Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Expozimeter Canon 40D s manualnym sklom

Metelo
2012-04-10 12:35:51+02
Zdravim, mam Canon 40D a na nom mam manuale sklo Olympus zuiko 50/1,4. Mam taky problem ze ked fotim cez hladacik, tak mi expozimeter pocita zle expoziciu a to tak ze cim viacej zaclonim tym viac preexponujem, nuti ma pouzit dlhsi cas a pritom expozimeter ma hodnotu 0, pri menej zaclonenom zaclonenom sa to tak neprejavuje tam to da sa povedat celkom presne. Pri lifeview mi ukazuje spravne spravne bez ohladu na pouzitu clonu. V skratke, idem fotit cez hladacik zaclonim si na F16, nastavim aby bol expozimeter v strede dajme tomu na 2,5". Zapnem lifeview a tam mi expozimeter blika na +2 a nuti ma pouzit kratsi cas 0,5" tento cas v lifeview je spravny. Ako dosiahnut to aby mi expozimeter ukazoval spravnu hodnotu aj pri foteni bez lifeview, da sa to vlastne?
 
planco
2012-04-10 13:01:28+02
hmm, nemam canon, ale napadla ma jedna vec: Clonu nastavujes na tele, alebo na objektive?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-10 13:37:11+02
Skor by som ockaval, ze cim viac zaclonis, tym viac podexponujes, kedze fotak dava cas ako keby bol objektiv nepricloneny.

Pracuj v rezime M. Po troche praxe nastavis spravnu expoziciu na 2-3 pokus.
 
Metelo
2012-04-10 16:06:02+02
Pri manualnych sklach je jasne ze clona sa nastavuje manualne na objektive a v inom rezime ako M sa prakticky fotit s takym objektivom neda... Spravnu expoziciu pri vyssich clonovych cislach mi expizimeter vypocita len pomocou lifeview. Neviem ako prepocitava telo expoziciu, ale mozno to bude aj tym ze telo ma napevno nastavenu clonu 1,4 a ked viacej priclonim tak otom telo nevie a zle to pocita, ale potom preco to dobre pocita v lifeview?
 
planco
2012-04-10 16:16:29+02
príspevok od: Metelo
Pri manualnych sklach je jasne ze clona sa nastavuje manualne na objektive a v inom rezime ako M sa prakticky fotit s takym objektivom neda... Spravnu expoziciu pri vyssich clonovych cislach mi expizimeter vypocita len pomocou lifeview. Neviem ako prepocitava telo expoziciu, ale mozno to bude aj tym ze telo ma napevno nastavenu clonu 1,4 a ked viacej priclonim tak otom telo nevie a zle to pocita, ale potom preco to dobre pocita v lifeview?
nemam canon nevime ako to u vas funguje mozno je situacia takato: telo ma nastavene 1.4 objektiv 5.6, telo si ale mysli ze objektiv je otvoreny na 1.4 a pocita expoziciu pre tuto hodnotu, no dovnutra ide svetlo len cez clonu 5.6= chyba, a lifeview proste pocita so svetlom, ktore prechadza preto to robi spravne.. pokial si fotak nevie zistit nakolko je objektiv zacloneny, musis to vo fotaku opravovat tak ako mas na objektive nastavene zrejme.
 
Metelo
2012-04-10 19:15:16+02
príspevok od: planco
nemam canon nevime ako to u vas funguje mozno je situacia takato: telo ma nastavene 1.4 objektiv 5.6, telo si ale mysli ze objektiv je otvoreny na 1.4 a pocita expoziciu pre tuto hodnotu, no dovnutra ide svetlo len cez clonu 5.6= chyba, a lifeview proste pocita so svetlom, ktore prechadza preto to robi spravne.. pokial si fotak nevie zistit nakolko je objektiv zacloneny, musis to vo fotaku opravovat tak ako mas na objektive nastavene zrejme.
OK, takze takto to je. To by cele vysvetlovalo. Cize pri manualnych objektivoch a ich vecsom zacloneni treba na presne zmeranie expozicie pouzit lifeview. Dik za vysvetlenie
 
zombi
2012-04-10 20:23:51+02
Fotim aj s manualnymi objektivmi na 40D a vzdy stacilo pouzit kompenzaciu expozicie, pouzivam rezim A
 
Paulie
2012-04-10 23:26:59+02
Niesom kanóniak, ale neskúšal si stlačiť spúšť do polovice a tak nastaviť expozíciu podla expometra? Či to nefunguje?
 
Metelo
2012-04-11 18:04:20+02
Stlacenie spuste do polovice na to vliv nema. Dnes som skusal aj rezim Av a chova sa to rovnako ako pri M. Skratka pri foteni cez hladacik pri pouziti vyssich clonovych cisiel pocita zle expoziciu. Ale ked zaplnem lifeview tak pocita dobre. Pri cislach do f4 to pocita celkom dobre aj v hladaciku... Mozno to pocita presnejsie pri lifeview preto ze sa predsklopi zrkadlo, je to mozne?
 
Metelo
2012-04-17 17:25:24+02
Dnes som to skusal na Canone 450D u toho sa tento problem neprejavuje. Tak teraz neviem ci mam len ja chybne telo alebo je to zhoda nahod...?
 
Metelo
2012-04-17 17:37:41+02
Nema niekto moznost vyskusat na Canone 40D ci mu to tiez robi?
 
peterXC
2012-04-17 20:31:05+02
príspevok od: Metelo
Nema niekto moznost vyskusat na Canone 40D ci mu to tiez robi?
40D to robi...vyskusane aj pri redukcii s chipom aj bez, pri Av aj M...pri bodovom aj celoplosnom merani, zatemnenom i nezatemnenom hladaciku, s priclonenim treba pridavat korekciu...
 
Metelo
2012-04-18 12:19:42+02
PeterXC diki moc, na jednu stranu si ma potesil ze nie je problem len v mojej 40D a na druhu som sklamany ze prave 40D to robi... :/
 
DanielDaniel
2012-07-19 11:53:18+02
chcem kupit 40d a mam doma nejaky helios takze ho chcem nudzovo pouzivat....ale timto ste ma teda moc nepotesili ....realne sa s tym da aspon trosku? exponovanie netrva pol hodinu ?
 
DanielDaniel
2012-07-20 21:20:31+02
príspevok od: zombi
Fotim aj s manualnymi objektivmi na 40D a vzdy stacilo pouzit kompenzaciu expozicie, pouzivam rezim A
nemali ste probelmy s brutalnym preexponovanim ? iba ste jemne kompenzovali alebo tak riadne ?
 
zombi
2012-07-20 21:53:26+02
vacsinou stacilo okolo -1EV ale asi zalezi od objektivu...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()