Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Fotenie svadby - foto vybava

hiva
hiva 2011-03-25 10:03:13+01
Ahojte... kamaratka ma poprosila, ci by som jej nesla fotit svadbu.... spociatku som sa toho trosku bala, ale nakoniec som si povedala, ze to bude dobra skusenost. Ak by som nesla ja, nevolaju nikoho ineho.... na pozovacky maju profika ale na komplet reportaz nikoho... potrpia si viac na video

Takze to fotenie bude vlastne zisk pre mna aj pre nich

Len by som chcela poprosit skusenejsich a par rad co sa hlavne vybavy tyka.

Budem fotit na Canon 60 D a ako zaloha Canon 450 D. Najviac sa ale bojim, ako nafotit obrad v tmavom kostole. Tam si planujem dat na 60D-cko objektiv EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM a na 450D-cko objektiv EF 100mm f/2.8 Macro USM ... budem brat aj stativ, hlavne na tu 100-ku...

zatial este neviem, ci bude mozne pocas obradu blyskat s bleskom, ale chcela by som sa pripravit na tu najhorsiu variantu.... preto zvazujem, ze by som si kupila/pozicala este aspon EF 50mm f/1.4 USM, ale potom sa neviem rozhodnut, na ktore telo ho dat a ktory objektiv potom obetovat.... chcela by som sa vyhnut potrebe menit skla pocas fotenia...

Zaujimal by ma teda Vas nazor, ci moja sucasna vybava bude stacit, alebo po akom inom objektive sa pre tuto prilezitost poobzerat?
 
Ferdo
2011-03-25 14:45:56+01
príspevok od: kecal
OK, len mi skús ešte pls. vysvetliť prečo neodporúčaš použiť pri fotení svadby kontinuálne ostrenie ( automatické doostrovanie pri namáčknutí spúšte ) ... A to ma udivuje, najmä ak sa používajú clony na spodnej hranici ( 1,4 až 2.8 ) a už posun objektu o pár cm znamená objekt mimo dof ..
Kazdy nech si foti ako mu to vyhovuje najlepsie. Ja si kontinualne ostrenie (AF-C) pri reportazi neviem predstavit, pretoze by som nemal ostrenie plne pod kontrolou. Aj ked fotim na clony F1.4 az max. 2. s pevnymi sklami.

Moj standardny sposob pri foteni reportaze je namacknut, zaostrit (zvukovy signal mi oznami ze je zaostrene) a dotlacit. Tak viem ze fotoaparat zaostril. A moja D700 reaguje dost rychlo na to aby som musel sledovat objekt s AF-C a trpnut ci mi nahodou nepreostri a neprejde cely cely rozsah a pridem o dobry moment. To je moja prax z mnohych foteni a takto to robim ja.

Vsetko co pises ty je teoria. Najprv si to skus v praxi a potom sa mozes udivovat
 
kecal
2011-03-25 14:47:01+01
príspevok od: tomis.ales
Precitaj si toto:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/svadobna-fotografia/
Ako svadobny fotograf, s tymi clankami plne suhlasim. Ak mas mas moznost, chod sa tam pozriet a predebatuj s kamaratkou harmonogram svadby, co chcu, co nechcu a podobne. Cim budes mat viac informacii, tym lepsie sa ti bude fotit, respektive o to budu vysledne fotky lepsie.
Na stativ v kostole zabudni, na to nebude ani trocha casu, navyse by ti aj tak nepomohlo mat ostry kostol a rozmazanych hybajucich sa ludi. To mozes skusit na hostine pri tanci.
Vidim, ze ides na to zodpovedne, tak ti drzim palce. Vybava by ti mala stacit.

Ja si radsej potrpim na fotkach, tie nie su tak otravne ako trojhodinove video :o
s tým videom naprosto súhlasím .. Tiež som už pár krát bol prinútený pozerať ako pol hodinu hostia šermujú vidličkou a nožíkom ...
 
Ferdo
2011-03-25 14:50:55+01
príspevok od: Ferdo
Kazdy nech si foti ako mu to vyhovuje najlepsie. Ja si kontinualne ostrenie (AF-C) pri reportazi neviem predstavit, pretoze by som nemal ostrenie plne pod kontrolou. Aj ked fotim na clony F1.4 az max. 2. s pevnymi sklami.

Moj standardny sposob pri foteni reportaze je namacknut, zaostrit (zvukovy signal mi oznami ze je zaostrene) a dotlacit. Tak viem ze fotoaparat zaostril. A moja D700 reaguje dost rychlo na to aby som musel sledovat objekt s AF-C a trpnut ci mi nahodou nepreostri a neprejde cely cely rozsah a pridem o dobry moment. To je moja prax z mnohych foteni a takto to robim ja.

Vsetko co pises ty je teoria. Najprv si to skus v praxi a potom sa mozes udivovat
a kedze viem kto si a mas dost velku prax vo foteni, udivuje mna ze to teba udivuje
 
kecal
2011-03-25 14:53:20+01
príspevok od: Ferdo
Kazdy nech si foti ako mu to vyhovuje najlepsie. Ja si kontinualne ostrenie (AF-C) pri reportazi neviem predstavit, pretoze by som nemal ostrenie plne pod kontrolou. Aj ked fotim na clony F1.4 az max. 2. s pevnymi sklami.

Moj standardny sposob pri foteni reportaze je namacknut, zaostrit (zvukovy signal mi oznami ze je zaostrene) a dotlacit. Tak viem ze fotoaparat zaostril. A moja D700 reaguje dost rychlo na to aby som musel sledovat objekt s AF-C a trpnut ci mi nahodou nepreostri a neprejde cely cely rozsah a pridem o dobry moment. To je moja prax z mnohych foteni a takto to robim ja.

Vsetko co pises ty je teoria. Najprv si to skus v praxi a potom sa mozes udivovat
Ferdo, keď budeš v Dca , sa ozvi, stretneme sa .. Dubnica je moje trvalé bydlisko .. snáť pochopíš že neteoretizujem. Imho, AF-C považujem za super preto, lebo si namáčknem, a aj keď sa objekt trepe a posúva a ja čakám na správny okamih, AF-C mi stále doostruje .. Pri fotení športu je to dokonca nevyhnutné .. A ver že neteoretizujem .. Imho, na mojej D200 a D300 je AF tak isto spoľahlivý
 
Ferdo
2011-03-25 14:58:42+01
príspevok od: kecal
Ferdo, keď budeš v Dca , sa ozvi, stretneme sa .. Dubnica je moje trvalé bydlisko .. snáť pochopíš že neteoretizujem. Imho, AF-C považujem za super preto, lebo si namáčknem, a aj keď sa objekt trepe a posúva a ja čakám na správny okamih, AF-C mi stále doostruje .. Pri fotení športu je to dokonca nevyhnutné .. A ver že neteoretizujem .. Imho, na mojej D200 a D300 je AF tak isto spoľahlivý
V Dubnici som stale kedze tam byvam ano.. sport, suhlasim, na to je AF-C ako stvorene.

Co ja viem, mozno sa to da vyuzit aj pri reportaznom foteni ale moje pokusy s AF-C vzdy stroskotali preto sa najistejsie citim s AF-S. A mozno je to len moja nesikovnost. Pri svadobnej reportazi sa vzdy citim istejsie ked pocujem ze mi fotoaparat zaostril, ked sa objekt pohne, namacknema a cvaknem znova.
 
kecal
2011-03-25 15:02:52+01
príspevok od: Ferdo
a kedze viem kto si a mas dost velku prax vo foteni, udivuje mna ze to teba udivuje
ach jaj .. to je ako s tým servom .. ty si si predstavil AFC a keď som napísal že servom myslela kontinuálne snímanie tak zareaguješ že tebe to vysvetlovať nemusím? .. Tak pre keréjo Jahve si písal o AF-C ? .atď ..

Maj sa, je škoda rozbiehať takúto debatu. Ak budeš chcieť tak ti osobne ukážem a vysvetlím prečo je AF-C lepšie pri akcií ako AF-S .. Ano, s dokumentom, reportážou a športom mám dostatočné skúsenosti aby som vedel o čom píšem ( a ver že som skúšal aj AF-S )

dovi
 
Ferdo
2011-03-25 15:10:31+01
príspevok od: kecal
ach jaj .. to je ako s tým servom .. ty si si predstavil AFC a keď som napísal že servom myslela kontinuálne snímanie tak zareaguješ že tebe to vysvetlovať nemusím? .. Tak pre keréjo Jahve si písal o AF-C ? .atď ..

Maj sa, je škoda rozbiehať takúto debatu. Ak budeš chcieť tak ti osobne ukážem a vysvetlím prečo je AF-C lepšie pri akcií ako AF-S .. Ano, s dokumentom, reportážou a športom mám dostatočné skúsenosti aby som vedel o čom píšem ( a ver že som skúšal aj AF-S )

dovi
mne staci napisat "kontinualne fotenie" a viem o co ide... preto moja reakcia. Inac sledujem celu diskusiu nie len reakcie na moje prispevky a slecna svoj preklep vysvetlila uz skor, od teba som to mal uz len duplicitne, takze pohoda.. mier
 
snowball
2011-03-25 16:43:25+01
Vybava bude ti stacit. blesk potrebuješ 430ex na 1 telo, stativ nie.
 
hiva
2011-03-31 11:10:00+02
príspevok od: tomis.ales
Precitaj si toto:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/svadobna-fotografia/
Ako svadobny fotograf, s tymi clankami plne suhlasim. Ak mas mas moznost, chod sa tam pozriet a predebatuj s kamaratkou harmonogram svadby, co chcu, co nechcu a podobne. Cim budes mat viac informacii, tym lepsie sa ti bude fotit, respektive o to budu vysledne fotky lepsie.
Na stativ v kostole zabudni, na to nebude ani trocha casu, navyse by ti aj tak nepomohlo mat ostry kostol a rozmazanych hybajucich sa ludi. To mozes skusit na hostine pri tanci.
Vidim, ze ides na to zodpovedne, tak ti drzim palce. Vybava by ti mala stacit.

Ja si radsej potrpim na fotkach, tie nie su tak otravne ako trojhodinove video :o
Dakujem moc za link.... uz ho mam poprecitany spredu aj zozadu viackrat....vratane kopu dalsich stranok o svadobnej fotografii ... v teorii mam jasno... len sa bojim, ako to dopadne v praxi...

snad tie moje minimalne clony 2,8 budu stacit aj na tmavsie priestory

s kamoskou budeme mat stretko tyzden-dva pred svadbou... prejdeme spolu komplet cely program... co, kde, kedy... plus som jej dala zoznam tych "zakladnych zaberov", nech si vyberie a oznaci tie, ktore nesmu chybat... plus mi da aj zoznam zaberov, ktore "v ziadnom pripade nechce" ...

takze teoreticka priprava je vplnom prude a vsetko klape ako ma..... snad aj reality tak podobne dopadne

Dakujem Vam vsetkym este raz za pomoc ... ak to vsetko dobre dopadne, urcite sa rada pochvalim s vysledkom
 
tomis.ales
2011-03-31 11:51:10+02
príspevok od: hiva
Dakujem moc za link.... uz ho mam poprecitany spredu aj zozadu viackrat....vratane kopu dalsich stranok o svadobnej fotografii ... v teorii mam jasno... len sa bojim, ako to dopadne v praxi...

snad tie moje minimalne clony 2,8 budu stacit aj na tmavsie priestory

s kamoskou budeme mat stretko tyzden-dva pred svadbou... prejdeme spolu komplet cely program... co, kde, kedy... plus som jej dala zoznam tych "zakladnych zaberov", nech si vyberie a oznaci tie, ktore nesmu chybat... plus mi da aj zoznam zaberov, ktore "v ziadnom pripade nechce" ...

takze teoreticka priprava je vplnom prude a vsetko klape ako ma..... snad aj reality tak podobne dopadne

Dakujem Vam vsetkym este raz za pomoc ... ak to vsetko dobre dopadne, urcite sa rada pochvalim s vysledkom
Kiez by sa takto kazdy svadobny fotograf pripravoval. Drzim palce.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-03-31 12:13:06+02
príspevok od: hiva
Dakujem moc za link.... uz ho mam poprecitany spredu aj zozadu viackrat....vratane kopu dalsich stranok o svadobnej fotografii ... v teorii mam jasno... len sa bojim, ako to dopadne v praxi...

snad tie moje minimalne clony 2,8 budu stacit aj na tmavsie priestory

s kamoskou budeme mat stretko tyzden-dva pred svadbou... prejdeme spolu komplet cely program... co, kde, kedy... plus som jej dala zoznam tych "zakladnych zaberov", nech si vyberie a oznaci tie, ktore nesmu chybat... plus mi da aj zoznam zaberov, ktore "v ziadnom pripade nechce" ...

takze teoreticka priprava je vplnom prude a vsetko klape ako ma..... snad aj reality tak podobne dopadne

Dakujem Vam vsetkym este raz za pomoc ... ak to vsetko dobre dopadne, urcite sa rada pochvalim s vysledkom
neboj sa všetko bude dobre, a kde bude moc tma neváhaj použiť blesk, s odrazom od stropu či steny... nemusíš všetko nutne bez blesku..
 
slavmiro
2011-03-31 12:15:14+02
príspevok od: hiva
Dakujem moc za link.... uz ho mam poprecitany spredu aj zozadu viackrat....vratane kopu dalsich stranok o svadobnej fotografii ... v teorii mam jasno... len sa bojim, ako to dopadne v praxi...

snad tie moje minimalne clony 2,8 budu stacit aj na tmavsie priestory

s kamoskou budeme mat stretko tyzden-dva pred svadbou... prejdeme spolu komplet cely program... co, kde, kedy... plus som jej dala zoznam tych "zakladnych zaberov", nech si vyberie a oznaci tie, ktore nesmu chybat... plus mi da aj zoznam zaberov, ktore "v ziadnom pripade nechce" ...

takze teoreticka priprava je vplnom prude a vsetko klape ako ma..... snad aj reality tak podobne dopadne

Dakujem Vam vsetkym este raz za pomoc ... ak to vsetko dobre dopadne, urcite sa rada pochvalim s vysledkom
ja si chodim opoznat nove, mne nezname miesta s 1-2 tyzdennym predstihom, snazim sa v rovnakom dni a case ako sa ma konat fotenie-svadba. Potom na mieste uvidim co je napr. v sobotu o 14:00 v danom case pristupne, ake je tam svetlo, aka hustota nahodnych navstevnikov, resp. dalsich svadieb. Ak je moznost, prejdem si tie miesta spolu s nevestou, nafotim si pripravne zabery a doma v klude pripravim pisany storybook s ilustracnymi foto. V tej postpripave vznikol az doma napad na zaber v prilohe. Fyzicka pritomnost storybooku na place v den realneho fotenia doda istotu lokacie a trasy pre fotografa a upokoji novomanzelov.
 
ZacutoSK
2011-03-31 14:26:30+02
Dobrý deň,

som študent Fakulty Managementu a Ekonomiky, Univerzity Tomáše Bati
v Zlíne, Česká Republika. Dotazník je anonymný a je zameraný na
názory
respondentov v oblasti videotechnického príslušenstva. Bude mi
slúžiť na získanie údajov pre moju diplomovú prácu. Vašu odpoveď
prosím zaznačte
do dotazníkového formulára, prípadne dopíšte možnosť Vašej
odpovede.

Kompletné vyplnenie dotazníku trvá maximálne 2-3min.

Prosím prejdite na dotazník kliknutím na odkaz:
https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dFZ2b2I1OVBrb1BwSl84OHc1aEJOcEE6MQ

Ďakujem za Váš čas
 
hiva
2011-04-01 12:29:20+02
príspevok od: slavmiro
ja si chodim opoznat nove, mne nezname miesta s 1-2 tyzdennym predstihom, snazim sa v rovnakom dni a case ako sa ma konat fotenie-svadba. Potom na mieste uvidim co je napr. v sobotu o 14:00 v danom case pristupne, ake je tam svetlo, aka hustota nahodnych navstevnikov, resp. dalsich svadieb. Ak je moznost, prejdem si tie miesta spolu s nevestou, nafotim si pripravne zabery a doma v klude pripravim pisany storybook s ilustracnymi foto. V tej postpripave vznikol az doma napad na zaber v prilohe. Fyzicka pritomnost storybooku na place v den realneho fotenia doda istotu lokacie a trasy pre fotografa a upokoji novomanzelov.
Dik Slavmiro... ten storybook je super napad ... uz si ho zacinam chystat ... i ked teda pre mna to bude trosku jednoduchsie tym, ze na samotne pozovacky ma kamoska uz zajednaneho profesionalneho fotografa :-9.. ako ja tam budem s nimi a spravim par reportaznych zaberov, pripadne posluzim ako asistent pre toho profika ... uz som aj s nim dohodnuta, takze aspon pri tejto "pre mna najtazsej casti svadby" budem iba v ulohe pozorovatela ...a snad sa aj nieco nove naucim .... na pozovacky by som si asi netrufla... takto ziskam aspon nejaku inspiraciu
 
slavmiro
2011-04-01 17:20:46+02
príspevok od: hiva
Dik Slavmiro... ten storybook je super napad ... uz si ho zacinam chystat ... i ked teda pre mna to bude trosku jednoduchsie tym, ze na samotne pozovacky ma kamoska uz zajednaneho profesionalneho fotografa :-9.. ako ja tam budem s nimi a spravim par reportaznych zaberov, pripadne posluzim ako asistent pre toho profika ... uz som aj s nim dohodnuta, takze aspon pri tejto "pre mna najtazsej casti svadby" budem iba v ulohe pozorovatela ...a snad sa aj nieco nove naucim .... na pozovacky by som si asi netrufla... takto ziskam aspon nejaku inspiraciu
ako 2.fotograf a 1.asistent profi_fotografa na place, navyse v pripade ze preferuju video, sa skutocne nemas coho bat.
 
hiva
2011-04-12 09:03:40+02
príspevok od: slavmiro
ako 2.fotograf a 1.asistent profi_fotografa na place, navyse v pripade ze preferuju video, sa skutocne nemas coho bat.
no ako 2. fotograf len na pozovacky... zbytok, obrad, pripravy, zabava som 1-vy fotograf.... ale tak to video ma dost utesuje ... ak ja nieco zbabrem, hadam to aspon kameraman zachyti
 
egresisko
2011-08-12 23:21:59+02
Ahoj ako dopadla ta svadba?
 
valec86
2011-08-13 08:47:25+02
na stativ sa vyser, fot to do ravu, fot na istotu- AV cko a minimalna clona v kostole, blesk je nutnost, nejaka rozptylka alebo difuzor nanho, myslim ze s tou stovkou ani nebudes mat cas experimentovat. s D700 vies slahat aj vysoke ISA- bez problemov aj 3200. s tym all servom v tmavom kostole mozes mat problemy. teda neviem ako to ma nikon, no na canonoch sa tym padom vypne pomocny af luc
 
veronica
2013-03-19 20:33:18+01
Ahoj,bratranec ma poprosil či by som neišla fotiť jeho svadbu,keďže sa len foteniu začínam venovať a chcem mať čo najviac skúseností odpovedala som mu samozrejme že áno pokúsim sa,chcela by som vedieť či mi stačí moja výbava Nikon D5100 , AF-S nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6 G ďakujem
 
roakmorg
2013-03-19 20:56:57+01
príspevok od: veronica
Ahoj,bratranec ma poprosil či by som neišla fotiť jeho svadbu,keďže sa len foteniu začínam venovať a chcem mať čo najviac skúseností odpovedala som mu samozrejme že áno pokúsim sa,chcela by som vedieť či mi stačí moja výbava Nikon D5100 , AF-S nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6 G ďakujem
Skuseny fotograf by nafotil svadbu s Tvojou technikou (+ externy blesk) . Aj ja fotim s D5100, telo je dostatocne, objektiv nie. do takych veci ako svadba treba opatrne.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()