Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ako zistit spravnost kalibracie

WildSammy
WildSammy 2012-07-14 23:08:52+02
Zdravim ePhotaci

Mam taku trocha kurioznu otazku

Ako vlastne zistim, ze mi sonda spravne skalibrovala monitor alebo tlaciaren?

Stalo sa mi totiz to, ze pred kalibraciou co som mal na monitore, som mal aj na tlaci a po kalibracii je to cele zle

Jednak monitor silnejsie svieti a biela je taka akoby smrcnuta do modra a tlac mi ide do hneda.

Pred kalibraciou som si pozrel navod a spravil to tak ako tam pisu

Dakujem za Vase postrehy a napady
 
WildSammy
2012-07-15 15:22:39+02
príspevok od: Daniel.U
tak isto som to urobil. Ja si myslim, ze na suvisle plochy a farebnost by to nemalo mat vplyv. Len som zvedavy ako pomeras 10x15
Sak uz som pomeral este v noci.. ked som mal ten vytlaceny patch presne v strede sondy, tak to zozralo ako som pisal vyssie, tak na 2hy pokus je to celkom fajn, len aj tak to nie je to co na monitore.. farebne sice uz OK, ale je to na tom printe teplejsie ako na monitore
 
Daniel.U
2012-07-15 15:39:45+02
príspevok od: WildSammy
Sak uz som pomeral este v noci.. ked som mal ten vytlaceny patch presne v strede sondy, tak to zozralo ako som pisal vyssie, tak na 2hy pokus je to celkom fajn, len aj tak to nie je to co na monitore.. farebne sice uz OK, ale je to na tom printe teplejsie ako na monitore
na porovnanie vytlacku s monitorom musis mat aj monitor 5000K a svietidlo nad vytlackom 5000K a v spravnej intenzite.
 
Daniel.U
2012-07-15 15:40:13+02
príspevok od: WildSammy
Skusal som si skalibrovat monitor asi 5x a vzdy bol vysledok rovnaky, ked som potom v system preferences prepinal medzi tymi profilmi, tak to asi tak ma byt co ja viem [ze sa mi jas nastavi na minimum po reboote je chyba MAC OS a je na nete kopec info ohladom toho, zapol som naspat auto-brightness control v system pref. a uz si ho pamata aj po reboote, takze to neriesim] Ked si prepnem na original profil od Apple, tak ten moj oproti nemu ma mensi kontrast, cize vidim akoby viac tonov. Na Apple profile biela ide trocha do zelena a na mojom je to skor trocha do magenta(ruzova), ale aj tak sa mi zda, ze Ta biela je dost studena ako napr. pri 6500K ziarovke. Neviem, ci to tak ma byt? Skalibroval som aj mame monitor, ale ona ma matny 17" Acer AL1722HS a tam to po kalibracii vyzera uplne inak ako u mna Tam vyzera biela zase tak jemne do zlta
teraz som to dva krat skalibroval a uz to ide aj mne do ruzova do riti
 
WildSammy
2012-07-15 15:47:11+02
príspevok od: Daniel.U
teraz som to dva krat skalibroval a uz to ide aj mne do ruzova do riti
nemyslis vazne? inac ked chces ti mozem poslat moj profil len tak zo srandy tu ho mas: https://dl.dropbox.com/u/17057675/iMac_D65_1.icc.zip

ale predpokladam, ze u teba to bude mimo, kedze kazdy monitor je iny
 
Daniel.U
2012-07-15 16:02:00+02
príspevok od: WildSammy
nemyslis vazne? inac ked chces ti mozem poslat moj profil len tak zo srandy tu ho mas: https://dl.dropbox.com/u/17057675/iMac_D65_1.icc.zip

ale predpokladam, ze u teba to bude mimo, kedze kazdy monitor je iny
je uplne mimo clovece. Az sa mi nechce verit, ze by sa tak tie monitory lisili
 
WildSammy
2012-07-15 16:07:56+02
príspevok od: Daniel.U
je uplne mimo clovece. Az sa mi nechce verit, ze by sa tak tie monitory lisili
mi posli teraz tvoj len tak zo srandy som na to zvedavy
 
Daniel.U
2012-07-15 16:11:01+02
https://dl.dropbox.com/u/39094446/iMac_D65_Daniel.U.icc
ale tak sa mi teraz podilo nakalibrovat tu tlaciaren, ze tlaci jak omega. Skusam teraz este urobit optimalizaciu profilu pomocou konkretneho obrazka.
tento obrazok je bud mimo gamut alebo ta profilacia nieje dokonala https://dl.dropbox.com/u/39094446/klematis.jpg
 
WildSammy
2012-07-15 16:19:29+02
no clovece ten tvoj profil u mna nie je az tak mimo alebo ja sa v tom nevyznam ten tvoj je svetlejsi ako moj, resp. ma este nizsi kontrast a je teplejsi, ze netaha tak do modra idem si skusit vytlacit tu kvetinu, ze ako to bude vyzerat
 
Daniel.U
2012-07-15 16:21:17+02
príspevok od: WildSammy
no clovece ten tvoj profil u mna nie je az tak mimo alebo ja sa v tom nevyznam ten tvoj je svetlejsi ako moj, resp. ma este nizsi kontrast a je teplejsi, ze netaha tak do modra idem si skusit vytlacit tu kvetinu, ze ako to bude vyzerat
ja som si urobil teraz tu optimalizaciu na 10x15 a som zvedavy ci sa to niekam pohne alebo prikupim tlaciaren za 800 euro ked sme uz vyhecovani
 
WildSammy
2012-07-15 16:27:59+02
príspevok od: Daniel.U
ja som si urobil teraz tu optimalizaciu na 10x15 a som zvedavy ci sa to niekam pohne alebo prikupim tlaciaren za 800 euro ked sme uz vyhecovani
mna prave napadlo, ze ci to dobre kalibrujem ten monitor.. ja som mal totiz nastaveny nejaky profil pred kalibraciou / neviem ci nie nahodou tvoj co si mi dakedy davno posielal, ked som riesil pletovky, ze mi idu do zelena /.. tak ci to nahodou nemam kalibrovat tak, ze vyberiem ten standartny profil od vyrobcu alebo daky srgb, ci generic rgb ci pri monitore je to jedno? to nie je ako tlaciaren?
 
Daniel.U
2012-07-15 16:30:08+02
príspevok od: WildSammy
mna prave napadlo, ze ci to dobre kalibrujem ten monitor.. ja som mal totiz nastaveny nejaky profil pred kalibraciou / neviem ci nie nahodou tvoj co si mi dakedy davno posielal, ked som riesil pletovky, ze mi idu do zelena /.. tak ci to nahodou nemam kalibrovat tak, ze vyberiem ten standartny profil od vyrobcu alebo daky srgb, ci generic rgb ci pri monitore je to jedno? to nie je ako tlaciaren?
ja som bol do teraz v tom, ze to jedno je. Ale teraz som vybral generic a bolo to menej ruzove. Subjektivne sa mi zda, ze ked som vychadzal z adobeRGB tak tam to bolo vyslovene fialove a ked z generic, tak ruzove. Ak je to naozaj tak, tak mame dalsieho chrobaka v hlave, ze ktory profil je ten spravny na vychodzi bod
 
Daniel.U
2012-07-15 16:32:55+02
malo by to ale byt jedno lebo sonda robi novy profil, nieje to kalibracia, ale profilacia. Nekalibruje existujuci, ale vyraba novy. Aspon tak si to predstavujem
 
WildSammy
2012-07-15 16:39:48+02
príspevok od: Daniel.U
malo by to ale byt jedno lebo sonda robi novy profil, nieje to kalibracia, ale profilacia. Nekalibruje existujuci, ale vyraba novy. Aspon tak si to predstavujem
to je sice fakt, ale napr. ak ma nastaveny profil, v ktorom ti monitor ide vyslovene do ruzova/cervena, potom aj tie farby, ktore ti vyblikavaju na monitore pocas profilacie su ovplyvnene tym pfoilom a vysledny zo sondy teda bude studeny vo Windowse je to jasne tam vychadzas z sRGB alebo ziadneho a to si Win nastavi default sRGB ked som si preklikaval profil od vyrobcu, co je uplne hore, ze iMAC a potom sRGB, tak som nezbadal rozdiel. Cize skusim vyjst z toho od vyrobcu (ten bol totiz default nastaveny po prvotnom spusteni OS X), ci bude rozdiel oproti tomu profilu, ktory mam nastaveny teraz
 
Daniel.U
2012-07-15 17:20:30+02
príspevok od: WildSammy
to je sice fakt, ale napr. ak ma nastaveny profil, v ktorom ti monitor ide vyslovene do ruzova/cervena, potom aj tie farby, ktore ti vyblikavaju na monitore pocas profilacie su ovplyvnene tym pfoilom a vysledny zo sondy teda bude studeny vo Windowse je to jasne tam vychadzas z sRGB alebo ziadneho a to si Win nastavi default sRGB ked som si preklikaval profil od vyrobcu, co je uplne hore, ze iMAC a potom sRGB, tak som nezbadal rozdiel. Cize skusim vyjst z toho od vyrobcu (ten bol totiz default nastaveny po prvotnom spusteni OS X), ci bude rozdiel oproti tomu profilu, ktory mam nastaveny teraz
zacala mi blbnut tlac. Ide mi to ako keby v malo farbach. Kostrbate prechody. Tusim idem do pivnice pre krompac, ma to uz nebavi. Neviem to odstranit
 
WildSammy
2012-07-15 17:30:43+02
príspevok od: Daniel.U
zacala mi blbnut tlac. Ide mi to ako keby v malo farbach. Kostrbate prechody. Tusim idem do pivnice pre krompac, ma to uz nebavi. Neviem to odstranit
skus test print a vycistit hlavu inac mne defaultne Lomond farby schli v hlave, uz ked som 1 den netlacil.. tak som do nich supol trocha destilky a odvtedy nezaschnu ani po tyzdni ale kazdopadne moja dalsia tlaciaren uz bude urcite Epson
 
Daniel.U
2012-07-15 17:42:07+02
príspevok od: WildSammy
skus test print a vycistit hlavu inac mne defaultne Lomond farby schli v hlave, uz ked som 1 den netlacil.. tak som do nich supol trocha destilky a odvtedy nezaschnu ani po tyzdni ale kazdopadne moja dalsia tlaciaren uz bude urcite Epson
vies co bolo na vine? optimalizacie profilu pomocou terca na 10x15. Asi to zachytilo susedne vzorky alebo co. Mne henta farba neschce co kupujem. CISS som spekuloval, ale malo sa trapim uz teraz?
 
WildSammy
2012-07-15 17:57:32+02
príspevok od: Daniel.U
vies co bolo na vine? optimalizacie profilu pomocou terca na 10x15. Asi to zachytilo susedne vzorky alebo co. Mne henta farba neschce co kupujem. CISS som spekuloval, ale malo sa trapim uz teraz?
a co kupujes za farbu? keby zoberie susednu vzorku, tak ti da cervenym, ze to mas prejst este raz ja tu mam pred sebou 10x15 vzorky zo vcera.. na jednej su uplne ine farby ako na druhej - lebo tlaciaren pouzila nejaky svoj profil a na tom druhom vyzeraju farby ako maju.. ten druhy som tlacil tak ako pisu tu: http://xritephoto.com/ph_product_overview.aspx?ID=1115&Action=Support&SupportID=5155

Ten jeden print, pre ktory som pouzil profil, ktory som vytvoril podla toho Xrite odporucania, je celkom dobry, ze by som to kludne aj klientovi mohol dat

s CISSom som sa trapil asi mesiac, ale co sa tyka instalacie do tlaciarne(stale sa mi dostavala hadicka pod hlavu alebo bola v konflikte s bielym datovym flexi kablom co ide do hlavy a bud ho vyhadzovala hore alebo pritlacala dole na vodiacu listu pre hlavu) a teraz to mam uz vychytane, takze celkom spoko
 
rbr69
2012-07-15 18:06:35+02
príspevok od: WildSammy
mna prave napadlo, ze ci to dobre kalibrujem ten monitor.. ja som mal totiz nastaveny nejaky profil pred kalibraciou / neviem ci nie nahodou tvoj co si mi dakedy davno posielal, ked som riesil pletovky, ze mi idu do zelena /.. tak ci to nahodou nemam kalibrovat tak, ze vyberiem ten standartny profil od vyrobcu alebo daky srgb, ci generic rgb ci pri monitore je to jedno? to nie je ako tlaciaren?
- maj nejaky profil monitora od vyrobcu monitora pre D65
- zistis, ze farby Ti nie uplne sedia a biela nie je biela, lebo napriklad mas total teple osvetlenie 2000K
- kalibruj sondou monitor a vysledkom bude napriklad verne pokrytie sRGB s bielou, ktora bude biela aj pri Tvojom okolitom osvetleni
- teraz mas profil, ktory sa Ti natahuje loadrom do OS
- tym, ze mas natiahnuty loadrom do OS po kalibracii svoj profil, tak sa upravi LUT tabulka graf.karty, t.j. jej vystup sa spravne standardizuje, aby Tvoj monitor vedel spravne zobrazovat standardy sRGB resp. AdobeRGB, podla sirky jeho moznosti, t.j. jeho farebneho gammutu
- v Photoshope pouzijes ako workspace standardne normy, t.j. profily AdobeRGB alebo sRGB podla toho, aky siroky ma Tvoj monitor gammut a teraz po kalibracii vies, ze ich vie teraz spravne zobrazovat, ze takto ma vyzerat sRGB
- ak upravujes pre web, robis vo workspace a davas na web, vsetci (teda len ti co maju skalibrovany monitor sRGB) vidia foto Tvojimi ocami v standardnom sRGB ako si ho upravoval
- maj dalej profil svojej tlaciarne napr. jeden alebo viac pre rozne typy papiera
- fotografiu, ktoru mas v sRGB ked vytlacis, tak vidis divne farby, je jasne, ze ona nema sRGB profil, ale vlastny
- preved foto do profilu tlaciarne alebo si otvor v Photoshope nahlad profilu tlaciarne, ci vidis spravne farby (budu ine)
- kedze vies, ze monitor mas skalibrovany a ukazuje spravne farby normy sRGB, AdobeRGB, tak si otvor v Photoshope nahhladom profil tlaciarne a uvidis, ako by ju tlaciaren tlacila, napriklad prezeniem zelenu vytlaci ako modru
- upravuj foto v profile tlaciarne, a v tom profile ked das zelenu tak ju vytlaci ako zelenu

tolko v rychlosti, ako by som to robil ja ... kalibrovanie tlaciarne tu neriesim, bud mas profil, alebo sondu, ktora ma postup, ako ju skalibrovat a vytvorit si profil
 
WildSammy
2012-07-15 21:57:29+02
príspevok od: rbr69
- maj nejaky profil monitora od vyrobcu monitora pre D65
- zistis, ze farby Ti nie uplne sedia a biela nie je biela, lebo napriklad mas total teple osvetlenie 2000K
- kalibruj sondou monitor a vysledkom bude napriklad verne pokrytie sRGB s bielou, ktora bude biela aj pri Tvojom okolitom osvetleni
- teraz mas profil, ktory sa Ti natahuje loadrom do OS
- tym, ze mas natiahnuty loadrom do OS po kalibracii svoj profil, tak sa upravi LUT tabulka graf.karty, t.j. jej vystup sa spravne standardizuje, aby Tvoj monitor vedel spravne zobrazovat standardy sRGB resp. AdobeRGB, podla sirky jeho moznosti, t.j. jeho farebneho gammutu
- v Photoshope pouzijes ako workspace standardne normy, t.j. profily AdobeRGB alebo sRGB podla toho, aky siroky ma Tvoj monitor gammut a teraz po kalibracii vies, ze ich vie teraz spravne zobrazovat, ze takto ma vyzerat sRGB
- ak upravujes pre web, robis vo workspace a davas na web, vsetci (teda len ti co maju skalibrovany monitor sRGB) vidia foto Tvojimi ocami v standardnom sRGB ako si ho upravoval
- maj dalej profil svojej tlaciarne napr. jeden alebo viac pre rozne typy papiera
- fotografiu, ktoru mas v sRGB ked vytlacis, tak vidis divne farby, je jasne, ze ona nema sRGB profil, ale vlastny
- preved foto do profilu tlaciarne alebo si otvor v Photoshope nahlad profilu tlaciarne, ci vidis spravne farby (budu ine)
- kedze vies, ze monitor mas skalibrovany a ukazuje spravne farby normy sRGB, AdobeRGB, tak si otvor v Photoshope nahhladom profil tlaciarne a uvidis, ako by ju tlaciaren tlacila, napriklad prezeniem zelenu vytlaci ako modru
- upravuj foto v profile tlaciarne, a v tom profile ked das zelenu tak ju vytlaci ako zelenu

tolko v rychlosti, ako by som to robil ja ... kalibrovanie tlaciarne tu neriesim, bud mas profil, alebo sondu, ktora ma postup, ako ju skalibrovat a vytvorit si profil
Otazka je, ci sonda meria aj farbu okoliteho svetla? Mne sa zda, ze meria len intenzitu, cize asi je to jedno pri kalibracii aku ma okolite svetlo farbu, lebo sonda to aj tak nevie. Ci presvita to cez monitor a tak to zmeria? Inac si neviem predstavit ako
 
rbr69
2012-07-16 17:31:31+02
príspevok od: WildSammy
Otazka je, ci sonda meria aj farbu okoliteho svetla? Mne sa zda, ze meria len intenzitu, cize asi je to jedno pri kalibracii aku ma okolite svetlo farbu, lebo sonda to aj tak nevie. Ci presvita to cez monitor a tak to zmeria? Inac si neviem predstavit ako
pre dobre osvetlenie mas mat neutralne biele svetlo a nie ziadne farebne samozrejme k tomu aj co adekvatne okolie, nie farebne steny a pod.
http://www.digi-foto.sk/pocitac-pre-digitalnu-fotografiu/sprava-farieb/osvetlenie-pocitacoveho-pracoviska/
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()