Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nastavenia fotaku Nikon D5100

aesace
2012-04-16 08:17:45+02
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
 
inkubbus
2012-04-16 09:10:44+02
a nejaké obrázky na porovnanie by neboli?
 
aesace
2012-04-16 09:22:28+02
hej, uploadnem ich, ked ich budem mat poruke...teraz k nim nemam pristup.
 
WildSammy
2012-04-16 10:15:42+02
príspevok od: aesace
hej, uploadnem ich, ked ich budem mat poruke...teraz k nim nemam pristup.
S tymto som mal aj ja problem.. presiel som pred 2ma rokmi z Pentaxu K20D a Limited skiel na Nikon D700 + 24-120/4 a 50/1.4(teraz mam uz uplne ine skla). Fotky z Nikonu sa mi zdali ako keby fotim cez okno. Nakoniec som zistil, ze Nikon ma silnejsi AA filter ako Pentax a tym to bolo sposobene. Neviem vsak, ci je toto aj tvoj problem. Ak fotis do JPG, treba vo fotaku nastavit v Picture Control parametre pre niektory profil, ktory budes najcastejsie pouzivat tak, aby vyhovovali tebe. Ak fotis do RAW a nevies dosiahnut uspokojive vysledky, tak problem bude niekde inde. Ja som po case z RAW Nikonu zacal dosahovat lepsie vysledky ako na Pentaxe, hlavne co sa tyka kresby a dynamickeho rozsahu. Drzim teda palce a uploadni foto nech vidime
 
vladimirM
2012-04-16 10:50:35+02
no mozno somarina, ale v akom programe prezeras RAW? nie nahodov ViewNX? ak ano tak skus dat ostrost hoci aj na 1 a uvidis ten rozdiel.
 
aesace
2012-04-16 13:16:32+02
Na pozeranie fotiek mam Fast Stone Viewer, ale editujem ich vo Photoshope. Tiez myslim, ze nieco s tym bude mat ten Picture Control. Doteraz som mal zvoleny Standardny, ale ostrost a kontrast boli mizive. Takze som si spravil vlastny profil a musim dlhodobejsie skusat.
S tym AA filtrom to je pravda-fotky su akoby uz viac upravene a zdigitalizovane, nez na co som bol zvyknuty.A ten 'digitalny sum', ci prave to jeho vyhladzovanie vyzera dost neprirozdene a blizi sa to viac kompaktom.Snad to nejako prestelujem. Aj ked videl som tento isty 'problem' aj na Nikone D7000. Len ked ten jeho majitel este nevidel poriadnu ostru fotku, tak sa mu to zda dobre..
 
aesace
2012-04-16 13:22:47+02
Tu jeden chlapik dokonca odstranuje AA filtre, ale nie u nas:
http://www.ottoschulzephotographers.com/blog/uncategorized/removing-the-aa-filter-from-your-dslr
 
WildSammy
2012-04-16 13:49:10+02
príspevok od: aesace
Tu jeden chlapik dokonca odstranuje AA filtre, ale nie u nas:
http://www.ottoschulzephotographers.com/blog/uncategorized/removing-the-aa-filter-from-your-dslr
AA filter by som urcite neodstranoval, vzniknu tym ine problemy, ktore bude v SW problematicke odstranit. Fotku staci len jemne doostrit ak je silnejsi AA a je to v poho,.. ale aj priamo z fotaku by nemala byt nejako vyrazne neostra, skor len maksia.. ak je vyrazne neostra treba hladat problem inde. S pomedzi ephotakov tu viacero ludi ma D5100 a nevsimol som si, ze by sa stazovali. Skus sem hodit tie foto a uvidime Saturaciu/kontrast si lahko upravis v tom picture control, takze to by problem nemal byt
 
pnebehaj
2012-04-16 16:28:33+02
Tak tie fotky zaujímajú aj mňa prípadne by som mohol niečo skúsiť nafotiť ale keďže mám aj ja iba setové objektívy tak neviem či tá kvalita bude porovnateľná.
 
aesace
2012-04-17 07:03:07+02
Tak tu su fotky, co dostavam z Nikonu D5100 a jedna z pentaxu K10D.
Jastericka je fotena obejktivom 18-105, clona 6,7,
Pva fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 2,
Druha fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 4,
Dieta je fotene Pentaxom K10D so setakom 18-55, clona 4.
Urcite mate Exif viewery, takze technicke udaje zistite priamo z fotiek.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-17 08:25:49+02
príspevok od: aesace
Tak tu su fotky, co dostavam z Nikonu D5100 a jedna z pentaxu K10D.
Jastericka je fotena obejktivom 18-105, clona 6,7,
Pva fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 2,
Druha fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 4,
Dieta je fotene Pentaxom K10D so setakom 18-55, clona 4.
Urcite mate Exif viewery, takze technicke udaje zistite priamo z fotiek.
Ked tak na vsetky fotky pozeram, tak vidim chybu len vo fotografovi.
 
aesace
2012-04-17 08:40:53+02
príspevok od: Karol Srnec
Ked tak na vsetky fotky pozeram, tak vidim chybu len vo fotografovi.
Trochu lacna vyhovorka od akoze fotografa. Ked nemas nic k veci, tak sa zdrz hlasovania.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-17 08:44:19+02
príspevok od: aesace
Trochu lacna vyhovorka od akoze fotografa. Ked nemas nic k veci, tak sa zdrz hlasovania.
To nie je lacna vyhovorka. Je to konstatovanie faktu. Po niekolkostotisic zaberoch s objektivmi vsetkych kategorii rozpoznam, ci objektiv nekresli, alebo je fotka zle zaostrena, ci rozhybana. Nakze sa na mna nehnevaj, ale skus sa zaoberat tym, ci si urobil vsetko pre ostru fotku. V prvom rade sa otestuj. Nafot nieco zo stativu, mozno budes prekvapeny, ako tie objektivy zacnu kreslit.
 
aesace
2012-04-17 08:46:40+02
Mam z tych fotiek z Nikonu proste ten isty dojem, ako z fotiek, co su uvadzane ako priklady pri tom probleme s AA filtrom a jeho odstranovanim v linku vyssie. Nic ciste, nic ostre..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-17 08:53:42+02
príspevok od: aesace
Trochu lacna vyhovorka od akoze fotografa. Ked nemas nic k veci, tak sa zdrz hlasovania.
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d5100/

Nikon D5100 som testoval niekolko tyzdnov, rovnako ajvsetky ostatne Nikony. Testoval som aj vsetky tebouuvedene Nikon objektivy. Tolko k mojej skusenosti. Preto si dovolujem tvrdit, ze chyba je v tebe.
 
aesace
2012-04-17 08:56:35+02
Sorry, ale zrejme to nepoznas. Nepotrebujem sa ohanat stotisicami zaberov, ktore mam tiez za sebou, aby som videl, ze toto sa ani nepriblizuje ostrosti a kvalite.
Ked fotak je akoze rozhybany pri 1/750 sec a 1/1000 sec, tak potom uz neviem, ale asi niekde sudruhovia z Nikonu spravili chybu. Inak to su vybery tych najostrejsich fotiek zo serie zaberov pri seriovom snimani, takze opat problem bude zrejme inde. Ale asi keby som si zohnal drevenu dierkovu komoru na stative zo zaciatku minuleho storocia, asi by som dostal tie ostre fotky o ktorych ty hovoris.Ako inak sa da ohodnotit vystup z tohto fotaku, ked presnych 0 % fotiek je ostrych a kontrastnych podla mojich predstav a podla toho, ako som zvyknuty zo 4 roky stareho fotaku?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-17 09:15:37+02
príspevok od: aesace
Tak tu su fotky, co dostavam z Nikonu D5100 a jedna z pentaxu K10D.
Jastericka je fotena obejktivom 18-105, clona 6,7,
Pva fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 2,
Druha fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 4,
Dieta je fotene Pentaxom K10D so setakom 18-55, clona 4.
Urcite mate Exif viewery, takze technicke udaje zistite priamo z fotiek.
Ta jasterka je fláklá pohybom a nepresným zaostrením a okuliare uplne mimo DOF.

Ak všetkým ostatným fotografom fotí D5100 dobre (senzor má geniálny podla mňa) objektívu 18-105VR nič nechýba (ja mám z tejto kombinácie krásne výsledky), tak problém je buď v tvojom kuse foťáka - pomôže reklamácia alebo v tebe zlepšiť techniku fotenia.

Skús spracovať RAW v LR - pozor Nikon oproti Canonu v RAW menej doostruje, neviem ako je to možné že sú až také rozdiely medzi výrobcami, ale aj na dpreview si to všimli pri ich testovaniach a preto doostrujú až JPEG. A ešte posledný vec - skús is vypnúť VR v objektíve pri tých 1/1000s a 1/500s to môže robiť bordel.

Ak fotíš do JPEG nechaj si Standard nastavenia a skus si trošku pridať doostrenie vo foťáku.

Ja mám ostré fotky aj z nikonu aj z canonu a mal som aj z pentaxu či samsungu, keď náhodou nie sú, tak spravidla viem prečo
 
tomas22
2012-04-17 09:23:11+02
Tak isto mam nikon D5100 a nezbadal som ziadny problem ani pri setaku..Takze bud mas chybny kus alebo robis chyby pri foteni...
 
aesace
2012-04-17 09:40:46+02
Pri tej jasterici nejde ani o to, ze nie je ostre oko, ale o to, ze ziadna jej cast nie je dostatocne ostra. Ak AF nedokaze za slnecneho dna trafit ciel presne pred sebou v strede fotky, tak to je na vymenu. Tiez som pri Pentaxe vedel,ze ak nemam ostru fotku, preco tomu tak je.
Ale Nikon este tolko nepoznam a neviem, ci treba nieco nastavit, aby to fotilo normalne, alebo je to proste vadny vyrobok. Inak tie fotky pri casoch 1/750 a 1/1000 samozrejme stabilizovane nie su, kedze islo o nestabilizovany objektiv Nikon 50mm 1.4G. Lenze videl som z tohto objektivu fotku aj na Nikone D7000 a ovela lepsie to nebolo.
Preto mam pocit, ze tie fotaky treba najskor nejako spravne nastavit,aby z toho nieco normalne liezlo.Preto teraz si necham cas na skusanie ineho nastavenia a ked to nepomoze, tak to vyreklamujem.
 
mirosz
2012-04-17 09:47:40+02
príspevok od: aesace
Pri tej jasterici nejde ani o to, ze nie je ostre oko, ale o to, ze ziadna jej cast nie je dostatocne ostra. Ak AF nedokaze za slnecneho dna trafit ciel presne pred sebou v strede fotky, tak to je na vymenu. Tiez som pri Pentaxe vedel,ze ak nemam ostru fotku, preco tomu tak je.
Ale Nikon este tolko nepoznam a neviem, ci treba nieco nastavit, aby to fotilo normalne, alebo je to proste vadny vyrobok. Inak tie fotky pri casoch 1/750 a 1/1000 samozrejme stabilizovane nie su, kedze islo o nestabilizovany objektiv Nikon 50mm 1.4G. Lenze videl som z tohto objektivu fotku aj na Nikone D7000 a ovela lepsie to nebolo.
Preto mam pocit, ze tie fotaky treba najskor nejako spravne nastavit,aby z toho nieco normalne liezlo.Preto teraz si necham cas na skusanie ineho nastavenia a ked to nepomoze, tak to vyreklamujem.
Nemas niekoho v okoli so zrkadlovkou? Idealne tiez nikonom. Napada ma len testovat to tak, ze za rovnakych podmienok, pri rovnakom nastaveni odfotit rovnaku fotku a porovnat...
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()