Hore
Fórum » Návrhy a pripomienky
 

Slovenčina prevažne - vážne

Milstar
Milstar 2011-08-31 14:18:40+02
Hneď na úvod chcem podotknúť, že nie som kantor a ani pracovník jazykovedného ústavu.
No nedá mi poznamenať, že niektoré príspevky sú písane gramatikou žiaka z tretej triedy základnej školy, kedy sa začínajú preberať vybrané slová a pravidlá písania tvrdého a mäkkého i.
Nechcem tu moralizovať, iba dať malú radu : Ak máš počítač s nainštalovaným textovým, editorom, skôr než niečo uverejníš, nechaj si skontrolovať pravopis !
Určite Tvoj príspevok bude považovaný inak ako diktát so známkou 5.
 
beholder
2011-09-02 18:51:16+02
príspevok od: snowball
Horsi su taky co este ma ceny na bazar v korun.
Preber sa debili, uz ratame v eura.
...čo príspevok...to od veci...na čom frčíš?
 
keko
2011-09-02 18:59:52+02
príspevok od: seifi
To je len prianie ministerskej predsedníčky. Tak ten svet nefunguje. To samé hlásal ministerský predseda domorodých obyvateľov Austrálie, a prišiel biely človek a všetko bolo zmenené. O 50,100, možno 300 rokov prídu do Austrálie zase iní a pravidlá sa budú opäť meniť.
Pozor, to je prianie ministerskej predednicky, ktora bola zvolena vo volbach demokratiskym sposobom a na zaklade tohto priania. Cize prianie celej populacie. Iba dodam, ze som si teraz nie celkom isty, ci to nebola premierka Noveho Zelandu ... Ale v principe je to asi jedno. Cele som to iba uviedol, ze ak chce niekdo spisovnu slovencinu, existuje Romboid, Literarne noviny a podobne. Tak co sa sem serie, ked tu uz su pravidla viac-menej ustalene.
Pravidla si ludia urcuju sami, kolektivna inteligencia. Zakony a kodexy su na to, aby sa ludia navzajom nevrazdili. Co je chyba, lebo clovek je na zemeguli uz premnozeny.

Z doterajsej diskusie pre mna vyplyva, ze najcastejsie po spisovnej slovencine s makcenami a pravopise volali ti, ktori narobili najviac gramatickych chyb. Cest samozrejme vynimkam.
 
bikemartin
2011-09-02 19:13:54+02
Hmmm, tak pravopis sa chlapcom nepáči. A čo tak iný predmet zo ZŠ - matematika? Predpokladám, že eurá tiež počítate podľa vlastných slobodných pravidiel...
 
beholder
2011-09-02 19:19:11+02
príspevok od: keko
Pozor, to je prianie ministerskej predednicky, ktora bola zvolena vo volbach demokratiskym sposobom a na zaklade tohto priania. Cize prianie celej populacie. Iba dodam, ze som si teraz nie celkom isty, ci to nebola premierka Noveho Zelandu ... Ale v principe je to asi jedno. Cele som to iba uviedol, ze ak chce niekdo spisovnu slovencinu, existuje Romboid, Literarne noviny a podobne. Tak co sa sem serie, ked tu uz su pravidla viac-menej ustalene.
Pravidla si ludia urcuju sami, kolektivna inteligencia. Zakony a kodexy su na to, aby sa ludia navzajom nevrazdili. Co je chyba, lebo clovek je na zemeguli uz premnozeny.

Z doterajsej diskusie pre mna vyplyva, ze najcastejsie po spisovnej slovencine s makcenami a pravopise volali ti, ktori narobili najviac gramatickych chyb. Cest samozrejme vynimkam.
...to je dobre, keď si to vieš všetko takto sám vysvetliť.......a odsúhlasiť...

...v konečnom dôsledku to ale nevyvracia podstatu založenej témy a tou je, že nám slovenčina zbytočne degeneruje.........a vôbec nazáleží na dôvodoch
 
snowball
2011-09-02 19:46:50+02
príspevok od: Fatty
sory že sa pýtam, ale ty si to dávaš prekladať cez translator???
Nie , sam si skusam
 
keko
2011-09-02 20:10:56+02
príspevok od: beholder
...to je dobre, keď si to vieš všetko takto sám vysvetliť.......a odsúhlasiť...

...v konečnom dôsledku to ale nevyvracia podstatu založenej témy a tou je, že nám slovenčina zbytočne degeneruje.........a vôbec nazáleží na dôvodoch
Ale ano, degraduje. Otazka, ci je to negativny trend, alebo naopak, ci nas to v konecnom dosledku neobohati.
Ani posunkova rec nie je dokonala a povedzme si uprimne, takym jednoduchym jazykom by clovek asi miesto na konkurze neziskal. Ale je tu, urciti ludia nim komunikuju, ci je to spisovne, alebo nie. Je to skratka iny typ komunikacie. Ludia, ktori nim komunikuju vsak prelomili bariery a hranice a dohovoria sa bez ohladu na narodnost. Ja by som chcel, aby sme si napr. rozumeli na celom svete. Ibaze by som asi nebol dobry narodovec, pretoze kazdy univerzalny jazyk sa prieci pravidlam slovenskeho jazyka.
Ale vlastne je to jedno.
 
Fatty
2011-09-03 11:59:07+02
príspevok od: snowball
Nie , sam si skusam
veď ja len tak... ak sa dobre pamätám, písal si doteraz česky...hádam nemáš strach že ti nerozumieme?
 
seifi
2011-09-03 12:20:27+02
príspevok od: tomatito
dyg more to su ale problemi toto... textovi edytor nemam a mam v pazi..o mojej ynteligencii si moze kto xe co xe mysliet aj to mam v pazi...
Neviem z akého dôvodu máš potrebné, a podobne aj iní ľudia tu na ephoto, takto verejne deklarovať svoju nechuť k písanej forme svoho rodného jazyka; už nie si asi v škole a chceš ukázať ako to máš na háku. Cítim, že by si bol rád, keby to čítali aj tvoji učitelia slovenčiny, ako si vyrástol a čo si už môžeš dovoliť. Už na teba nedosiahnu. Vyjadruješ tým svoje počudovanie dokonca opovrženie nad prácou iných, jazykovedcov, učiteľov,...Každý sa niečim živí, každého zaujíma niečo iné čomu zasvätí život. Ostatné jazyky máš tiež v paži ? Ako sa ich potom učiť ? Všade sú nejaké pravidlá, smernice,...a to sa týka fotografii. Tak prečo niektoré pravidlá chceme dodržiavať a iné nie že v tichosti minieme, že ich až tak nepotrebujeme, ale musíme po nich pošliapať. Moja práca je prvoradá, prácu iných si nieto že nevšímam a nevážim, ale ešte im ukážem, akí sú pre mňa zbytoční. Nepríde vám to ako jedná z čŕt Slováka sa neúctivo vyjadrovať o práci iných ?
 
Fatty
2011-09-03 12:40:21+02
príspevok od: Fatty
veď ja len tak... ak sa dobre pamätám, písal si doteraz česky...hádam nemáš strach že ti nerozumieme?
vlastne to bol snowkill tak sory
 
Fatty
2011-09-03 12:47:54+02
príspevok od: seifi
Neviem z akého dôvodu máš potrebné, a podobne aj iní ľudia tu na ephoto, takto verejne deklarovať svoju nechuť k písanej forme svoho rodného jazyka; už nie si asi v škole a chceš ukázať ako to máš na háku. Cítim, že by si bol rád, keby to čítali aj tvoji učitelia slovenčiny, ako si vyrástol a čo si už môžeš dovoliť. Už na teba nedosiahnu. Vyjadruješ tým svoje počudovanie dokonca opovrženie nad prácou iných, jazykovedcov, učiteľov,...Každý sa niečim živí, každého zaujíma niečo iné čomu zasvätí život. Ostatné jazyky máš tiež v paži ? Ako sa ich potom učiť ? Všade sú nejaké pravidlá, smernice,...a to sa týka fotografii. Tak prečo niektoré pravidlá chceme dodržiavať a iné nie že v tichosti minieme, že ich až tak nepotrebujeme, ale musíme po nich pošliapať. Moja práca je prvoradá, prácu iných si nieto že nevšímam a nevážim, ale ešte im ukážem, akí sú pre mňa zbytoční. Nepríde vám to ako jedná z čŕt Slováka sa neúctivo vyjadrovať o práci iných ?
presne... to je ako keby niekto mal vo fotke prepaly, farebný šum, hnusné artefakty z kompresie, ale hrdo by vyhlasoval - toto je tak ako to chcem mať, ak sa vám nepáči, váš problém
(aj keď...aj takí sú)
 
total empty
2011-09-03 13:00:08+02
príspevok od: Fatty
presne... to je ako keby niekto mal vo fotke prepaly, farebný šum, hnusné artefakty z kompresie, ale hrdo by vyhlasoval - toto je tak ako to chcem mať, ak sa vám nepáči, váš problém
(aj keď...aj takí sú)
Takých pokritcov a malomeštiakov poznám - na photoextract.com-to sú iný narcisti.
Môžem poslať mená.
 
keko
2011-09-03 13:02:54+02
príspevok od: total empty
Takých pokritcov a malomeštiakov poznám - na photoextract.com-to sú iný narcisti.
Môžem poslať mená.
Prepac, ale pokrytec je s tvrdym Y. Ked uz o slovencinu ide. Alebo si to tak chcel?
 
total empty
2011-09-03 13:08:14+02
príspevok od: keko
Prepac, ale pokrytec je s tvrdym Y. Ked uz o slovencinu ide. Alebo si to tak chcel?
Moja chyba,nedostatky z pravopisu.
ALE POINTA V KOMENTE JE INDE !
 
keko
2011-09-03 13:17:34+02
príspevok od: total empty
Moja chyba,nedostatky z pravopisu.
ALE POINTA V KOMENTE JE INDE !
Ale o tom cely cas niektori hovorime! Ked budes cihat na pravopis, pointa ujde. Ked budes cihat na pointu, porusujes pravidla. Ked sa pravidla stale porusuju (a nejde o zivot), treba zmenit pravidla. Ked zakonodarca (pravopisodarca) nereaguje na spolocensku potrebu, pravidla sa prisposobuju same. Zvlast v novych mediach. Bolo by naivne mysliet si, ze ked sa tu niekto odbavuje na greckej krize, vyda vseobecnezavazny pokyn, aby sa pokutou trestala internetova diskusia mimo pravidla SJ. Asi vzniklo ine medium tak, aby vynechalo vsetkych neprajnikov. Ak k nim chces patrit - tvoja volba. Preto POKRITECKY nekric, ze ti ide o pointu.
 
rbr69
2011-09-03 13:18:25+02
príspevok od: total empty
Moja chyba,nedostatky z pravopisu.
ALE POINTA V KOMENTE JE INDE !
iný / iný ... ale pointu som pochopil ... ber to tak, ze v jednej vete dvakrat i / y sa neda zasa nepovsimnut ...
 
rbr69
2011-09-03 13:19:09+02
príspevok od: total empty
Moja chyba,nedostatky z pravopisu.
ALE POINTA V KOMENTE JE INDE !
iný / iní ...
 
total empty
2011-09-03 13:32:12+02
príspevok od: keko
Ale o tom cely cas niektori hovorime! Ked budes cihat na pravopis, pointa ujde. Ked budes cihat na pointu, porusujes pravidla. Ked sa pravidla stale porusuju (a nejde o zivot), treba zmenit pravidla. Ked zakonodarca (pravopisodarca) nereaguje na spolocensku potrebu, pravidla sa prisposobuju same. Zvlast v novych mediach. Bolo by naivne mysliet si, ze ked sa tu niekto odbavuje na greckej krize, vyda vseobecnezavazny pokyn, aby sa pokutou trestala internetova diskusia mimo pravidla SJ. Asi vzniklo ine medium tak, aby vynechalo vsetkych neprajnikov. Ak k nim chces patrit - tvoja volba. Preto POKRITECKY nekric, ze ti ide o pointu.
Skús písať mäkčene a dĺžne aby sami lepšie čítalo. Ak už tak dobré ovládaš pravopis, tak ho neignoruj, lebo potom sám si pokrytec.

 
Strana 8 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()