Hore
Fórum » Návrhy a pripomienky
 

Povinny udaj o fotoaparate a objektive

Anup9
Anup9 2010-08-22 13:05:20+02
Vopred sa ospravedlnujem ak sa toto uz rozoberalo. Zbezne som pozrel forum a nenasiel som nic take. Takze k teme: V poslednej dobe vidim dost vela fotiek kde neje uvedeny ani fotak ani objektiv. Exif ma az tak netrapi. Nebolo by lepsie keby pri pridavani fotky bol povinny udaj Fotoaparat a objektiv? Predsa vela krat ma to zaujima a nedozviem sa nic. Prospeje to aj takým, ktorý chcú si nejaky objektiv kúpiť a dajú si vyhladat fotky na zaklade daného objektívu.
 
Cyril
2010-08-23 01:22:58+02
príspevok od: Bindo
Nechapem uplne tvojmu prispevku. Za ten rok ako pises som urcite pisal viac komentarov k fotkam ostatnych uzivatelov. A neviem co je zle na tom ze len pri jednej ma zaujmalo sklo.
Myslim, ze som to napisal dost zrozumitelne.
Podmienit, ci foto okomentujem, len ak ma uvedeny exif, je k urehotaniu.
Bud sa chcem, alebo nechcem vyjadrit.
Koniec koncov, Ty si sa tak rozhodol, Tvoja vec.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-08-23 01:30:13+02
WTF? to je mi fakt jedno či je pod fotkou fotak clona alebo čas ked je dobra/a aj ked je zla:D

BTW prečo to tu neukazuje exify, ked to tak stete?, mna to napr. jednoducho nebaví písať to do tých koloniek a vyhľadavať model foťáku...
 
Bindo
2010-08-23 08:08:56+02
príspevok od: Jozef Peniak
WTF? to je mi fakt jedno či je pod fotkou fotak clona alebo čas ked je dobra/a aj ked je zla:D

BTW prečo to tu neukazuje exify, ked to tak stete?, mna to napr. jednoducho nebaví písať to do tých koloniek a vyhľadavať model foťáku...
No ono o model fotaku az tak nejde ako skor mozno ten cas, clona... A preco ? No lebo ma to proste zaujma. Snazim sa v fotografii zlepsit a ked vidim ze niekto to robi pekne takto tak to vyskusam aj ja takto a uvidim. A tak isto si myslim ak si mam dat namahu a pisat niekomu co ma na fotke zaujalo a co sa mi nepaci tak si niekto moze dat namahu aby napisal 3 cisielka nie ? Ano samozrejme ak by to bolo automaticke bolo by to bez problemov. Ja neviem nejaky priklad uvediem povedzme nocne fotky povedzme vlaku v zime. Ak niekto spravy peknu a napise cas je to omnoho jednoduchsie potom pre cloveka co povedzme by chcel podobnu fotku spravit, ako v noci v zime cakat na vlak a skusat raz 10sekund raz 30 a pod. Samozrejme ten priklad je prehnany :D Samozrejme jedna sa tiez o to co chce autor aby mu bolo ohodnotene. Ked ho zaujmaju len nazory na impakt ako taky tieto udaje netreba, ale ked to chce aj s technickej stranky. A povedzme si pravdu pokial je na tomto portali fotka trocha neostra alebo inak technicky nedokonala tak malokto ju skomentuje alebo si vobec vsimne.
 
Anup9
2010-08-23 08:21:21+02
Neviem co je na tom zle ked clovek vediet s cim to bolo fotene. Tak isto ako rad sa dozviem ze KDE to bolo fotene tak ma zaujima aj s akym sklom (napr pri krajinkach, pri wild alebo makre ) Ako to tu bolo spominane, je to fotoportal, a taky udaj, ze akym fotakom a akym sklom by mala byt normalna vec. A ked sa spomina slobodna vola, tak ked ideme do detailov, tak preco mozme jednu fotku denne? preco nemozme editovat svoje prispevky?. Lebo tak je robeny portal a take su je pravidla. Ja to plne respektujem. Preto si myslim ze keby ten udaj bol povinny, tak by to nikoho nezabilo. A odpovede typu, ze mne sa nechce take vyplnovat si nechajte. Pri jednej fotke denne vyplnit dva udaje je fakt obrovska veda. To rovno nech si kazdy povie ze sa mu nechce pisat komenty pod fotky a zanikne to tu.
 
lu_boss
2010-08-23 08:25:33+02
Exify, pokial nezabudnem, pri fotkach do galerie zmazem.
Je uuuuuuuuuuuuuplne jedno ake boli nastavenia, pokial nevies, akym postprocesom to prebehlo, nehovoriac o tom, ze o odrazke a napriklad dalsom zablesku nie je v exife ani zmienka.
Podstatny je vysledok. A bud to ta fotka ma, alebo nema.
Ja by som dal este jeden priklad - bud mi jedlo chuti, alebo nechuti a ked mi nechuti, nejdem sa rypat v tom, kolko cukru, vody, muky je v tom, a ako dlho to bolo v trube.
A ak sa chce niekto naozaj posuvat, nech si kupi knihu, ide na workshop alebo do fotoklubu - ale aj vo fotoklube sa vyzaduje aka-taka samostatna snaha.
 
mllpo
2010-08-23 08:38:46+02
Dovolim si zopakovat otazku. Co so starsimi filmovymi fotkami po scanovani. Ak by bol povinny exif, tak nemaju sancu na zverejnenie? A co ti pomoze EXIF pri silne postprocesovanych fotkach? Alebo pri pocitacovom simulovani ineho objektivu, ako bol v skutocnosti pouzity? Napr.:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=139950#pathLinks
 
Bindo
2010-08-23 08:44:57+02
príspevok od: lu_boss
Exify, pokial nezabudnem, pri fotkach do galerie zmazem.
Je uuuuuuuuuuuuuplne jedno ake boli nastavenia, pokial nevies, akym postprocesom to prebehlo, nehovoriac o tom, ze o odrazke a napriklad dalsom zablesku nie je v exife ani zmienka.
Podstatny je vysledok. A bud to ta fotka ma, alebo nema.
Ja by som dal este jeden priklad - bud mi jedlo chuti, alebo nechuti a ked mi nechuti, nejdem sa rypat v tom, kolko cukru, vody, muky je v tom, a ako dlho to bolo v trube.
A ak sa chce niekto naozaj posuvat, nech si kupi knihu, ide na workshop alebo do fotoklubu - ale aj vo fotoklube sa vyzaduje aka-taka samostatna snaha.
Dovolim si odporovat, ak mi jedlo nechuti, tak ma duplom zaujma preco je zle aby som ho nabuduce uvaril lepsie a nepresolil ho alebo nepripiekol ako teraz ;)
 
Bindo
2010-08-23 08:49:19+02
príspevok od: mllpo
Dovolim si zopakovat otazku. Co so starsimi filmovymi fotkami po scanovani. Ak by bol povinny exif, tak nemaju sancu na zverejnenie? A co ti pomoze EXIF pri silne postprocesovanych fotkach? Alebo pri pocitacovom simulovani ineho objektivu, ako bol v skutocnosti pouzity? Napr.:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=139950#pathLinks
Pri filmoch je tam kolonka film a je hned jasne cim to bolo fotene. Ak niekto nevie tento udaj moze jednoducho napisat ze to fotil na film. Alebo vyplni fotak a tiez je jasne ze to bolo na film. A ked sme pritom kolko % foto je tu z filmov ? 2-3% je moj odhad. No a co je zle na tej fotke co uvadzas. Clovek napisal co sa snazil dosiahnut a akym sposobom. Ako amater som si z tej fotky zobral to ze aha takato fokta sa da spravit v PC a mozno to vyskusam. Ale tu fotku pridaval za ucelom zhodnotenia TiltShift efektu a nie fotky ako takej... V tom pripade budem hodnotit efekt a nie foto. Zas nerobme z komara somara...
 
Bindo
2010-08-23 08:49:44+02
príspevok od: mllpo
Dovolim si zopakovat otazku. Co so starsimi filmovymi fotkami po scanovani. Ak by bol povinny exif, tak nemaju sancu na zverejnenie? A co ti pomoze EXIF pri silne postprocesovanych fotkach? Alebo pri pocitacovom simulovani ineho objektivu, ako bol v skutocnosti pouzity? Napr.:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=139950#pathLinks
 
Bindo
2010-08-23 08:51:59+02
Sry nejako to nechce odoslat reakciu...
Pri filmoch je tam kolonka film a je hned jasne cim to bolo fotene. Ak niekto nevie tento udaj moze jednoducho napisat ze to fotil na film. Alebo vyplni fotak a tiez je jasne ze to bolo na film. A ked sme pritom kolko % foto je tu z filmov ? 2-3% je moj odhad. No a co je zle na tej fotke co uvadzas. Clovek napisal co sa snazil dosiahnut a akym sposobom. Ako amater som si z tej fotky zobral to ze aha takato fokta sa da spravit v PC a mozno to vyskusam. Ale tu fotku pridaval za ucelom zhodnotenia TiltShift efektu a nie fotky ako takej... V tom pripade budem hodnotit efekt a nie foto. Zas nerobme z komara somara...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-23 09:11:52+02
príspevok od: Bindo
No ono o model fotaku az tak nejde ako skor mozno ten cas, clona... A preco ? No lebo ma to proste zaujma. Snazim sa v fotografii zlepsit a ked vidim ze niekto to robi pekne takto tak to vyskusam aj ja takto a uvidim. A tak isto si myslim ak si mam dat namahu a pisat niekomu co ma na fotke zaujalo a co sa mi nepaci tak si niekto moze dat namahu aby napisal 3 cisielka nie ? Ano samozrejme ak by to bolo automaticke bolo by to bez problemov. Ja neviem nejaky priklad uvediem povedzme nocne fotky povedzme vlaku v zime. Ak niekto spravy peknu a napise cas je to omnoho jednoduchsie potom pre cloveka co povedzme by chcel podobnu fotku spravit, ako v noci v zime cakat na vlak a skusat raz 10sekund raz 30 a pod. Samozrejme ten priklad je prehnany :D Samozrejme jedna sa tiez o to co chce autor aby mu bolo ohodnotene. Ked ho zaujmaju len nazory na impakt ako taky tieto udaje netreba, ale ked to chce aj s technickej stranky. A povedzme si pravdu pokial je na tomto portali fotka trocha neostra alebo inak technicky nedokonala tak malokto ju skomentuje alebo si vobec vsimne.
Ak chceš fotografiiu napodobniť a zistiť clonu, čas, iso tak aký je problém sa na to konkrétneho autora opýtať - myslím, že máloktorý fotograf by ti toto na vyžiadanie nenapísal. Takže sa to vlastne celé môže otočiť a povedať, že keď chceš fotku napodobniť, tak ak ti má byť zaťažko opýtať sa na údaje clona, čas tak je lepšie ak to ani nezverejním k popisu fotografie. :-)
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-08-23 09:18:04+02
ja tiez napisem svoj nazor a nechce sa mi velmi citat vsetko co je tu uz napisane...
Je to kazdeho osobna vec ci tam udaje da alebo nie, takisto ci tam exif necha alebo nie...
 
MrFernett
2010-08-23 09:21:43+02
takisto si myslím, že nútiť písať exif je blbosť, keď dačo chceš tak sa spýtaš

jediné čo mi vadí, že pokiaľ už niekto informácie vyplní a nie je to pevné sklo, tak neviem aká ohnisková vzdialenosť bola použitá
 
Granko
2010-08-23 09:39:14+02
total nechápačky ohľadom exifu...
však pokiaľ je ku fotke pripojený, tak načo to vyplňovať 2x? nemá to zmysel...len to by si ľudia fotku museli rozkliknúť a ten exif si pozrieť...
a pokiaľ nie je ani pripojený ani vypísaný, nič sa nedeje...lebo ako som už raz napísal, všetko závisí od toho, aký postprocess bol urobený, v akom svetle to bolo robené, kontraste, aké bolo meranie expozície, kde na fotografovanom objekte...to sú podstatné veci, ktoré sú od fotky k fotke iné a tam ani okopírovaný exif nepomôže...
 
Cerberus
2010-08-23 10:00:06+02
príspevok od: Anup9
Neviem co je na tom zle ked clovek vediet s cim to bolo fotene. Tak isto ako rad sa dozviem ze KDE to bolo fotene tak ma zaujima aj s akym sklom (napr pri krajinkach, pri wild alebo makre ) Ako to tu bolo spominane, je to fotoportal, a taky udaj, ze akym fotakom a akym sklom by mala byt normalna vec. A ked sa spomina slobodna vola, tak ked ideme do detailov, tak preco mozme jednu fotku denne? preco nemozme editovat svoje prispevky?. Lebo tak je robeny portal a take su je pravidla. Ja to plne respektujem. Preto si myslim ze keby ten udaj bol povinny, tak by to nikoho nezabilo. A odpovede typu, ze mne sa nechce take vyplnovat si nechajte. Pri jednej fotke denne vyplnit dva udaje je fakt obrovska veda. To rovno nech si kazdy povie ze sa mu nechce pisat komenty pod fotky a zanikne to tu.
Chvíľu som rozmýšľal čo si založením tohoto vlákna sledoval, ale nie je mi to jasné doteraz. Pozrel som si Tvoju galériu, máš tam 4 foto s kompaktom (pri 2 foto nemáš vyplnené údaje z exifu) a 4 foto so zrkadlom (kde máš tiež len pri dvoch údaje z exifu). Mimochodom Tvoja ďaleko najúspešnejšia fotka na e-photo - slimák s objektívom je tiež bez exifu. Galéria je o fotkách. Áno, má význam dávať údaje z exifu pri technicky náročných fotkách, ale úplného exifu. Ako spomenul MrFernet, bez údaju o ohniskovej vzdialenosti sú tie údaje naozaj len naoko, aby boli (väčšina fotiek je tu fotená zoomami). Určite na požiadanie nikto neodmietne poskytnúť exif údaje. Sám to tam väčšinou dávam, ale ak nechcem aby pod fotkou bolo plno rozličných informácií, tak tam nedám nič. Ani popis. Je to moja voľba (tak ako aj Tvoja pri 4 fotkách). Proste nechcem, aby sa mi pri konkrétnej fotke hodnotila technika, ale chcem vedieť, či tá fotka vôbec má nejakú hodnotu, či sa pri nej niekto pristaví. O panorámach a skenoch radšej nepíšem. Takže fakt nerozumiem čo týmto sleduješ.
 
MrFernett
2010-08-23 11:03:55+02
ako sa dá pozrieť ten exif, pokiaľ je ku fotke pripojený? (nevedel som, že sa to nejak dá)
 
lu_boss
2010-08-23 11:05:04+02
príspevok od: Bindo
Dovolim si odporovat, ak mi jedlo nechuti, tak ma duplom zaujma preco je zle aby som ho nabuduce uvaril lepsie a nepresolil ho alebo nepripiekol ako teraz ;)
Velmi dolezity detail je, ze ja viem ako som varil, fotil :-)
Ako vari/foti iny, ma az tak nezaujima, bud mi to chuti/paci sa.
 
Granko
2010-08-23 11:14:26+02
príspevok od: MrFernett
ako sa dá pozrieť ten exif, pokiaľ je ku fotke pripojený? (nevedel som, že sa to nejak dá)
samozrejme...sú na to programy - napr. OpandaExif, prípadne plugin do prehliadača...ja používam ExIF do Firefoxu:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5673/
 
Cerberus
2010-08-23 12:14:13+02
Mám to, len v tejto galérii mi to nefunguje. Vďaka Tvojmu príspevku som to však začal znova skúšať, až sa mi podarilo akúsi fotku rozkliknúť tak aby bola na bielom pozadí a tam exif ak je vložený je vidieť. Kuso exif za určitých okolností (neviem akých) vypočíta aj použitú HO.
 
Granko
2010-08-23 12:20:48+02
príspevok od: Cerberus
Mám to, len v tejto galérii mi to nefunguje. Vďaka Tvojmu príspevku som to však začal znova skúšať, až sa mi podarilo akúsi fotku rozkliknúť tak aby bola na bielom pozadí a tam exif ak je vložený je vidieť. Kuso exif za určitých okolností (neviem akých) vypočíta aj použitú HO.
ja rozklikávam fotky vždy v novom okne (čiže stlačením kolieska myši), lebo tam sa ukáže presne taká fotka, ako bola uploadnutá a autor sa nemôže vyhovárať na náhľad ePhoto...
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()