej korekcii je objektiv najpresnejsi.

mal som aj D750 a tam som si kupil kalibracny soft od Reikan, kalibraciu robi viac automaticky a sam si porovnava ostrost fotiek. na to, kolko penazi davame do foto techniky, to nebol az taky brutal vydavok.
https://www.reikanfocal.com/


dalsia moznost je, ak ti nebude uplne sediet jedna "univerzalna" moznost korekcie AF Adjustment vo fotaku pre ten Tamron, kupit si konzolou za cca 69euro a nastavit si na rozne vzdialenosti/ohniska rozdielne korekcie a zapisat ich priamo do objektivu. ak mas teda sklo SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2. tu je ta konzola:
https://www.faxcopypro.sk/prislusenstvo-pre-objektivy/adaptery/tamron-konzola-tap-01-pre-nikon


pre Slovensko a Cechy je oficialny servis pre Tamron az v Prahe, http://tamron.sk/default.asp?inc=inc/servisni-stredisko.htm
napr. pre Sigma skla som musel dat do servisu objektiv spolu s telom, aby nastavili FF/BF. neviem ako Tamron, ratam ze to musi byt tak isto.
 
stefano16
2019-05-01 12:09:46+02
príspevok od: fatality
god bless csc.. ..
Súhlasím no za takých 5rokov.
 
stefano16
2019-05-01 12:54:05+02
príspevok od: lennyl
moj davnejsi prispevok na inom fore:
pozeral som nieco na pentaxforums.com a bol tam pokec ako nastavit ostrenie na FF/BF.
https://www.pentaxforums.com/forums/190-pentax-k-1/321652-k1-autofocus-8.html

tu je konkretne video, ako pomocou blikania znaku zaostrenia v hladaciku nastavit fotak:
https://www.youtube.com/watch?v=7zE50jCUPhM

presiel som si svoje skla. je to dost primitivna metoda, ale rychla a presna a funguje to (nemam teda ziadne zoomy to je fakt)

- fotak dat na stativ a ostrit na nieco kontrastne (ja som pouzil nalepeny tercik na dverách)
- kazde sklo treba skusat zo vzdialenosti, ze ohniskova vzdialenost skla x 50 (preco prave krat 50 netusim, ale v podstate to suhlasi s tym, z akej vzdialenosti fotim s kazdym sklom)
teda: FA43/1,9 som dal 2,15metra od tercika (43mm x 50 = 2150mm), FA77/1,8 zasa 3,85metra (77mm x 50 = 3850mm) atd.
- nastavit AF na stredovy bod
- najskôr zaostrit na AF cez LV a vypnut AF (packa na tele, alebo prepinac na objektive ak ho mate)
- prepnut na ostrenie cez hladacik a iba v menu fotaku AF Adjustment posuvat korekcie (u mna od -10 do +10) a stlacat spust do polovice
- vzdy ked pipne zaostrenie, zapisat si hodnotu, napr. FA43 mi pipala od -8 do +2 (zaujimave, ze KAZDY objektiv mi pipal iba v rozmedzi 11tich korekcii)
- no a zazrak je jednoduchy, nastavit vyslednu korekciu v menu fotaku presne v polovici toho rozsahu kedy fotak este pipal (pri vypnutom AF samozrejme a za predpokladu, ze ste nepohli fotakom ani ostriacim kruzkom po tom,ako ste si urobili prvu referencnu fotku cez LV na AF)

pomocka pre ratanie tej spravnej korekcie komu sa to nechce delit v hlave
http://www.testcams.com/DotTune/CalcMidPoint.html

PS: Pentax ma ten AF stavany inak ako Canon/Nikon. proste Pentax bud pipne,alebo nie. naopak CaNikon pipa/blika v hladaciku bud pomaly,alebo rychlo,proste ma iny system)

a samozrejme takto sa da nastavit aj cisto manualne sklo, tiez pipa v hladaciku.

tie moje pevne skla som mal nastavene do minuty kazde, zalezi ako kto rychlo beha v menu vo fotaku, haha. a teda netreba robit milion kontrolných a testovacích fotiek a potom to bajočkom skumat na pocitaci, ze pri ktorej korekcii je objektiv najpresnejsi.

mal som aj D750 a tam som si kupil kalibracny soft od Reikan, kalibraciu robi viac automaticky a sam si porovnava ostrost fotiek. na to, kolko penazi davame do foto techniky, to nebol az taky brutal vydavok.
https://www.reikanfocal.com/


dalsia moznost je, ak ti nebude uplne sediet jedna "univerzalna" moznost korekcie AF Adjustment vo fotaku pre ten Tamron, kupit si konzolou za cca 69euro a nastavit si na rozne vzdialenosti/ohniska rozdielne korekcie a zapisat ich priamo do objektivu. ak mas teda sklo SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2. tu je ta konzola:
https://www.faxcopypro.sk/prislusenstvo-pre-objektivy/adaptery/tamron-konzola-tap-01-pre-nikon


pre Slovensko a Cechy je oficialny servis pre Tamron az v Prahe, http://tamron.sk/default.asp?inc=inc/servisni-stredisko.htm
napr. pre Sigma skla som musel dat do servisu objektiv spolu s telom, aby nastavili FF/BF. neviem ako Tamron, ratam ze to musi byt tak isto.
Srdečná vdaka za rozsiahly príspevok,vyskúšam aj túto metódu,ešte takú maličkosť,ked u zoom objektívu zmením ohnisko mám meniť aj vzdialenosť od terčíka,ten násobok 50x je overený,napr:moje najčastejie ohniská,na fotkách sa pohybujú od 45-70 mm na najširšom to nerieším krajinku fotím cez živý náhlad a tam pri ostrení k chybám nedochádza (vieme prečo)objektív je predchodca g2.
 
fatality
2019-05-01 13:54:46+02
príspevok od: stefano16
Súhlasím no za takých 5rokov.
jasne,ze nikto nechce tratit na predaji jednej dobrej techniky a kupe druhej dobrej..
ale ked som si predstavil,ze by som sa mal nasledujuce roky takto trapit...
tak som to radsej vzdal.. ..
ale prajem pevne nervy a dobry vyskedok.. ..
 
lennyl
2019-05-01 21:07:59+02
ano, vzdy som aj pri zoome daval tercik na 50nasobok ohniska.
napr. mal som setak D-FA HD 28-105/3,5-5,6WR a testoval som si to na 28mm, 50mm a 135mm.
viem, ze to nie je extra svetelne sklo, ale nasiel som si korekciu pre tieto tri ohniska a nastavil na fotaku K-1 II priemer a fungovalo to v pohode. (nebol velky rozsah korekcii na kazdom ohnisku zoomovania).

tak isto som si testoval Sigmu 24-70/2,8 EX DG HSM, teda na 24mm, 50mm a 70mm. mal som zrejme dobry kus, lebo mojmu fotaku sadlo to sklo bez korekcii.

kedysi som skusal hladat korekcie na najkratsej zaostrovacej vzdialenosti objektivov, ale to mi potom nesedelo pri beznom foteni. ani ta korekcia pri najcasejsej vzdialenosti mi neprisla uplne presna. proste som nechaval vzdialenost tercika na 50nasobok ohniska a to bolo fajn.

ak bolo sklo moc rozhadzane od vyroby, ze na kazde ohnisko to chcelo inu korekciu, ine ako servis neostaval. resp. ku Sigme 35/1,4 ART na D750 som si kupil USB dock a nastavoval to doma, asi na 5-6 pokus, podla rad chalanov z fora atd. ale stale to nebolo ono, hold f1,4. tak som to zaniesol do Booft Ruzomberok (robia iba Sigmy) a za 50euro mi to nakalibrovali na ich pristroji a mal som pokoj.
 
stefano16
2019-05-03 22:06:59+02
príspevok od: lennyl
ano, vzdy som aj pri zoome daval tercik na 50nasobok ohniska.
napr. mal som setak D-FA HD 28-105/3,5-5,6WR a testoval som si to na 28mm, 50mm a 135mm.
viem, ze to nie je extra svetelne sklo, ale nasiel som si korekciu pre tieto tri ohniska a nastavil na fotaku K-1 II priemer a fungovalo to v pohode. (nebol velky rozsah korekcii na kazdom ohnisku zoomovania).

tak isto som si testoval Sigmu 24-70/2,8 EX DG HSM, teda na 24mm, 50mm a 70mm. mal som zrejme dobry kus, lebo mojmu fotaku sadlo to sklo bez korekcii.

kedysi som skusal hladat korekcie na najkratsej zaostrovacej vzdialenosti objektivov, ale to mi potom nesedelo pri beznom foteni. ani ta korekcia pri najcasejsej vzdialenosti mi neprisla uplne presna. proste som nechaval vzdialenost tercika na 50nasobok ohniska a to bolo fajn.

ak bolo sklo moc rozhadzane od vyroby, ze na kazde ohnisko to chcelo inu korekciu, ine ako servis neostaval. resp. ku Sigme 35/1,4 ART na D750 som si kupil USB dock a nastavoval to doma, asi na 5-6 pokus, podla rad chalanov z fora atd. ale stale to nebolo ono, hold f1,4. tak som to zaniesol do Booft Ruzomberok (robia iba Sigmy) a za 50euro mi to nakalibrovali na ich pristroji a mal som pokoj.
zdravím všetkých.No tak som to konečne skalibroval,vzhladom na to že som mal už vyrobení terčík zo šikmým pravítkom kalibroval som starším spó sobom,terčík na 50x ohniska výsledok aj pri zväčšení nebolo možné posúdiť,takže trochu uvažovania a matematiky,prišiel som na jednu vec:objektív-24-70 pri ohnisku 70mm je vzdialenosť 3,5 m pri clone 2.8 hlb.ostrosti je41.3 cm ked že terčík 16x16 cm s pravítkom 26 cm jednoducho povedané vmestíš sa do hlbky ostrosti tak neuvidíš nič.(možno preto ti sigma nevykazovala žiadnu odchylku)Vyriešil som to skrátením vzdialenosťi tak aby som bol niekde mädzi najkratšou a najvzdialenejšou až vtedy bola odchylka vidiťelná nakoniec my vyšla korekcia +3 vyskušal som viac testovacích snímkov všetko o.k. ostré.Záver:oplatí sa porozmíšlať ,preto sa aj v návodoch udáva vzdialenosť od 25 násobku po 50,záleží na svetelnosťi objektívu.Podla mna menej svetelné objektívy by som nekorigoval,to by musel byť vadný kus.Ešťe to možno preverím metodou dot tune,no vzhťadomm na to že mám tlačítka prispósobené napr ostím palcom vzadu atd.a momentálne som s korekciou spokojný taže tak.Ešťe raz všetkým dakuje a prajem dobré svetlo.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()