Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ktoru kalibracnu sondu: Spyder4 Pro vs ColorMunki Display

yanoschick
yanoschick 2012-06-24 09:38:29+02
Dlhsie rozmyslam o tom, ze si zaobstaram kalibracnu sondu. Rozhodujem sa medzi X-Rite ColorMunki Display a Datacolor Spyder 4 Pro. Chcel by som to pouzivat len pre jeden monitor, projektor ani tv kalibrovat nebudem teraz ani v buducnosti. Cena je priblizne rovnaka. V PC pouzivam GeForce GTX 550Ti, monitor NEC EA 232 WMi, W7 64 bit. Dakujem za rady a pomoc.
 
simonross
2012-06-29 11:25:30+02
príspevok od: NANAO
Vy nevlastníte zrkadlovku, alebo nepotrebujete AdobeRGB fotky napr pre CMYK?
Zrkadlovku vlastnim ale fotim a spracovavan fotky v sRGB, kedze nie som profi.... fotografie davam tlacit vo fotolabe. Okrem vyssie spomenutych TTD mi ide hlavne o vernost farieb a homogenitu podsvietenia monitora.
 
yanoschick
2012-06-29 12:11:43+02
príspevok od: NANAO
Skontrolovali ste si fotku cez ICC tlačiarne u ktorej to nachávate vytlačiť?

EizoKlika
Na to sa chystam zajtra.
 
JOK3R
2012-06-29 12:32:09+02
príspevok od: NANAO
ICC monitora sa skladá s troch parametrov. Biely bod 4000-10000K; gamma 1,4-3,0 ; jas 60-120cd/m2
Pokiaľ nerobíte kalibráciu monitora na svetelné podmienky potrebné pri prezeraní výtlačku tak
- WP si nastavte napr. na D65
- gammu na 2,2
- jas 90cd/m2
- nezabudnite zvolit (pokiaľ máte tuto možnosť) do akého farebného priestoru chcete monitor nakalibrovat a vygenerovať ICC
Pokiaľ robíte náhľad výtlačku je potrebné si svetelné podmienky v mieste náhľadu zmerať sondou. Mali by byť v rozsahu 5000-6500K; 2,2 gamma; 60-120cd/m2

EizoKlika
Ďakujem a čo sa mení tým nastavením jasu v kalibračnom sw?
Keď je tam rozmedzie 80-140?

Ja som myslel že si to sonda všetko sama pomeria a nie že sa ma bude pýtať
 
citron1907
2012-06-29 13:21:06+02
príspevok od: NANAO
Skontrolovali ste si fotku cez ICC tlačiarne u ktorej to nachávate vytlačiť?

EizoKlika
To sa ako robí? Môžete mi to trochu vysvetliť? Ďakujem
 
NANAO
2012-06-29 14:33:29+02
príspevok od: JOK3R
Ďakujem a čo sa mení tým nastavením jasu v kalibračnom sw?
Keď je tam rozmedzie 80-140?

Ja som myslel že si to sonda všetko sama pomeria a nie že sa ma bude pýtať
Myslím tým nastavenie jasu v "MENU" kalibračného SW podobne ako WP a gamma.

[i]Ja som myslel že si to sonda všetko sama pomeria a nie že sa ma bude pýtať.
[/i] za 150,-EUR by ste chcel moc muziky. Hodnoty si musíte zmerať a zadať do parametrov kalibrácie.

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-29 14:38:48+02
príspevok od: simonross
Zrkadlovku vlastnim ale fotim a spracovavan fotky v sRGB, kedze nie som profi.... fotografie davam tlacit vo fotolabe. Okrem vyssie spomenutych TTD mi ide hlavne o vernost farieb a homogenitu podsvietenia monitora.
Nie je to škoda fotiť iba do sRGB? Zbytočne sa prípravujete o data pre ďalšie spracovanie.
Z Adobe do sRGB to zkonvertujete ale naopak to bez stráty dát nepojde.

EizoKlika
 
NANAO
2012-06-29 14:41:14+02
príspevok od: citron1907
To sa ako robí? Môžete mi to trochu vysvetliť? Ďakujem
Trochu sa to vysvetliť nedá, ale je to jeden s nástrojov PS. Zoner tuto funkciu nemá.

EizoKlika
 
r0mc0
2012-08-20 22:59:01+02
Ahojte, pridal by som jednu pre odbornikov myslim jednoduchu otazku: mam nekalibrovany monitor Eizo S1931 nastaveny na zobrazovanie v sRGB a notebook. To ze displaye na notebookoch su slabe viem, je ale mozne nejak vzajomne priblizit farebne zobrazenie na tychto 2 zariadeniach?
Problem je, ze fotky upravene na notebooku zobrazene na Eize su presaturovane s vyraznym posunom do zlta. A naopak, fotky robene na Eize su na notebooku mdle a modre. Ma zmysel sa tym vobec zapodievat? Kedze Eizo neni kalibrovane tazko sa nanho 100% spolahnut, ale myslim ze stale lepsie ako notebook.
 
NANAO
2012-08-21 09:50:43+02
príspevok od: r0mc0
Ahojte, pridal by som jednu pre odbornikov myslim jednoduchu otazku: mam nekalibrovany monitor Eizo S1931 nastaveny na zobrazovanie v sRGB a notebook. To ze displaye na notebookoch su slabe viem, je ale mozne nejak vzajomne priblizit farebne zobrazenie na tychto 2 zariadeniach?
Problem je, ze fotky upravene na notebooku zobrazene na Eize su presaturovane s vyraznym posunom do zlta. A naopak, fotky robene na Eize su na notebooku mdle a modre. Ma zmysel sa tym vobec zapodievat? Kedze Eizo neni kalibrovane tazko sa nanho 100% spolahnut, ale myslim ze stale lepsie ako notebook.
Dobrý deň.
Uvažujete rozumne. Snažiť sa "naohýbať" EIZO S1931 na akési svietidlo v NB je jednak zbytočné a jednak nemožné. Nehovorím, že EIZO S1931 je grafický monitor s precizným zobrazením.ale predsa len je to monitor osadený 10-bit DSP čo zaručuje kvalitu tobrazenia. Celkom určite vám doporučujem používat ako primárný monitor EIZO S1931.

EizoKlika
 
r0mc0
2012-08-21 10:00:59+02
Dakujem pekne za odpoved, problem je skor ten ze Eizo uz pouzivat nemozem. Islo mi skor o 'naohybanie' NB monitora aspon na farebnu teplotu Eiza, samozrejme ze vsetky ostatne parametre su technologiou obmedzene.
Inak povedane, bolo by mozne sondou a kalibraciou stiahnut modry nadych NB monitora?
 
ummagama
2012-08-21 11:56:15+02
Neviem preco mam stale pocit, ze si tu kazdy pletie pojmy. Stale tu riesite kalibraciu a ICC profil. Kalibracia je ale nastavenie zariadenia na standardne pozadovane hodnoty. Vytvaranie ICC profilu je profilacia zariadenia. A ICC profil predsa hovori o tom ako je dana farba reprodukovana zariadenim i ked nevylucujem, ze sucastou profilu su aj nastavenia WP, jasu a gammy ale skor si myslim ze nie ale opravte ma ak sa mylim v tejto veci.
 
NANAO
2012-08-21 12:32:58+02
príspevok od: ummagama
Neviem preco mam stale pocit, ze si tu kazdy pletie pojmy. Stale tu riesite kalibraciu a ICC profil. Kalibracia je ale nastavenie zariadenia na standardne pozadovane hodnoty. Vytvaranie ICC profilu je profilacia zariadenia. A ICC profil predsa hovori o tom ako je dana farba reprodukovana zariadenim i ked nevylucujem, ze sucastou profilu su aj nastavenia WP, jasu a gammy ale skor si myslim ze nie ale opravte ma ak sa mylim v tejto veci.
Všimni te si, že problém kalibrácie tu riešia vačšinou tí ktorym predajca kalibračnej sondy nehovoril, že sondu ktoru im predáva spasí ich monitor. Pradajce im naznačí, že sonda opraví to čo vo fabrike na monitory nevedeli vyriešiť.
CMS,ICC, sRGB vs. AdobeRGB,reflexné vs. emitované svetlo to je pre niektorých uživateľov nepodstatná vec. "Predajca sondy povedal že to sonda spasí tak to spasí"

EizoKlika
 
pressDesign
2013-01-30 08:09:16+01
s color munki nemam skusenost, ale ak by som sa mal rozhodovat medzi xriťou a datacolorom, tak jednoznacne datacolor. s xrite som robieval v byvalej robote, momentalne robim s datacolorom a to sa neda ani porovnat. xrite mi pripadal, ako program pre deti, pricom sondu nemaju zlu. ale ten soft a uzivatelske rozhranie, vsetko okolo toho, to bolo desne. ako ked vidi clovek web stranku z roku 1995. datacolor je niekde uplne inde, kopa informacii v programe, vselico mozne sa z toho da vyskuzlit, vystudovat... a sonda je tiez uplne okey.
 
pressDesign
2013-01-30 08:13:14+01
príspevok od: NANAO
Všimni te si, že problém kalibrácie tu riešia vačšinou tí ktorym predajca kalibračnej sondy nehovoril, že sondu ktoru im predáva spasí ich monitor. Pradajce im naznačí, že sonda opraví to čo vo fabrike na monitory nevedeli vyriešiť.
CMS,ICC, sRGB vs. AdobeRGB,reflexné vs. emitované svetlo to je pre niektorých uživateľov nepodstatná vec. "Predajca sondy povedal že to sonda spasí tak to spasí"

EizoKlika
toto je svata pravda. vela ludi si kupuje sondu s tym, ze chytim, nahodim soft za 10 minut a za dalsich 10 minut nakalibrujem monitor a som za vodou. dokonca som videl na nete stranku, kde jeden pisal, ze ponuka profesionalne kalibrovanie, ktore trva 5-10 minut. chodim kalibrovat monitory a 1-2 obrazovky ked riesim, tak som u zakaznika niekedy aj 4 hodiny. cela kalibracia nieje len o tom,z e chytim a drbnem meradlo na obrazovku, nech robi za mna vsetko - je to zdlhavy proces, kde treba poznat asi vsetky fakty okolo toho. nielen systemove, ktore su v pocitaci. ale osvetlenie miestnosti, polohu monitora, ambientne osvetlenie okolia, atd... cize nie, sonda za nikoho nenakalibruje monitor, je to v prvom rade robota pre cloveka a sonda je len nastrojom, tak isto, ako fotak pre fotografa ;0))
 
Nesina
2015-03-04 13:21:38+01
príspevok od: Bambulka
mam sondu spyder 4 elite som spokojna, kalibrujem si nou notebook aj externy monitor
Dobrý deň, chcela by som vás požiadať či by bolo možné aby ste mi poslala slovenský/český návod na Spyder 4 elite? Objednávala som si z jednej stránky Spyder 4 PRO no žiadny návod mi k nej nedodali a nemôžem ho ani nikde zohnať takže by ste mi veľmi pomohla ak by ste bola taká zlatá a poslala mi ho Vopred ďakujem.
 
neuhadnes
2015-03-04 17:10:45+01
Ja zvažujem medzi týmito dvoma: X-Rite i1Display Pro a DATACOLOR Spyder4Elite. Ktorú by ste mi doporučili a prečo?
 
neuhadnes
2015-03-06 17:45:55+01
Nikto nemá skúsenosti s obidvoma sondami a vie porovnať prácu s nimi a ktorá je lepšia?
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()