Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ktoru kalibracnu sondu: Spyder4 Pro vs ColorMunki Display

yanoschick
2012-06-24 09:38:29+02
Dlhsie rozmyslam o tom, ze si zaobstaram kalibracnu sondu. Rozhodujem sa medzi X-Rite ColorMunki Display a Datacolor Spyder 4 Pro. Chcel by som to pouzivat len pre jeden monitor, projektor ani tv kalibrovat nebudem teraz ani v buducnosti. Cena je priblizne rovnaka. V PC pouzivam GeForce GTX 550Ti, monitor NEC EA 232 WMi, W7 64 bit. Dakujem za rady a pomoc.
 
psykora2
2012-06-24 10:25:50+02
ak len na monitor tak asi staci Spyder ale ten nemam, ale Colormunki pouzivam uz par rokov a uplna spokojnost, umoznuje vytvarat aj ICC profily na papiere a atrament do tlaciarne zo 100 vzoriek farieb, co pre kvalitnu tlac je dostatocne
 
NANAO
2012-06-25 09:44:02+02
príspevok od: yanoschick
Dlhsie rozmyslam o tom, ze si zaobstaram kalibracnu sondu. Rozhodujem sa medzi X-Rite ColorMunki Display a Datacolor Spyder 4 Pro. Chcel by som to pouzivat len pre jeden monitor, projektor ani tv kalibrovat nebudem teraz ani v buducnosti. Cena je priblizne rovnaka. V PC pouzivam GeForce GTX 550Ti, monitor NEC EA 232 WMi, W7 64 bit. Dakujem za rady a pomoc.
Do monitoru bez HW kalibrácie by som moc neinvestoval. Volil by som Spyder4 Pro.

EizoKlika
 
JOK3R
2012-06-25 10:48:46+02
Ak má niekto kalibračnú sondu v okolí RK/DK a je ochotný ju za nejaký poplatok požičať, prípadne ak sa bojí, tak prísť ku mne a za poplatok mi skalibrovať LCD ozvite sa mi prosím súkromnou správou.

Tiež rozmýšľam nad sondou, ale pustiť žilou 100eur za jednorazovú kalibráciu sa mi zdá dosť, možno nakoniec kúpim ten spyder 4 express
 
duroslav
2012-06-25 11:13:39+02
príspevok od: JOK3R
Ak má niekto kalibračnú sondu v okolí RK/DK a je ochotný ju za nejaký poplatok požičať, prípadne ak sa bojí, tak prísť ku mne a za poplatok mi skalibrovať LCD ozvite sa mi prosím súkromnou správou.

Tiež rozmýšľam nad sondou, ale pustiť žilou 100eur za jednorazovú kalibráciu sa mi zdá dosť, možno nakoniec kúpim ten spyder 4 express
Prečo myslíš, že kalibrácia je jednorazová záležitosť? Ak chceš mať dobré výsledky, tak nestačí monitor skalibrovať iba raz. Treba to robiť pravidelne.
 
JOK3R
2012-06-25 11:17:36+02
príspevok od: duroslav
Prečo myslíš, že kalibrácia je jednorazová záležitosť? Ak chceš mať dobré výsledky, tak nestačí monitor skalibrovať iba raz. Treba to robiť pravidelne.
Ako amatér nemyslím že budem kalibrovať častejšie ako 2x za rok, minimálne odchýlky ma nezaujímajú, podstatný rozdiel bude po prvej kalibrácii. Aspoň si to myslím
 
Marek Janicko
2012-06-25 12:21:30+02
Na nete som nasiel ICC profily k tlaciarnam a zhodou okolnosti tam mam i svoj monitor. Ma to vyznam stahovat a instalovat alebo vobec?
Su ICC profily zavisle od konkretnej zostavy (napr. grafika), ktore to mozu ovplyvnit?

Jedneho dna do toho chcem investovat, no uz s tymto by som chcel pockat, kym sa vratia investicie do inej techniky.
 
NANAO
2012-06-25 12:36:40+02
príspevok od: JOK3R
Ako amatér nemyslím že budem kalibrovať častejšie ako 2x za rok, minimálne odchýlky ma nezaujímajú, podstatný rozdiel bude po prvej kalibrácii. Aspoň si to myslím
Ako amatérovi pokiaľ nevlastníš sondu ti ani nič iného nezostáva. Každá sranda niečé stojí a ešte s nevalným výsledkom. SW kalibrovať monitor OFFICE je podobné ako chipovať Trabant na okruh v Le Mans.
Monitory OFFICE sú pre:
- malé pokrytie (70%) gamutu
- nestabilné ,kolísajúce obrazové parametre
- absenciu nastavovacích prvkov OSD
určené na písanie e-mailov kde tieto nedostatky sú nepodstatné.
Nehovoriac o samotnej HW kalibrácii ktorá ide "po krku" už tak ožobráčenému 8-bit signálu z GK. Výsledok takejto "kalibrácie" je dosť žalostný. Samozrejme niekomu to nemusí vadiť,ale potom je potrebné pripomenúť, že je i zbytočné kalibračnú sondu na tento typ monitorov kupovať. Ale pokiaľ má niekto potrebu sa poihrať tak prečo nie.

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-25 12:38:59+02
príspevok od: duroslav
Prečo myslíš, že kalibrácia je jednorazová záležitosť? Ak chceš mať dobré výsledky, tak nestačí monitor skalibrovať iba raz. Treba to robiť pravidelne.
Ano, súhlasím s vami len pripomeniem, že to zmysel len u grafických monitorov u ostatným monitorov určené pre iné zameranie je to strata času i peňazí.

EizoKlika
 
tadzesi
2012-06-25 12:51:14+02
príspevok od: Marek Janicko
Na nete som nasiel ICC profily k tlaciarnam a zhodou okolnosti tam mam i svoj monitor. Ma to vyznam stahovat a instalovat alebo vobec?
Su ICC profily zavisle od konkretnej zostavy (napr. grafika), ktore to mozu ovplyvnit?

Jedneho dna do toho chcem investovat, no uz s tymto by som chcel pockat, kym sa vratia investicie do inej techniky.
ICC profil pre tlaciaren urcite ano. ICC profil pre monitor, nespoliehal by som na to.

ICC profil pre tlaciarne sa vyraba pri kombinacii tlaciare + papier + atrament. Cize ak pouzijes OEM atrament + OEM papier tak zazrak sa konat nebude.

Ak to myslis len trochu vazne s foto, tak lepsi monitor + sonda je nevyhnutnost. Solidnu sondu uz kupis za 200 EUR. 200e nieje investicia.
 
JOK3R
2012-06-25 12:59:40+02
príspevok od: NANAO
Ako amatérovi pokiaľ nevlastníš sondu ti ani nič iného nezostáva. Každá sranda niečé stojí a ešte s nevalným výsledkom. SW kalibrovať monitor OFFICE je podobné ako chipovať Trabant na okruh v Le Mans.
Monitory OFFICE sú pre:
- malé pokrytie (70%) gamutu
- nestabilné ,kolísajúce obrazové parametre
- absenciu nastavovacích prvkov OSD
určené na písanie e-mailov kde tieto nedostatky sú nepodstatné.
Nehovoriac o samotnej HW kalibrácii ktorá ide "po krku" už tak ožobráčenému 8-bit signálu z GK. Výsledok takejto "kalibrácie" je dosť žalostný. Samozrejme niekomu to nemusí vadiť,ale potom je potrebné pripomenúť, že je i zbytočné kalibračnú sondu na tento typ monitorov kupovať. Ale pokiaľ má niekto potrebu sa poihrať tak prečo nie.

EizoKlika
Tak ja neviem, nepoznám označenie monitorov OFFICE
Poznám napríklad TN, MVA, IPS

iMAC má IPS monitor ktorý používa aj veľa profesionálnych fotografov, takže nemyslím že je vhodný iba na písanie mailov a dokumentov vo Worde, na to asi 27" nikto nepotrebuje

Určite ho nechcem porovnávať s profi LCD od EIZO, alebo NEC, ale tvrdiť že ten ISP panel je vhodný iba na písanie mailov to je trochu prehnané nemyslíš?

Tak podľa teba ani nemá význam tú kalibračnú sondu kupovať?
Rozmýšľam nad týmto:
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html
 
Bambulka
2012-06-25 14:12:59+02
mam sondu spyder 4 elite som spokojna, kalibrujem si nou notebook aj externy monitor
 
JOK3R
2012-06-25 15:58:28+02
príspevok od: Bambulka
mam sondu spyder 4 elite som spokojna, kalibrujem si nou notebook aj externy monitor
Elite je už na mňa asi drahá, nemám sponzora deda Jozefa
Ak ste z okolia RK/NO/DK/MT/ rád zaplatím za požičanie a kalibráciu, prípadne sa dotrepem s mojim macom
 
yanoschick
2012-06-25 18:01:46+02
príspevok od: NANAO
Do monitoru bez HW kalibrácie by som moc neinvestoval. Volil by som Spyder4 Pro.

EizoKlika
Samozrejme, ze kazdy by chcel Eizo. Aj ja... Musel som urgentne riesit monitor a tento bol cenou, dostupnostou, spec najprijatelnejsie riesenie.
 
yanoschick
2012-06-25 18:02:41+02
príspevok od: NANAO
Ako amatérovi pokiaľ nevlastníš sondu ti ani nič iného nezostáva. Každá sranda niečé stojí a ešte s nevalným výsledkom. SW kalibrovať monitor OFFICE je podobné ako chipovať Trabant na okruh v Le Mans.
Monitory OFFICE sú pre:
- malé pokrytie (70%) gamutu
- nestabilné ,kolísajúce obrazové parametre
- absenciu nastavovacích prvkov OSD
určené na písanie e-mailov kde tieto nedostatky sú nepodstatné.
Nehovoriac o samotnej HW kalibrácii ktorá ide "po krku" už tak ožobráčenému 8-bit signálu z GK. Výsledok takejto "kalibrácie" je dosť žalostný. Samozrejme niekomu to nemusí vadiť,ale potom je potrebné pripomenúť, že je i zbytočné kalibračnú sondu na tento typ monitorov kupovať. Ale pokiaľ má niekto potrebu sa poihrať tak prečo nie.

EizoKlika
Dufam, ze ten moj do kategorie office nespada
 
yanoschick
2012-06-25 18:04:47+02
príspevok od: NANAO
Do monitoru bez HW kalibrácie by som moc neinvestoval. Volil by som Spyder4 Pro.

EizoKlika
Zabudol som: objednal som Munki Display. Preco by ste ale volil Spyder4 Pro?
 
Marek Janicko
2012-06-26 07:31:39+02
príspevok od: tadzesi
ICC profil pre tlaciaren urcite ano. ICC profil pre monitor, nespoliehal by som na to.

ICC profil pre tlaciarne sa vyraba pri kombinacii tlaciare + papier + atrament. Cize ak pouzijes OEM atrament + OEM papier tak zazrak sa konat nebude.

Ak to myslis len trochu vazne s foto, tak lepsi monitor + sonda je nevyhnutnost. Solidnu sondu uz kupis za 200 EUR. 200e nieje investicia.
Solidny monitor mam takze uz len sonda mi chyba. Co som cital tak tie Spyderi su hracky a nesrat sa s tym a rovno zainvestovat do toho 500 eur a clovek bude spokojny. Poviem ti uprimne 500 eur je nic, pretoze je to investicia do buducna no povedal som si to tento rok uz par krat na vybave, ktoru som planoval kupovat buduci rok. Tak sonda uz bude musiet naozaj pockat na obdobie 2013.
 
NANAO
2012-06-26 11:10:39+02
príspevok od: yanoschick
Zabudol som: objednal som Munki Display. Preco by ste ale volil Spyder4 Pro?
Tak to je iná reč. Color Munki je spectrophotometer i1D Pro je iba colorimeter.

Takže pokiaľ mám poradiť pri výbere medzi Spyder4 Pro a i1D Pro volil by som asi i1D Pro kvoli sofistikovanejšiemu SW a nameraným výsledkom

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-26 11:13:07+02
príspevok od: yanoschick
Dufam, ze ten moj do kategorie office nespada
Bohužiaľ patrí

EizoKlika
 
Bambulka
2012-06-26 12:28:47+02
príspevok od: JOK3R
Elite je už na mňa asi drahá, nemám sponzora deda Jozefa
Ak ste z okolia RK/NO/DK/MT/ rád zaplatím za požičanie a kalibráciu, prípadne sa dotrepem s mojim macom
som z TT
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()