Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

60D video s nastavením priority clony

balvan2
2011-05-14 00:56:21+02
Pokúšal som na Canon 60D nastaviť video mód, v ktorom by som určil clonu s tým, že čas a ISO by foťák nastavil automaticky. Ale neporilo sa mi to.
Našiel som iba
- plne automatický režim (foťák nastavuje všetko sám ako sa mu chce, vrátane clony)
- plne manuálny režim (všetko musím nastaviť ja - čo je problém, keď sa počas "natáčania" menia svetelné podmienky)

Viete niekto, či 60D má video režim typu priorita clony ?
Má takýto režim reálne význam ? (na D7000 taký režim je, ale možno niekto vie, že to má iné obmedzenia, kvôli ktorým sa taký režim aj tak reálne nedá použiť)

Tiež by ma zaujímalo, prečo by som mal chcieť používať 1080p25 namiesto 1080p24.
Je s 24 snímkami za sekundu nejaký problém, ktorý s 25 snímkami nie je ?

ďakujem za názory
 
raplik
2011-05-14 02:15:20+02
počet snímkov závisí od toho či máš v nastaveniach NTSC alebo PAL normu (myslím) a nie, foťák nemá poloautomatické módy... (mám 550tku a myslím že video to má také isté)... len auto alebo full manual. Ja používam full manual. clona, iso aj čas snímkov sa dá pomerne jednoducho ovládať aj počas natáčania videa.
 
balvan2
2011-05-14 16:52:40+02
Keď sa používa plne manuálny video mód ako sa riešia nasledovné problémy:

1) ako nastaviť správnu expozíciu ?
(napr. viem že chcem nejakú clonu, čím menšie ISO ... aký je k tomu ten správny čas ? ... používa sa na to live view histofram ?)

2) čo keď sa počas natáčania zmenia svetelné podmienky (priblíži sa tmavý alebo svetlý objekt, kamera sa otočí iným smerom kde sú iné svetelné posmienky) ?
V automatickom móde kamera sama zmení expozíciu. Keby som mal prioritu clony (automatický mód), tak by kamera sama zmenila buď ISO alebo čas expozície ,,,, a expozícia by bola automaticky a hlavne plynule upravená.

K tej frekvencii snímania. Moja otázka bola. Keď mám na kamere 24 snímkov ale nemám 25 ani 30 snímkov (ako napr. D7000). Bude mi 25 snímkový mód chýbať ? Prečo ?

vďaka
 
micuro
2011-05-14 17:55:08+02
príspevok od: balvan2
Keď sa používa plne manuálny video mód ako sa riešia nasledovné problémy:

1) ako nastaviť správnu expozíciu ?
(napr. viem že chcem nejakú clonu, čím menšie ISO ... aký je k tomu ten správny čas ? ... používa sa na to live view histofram ?)

2) čo keď sa počas natáčania zmenia svetelné podmienky (priblíži sa tmavý alebo svetlý objekt, kamera sa otočí iným smerom kde sú iné svetelné posmienky) ?
V automatickom móde kamera sama zmení expozíciu. Keby som mal prioritu clony (automatický mód), tak by kamera sama zmenila buď ISO alebo čas expozície ,,,, a expozícia by bola automaticky a hlavne plynule upravená.

K tej frekvencii snímania. Moja otázka bola. Keď mám na kamere 24 snímkov ale nemám 25 ani 30 snímkov (ako napr. D7000). Bude mi 25 snímkový mód chýbať ? Prečo ?

vďaka
1) Ten histogram je tam prave na kontrolu spravnej expozicie takze ano cez ten si nastavujes spravn cas az pokial nebude spravne vyvazeny.

2)Manualny mod sa vola preto ze sa cela expozicia nastavuje rucne a teda pri zmene svetelnych podmienok na scene sa nijak automaticky neupravuje. Takze ak sa priblizi svetly objekt a mas nastaveny napr. dlhsi expo cas tak bude preexponovany,naopak ak sa priblizi tmavy objekt alebo fotak natocis do tmaveho prostredia bude pri kratkom expo case podexponovany. Je na teba ako to vyvazis pomocou casu,clony,iso hodnoty.

Bolo by fajn vediet naco chces pouzit tento manualny rezim, ja osobne vidim jeho pouzitie len v pripade ze ide o snimanie statickej sceny so stalym svetlom alebo ak by som chcel video natocit v style low key aleho high key.
Ostatne pripady by som nechal na plno automatiky s manualnym ostrenim cez prstenec.
 
balvan2
2011-05-14 18:35:01+02
príspevok od: micuro
1) Ten histogram je tam prave na kontrolu spravnej expozicie takze ano cez ten si nastavujes spravn cas az pokial nebude spravne vyvazeny.

2)Manualny mod sa vola preto ze sa cela expozicia nastavuje rucne a teda pri zmene svetelnych podmienok na scene sa nijak automaticky neupravuje. Takze ak sa priblizi svetly objekt a mas nastaveny napr. dlhsi expo cas tak bude preexponovany,naopak ak sa priblizi tmavy objekt alebo fotak natocis do tmaveho prostredia bude pri kratkom expo case podexponovany. Je na teba ako to vyvazis pomocou casu,clony,iso hodnoty.

Bolo by fajn vediet naco chces pouzit tento manualny rezim, ja osobne vidim jeho pouzitie len v pripade ze ide o snimanie statickej sceny so stalym svetlom alebo ak by som chcel video natocit v style low key aleho high key.
Ostatne pripady by som nechal na plno automatiky s manualnym ostrenim cez prstenec.
Potreboval by som mať kontrolu na hĺbkou ostrosti ale neriešiť ostatné parametre expozícii ... t.j. aby foťák automaticky nastavil čas a ISO podľa aktuálnych / zmenených podmienok.

Ak to správne chápem, tak na 60D mám možnosť
- full auto (vtedy neviem ovlyvniť hĺbku ostrosti)
- full manual (vtedy mi foťák nepomôže, keď sa počas natáčanie zmenia svetelné podmienky)

Ak som to správne pochopil tak na D7000 mám k dispozícii všetky režimy ako pri fotkách s tým, že neviem manuálne meniť nastavenia počas natáčania.

(BTW: riešim, či si kúpim 60D alebo D7000 ... a video možnosti ma veľmi zaujímajú)
 
raplik
2011-05-14 18:41:23+02
keď nastane situácia že sa zmenia svetelné podmienky tak to kompenzujem väčšinou časom expozície, prípadne veľké rozdiely ISOm... chce to trochu cviku ale mne osobne to vyhovuje
 
balvan2
2011-05-14 21:31:29+02
príspevok od: raplik
keď nastane situácia že sa zmenia svetelné podmienky tak to kompenzujem väčšinou časom expozície, prípadne veľké rozdiely ISOm... chce to trochu cviku ale mne osobne to vyhovuje
Keď manuálne meníš ISO alebo čas "závierky", nie je na videu vidieť skokové zmeny expozície ?

A ešte ako je to s tou frekvenciou 24 vs. 25 (PAL).
Bude mi v D7000 chýbať 25 snímkov za sekundu pri 1080p ?
 
raplik
2011-05-14 21:37:57+02
je vidno skokové... ale čo narobíš... ... s tým časom "závierky" je to menej vidno.

druhú otázku ti nezodpoviem
 
balvan2
2011-05-14 21:57:53+02
príspevok od: raplik
je vidno skokové... ale čo narobíš... ... s tým časom "závierky" je to menej vidno.

druhú otázku ti nezodpoviem
Všimol som si že v automatickom móde tie zmeny expozície sú na 60D úplne pekné plynulé. Na D7000 sú niekedy plynulé a niekedu je vidieť skoky. Že by to bolo vyriešené nejako firmwarovo (vyrobnávania skokov pri zmenách expozície) ?

Dajú sa tie skoky vyhladzovať v nejakom editačnom programe ?

Počas natáčania je na 60D možnosť stále vidieť histogram ?
 
Patrik2
2011-05-14 22:58:43+02
Do budúcna. Na posledné príspevky sa nedáva citácia.
 
balvan2
2011-05-15 09:40:28+02
Úplne súhlasím.
Viete mi niekto prosím zodpovedať moje ešte nezodpovedané otázky ?
ďakujem
 
stettner
2011-05-15 12:05:36+02
Na 60D mozes pouzite automaticke ISO pri manualnom rezime. Teda nastavis clonu a vhodny cas. Ono by totiz ani nebolo dobre keby ti cas skakal z 1/30 na 1/500. Ja pouzivam tuto moznost s auto isom. Expoziciu ti potom nastavuje automaticky.
 
balvan2
2011-05-15 12:12:52+02
Stettner: to je aký mód ? Plne automatický asi nie, keď nastavuješ clonu a čas.
Že by to bol plne manuálny režim, ktorý vie korigovať automaticky expozíciu ? Túto možnosť som si nevšimol.
 
stettner
2011-05-15 12:50:38+02
príspevok od: balvan2
Stettner: to je aký mód ? Plne automatický asi nie, keď nastavuješ clonu a čas.
Že by to bol plne manuálny režim, ktorý vie korigovať automaticky expozíciu ? Túto možnosť som si nevšimol.
Jasne ze manualny. Iba nastavis ISO auto. Expozicia sa potom snazi upravovat ISO aby bolo vsetko ok. Najlepsie nastavit potom iso skoky po 1/3 EV
 
balvan2
2011-05-16 19:00:39+02
Vedel by mi prosím niekto vysvetliť či pri robení videa budem potrebovať režim 25 snímkov za sekundu ? (T.j. prečo mi nestačí 24)
Vďaka
 
dingo27mobile
2011-05-16 22:29:33+02
Chod na manual a kup si ND filter, ktory umoznuje nastavenia stmavenia podla toho ako ho natocis (funguje podobne ako polarizer)

takze clonu budes mat rovnaku ale ak ti nahodou pride do sceny nieco svetle, tak skrutis filter.
Ale ked si chcel robit taketo okluky, preco si si nekupil radsej kameru?
 
Tojotomi
2011-06-15 17:38:14+02
radite si nezmysli...

pochop toto 24 a 25 fps.
PAL NTSC

Nie nebude ti chybat nema ti chybat preco

Tocenie na fotak predpoklada to ze si poctivo nasvietis celí plac sam a mas stabilne osvetlenie. automaticke isto tiez nie je vyhrov. najdolezitejsie je WB spravne nastavit aby ti neskakali farby. ak tocis pod ziarovkov nastav spravne iso ak pod oblakom ci na slnku nastav ine..iso neries vobec. vyberaj si to co chces natacat tak aby si mal stabilne svetelne podmienky..o tom je tocenie..na fotak..
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()