Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

problém s medzikrúžkami na makro NIKON D5100

lucolla
2011-11-18 11:32:09+01
nejaký skúsený fotograf ???? ktorý používa makro medzikrúžky s manuálnym zaostrovaním na NIKON.. ?? potrebujem poradiť.. kúpila som si tie medzikrúžky na makro.. s bajonetom na Nikon.. nasadím to.. dám tam môj objektív 18-105 VR.. zapnem foťák..ale nereaguje..nefotí.. ani nič.. čo mám robiť ??? som začínajúca fotografka - mám 18 rokov.. pár rád by sa mi zišlo.. a to isté mi robí aj s reverzným krúžkom..(nasadenie objektívu opačne)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-18 11:38:47+01
Ake medzikruzky si kupila? S prenosom informacii cez elektronicke kontakty alebo tie lacne e-bayovky s mechanickym prenosom?
 
dodo_bb
2011-11-18 11:45:13+01
No 18 ročný človek je už absolútne svojprávny, rozumný, má takmer dokončené stredošlolské vzdelanie, môže voliť a robiť čokoľvek okrem prezidenta. Takže z tohto pohľadu si už dospelá rozumná plnoprávna žena. A k téme - zjavne takmer netušíš, čo máš a ako sa to používa. Najprv doporučujem pozrieť manuál, kde sa dočítaš o kompatibilite objektívov. Tam sa určite píše, že manuálne medzikrúžky nie sú kompatibilné s Tvojím fotoaparátom a určite nie s Tvojím objektívom. Prenos údajov medzi telom a objektívom ide elektronicky a cez manuálne medzikrúžky nefunguje. Potrebuješ buď kompatibilný typ medzikrúžkov alebo kompatibilný makroobjektív. Reverzný krúžok detto.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-18 11:53:29+01
Fotoaparat berie, ze na nom nie je nasadeny ziaden objektiv (nedostal cez kontakty informaciu). Standardne je nastaveny, aby neumoznil ani stlacit spust. Treba ist do nastaveni a zvolit moznost exponovat aj bez nasadeneho objektivu (pozri navod). Ak to povolis budes moct fotit. Cesta, ktou si si vybrala vyzaduje pomerne znacne znalosti o fototechnike. Aj ked budes vediet uz aspon stlacit spust, nebude ti to nic platne. Nedokazes totiz ovladat clonu, pretoze pouzivas objektiv rady G. Musis mat objektiv rady D (starsie AF), alebo manualny objektiv.

Prv nez si sa do tohto pustila si mala prist na forum alebo si precitat moj clanok o makrofotografiis DSLR. Hladala si lacnu cestu, ale v skutocnosti si vyhodila peniaze za nieco, co nedokazes pouzit. Mala si si radsej kupit Sigmu AF 50/2,8 Macro z bazaru. Nema AF na tvojom fotaku, ale nevadi to pri makre. Kupis ho uz okolo150€. Ale este lepsie kupit novy: shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/makro/nikon-af-s-micro-nikkor-40-mm-f-2-8.html za 225€.
 
Marcel Rebro
2011-11-18 11:54:14+01
príspevok od: dodo_bb
No 18 ročný človek je už absolútne svojprávny, rozumný, má takmer dokončené stredošlolské vzdelanie, môže voliť a robiť čokoľvek okrem prezidenta. Takže z tohto pohľadu si už dospelá rozumná plnoprávna žena. A k téme - zjavne takmer netušíš, čo máš a ako sa to používa. Najprv doporučujem pozrieť manuál, kde sa dočítaš o kompatibilite objektívov. Tam sa určite píše, že manuálne medzikrúžky nie sú kompatibilné s Tvojím fotoaparátom a určite nie s Tvojím objektívom. Prenos údajov medzi telom a objektívom ide elektronicky a cez manuálne medzikrúžky nefunguje. Potrebuješ buď kompatibilný typ medzikrúžkov alebo kompatibilný makroobjektív. Reverzný krúžok detto.
.
 
lucolla
2011-11-18 12:20:50+01
mám tie s mechanickým prenosom.. čítala som na jednej stránke že na D5100 to funguje super.. len treba odstrániť nejaké skrutky či čoo.. a preto sa pýtam pretože viem že som amatér a snažím sa zistiť o tom viac.. a v akej časti návodu nájdem to exponovanie aj bez nasadeného objektívu ???? vyskúšam to..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-18 12:31:12+01
príspevok od: lucolla
mám tie s mechanickým prenosom.. čítala som na jednej stránke že na D5100 to funguje super.. len treba odstrániť nejaké skrutky či čoo.. a preto sa pýtam pretože viem že som amatér a snažím sa zistiť o tom viac.. a v akej časti návodu nájdem to exponovanie aj bez nasadeného objektívu ???? vyskúšam to..
Vybodni sa na to. Urob co som napisal. Chces poradit alebo nie? Pre teba je jedina rozumna moznost, lacny makroobjektiv. Ak nadalej trvas na medzikruzkoch alebo reverznom kruzku, ja ti nie som ochotny radit. To co si si kupila je pre teba nanic. Aby si ti mohla pouzit, musis si kupit iny objektiv alebo drahe medzikruzky Kenko, a to si radsej rovno kup ten makroobjektiv.
 
wayne
2011-11-18 12:53:55+01
príspevok od: lucolla
mám tie s mechanickým prenosom.. čítala som na jednej stránke že na D5100 to funguje super.. len treba odstrániť nejaké skrutky či čoo.. a preto sa pýtam pretože viem že som amatér a snažím sa zistiť o tom viac.. a v akej časti návodu nájdem to exponovanie aj bez nasadeného objektívu ???? vyskúšam to..
Ake, kde a za kolko si ich kupila konkretne? Ak by si ich chcela predat mozno by sme sa dohodli Len dufam ze to nie su Kenko za 150 eur
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-18 13:15:51+01
príspevok od: wayne
Ake, kde a za kolko si ich kupila konkretne? Ak by si ich chcela predat mozno by sme sa dohodli Len dufam ze to nie su Kenko za 150 eur
Keby mala Kenko, nemala by problema tatotema by vobec nevznikla.
 
wayne
2011-11-18 13:24:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Keby mala Kenko, nemala by problema tatotema by vobec nevznikla.
Tak, nikdy nevies, ked ja vidim ako ludia okolo mna castokrat maturuju nad beznymi vecami, az rozum mi zastava
 
lucolla
2011-11-19 12:30:25+01
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
 
palo17
2011-11-19 13:19:32+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
je mi zvlastne ze tu nikoho doteraz nenapadlo spomenut plne manualny rezim. Ano ide to iba v rezime M (je to pisane aj v navode) Aby fotky neboli tmave, treba sa naucit nastavovat parametre tj. cas, clonu a iso. Postaci, ak si to vyskusas tak, ze obkukas parametre napriklad z rezimu Auto- zapni fotak, zaostri a zapamataj si udaje zobrazene v hladaciku a tie nasledne aplikuj v rezime M. Po case tak ziskas predstavu toho ako to treba nastavit tak, aby to vyzeralo tak ako chces ty.
 
Paulie
2011-11-19 13:21:08+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
Ak sú fotky príliš tmavé, treba sa naučiť niečo o expozičnom trojuholníku, potom to bude OK.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-19 14:17:33+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
Preco stale trvas na medzikruzkoch? Ked si das M, musis nastavit spravne hodnoty. Bud sa riadis expozimetrom, alebo menis cas a clonu dovtedy, kym to nebude OK.
A nechsces sa pred tazkou disciplinou makro naucit aspon zaklady fotografie?
 
attilaSK
2011-11-19 14:34:05+01
príspevok od: palo17
je mi zvlastne ze tu nikoho doteraz nenapadlo spomenut plne manualny rezim. Ano ide to iba v rezime M (je to pisane aj v navode) Aby fotky neboli tmave, treba sa naucit nastavovat parametre tj. cas, clonu a iso. Postaci, ak si to vyskusas tak, ze obkukas parametre napriklad z rezimu Auto- zapni fotak, zaostri a zapamataj si udaje zobrazene v hladaciku a tie nasledne aplikuj v rezime M. Po case tak ziskas predstavu toho ako to treba nastavit tak, aby to vyzeralo tak ako chces ty.
No to je aj pre mna divne, ja bezne puzivam manualne medzikruzky v rezime M. Sice vysledky nie su vzdy najlepsie ale... Skor vidim problem v riadeni clony, kedze 18-105ka nema manualny clonovy kruzok, ale da sa to oklamat tak ze na objektive zafixujes tu packu ktorou sa z tela ovlada clona, trebars na maximalne otvorenu, a ked zistis ze ti nevyhovuje hlbka ostrosti tak zafixujes inak
 
viking81
2011-11-19 15:04:09+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
citas vobec co ti tu pisali ? naozaj sa vykasli na medzikruzky...nefunguje ti prenos clony....a ani automaricke ostrenie...pri urovni tvojich znalosti fotografie s touto kombinaciou nikdy dobru fotku nespravis !!! bud zacni studovat a to poriadne...alebi si kup lacny makro objektiv...boli ti ich tu ponuknutych niekolko....
 
viking81
2011-11-19 15:04:45+01
príspevok od: Paulie
Ak sú fotky príliš tmavé, treba sa naučiť niečo o expozičnom trojuholníku, potom to bude OK.
pride otazka co je to excpozicny trojuholnik a kde v taske so skolskymi potrebami ho najde
 
markato1
2011-11-19 17:03:33+01
príspevok od: viking81
citas vobec co ti tu pisali ? naozaj sa vykasli na medzikruzky...nefunguje ti prenos clony....a ani automaricke ostrenie...pri urovni tvojich znalosti fotografie s touto kombinaciou nikdy dobru fotku nespravis !!! bud zacni studovat a to poriadne...alebi si kup lacny makro objektiv...boli ti ich tu ponuknutych niekolko....
pyta sa na kruzky s prenosom dat,tam vsetko funguje.
 
markato1
2011-11-19 17:07:25+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
pokial si kupis kruzky s prenosom dat,tak ti vsetko bude fungovat.Neviem co chces fotit,ale myslim ze uplne by ti postacoval aj jeden jediny kruzok trebars 12mm,nemusis kupovat celu sadu..da sa to aj z bazaru kupit.Pri pripadnej neskorsej kupe makroobjektivu mozes pouzivat aj s nim,pre este vecsie priblizenie.samozrejme uberie ti to nieco na svetelnosti zostavy.Tie bez prenosu dat hod do kosa,tadialto cesta nevedie..skoda casu.
 
denySK
2011-11-19 17:27:55+01
príspevok od: lucolla
takže si mám kúpiť medzikrúžky s AF ??? a nevadí ked nemám clonový krúžok ?? nebudú tie fotky tmavé ?? kedže sa stratí vela svetla.. inak už som na to prišla..dala som si režim M.. a tam mi to ide.. len sú fotky strašne tmavé..čo mám robiť ????
strasne tmave su z jedneho jednoducheho dovodu..mas pricloneny objektiv na maximum (f22,f35, neviem presne aku ma min. 18-105). Bud nejako zafixujes clonu na pevno napr na f8 alebo si zozenes stary manualny objektiv s clonovym kruzkom...inac su tie tie medzikruzky zbytocne.
Inac pozri ebay, medzikruzky s prenosom AF a ostatnych informacii sa daju zohnat aj za 45eur
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()