Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ktoru kalibracnu sondu: Spyder4 Pro vs ColorMunki Display

yanoschick
yanoschick 2012-06-24 09:38:29+02
Dlhsie rozmyslam o tom, ze si zaobstaram kalibracnu sondu. Rozhodujem sa medzi X-Rite ColorMunki Display a Datacolor Spyder 4 Pro. Chcel by som to pouzivat len pre jeden monitor, projektor ani tv kalibrovat nebudem teraz ani v buducnosti. Cena je priblizne rovnaka. V PC pouzivam GeForce GTX 550Ti, monitor NEC EA 232 WMi, W7 64 bit. Dakujem za rady a pomoc.
 
NANAO
2012-06-26 13:14:35+02
príspevok od: yanoschick
Samozrejme, ze kazdy by chcel Eizo. Aj ja... Musel som urgentne riesit monitor a tento bol cenou, dostupnostou, spec najprijatelnejsie riesenie.
Chápem, že nie každy si može kupiť EIZO , ale nápís na krabici "Professional Graphic monitor"
ešte nezaručuje, že monitor je grafický.
Zo skusenosti s monitorovým trhom možem povedať, že na foto-grafiku je
85% monitorov je nepoužiteľných pre hobby
10% monitor použiteľných s veľkým kompromisom pre amatérov
3% monitorov uspokojuje profi fotografov
2% monitorov uspokojí grafikov v DTP a designu

A tých 10% sa ešte rozděľuje na 4 kategórie
5% dostatečných
2% dobrých
2% chvalitebných
1% výborných

Našťastie existuje sposob ako foto-grafický monitor rozpoznať od nefoto-negrafického.
Škoda,že známí recenzenti sa touto problematikou moc nezaoberajú

EizoKlika
 
JOK3R
2012-06-26 13:30:27+02
príspevok od: NANAO
Tak to je iná reč. Color Munki je spectrophotometer i1D Pro je iba colorimeter.

Takže pokiaľ mám poradiť pri výbere medzi Spyder4 Pro a i1D Pro volil by som asi i1D Pro kvoli sofistikovanejšiemu SW a nameraným výsledkom

EizoKlika
ColorMunki display je kolorimeter
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html

Je v tom fakt až taký zásadný rozdiel pri amatérskej úprave?
 
JOK3R
2012-06-26 13:35:46+02
príspevok od: Marek Janicko
Solidny monitor mam takze uz len sonda mi chyba. Co som cital tak tie Spyderi su hracky a nesrat sa s tym a rovno zainvestovat do toho 500 eur a clovek bude spokojny. Poviem ti uprimne 500 eur je nic, pretoze je to investicia do buducna no povedal som si to tento rok uz par krat na vybave, ktoru som planoval kupovat buduci rok. Tak sonda uz bude musiet naozaj pockat na obdobie 2013.
Práveže investícia do budúcna to zrovna nie je, stále vychádzajú nové LCD s novými technológiami a tým pádom aj nové sondy. Vidno to napr. na starých sondách ktoré nedokážu skalibrovať napr. led displeje, alebo lesklé povrchy, za chvíľu prídu znova nové retina displeje s novými panelmi a môžeš svoju investíciu 500eur možno hodiť do koša.
 
JOK3R
2012-06-26 13:54:41+02
príspevok od: NANAO
Chápem, že nie každy si može kupiť EIZO , ale nápís na krabici "Professional Graphic monitor"
ešte nezaručuje, že monitor je grafický.
Zo skusenosti s monitorovým trhom možem povedať, že na foto-grafiku je
85% monitorov je nepoužiteľných pre hobby
10% monitor použiteľných s veľkým kompromisom pre amatérov
3% monitorov uspokojuje profi fotografov
2% monitorov uspokojí grafikov v DTP a designu

A tých 10% sa ešte rozděľuje na 4 kategórie
5% dostatečných
2% dobrých
2% chvalitebných
1% výborných

Našťastie existuje sposob ako foto-grafický monitor rozpoznať od nefoto-negrafického.
Škoda,že známí recenzenti sa touto problematikou moc nezaoberajú

EizoKlika
Riadny EIZO marketing si tu rozbehol
Človek by si po prečítaní myslel že ak si nekúpi minimálne EIZO, alebo NEC za 1000eur tak sa neoplatí ani fotiť

Ja by som to trochu obrátil, ak upravím fotku na paneli EIZO a potom tú istú budem upravovať na lacnom paneli TN tak 90% nezainteresovaným ľuďom ktorým vytlačené fotky ukážem povie že obidve sú pekné

V prípade grafických štúdií nie je o čom, ale amatérovi ktorý fotografuje popri práci pre radosť väčšinou stačí kvalitnejší IPS LCD 22-27" ktorý v lepšom prípade skalibruje sondou. Poznám málo ľudí ktorí fotia a sú ochotní dať za LCD viac ako 500-600eur.
 
Marek Janicko
2012-06-26 13:57:01+02
príspevok od: JOK3R
Práveže investícia do budúcna to zrovna nie je, stále vychádzajú nové LCD s novými technológiami a tým pádom aj nové sondy. Vidno to napr. na starých sondách ktoré nedokážu skalibrovať napr. led displeje, alebo lesklé povrchy, za chvíľu prídu znova nové retina displeje s novými panelmi a môžeš svoju investíciu 500eur možno hodiť do koša.
Trefna poznamka. Mozno sa oplati kupit starsiu jazdenku vhodnu pre moj monitor a pockat si na obdobie ked budem dokupovat novy monitor.
 
tadzesi
2012-06-26 15:00:42+02
príspevok od: Marek Janicko
Trefna poznamka. Mozno sa oplati kupit starsiu jazdenku vhodnu pre moj monitor a pockat si na obdobie ked budem dokupovat novy monitor.
Ak mas zaujem, tak Spyder3 ti mozem posunut za 100vku
 
NANAO
2012-06-26 16:30:04+02
príspevok od: JOK3R
Riadny EIZO marketing si tu rozbehol
Človek by si po prečítaní myslel že ak si nekúpi minimálne EIZO, alebo NEC za 1000eur tak sa neoplatí ani fotiť

Ja by som to trochu obrátil, ak upravím fotku na paneli EIZO a potom tú istú budem upravovať na lacnom paneli TN tak 90% nezainteresovaným ľuďom ktorým vytlačené fotky ukážem povie že obidve sú pekné

V prípade grafických štúdií nie je o čom, ale amatérovi ktorý fotografuje popri práci pre radosť väčšinou stačí kvalitnejší IPS LCD 22-27" ktorý v lepšom prípade skalibruje sondou. Poznám málo ľudí ktorí fotia a sú ochotní dať za LCD viac ako 500-600eur.
To nieje marketing ale realita. Ja som myslel že sme na fórume Photo a nie Office

Možno ste si nevšimol ,ale sám si odporujete. Raz tvrdíte že stačí TN-ko a vzápetí vám už stačí
"kvalitnejší IPS " keby sme ešte chvíľku počkali tak skončíte u EIZA aleo Neca. Chápem je to o peniazoch.

Keby to bola pravda čo tvrdíte, tak sa vyrábajú len TN paneii

"..pre radosť väčšinou stačí kvalitnejší IPS LCD 22-27"..
Niekomu stačí i mobilný telefon alebo NB. Nepríde vám divné, že obyčejná sonda stojí viac ako "kvalitnejší IPS LCD?

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-26 16:43:05+02
príspevok od: JOK3R
ColorMunki display je kolorimeter
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html

Je v tom fakt až taký zásadný rozdiel pri amatérskej úprave?
Amater to určite nepozná iba ak na peňaženke. Bolo by dobré si vysvetliť rozdiel medzi hobbystom, amatérom a profikom.
- Hobbysta fotí načomkoľvek hlavne to nesmie stáť moc peňazí
- Amatér už nefotí načomkoľvek ,ale za svoje fotky nedostáva peniaze
- Profík ten vie načom a prečo fotí a chce za to peniaze
Takže keď to zhrniem
- hobista nepotrebuje ani sondu ani kalibrovať
- amatérovi stačí colorimeter pretože rozdiel aj tak nepozná

EizoKlika
 
JOK3R
2012-06-26 17:13:25+02
príspevok od: NANAO
Amater to určite nepozná iba ak na peňaženke. Bolo by dobré si vysvetliť rozdiel medzi hobbystom, amatérom a profikom.
- Hobbysta fotí načomkoľvek hlavne to nesmie stáť moc peňazí
- Amatér už nefotí načomkoľvek ,ale za svoje fotky nedostáva peniaze
- Profík ten vie načom a prečo fotí a chce za to peniaze
Takže keď to zhrniem
- hobista nepotrebuje ani sondu ani kalibrovať
- amatérovi stačí colorimeter pretože rozdiel aj tak nepozná

EizoKlika
Díki, pomohlo, takže nakoniec asi kúpim ColorMunki Display a skalibrujem svoj office monitor
 
JOK3R
2012-06-26 17:19:09+02
príspevok od: NANAO
To nieje marketing ale realita. Ja som myslel že sme na fórume Photo a nie Office

Možno ste si nevšimol ,ale sám si odporujete. Raz tvrdíte že stačí TN-ko a vzápetí vám už stačí
"kvalitnejší IPS " keby sme ešte chvíľku počkali tak skončíte u EIZA aleo Neca. Chápem je to o peniazoch.

Keby to bola pravda čo tvrdíte, tak sa vyrábajú len TN paneii

"..pre radosť väčšinou stačí kvalitnejší IPS LCD 22-27"..
Niekomu stačí i mobilný telefon alebo NB. Nepríde vám divné, že obyčejná sonda stojí viac ako "kvalitnejší IPS LCD?

EizoKlika
"Nepríde vám divné, že obyčejná sonda stojí viac ako "kvalitnejší IPS LCD?"

Keby sa predávalo toľko sond toľko ako lcd, boli by ceny niekde úplne inde.
Všetko čo sa predáva v malom stojí veľa peňazí
 
NANAO
2012-06-26 17:58:23+02
príspevok od: JOK3R
"Nepríde vám divné, že obyčejná sonda stojí viac ako "kvalitnejší IPS LCD?"

Keby sa predávalo toľko sond toľko ako lcd, boli by ceny niekde úplne inde.
Všetko čo sa predáva v malom stojí veľa peňazí
Nezabudnite, že výrobné náklady na sondu su asi 1/10 ceny nákladov na monitory. Bavíme sa o Office monitoroch a komerčných colorimetroch, tak že množstvo vyrobených monitorov a sond sů v nepomere s ich výrobnými nákladami.
 
NANAO
2012-06-26 18:11:09+02
príspevok od: JOK3R
Díki, pomohlo, takže nakoniec asi kúpim ColorMunki Display a skalibrujem svoj office monitor
Stiahnite si na stránkach X-ritu "Calibration tester" http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1242&Action=support&SoftwareID=546 a skontrolujte si gama krivku pred a po SW kalibrácii a budete prekvapený čo "dokáže SW kalibrácia na GK. Preto som tu hovoril o HW kalibrácii.

Zdar vašej práci

EizoKlika
 
MX5_SVK
2012-06-26 18:13:30+02
Mna v tomto pripade napada ina otazka. Aky monitor sa vobec oplati kalibrovat a aky nie??
 
MX5_SVK
2012-06-26 18:14:02+02
Aby ste na mna hned nenadavali v problematike niesom vobec zbehly
 
JOK3R
2012-06-26 18:18:25+02
príspevok od: NANAO
Stiahnite si na stránkach X-ritu "Calibration tester" http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1242&Action=support&SoftwareID=546 a skontrolujte si gama krivku pred a po SW kalibrácii a budete prekvapený čo "dokáže SW kalibrácia na GK. Preto som tu hovoril o HW kalibrácii.

Zdar vašej práci

EizoKlika
Je tam iba verzia pre pc

Moc tomu nerozumiem, môžete napísať čo ste tým myslel?
Oplatí sa teda na kalibráciu iMACu kúpiť toto?
shop.ephoto.sk/katalog/kalibracia/sondy/x-rite-colormunki-display.html
 
yanoschick
2012-06-26 19:16:32+02
príspevok od: NANAO
Chápem, že nie každy si može kupiť EIZO , ale nápís na krabici "Professional Graphic monitor"
ešte nezaručuje, že monitor je grafický.
Zo skusenosti s monitorovým trhom možem povedať, že na foto-grafiku je
85% monitorov je nepoužiteľných pre hobby
10% monitor použiteľných s veľkým kompromisom pre amatérov
3% monitorov uspokojuje profi fotografov
2% monitorov uspokojí grafikov v DTP a designu

A tých 10% sa ešte rozděľuje na 4 kategórie
5% dostatečných
2% dobrých
2% chvalitebných
1% výborných

Našťastie existuje sposob ako foto-grafický monitor rozpoznať od nefoto-negrafického.
Škoda,že známí recenzenti sa touto problematikou moc nezaoberajú

EizoKlika
Aky je teda sposob na rozpoznanie toho spravneho monitora od zvysku ponuky. Je to len na zaklade skusenosti a praxe? Ja nemam bohuzial ani jedno, ani druhe; takze ked budem nabuduce kupovat Skutocny Foto Monitor, budem musiet verit niekomu ako Vy, ktory to vie zo skusenosti. ALEBO je na to nejaky standart, podlozeny normami? Podobne ako je dane to co je FF, co presne znamena f-stop atd. Tu si nikto zo skusenosti nevymysli, ze napriklad Full Frame senzor bude mat pomer stran 21:9.
Aj ja chapem, ze nie kazdy si moze dovolit Eizo.
 
yanoschick
2012-06-26 19:18:59+02
príspevok od: JOK3R
Práveže investícia do budúcna to zrovna nie je, stále vychádzajú nové LCD s novými technológiami a tým pádom aj nové sondy. Vidno to napr. na starých sondách ktoré nedokážu skalibrovať napr. led displeje, alebo lesklé povrchy, za chvíľu prídu znova nové retina displeje s novými panelmi a môžeš svoju investíciu 500eur možno hodiť do koša.
To je pravda, ale kym tieto zalezitosti pridu, uplynu 2 roky. Za ten cas ta sonda za 500 mozno na seba zarobi. A kto z amaterov, alebo hobistov si dovoli sondu za 500, o takeho strach nemam.
 
JOK3R
2012-06-26 23:50:13+02
príspevok od: yanoschick
Zabudol som: objednal som Munki Display. Preco by ste ale volil Spyder4 Pro?
Tak som aj ja nakoniec dnes objednal colormunki display, som zvedavy ako to dopadne
 
NANAO
2012-06-27 10:09:10+02
príspevok od: MX5_SVK
Mna v tomto pripade napada ina otazka. Aky monitor sa vobec oplati kalibrovat a aky nie??
Oplatí sa "kalibrovať" (premerať).
U nefoto-negrafických monitorov je to naopak nutnosť. Presne povedané premerať monitor či ukazuje tie hodnoty ktoré su nastavené v OSD. Pretože hodnoty v OSD neodpovedajú skutočnosti a naviac su v čase nestabilné (poznám prípady kedy parameter vydržal 1 deň) U tohoto typu monitorov sa musítespoľahnúť na ICC ktorý bol dodaný výrobcom. Vyrábaťi ICC vlastnou sondou je vždy na úkor kvality z GK.
U grafických monitorov by hodnoty v OSD mali sedieť s realitou aspoň po dobu 3000 hod. Preto su tie monitory drahšie a naviac majú HW kalibráciu ktorá obchádza LUT GK

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-27 10:11:42+02
príspevok od: MX5_SVK
Aby ste na mna hned nenadavali v problematike niesom vobec zbehly
To nevadí, oceňujem váš záujem o kalibráciu.

EizoKlika
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()