Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ktoru kalibracnu sondu: Spyder4 Pro vs ColorMunki Display

yanoschick
yanoschick 2012-06-24 09:38:29+02
Dlhsie rozmyslam o tom, ze si zaobstaram kalibracnu sondu. Rozhodujem sa medzi X-Rite ColorMunki Display a Datacolor Spyder 4 Pro. Chcel by som to pouzivat len pre jeden monitor, projektor ani tv kalibrovat nebudem teraz ani v buducnosti. Cena je priblizne rovnaka. V PC pouzivam GeForce GTX 550Ti, monitor NEC EA 232 WMi, W7 64 bit. Dakujem za rady a pomoc.
 
NANAO
2012-06-27 11:08:21+02
príspevok od: yanoschick
Aky je teda sposob na rozpoznanie toho spravneho monitora od zvysku ponuky. Je to len na zaklade skusenosti a praxe? Ja nemam bohuzial ani jedno, ani druhe; takze ked budem nabuduce kupovat Skutocny Foto Monitor, budem musiet verit niekomu ako Vy, ktory to vie zo skusenosti. ALEBO je na to nejaky standart, podlozeny normami? Podobne ako je dane to co je FF, co presne znamena f-stop atd. Tu si nikto zo skusenosti nevymysli, ze napriklad Full Frame senzor bude mat pomer stran 21:9.
Aj ja chapem, ze nie kazdy si moze dovolit Eizo.
Samozrejme prax hrá v tom svoju úlohu,ale doležité su parametre Pokiaľ možno presne zmeratné.
Nemusíte mi doverovať na to su štandarty, ktoré su uznávané odbornou verejnosťou
Pretože nie každý má doma v šuplíku prístroje na meranie, tak tu by na scénu mali nastúpiť "recenzenti" prad,extrahardware atp ktorý by podľa týchto štandartom monitory premarali a zhrnuli v recenzii. Lenže pokiaľ je "recenzia" predplatená , tak na akési meranie zabudnite! Skusim vám zhrnúť parametre ktoré by ste si mali pri výbere všímat (bavíme sa o amatérskej kategórii nie hobby)
- pokrytie sRGB gamutu 92 % a viac u AdobeRGB (zrkadlovky) min 95%
- presnosť (tolerancia) hodnot v OSD +- 300K
- stabilita hodnot min 1000 hod
- regulácia jasu 60-120cd/m2
Homogenita,HW kalibrácia,emulácia,validácia,matný povrch nemá zmysel riešiť pretože to patrí do kategórie profi. Sice sa na trhu vyskytujú monitory s HW kalibráciou už od 250EUR,ale pre niekoho je i 250EUR "ranec"

Hádam vám alebo niekomu to pomože pri rozhodovaní

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-27 11:48:03+02
príspevok od: JOK3R
Tak som aj ja nakoniec dnes objednal colormunki display, som zvedavy ako to dopadne
Vidím že je rozhodnuté. IMac bohužiaľ ako office monitor nemá okrem jasu a kontrastu iné nastavovacie prvky. Bude ťažké ho nakalibrovať Ja som u jedného mojho zákazníka s IMacom 21" kvoli tomu nedokončil kalibráciu
Hlavne sa vyhnite vygenerovaniu ICC profilu inak dojde k degradácii gamma krivky na GK

Zdar vašej kalibrácii.

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-27 11:52:16+02
príspevok od: yanoschick
To je pravda, ale kym tieto zalezitosti pridu, uplynu 2 roky. Za ten cas ta sonda za 500 mozno na seba zarobi. A kto z amaterov, alebo hobistov si dovoli sondu za 500, o takeho strach nemam.
Častočne máte pravdu ,ale problém je práve v tom že efekt presného nastavenia SW kalibrácia degraduje.
Ako sa hovorí "Márnosť nad márnosť"

EizoKlika
 
yanoschick
2012-06-27 12:21:22+02
príspevok od: NANAO
Samozrejme prax hrá v tom svoju úlohu,ale doležité su parametre Pokiaľ možno presne zmeratné.
Nemusíte mi doverovať na to su štandarty, ktoré su uznávané odbornou verejnosťou
Pretože nie každý má doma v šuplíku prístroje na meranie, tak tu by na scénu mali nastúpiť "recenzenti" prad,extrahardware atp ktorý by podľa týchto štandartom monitory premarali a zhrnuli v recenzii. Lenže pokiaľ je "recenzia" predplatená , tak na akési meranie zabudnite! Skusim vám zhrnúť parametre ktoré by ste si mali pri výbere všímat (bavíme sa o amatérskej kategórii nie hobby)
- pokrytie sRGB gamutu 92 % a viac u AdobeRGB (zrkadlovky) min 95%
- presnosť (tolerancia) hodnot v OSD +- 300K
- stabilita hodnot min 1000 hod
- regulácia jasu 60-120cd/m2
Homogenita,HW kalibrácia,emulácia,validácia,matný povrch nemá zmysel riešiť pretože to patrí do kategórie profi. Sice sa na trhu vyskytujú monitory s HW kalibráciou už od 250EUR,ale pre niekoho je i 250EUR "ranec"

Hádam vám alebo niekomu to pomože pri rozhodovaní

EizoKlika
To je presne problem na ktory neustale narazam, odkedy som zistil; ze vytlacit fotku nie len tak jednoduche. Ak chcete recenziu objektivu, fotoaparatu, pocitacovych komponentov atd, je ich vsade plno. Porovnavacie testy Zariadenia A vs Zariadnia B ??? Nie je problem. Ale testy monitorov? Alebo porovnanie dvoch kalibracnych sond v teste??? Maximalne tak postup pri kalibracii. MOZEM sa MYLIT, mozno niekde su. Mne sa ich ale nepodarilo najst.
 
yanoschick
2012-06-27 12:28:01+02
príspevok od: NANAO
Častočne máte pravdu ,ale problém je práve v tom že efekt presného nastavenia SW kalibrácia degraduje.
Ako sa hovorí "Márnosť nad márnosť"

EizoKlika
: SW kalibracia degraduje - ak tomu spravne rozumiem, pre tento dovod som sa rozhodol kupit sondu. Mozem kontrolovat kalibraciu /nastavenie pravidelne kazdych niekolko tyzdnov apod. Ak by tak nebolo (degradacia) , sondu si poziciam, skalibrujem a mam pokoj ... Je to tak?
 
NANAO
2012-06-27 13:51:07+02
príspevok od: yanoschick
: SW kalibracia degraduje - ak tomu spravne rozumiem, pre tento dovod som sa rozhodol kupit sondu. Mozem kontrolovat kalibraciu /nastavenie pravidelne kazdych niekolko tyzdnov apod. Ak by tak nebolo (degradacia) , sondu si poziciam, skalibrujem a mam pokoj ... Je to tak?
V krátkosti poradím postup
1. nainštalovať ICC od výrobcu
2. nastaviť pomocou sondy monitor na požadované parametre (WP, jas, gamma)
3. nevyrábať ICC

EizoKlika
 
JOK3R
2012-06-27 13:54:25+02
príspevok od: NANAO
Vidím že je rozhodnuté. IMac bohužiaľ ako office monitor nemá okrem jasu a kontrastu iné nastavovacie prvky. Bude ťažké ho nakalibrovať Ja som u jedného mojho zákazníka s IMacom 21" kvoli tomu nedokončil kalibráciu
Hlavne sa vyhnite vygenerovaniu ICC profilu inak dojde k degradácii gamma krivky na GK

Zdar vašej kalibrácii.

EizoKlika
Mám sa vyhnúť generovaniu ICC profilu? Však to je výsledok kalibrácie nie?

Inak čo sa týka kalibrácie iMAC:
http://www.kamakudy.cz/imac-a-kalibrace-displeje-236.htm

Komu sa to nechce celé čítať:
Resumé – iMac se po kalibraci dá použít na grafickou práci, fotografii a video, ale i tak lze lepší výsledky dosáhnout připojením dalšího – plnohodnotného grafického monitoru.
 
NANAO
2012-06-27 14:18:24+02
príspevok od: yanoschick
To je presne problem na ktory neustale narazam, odkedy som zistil; ze vytlacit fotku nie len tak jednoduche. Ak chcete recenziu objektivu, fotoaparatu, pocitacovych komponentov atd, je ich vsade plno. Porovnavacie testy Zariadenia A vs Zariadnia B ??? Nie je problem. Ale testy monitorov? Alebo porovnanie dvoch kalibracnych sond v teste??? Maximalne tak postup pri kalibracii. MOZEM sa MYLIT, mozno niekde su. Mne sa ich ale nepodarilo najst.
Vidím, že máme rovnaké skúsenosti.
No na serioznu recenziu monitorov musí mať recenzent vedomosti a musí mať HW a SW vybavenie. Mám obavy, že oboje u dnešných rezenzentov chýba. Podobné je to i v iných oblastiach.

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-27 14:31:53+02
príspevok od: JOK3R
Mám sa vyhnúť generovaniu ICC profilu? Však to je výsledok kalibrácie nie?

Inak čo sa týka kalibrácie iMAC:
http://www.kamakudy.cz/imac-a-kalibrace-displeje-236.htm

Komu sa to nechce celé čítať:
Resumé – iMac se po kalibraci dá použít na grafickou práci, fotografii a video, ale i tak lze lepší výsledky dosáhnout připojením dalšího – plnohodnotného grafického monitoru.
Ano výsledkom kalibrácie má byť ICC ale za predpokladu, že farebné podanie nebude horšie ako pred kalibráciou. Preto bola vymyslená HW kalibrácia ,aby výsledok kalibrácie výrazne neovplyvňoval farebné podanie a zároveň vygenerovala ICC pre CMS
SW kalibrácia je pozostatok z dob CRtT kedy jediný monitor s HW kalibráciou bolo BARCO za 300.000,-Kč Vyzkušajte a uvidíte.

Resumé – iMac se po kalibraci dá použít na grafickou práci, fotografii a video, ale i tak lze lepší výsledky dosáhnout připojením dalšího – plnohodnotného grafického monitoru.
Strohé konštatovanie nepodložené výsledkami merania pred a po kalibrácii. Podobne končia rezenzie na všetko možné

EizoKlika
 
yanoschick
2012-06-27 15:31:49+02
príspevok od: NANAO
Vidím, že máme rovnaké skúsenosti.
No na serioznu recenziu monitorov musí mať recenzent vedomosti a musí mať HW a SW vybavenie. Mám obavy, že oboje u dnešných rezenzentov chýba. Podobné je to i v iných oblastiach.

EizoKlika
Pri mnohych veciach som problem nemal, vzdy sa dalo najst kvantum informacii. Ale pri color managmente? Monitory? Chcel sa ale Vam a ostatnym podakovat za pomoc. Munki prisiel dnes rano, cez vikend si k tomu sadnem. A uvidim, co uvidim. S
 
JOK3R
2012-06-27 18:02:16+02
príspevok od: NANAO
Ano výsledkom kalibrácie má byť ICC ale za predpokladu, že farebné podanie nebude horšie ako pred kalibráciou. Preto bola vymyslená HW kalibrácia ,aby výsledok kalibrácie výrazne neovplyvňoval farebné podanie a zároveň vygenerovala ICC pre CMS
SW kalibrácia je pozostatok z dob CRtT kedy jediný monitor s HW kalibráciou bolo BARCO za 300.000,-Kč Vyzkušajte a uvidíte.

Resumé – iMac se po kalibraci dá použít na grafickou práci, fotografii a video, ale i tak lze lepší výsledky dosáhnout připojením dalšího – plnohodnotného grafického monitoru.
Strohé konštatovanie nepodložené výsledkami merania pred a po kalibrácii. Podobne končia rezenzie na všetko možné

EizoKlika
Čítal si ten článok? Výsledky po kalibrácii tam totiž sú...

Tak ja už neviem, sw kalibrácia bola vymyslená asi na to aby boli po kalibrácii horšie farby
Teda aspoň podlľa toho čo si napísal...

Ja viem že si odborník, ale tvrdiť že všetko čo nemá hw kalibráciu je na je trochu prehnané
Myslím že ani EIZO nemá na všetkých grafických lcd hw kalibráciu, ale možno sa mýlim

Ale nejdem to už rozpitvávať, sonda je objednaná, zajtra sklalibrujem a uvidím.
Pre mňa je podstatné čo vidím, nie čísla v tabuľkách na honenie ega
 
simonross
2012-06-27 19:24:04+02
Otazka pre tych co sa vyznaju v danej problematike.... je tento monitor vhodny na upravu fotografii (nie profi)? .. kalbracnu sondu mam Spyder 3 PRO... dakujem

NEC MultiSync P241W (shop.ephoto.sk/nec-multisync-pa241w-black-1.html)

 
Marek Vančo
2012-06-27 22:05:21+02
príspevok od: simonross
Otazka pre tych co sa vyznaju v danej problematike.... je tento monitor vhodny na upravu fotografii (nie profi)? .. kalbracnu sondu mam Spyder 3 PRO... dakujem

NEC MultiSync P241W (shop.ephoto.sk/nec-multisync-pa241w-black-1.html)

ak ti stačí sRGB, tak podľa mňa je dobrý, lebo pokríva celé spektrum sRGB s rezervou.
Otázka je či by nebolo lepšie ísť do:
buď 200 Euro pridať a máš monitor s AdobeRGB 24palcovy NEC
alebo 200 Euro ubrať a máš monitor s sRGB: 24 palcový. NEC
Prečo práve tento NEC MultiSync P241W ťa zaujal?
 
simonross
2012-06-27 22:44:02+02
príspevok od: Marek Vančo
ak ti stačí sRGB, tak podľa mňa je dobrý, lebo pokríva celé spektrum sRGB s rezervou.
Otázka je či by nebolo lepšie ísť do:
buď 200 Euro pridať a máš monitor s AdobeRGB 24palcovy NEC
alebo 200 Euro ubrať a máš monitor s sRGB: 24 palcový. NEC
Prečo práve tento NEC MultiSync P241W ťa zaujal?
NEC MultiSync P241W je pre mna za prijatelnu cenu, rozlisenie 1920 x 1200 px, 14-bit 3D LUT a 24 palcov... viac za monitor kedze nie som profi nechcem utratit. Mozes napisat typy podla teba o 200E drahsi a o 200E lacnejsi? dik
 
NANAO
2012-06-28 12:34:19+02
príspevok od: JOK3R
Čítal si ten článok? Výsledky po kalibrácii tam totiž sú...

Tak ja už neviem, sw kalibrácia bola vymyslená asi na to aby boli po kalibrácii horšie farby
Teda aspoň podlľa toho čo si napísal...

Ja viem že si odborník, ale tvrdiť že všetko čo nemá hw kalibráciu je na je trochu prehnané
Myslím že ani EIZO nemá na všetkých grafických lcd hw kalibráciu, ale možno sa mýlim

Ale nejdem to už rozpitvávať, sonda je objednaná, zajtra sklalibrujem a uvidím.
Pre mňa je podstatné čo vidím, nie čísla v tabuľkách na honenie ega
SW kalibrácia pochádza z doby CRT kedy nebola iná možnost akotakého zrovnania farieb. Korogovať 8-bit u CRT je úplne niečo iné ako korigovať 8-bit u LCD monitorov (luminifor vs barevný filter). Preto aby výsledok kalibrácie bol ako u CRT bolo potrebné 10-bit monitor s HW kalibráciou a tým sa vyhnúť SW kalibrácii na GK.
EIZO má všetky grafické monitory (SX,CG) s HW kalibráciou dokonca i niektoré modely S,a FS
Dokonca u rady SX a vybraných modelov S,FS používa HW kalibráciu i bez použitia sondy. (okometrický)

EizoKlika
 
yanoschick
2012-06-28 15:17:19+02
Takze tak... Skusil som to skalibrovat. Ak sa dostanem do mesta, dam par veci vytlacit, uvidim ako to sedi ...
 
JOK3R
2012-06-29 08:28:32+02
príspevok od: NANAO
SW kalibrácia pochádza z doby CRT kedy nebola iná možnost akotakého zrovnania farieb. Korogovať 8-bit u CRT je úplne niečo iné ako korigovať 8-bit u LCD monitorov (luminifor vs barevný filter). Preto aby výsledok kalibrácie bol ako u CRT bolo potrebné 10-bit monitor s HW kalibráciou a tým sa vyhnúť SW kalibrácii na GK.
EIZO má všetky grafické monitory (SX,CG) s HW kalibráciou dokonca i niektoré modely S,a FS
Dokonca u rady SX a vybraných modelov S,FS používa HW kalibráciu i bez použitia sondy. (okometrický)

EizoKlika
Prosím ťa, mám na teba ako odborníka otázku. Neriešme už rozdiely medzi hw a sw kalibráciou, viem že máš pravdu, ale chcem to najlepšie v rámci mojich možností.

Takže otázka:
Na akú hodnotu mám nastaviť jas LCD pred kalibráciou?
V obrázku ktorý prikladám mám nastaviť akú luminance a čo sa tým vlastne mení vo výsledku?
White point má byť nastavený predpokladám na D65?

Díki moc ak si nájdeš čas

Prípadne ak už niekto kalibroval iMAC touto sondou (colormunki display), mohol by tu napísať zadané hodnoty pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov

Možno Karol Srnec, alebo niekto z ephotoshop?
 
NANAO
2012-06-29 09:49:31+02
príspevok od: JOK3R
Prosím ťa, mám na teba ako odborníka otázku. Neriešme už rozdiely medzi hw a sw kalibráciou, viem že máš pravdu, ale chcem to najlepšie v rámci mojich možností.

Takže otázka:
Na akú hodnotu mám nastaviť jas LCD pred kalibráciou?
V obrázku ktorý prikladám mám nastaviť akú luminance a čo sa tým vlastne mení vo výsledku?
White point má byť nastavený predpokladám na D65?

Díki moc ak si nájdeš čas

Prípadne ak už niekto kalibroval iMAC touto sondou (colormunki display), mohol by tu napísať zadané hodnoty pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov

Možno Karol Srnec, alebo niekto z ephotoshop?
ICC monitora sa skladá s troch parametrov. Biely bod 4000-10000K; gamma 1,4-3,0 ; jas 60-120cd/m2
Pokiaľ nerobíte kalibráciu monitora na svetelné podmienky potrebné pri prezeraní výtlačku tak
- WP si nastavte napr. na D65
- gammu na 2,2
- jas 90cd/m2
- nezabudnite zvolit (pokiaľ máte tuto možnosť) do akého farebného priestoru chcete monitor nakalibrovat a vygenerovať ICC
Pokiaľ robíte náhľad výtlačku je potrebné si svetelné podmienky v mieste náhľadu zmerať sondou. Mali by byť v rozsahu 5000-6500K; 2,2 gamma; 60-120cd/m2

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-29 09:51:47+02
príspevok od: yanoschick
Takze tak... Skusil som to skalibrovat. Ak sa dostanem do mesta, dam par veci vytlacit, uvidim ako to sedi ...
Skontrolovali ste si fotku cez ICC tlačiarne u ktorej to nachávate vytlačiť?

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-29 09:57:05+02
príspevok od: simonross
NEC MultiSync P241W je pre mna za prijatelnu cenu, rozlisenie 1920 x 1200 px, 14-bit 3D LUT a 24 palcov... viac za monitor kedze nie som profi nechcem utratit. Mozes napisat typy podla teba o 200E drahsi a o 200E lacnejsi? dik
Vy nevlastníte zrkadlovku, alebo nepotrebujete AdobeRGB fotky napr pre CMYK?
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()