Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Problém s ostrením na zrkadlovke

fabke
fabke 2022-09-29 18:20:37+02
Dobrý deň, nedávno som zakladal tému kde som riešil ostrenie na Canon EOS 250D.

Čim viac tento foťák používam tým viac zisťujem nové informácie a nedávno som vyskúšal fotiť cez displej (LiveView režim). Všimol som si, že fotky sú ostrejšie. Pomocou balónika som sa snažil vyfúkať všetky otvory na fotoaparáte a dostať tak z neho prach no nepomohlo a fotoaparát stále neostrí ako by mal.

Ako príklad tu dám dve fotografie ktoré boli fotené za rovnakých podmienok. Pre fotenie som použil statív, vypol optickú stabilizáciu na objektíve, nastavil manuálnu expozíciu a ostriaci bod na stred.

Prvá fotka (odfotená cez displej)
http://janalexy.sk/IMG_7059.JPG

Druhá fotka (odfotená cez optický hľadáčik)
http://janalexy.sk/IMG_7060.JPG

Pri priblížení na detaily je jednoznačne vidieť, že prvá fotka je dobre zaostrená ale druhá je trochu "jemnejšia". Tu sa rozdiel neprejavil tak dramaticky ale často sa stáva keď fotím cez hľadáčik, že fotka vyzerá úplne rozmazaná. Teda tak ako v prípade predchádzajúcej témy www.ephoto.sk/forum/48/31848/ostrenie-na-canon-250d/. Keď fotím cez displej nestalo sa mi to ani raz a fotka je vždy správne zaostrená.

Fotoaparát je ešte v záruke pretože nemá ani rok avšak pôvodný objektív (18-55 f/4-5.6 IS STM) som predal a namiesto neho kúpil 18-135 IS USM takže ho už nemôžem reklamovať. Taktiež mám druhý objektív 10-18 IS STM a problém je rovnaký preto si nemyslím, že to je problém objektívu ale skôr fotoaparátu.

Preto sa chcem opýtať čo by mohlo byť vo fotoaparáte poškodené a koľko by stála eventuálna oprava?

Ďakujem za odpoveď.
 
gytheio
2022-10-03 15:44:20+02
príspevok od: Paladin25
Ja nehovorím explicitne ako fotím a nastavujem ja. Ale rozprávame sa o pojmoch. Ak mi nerozumieš vporiadku to sa stáva. Nemôžeš rozumieť všetkému.

Presne to som si myslel, vobec nevies o com je rec.
 
JohnNewton
2022-10-03 17:39:20+02
príspevok od: Paladin25
Rozumiem tvojmu rozhorčeniu. Sám väčšinou 2 x premažem svoju odpoveď čo mu píšem.

Ale asi si trafil klinček po hlavičke lebo najviac sa naváža do skutočných fotografou ako REBRO alebo KAROL.

P.S. Netreba sa znižovať na jeho komunikačnú úroveň (viem je to ťažké) najradšej by som naňho ani nereagoval ale vždy si hovorím že chudák čo začína fotiť a zablúdi sem po radu, názor a narazí naňho...

Naposledy nazval všetkých čo používajú hromadné úpravy amatérmi čo sa nesnažia. Príde sem nejaký začínajúci fotograf a povie si nie hromadné úpravy sú zlé. Čo že ich využíva asi každý profesionál (vo väčšej či menšej miere, príkladov si sem dal viac než dosť) nie sú zlé a basta.
Sorry, ale stret s blbcami je moje hobby😁Ako Jan Werich povedal, nikdy to proti nim nevyhráš, ale nesmieš to vzdať.... 😜
 
Paladin25
2022-10-03 18:05:44+02
príspevok od: JohnNewton
Sorry, ale stret s blbcami je moje hobby😁Ako Jan Werich povedal, nikdy to proti nim nevyhráš, ale nesmieš to vzdať.... 😜
Áno chápem a súhlasím s tebou. Len si treba zachovať úroveň a nenechať sa stiahnuť na tu ich.
 
JohnNewton
2022-10-03 18:19:16+02
príspevok od: Paladin25
Áno chápem a súhlasím s tebou. Len si treba zachovať úroveň a nenechať sa stiahnuť na tu ich.
Ako sa do hory volá...... 😁
 
gytheio
2022-10-03 18:20:09+02
príspevok od: Paladin25
Áno chápem a súhlasím s tebou. Len si treba zachovať úroveň a nenechať sa stiahnuť na tu ich.
hmm preto si mi nevysvetlil ako si to myslel lebo si si chcel zachovat uroven... Lolek a Bolek
 
Paladin25
2022-10-03 18:26:45+02
príspevok od: gytheio
Presne to som si myslel, vobec nevies o com je rec.
Ale ja viem o čom je reč.

Reč je o tom že píšeš absolútne nezmysli a keď ťa nato nietko upozorní tak urazene kopeš okolo seba.

Ale ak podložiš tieto 2 svoje príklady niečim reálnym budem skutočne rád. Podľa mňa prvým urážaš väčšinu fotografickej komunity a druhým dokazuješ svoju absolútnu neznalosť.


"Neuznavam hromadne upravy fotografii, to su amateri ktori chcu vsetko odflaknut."

"Ano jpg je ovela lepsie riesenie ako hromadna uprava."
 
gytheio
2022-10-03 18:32:50+02
príspevok od: Paladin25
Ale ja viem o čom je reč.

Reč je o tom že píšeš absolútne nezmysli a keď ťa nato nietko upozorní tak urazene kopeš okolo seba.

Ale ak podložiš tieto 2 svoje príklady niečim reálnym budem skutočne rád. Podľa mňa prvým urážaš väčšinu fotografickej komunity a druhým dokazuješ svoju absolútnu neznalosť.


"Neuznavam hromadne upravy fotografii, to su amateri ktori chcu vsetko odflaknut."

"Ano jpg je ovela lepsie riesenie ako hromadna uprava."
tupelo ved som to tam uz 2-3 krat napisal, co tu stale tocis dookola nieco o com vobec nevies ako to funguje?

ty si mi na to odpovedal, splietal si tam o nastaveni fotoaparatu a ja som sa ta opytal ako si to myslel, tu to je, tak na to prosimta odpovedz.

Ty to vzdy napises tak aby si tomu rozumel iba ty. Mame to chapat tak, ze ty nastavis parametre z ktorych ten soft vychadza pri prevode do jpeg alebo tak, ze nastavis parametre ake uz ma mat ten jpeg? To vobec nie je to iste mne sa zda, ze stale tapes. A nepis prosim ta, ze si nastavis vo fotaku aky ma byt kontrast a odsumenie este pred odfotenim, sice sa to da ale robia to iba amateri ktori nemaju ziadny program na upravu fotografii.
 
Paladin25
2022-10-03 18:35:21+02
príspevok od: gytheio
hmm preto si mi nevysvetlil ako si to myslel lebo si si chcel zachovat uroven... Lolek a Bolek
Zasa urážky. Na viac naozaj nemáš? To sa nevieš normálne "dospelácky" rozprávať?

Nevysvetlil?

Však som ti to tu krásne rozpísal. Ja nemôžem zato že TY si to nepochopil.

Ale dobre skúsme to znova. Príklad s odšumovaním si nepochopil tak to skúsime inak.

Fotoaparát má obrazový profil keď si nastavím profil VIVID a budem fotiť fotiť do JPG a RAW zároveň. Každú fofografiu ktorú fotoaparát správi nech už je expozícia a ostatné nastavenia akékoľvek budem mať v profile VIVID. Fotoaparát teda HROMADNE UPRAVUJE fotografie JPG podľa môjho želania a nastavenia.

Ak zoberiem tie RAWy čo som fotil a v LR navolím na prvej fotografii profil VIVID a následne to aplikujem na všetky ostatné fotografie urobil som opäť ich HROMADNÚ ÚPRAVU.

Naozaj si neuvedomuješ podobnosť?
 
Paladin25
2022-10-03 18:47:01+02
príspevok od: gytheio
tupelo ved som to tam uz 2-3 krat napisal, co tu stale tocis dookola nieco o com vobec nevies ako to funguje?

ty si mi na to odpovedal, splietal si tam o nastaveni fotoaparatu a ja som sa ta opytal ako si to myslel, tu to je, tak na to prosimta odpovedz.

Ty to vzdy napises tak aby si tomu rozumel iba ty. Mame to chapat tak, ze ty nastavis parametre z ktorych ten soft vychadza pri prevode do jpeg alebo tak, ze nastavis parametre ake uz ma mat ten jpeg? To vobec nie je to iste mne sa zda, ze stale tapes. A nepis prosim ta, ze si nastavis vo fotaku aky ma byt kontrast a odsumenie este pred odfotenim, sice sa to da ale robia to iba amateri ktori nemaju ziadny program na upravu fotografii.
Urážky zasa. Naozaj na viac nemáš? Ale no tak...

Minimálne 2 x som to vysvetlil - skús čítať s porozumením.

"Mame to chapat tak" - je Vás tam viac? Priamo za tvojim počítačom? Alebo...

"A nepis prosim ta, ze si nastavis vo fotaku aky ma byt kontrast a odsumenie este pred odfotenim, sice sa to da ale robia to iba amateri ktori nemaju ziadny program na upravu fotografii."

A prečo ti nemám písáť to vysvetlenie? Lebo ti to nepasuje? Prečítaj si aj pôvodnú diskusiu. Ja som narážal nato že podľa teba je JPG lepší ako RAW po hromadnej úprave a v čom prosím ťa? Vždy to za teba spracovavá softvare či už vo foťáku ak sa jedná o JPG alebo na PC.
 
gytheio
2022-10-03 18:50:08+02
príspevok od: Paladin25
Zasa urážky. Na viac naozaj nemáš? To sa nevieš normálne "dospelácky" rozprávať?

Nevysvetlil?

Však som ti to tu krásne rozpísal. Ja nemôžem zato že TY si to nepochopil.

Ale dobre skúsme to znova. Príklad s odšumovaním si nepochopil tak to skúsime inak.

Fotoaparát má obrazový profil keď si nastavím profil VIVID a budem fotiť fotiť do JPG a RAW zároveň. Každú fofografiu ktorú fotoaparát správi nech už je expozícia a ostatné nastavenia akékoľvek budem mať v profile VIVID. Fotoaparát teda HROMADNE UPRAVUJE fotografie JPG podľa môjho želania a nastavenia.

Ak zoberiem tie RAWy čo som fotil a v LR navolím na prvej fotografii profil VIVID a následne to aplikujem na všetky ostatné fotografie urobil som opäť ich HROMADNÚ ÚPRAVU.

Naozaj si neuvedomuješ podobnosť?
K tym nadavkam, zacali ste s tym tak sa nestazujte.

C o mas nastavene v tom VIVID, aj expoziciu clonu WB? Odsumenie ma nezaujima, to robim na kazdej fotografii zvlast.
 
gytheio
2022-10-03 18:52:03+02
príspevok od: Paladin25
Urážky zasa. Naozaj na viac nemáš? Ale no tak...

Minimálne 2 x som to vysvetlil - skús čítať s porozumením.

"Mame to chapat tak" - je Vás tam viac? Priamo za tvojim počítačom? Alebo...

"A nepis prosim ta, ze si nastavis vo fotaku aky ma byt kontrast a odsumenie este pred odfotenim, sice sa to da ale robia to iba amateri ktori nemaju ziadny program na upravu fotografii."

A prečo ti nemám písáť to vysvetlenie? Lebo ti to nepasuje? Prečítaj si aj pôvodnú diskusiu. Ja som narážal nato že podľa teba je JPG lepší ako RAW po hromadnej úprave a v čom prosím ťa? Vždy to za teba spracovavá softvare či už vo foťáku ak sa jedná o JPG alebo na PC.
ja koncim, mne sa zda, ze nemas doma vsetkych pokope
 
Paladin25
2022-10-03 18:56:26+02
príspevok od: gytheio
K tym nadavkam, zacali ste s tym tak sa nestazujte.

C o mas nastavene v tom VIVID, aj expoziciu clonu WB? Odsumenie ma nezaujima, to robim na kazdej fotografii zvlast.
Nemusíš mi VYKAT. Pokojne mi tykaj ako doteraz?

Ak som ťa niekde urazil poprosím citáciu nech viem čo sa ťa dotklo.

Obrazový profil - VIVID - nevieš čo to je?
Ak nie vygoogli, alebo použi fotoškolu.Ak áno vieš že expozícia, clona, WB v tom nie sú.
 
JohnNewton
2022-10-03 18:56:26+02
príspevok od: Paladin25
Zasa urážky. Na viac naozaj nemáš? To sa nevieš normálne "dospelácky" rozprávať?

Nevysvetlil?

Však som ti to tu krásne rozpísal. Ja nemôžem zato že TY si to nepochopil.

Ale dobre skúsme to znova. Príklad s odšumovaním si nepochopil tak to skúsime inak.

Fotoaparát má obrazový profil keď si nastavím profil VIVID a budem fotiť fotiť do JPG a RAW zároveň. Každú fofografiu ktorú fotoaparát správi nech už je expozícia a ostatné nastavenia akékoľvek budem mať v profile VIVID. Fotoaparát teda HROMADNE UPRAVUJE fotografie JPG podľa môjho želania a nastavenia.

Ak zoberiem tie RAWy čo som fotil a v LR navolím na prvej fotografii profil VIVID a následne to aplikujem na všetky ostatné fotografie urobil som opäť ich HROMADNÚ ÚPRAVU.

Naozaj si neuvedomuješ podobnosť?
Obdivujem Tvoju trpezlivosť, ale nerozumiem Tvojej naivite, Ty si nezbadal, že sa bavíš s absolútnym technickým nedoukom? Čokoľvek, čo sa týka základných pojmov vo fotografii je mimo jeho možností chápania. V jeho prípade platí, ža ak občas urobí dobrú foto, tak aj slepé kura zrno nájde a aj pokazené hodiny ukazujú dva krát denne správny čas😁
 
Paladin25
2022-10-03 18:57:44+02
príspevok od: gytheio
ja koncim, mne sa zda, ze nemas doma vsetkych pokope
A mne sa zdá že ty ich máš doma (rozumej v hlave) až príliš. Prechdzaš z tykania do vykania. Píšeš o sebe v množnom čísle. Zamysli sa nad tým.
 
Paladin25
2022-10-03 19:02:51+02
príspevok od: JohnNewton
Obdivujem Tvoju trpezlivosť, ale nerozumiem Tvojej naivite, Ty si nezbadal, že sa bavíš s absolútnym technickým nedoukom? Čokoľvek, čo sa týka základných pojmov vo fotografii je mimo jeho možností chápania. V jeho prípade platí, ža ak občas urobí dobrú foto, tak aj slepé kura zrno nájde a aj pokazené hodiny ukazujú dva krát denne správny čas😁
Bral som to ako argumentačné cvičenie. Nie som naivný. Snažil som sa hlavne nenechať vyprovokovať ako sa mi to pár krát v minulosti už stalo. Takže rozumiem aj tvojmu oprávnenému hnevu.

Naozaj ma mrzí že sa o fórum nikto riadne nestará. A že to tu vlastne všetko nechávajú rásť "na divoko" .

Je to škoda...
 
fabke
2022-10-03 19:25:48+02
Ak máte nejaký osobný problém medzi sebou tak v prvom rade by ste si ho mali vyriešiť v súkromnej správe a nie tu verejne písať úplne od veci keď potrebujem normálnu radu.

A buďte radi že sa o fórum nikto nestará lebo by ste už dávno boli všetci zabanovaný čo sa tu hádate a to bez rozdielu.
 
gytheio
2022-10-03 19:39:31+02
príspevok od: fabke
Ak máte nejaký osobný problém medzi sebou tak v prvom rade by ste si ho mali vyriešiť v súkromnej správe a nie tu verejne písať úplne od veci keď potrebujem normálnu radu.

A buďte radi že sa o fórum nikto nestará lebo by ste už dávno boli všetci zabanovaný čo sa tu hádate a to bez rozdielu.
Ak sa nemylim uz to mas v servise, ci si tu ziadal aj o nejaku inu radu?
 
JohnNewton
2022-10-03 19:47:49+02
príspevok od: fabke
Ak máte nejaký osobný problém medzi sebou tak v prvom rade by ste si ho mali vyriešiť v súkromnej správe a nie tu verejne písať úplne od veci keď potrebujem normálnu radu.

A buďte radi že sa o fórum nikto nestará lebo by ste už dávno boli všetci zabanovaný čo sa tu hádate a to bez rozdielu.
Tak, chlapec môj zlatý, ak si mal predstavu že z troch viet na nete poberieš všetok rozum, tak si sa mýlil. Keď som ja začínal z fotografiou, tak kniha " Černobíla fotografie" mala 560 strán, a to bola len jedna z mnohých, tak že pohni zadkom a všetko potrebné nájdeš na nete, alebo v knihách, ale bude to tiež spústa čítania... a skúšania.
 
fabke
2022-10-03 20:06:45+02
Ťažko sa môžem niečo naučiť keď mám pokazený fotoaparát. To čo mi tu ľudia napísali aj pri predchádzajúcom vlákne, že sa mám naučiť fotiť a že je to moja chyba tak asi vysvitlo že to nie je celkom pravda. Je to ako učiť sa hrať na gitare ktorej chýbajú struny.

Ďakujem všetkým ľudom čo mi napísali k veci, naozaj si to vážim. Ostatným hašterivým jedincom prajem pekný deň a veľa sily pri riešení ich žabomyších vojen cez internet. Dovidenia.
 
gytheio
2022-10-03 20:23:51+02
príspevok od: fabke
Ťažko sa môžem niečo naučiť keď mám pokazený fotoaparát. To čo mi tu ľudia napísali aj pri predchádzajúcom vlákne, že sa mám naučiť fotiť a že je to moja chyba tak asi vysvitlo že to nie je celkom pravda. Je to ako učiť sa hrať na gitare ktorej chýbajú struny.

Ďakujem všetkým ľudom čo mi napísali k veci, naozaj si to vážim. Ostatným hašterivým jedincom prajem pekný deň a veľa sily pri riešení ich žabomyších vojen cez internet. Dovidenia.
Ty to vnimas ako vojny ale bavime sa o fotografii. Ked nechces nemusis to citat ale potom nechapem ako sa chces ucit fotit. Ten tvoj problem sa tu vyriesil cez hadku o fotoaparate, je jedno ako komunikujes pokial sa bavis o teme, hlavne, ze sa komunikuje.
 
Strana 6 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()