Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Blikanie - pokazeny monitor?

norulakp
norulakp 2012-10-25 08:02:09+02
Zdravim,

mal by som par otazok ohladne mojho displeja IIYAMA ProLite B2475HDS-1. Neviem, ci ma s tym niekto skusenosti, ale monitor mi cudne blika resp. akoby sa v pozadi vlnilo podsvietenie. Lepsie to popisat eviem. Pisal som aj vyrobcovi, ze mi blika monitor, nevedeli zistit ani oni, cim to je sposobene. Nakoniec som po dlhom hladani priciny na nete zistil, ze displej ma nejako zle poriesene uzemnenie. Odporucali obalit kolik v zasuvke lepiacou paskou. Cuduj sa svete pomohlo to. Takze prva otazka, stretli ste sa tym uz? Je to normalne? Je to dovod na reklamaciu?

Po dalsie: displej ma nieco ako ECO mode so styrmi variantami. OFF, Mode 3: 35% az po Mode 1: 10 %. Na poslednom mode je najjasnejsi. Teraz otazka. na ktorom mode mam upravovat fotky, aby ich zobrazovalo spravne? Pretoze medzi prvym a poslednym modom je dost viditelny rozdiel v jase. Nerad by som ju upravil a nasledne zistil, ze vyvolane fotky budu moc tmave resp. naopak.

A po tretie: je normalne, aby ma po par hodinach (kazdy den par hodin) neskutocne rezali oci pri LED displeji? Mam pocit, ze odkedy mam tento displej, tak som viac oslepol, ako pri CRT monitore za 10 rokov. Neviem, ci to suvisi s tym blikanim, alebo jednoducho travim vela hodin pri PC. Som mal take info, ze displeje su setrnejsie k ociam ako CRT, ale momentalne si to nemyslim.

Vdaka za postrehy.
 
Emilio
2012-10-25 21:11:35+02
príspevok od: total empty
Tak je, môže tam mať dve fázy, pravdepodobne má blbo spravenú elektriku, niekde je zasuvka naopak (rozumej prehodená fáza z nulakom) a keď je v nej zástrčka na uzem.kolik, môže dostať dva fázy,namiest nulaka, ...a že mu to nevytrepe občas poistky. napr. taka práčka v takom prepojení riadne kope. (to je skutočný príbeh).
Ak by dostal dve fázy, tak by monitor doblikal - mal by na prívode 400 Voltov miesto 240. Problém vidím v tom, že na kolík ide takzvaný ochranný vodič. Ak ho odizoluje, je bez ochrany, ako ty s práčkou - pre to kopala. Myslím, že na monitore má čosi pošahané v napájacej časti a robí to zvod na kostru, ktorý síce nevyhodí istič, ale prejavuje sa úbytkom napätia.
 
total empty
2012-10-25 22:14:09+02
príspevok od: Emilio
Ak by dostal dve fázy, tak by monitor doblikal - mal by na prívode 400 Voltov miesto 240. Problém vidím v tom, že na kolík ide takzvaný ochranný vodič. Ak ho odizoluje, je bez ochrany, ako ty s práčkou - pre to kopala. Myslím, že na monitore má čosi pošahané v napájacej časti a robí to zvod na kostru, ktorý síce nevyhodí istič, ale prejavuje sa úbytkom napätia.
Možno si pamätáš stare rozpojky do zásuvky,neboli riešené vo vntútri križom ale rovno,čo spôsobovalo,že fáza bola v pravo na jednej strane,potom ich zakázali.Tiež to nevyhadzovalo istič,ale obyčajná skušačka ti pri meraní prac.vodiča blikala alebo slabo svietila. Takže ak má prepajané napätie cez rozne rozpojky a predlžovačky,môže sa to stať.To je to,že ti ukazuje fázu aj v nulaku.Vždy sa jedná len o tú jednú fázu.400V maš medzi dvoma nezavyslímy fázamy.
Jednoducho by som mu odporúčal prešetriť a premerať doma elektriku. Ak má náhodou ešte staré hlinikové vedenie v stene,tak to bude nedobre. .
 
Emilio
2012-10-25 23:14:47+02
príspevok od: total empty
Možno si pamätáš stare rozpojky do zásuvky,neboli riešené vo vntútri križom ale rovno,čo spôsobovalo,že fáza bola v pravo na jednej strane,potom ich zakázali.Tiež to nevyhadzovalo istič,ale obyčajná skušačka ti pri meraní prac.vodiča blikala alebo slabo svietila. Takže ak má prepajané napätie cez rozne rozpojky a predlžovačky,môže sa to stať.To je to,že ti ukazuje fázu aj v nulaku.Vždy sa jedná len o tú jednú fázu.400V maš medzi dvoma nezavyslímy fázamy.
Jednoducho by som mu odporúčal prešetriť a premerať doma elektriku. Ak má náhodou ešte staré hlinikové vedenie v stene,tak to bude nedobre. .
Ty sa vyznáš v elektrike asi ako ja v profifotení. Som ale elektrikár, teda si stojím za tým čo som ti napísal! V zásuvke je dnes vcelku jedno či máš fázu vľavo alebo vpravo, ten striedavý prúd si tečie stejne tak ako chce. Kedysi bol v elektrospotrebičoch prepojený pracovný nulák s ochranným a vtedy ak si mal fázu na pravej dierke bol ohňostroj. A tou obyčajnou skúšačkou ti namerám " fázu" aj na odkvapovej rúre. A doma mám tiež náhodou hliníkové vodiče,a je to dobre, lebo dnešné bežné spotrebiče / osvetlenie,televízor, chladnička/ majú menšiu spotrebu a tie staré vedenia sú menej namáhané.
 
keko
2012-10-26 09:05:27+02
Nerad by som ju upravil a nasledne zistil, ze vyvolane fotky budu moc tmave resp. naopak.
Normalne rozmyslam, ci nezacneme ludom (ason takym, co si to zasluzia) vyrabat fotografie v ECO mode.
 
keko
2012-10-26 09:09:16+02
príspevok od: total empty
Idú na 59Hz, zvyšením frekvencie získaš krajší stabilnejší obraz ale prúdko znížiš životnosť monitora. Kedysi dávno som tak zvýšil na CRT monitore frekvenciu a nevydržal ani rok.
Neblbni. Nase CRT (referencny monitor) slape na 85 uz desiaty rok.
Ak chces, aby monitor vydrzal co najdlhsie, pozoruj ho vypnuty Ale zapnuty ukazuje krajsie obrazky
 
total empty
2012-10-26 09:15:53+02
príspevok od: keko
Neblbni. Nase CRT (referencny monitor) slape na 85 uz desiaty rok.
Ak chces, aby monitor vydrzal co najdlhsie, pozoruj ho vypnuty Ale zapnuty ukazuje krajsie obrazky
tak možno maš od lepšej firmy a kvalitnejší a vydrží viac.
 
total empty
2012-10-26 09:28:50+02
príspevok od: Emilio
Ty sa vyznáš v elektrike asi ako ja v profifotení. Som ale elektrikár, teda si stojím za tým čo som ti napísal! V zásuvke je dnes vcelku jedno či máš fázu vľavo alebo vpravo, ten striedavý prúd si tečie stejne tak ako chce. Kedysi bol v elektrospotrebičoch prepojený pracovný nulák s ochranným a vtedy ak si mal fázu na pravej dierke bol ohňostroj. A tou obyčajnou skúšačkou ti namerám " fázu" aj na odkvapovej rúre. A doma mám tiež náhodou hliníkové vodiče,a je to dobre, lebo dnešné bežné spotrebiče / osvetlenie,televízor, chladnička/ majú menšiu spotrebu a tie staré vedenia sú menej namáhané.
-Elektrikár by nemal tvrdiť,že je jedno či je fáza v pravo alebo vľavo.
- Fázu nameráš aj priateľovy na čele ak nie si uzemnený.
-Hlinik je až na treťom mieste vodivosti,robí problém pri spájani cez svorky,skrutky atď takzvaný prechodový odpor,ľahko sa uvoľní a deformuje a zásuvky potom horia, napätie kolíše.
-Už pár rokov sa vedie uzemňovací drôt osobitne a neprepája sa z pracovným v zásuvke.
-Nechcem sa tu hádať o elektrike, ale len som poukázal nato,že to môže byť hlavný problém rušenia a treba sa mu na to pozrieť. Ak je elektrika v poriadku,tak potom nech reklamuje monitor.
-To je všetko. čao
 
keko
2012-10-26 09:30:10+02
príspevok od: total empty
tak možno maš od lepšej firmy a kvalitnejší a vydrží viac.
Ale odkaz si urcite pochopil. A to je ten, ze monitor pre fotografie musi podavat optimalne vysledky a ze oci su ta najdrahsia suciastka na monitore.
A znacka je EIZO. NeCRT taky este nevyrobili. Mozno CG222. Ale ten sme nestihli kupit. Takze Iiyama.
 
norulakp
2012-10-26 11:20:47+02
príspevok od: keko
Nerad by som ju upravil a nasledne zistil, ze vyvolane fotky budu moc tmave resp. naopak.
Normalne rozmyslam, ci nezacneme ludom (ason takym, co si to zasluzia) vyrabat fotografie v ECO mode.
S tym ECO modom som to myslel nasledovne: Vzdy, ked upravujem fotky si dam najjasnejsi mod: Mode 1: -10%. Ci to je spravne alebo nie, neviem. Ale jedni ludia sa mi stazovali, ze fotky, ktore som im dal su velmi svetle. Kdezto vcera som si bol dat vytlacit jednu fotku, a bola strasne tmava (napriek tomu, ze na monitore bola dobra). Takze preto som sa pytal, na ktorom mode to mam robit, aby to ostatnym ludom ukazovalo spravne bez toho, aby si museli pridavat alebo znizovat jas.
 
Krtko fotografom
2012-10-26 11:29:11+02
príspevok od: norulakp
S tym ECO modom som to myslel nasledovne: Vzdy, ked upravujem fotky si dam najjasnejsi mod: Mode 1: -10%. Ci to je spravne alebo nie, neviem. Ale jedni ludia sa mi stazovali, ze fotky, ktore som im dal su velmi svetle. Kdezto vcera som si bol dat vytlacit jednu fotku, a bola strasne tmava (napriek tomu, ze na monitore bola dobra). Takze preto som sa pytal, na ktorom mode to mam robit, aby to ostatnym ludom ukazovalo spravne bez toho, aby si museli pridavat alebo znizovat jas.
Ja sa ta opytam trosku inac. A ako vies, ze prave ti ludia maju spravne nastaveny monitor?
A podla toho, ako pises, tak som mal pravdu. Fotka po vytlaceni je tmava, cize mas velmi vytiahnuty jas a kontrast. Vacsinou "obycajne" monitory su uz tak nastavene tovarensky, aspon som sa zatial vzdy s tym stretol. A ludom sa paci, ak tie farby "svietia". Cize, aj preto ta velmi bolia oci, ked robis dlhsie s PC. Ale toto som ti tiez vcera pisal.
 
norulakp
2012-10-26 11:45:38+02
príspevok od: Krtko fotografom
Ja sa ta opytam trosku inac. A ako vies, ze prave ti ludia maju spravne nastaveny monitor?
A podla toho, ako pises, tak som mal pravdu. Fotka po vytlaceni je tmava, cize mas velmi vytiahnuty jas a kontrast. Vacsinou "obycajne" monitory su uz tak nastavene tovarensky, aspon som sa zatial vzdy s tym stretol. A ludom sa paci, ak tie farby "svietia". Cize, aj preto ta velmi bolia oci, ked robis dlhsie s PC. Ale toto som ti tiez vcera pisal.
ved ja som sa s Tebou nehadal. To prave neviem, ako maju ostatni z tovarne nastavene monitory. Darmo ja spravim na najjasnejsom mode v pohode fotku, ktora je u mna relativne OK, ked niekto mi to hodi do hlavy, ze ma tmave fotky, lebo z tovarne ma inak nastaveny jas monitore. Ja som doteraz vychadzal z toho, ze ten najjasnejsi mod je normalka a ked nepotrebujem taky vysoky jas, tak si ho vypnem, aby setril oci, monitor aj energiu. Len ako vravim, teraz som na pochybach, ktory ten mode je vlastne taky standardny.
 
Krtko fotografom
2012-10-26 12:20:49+02
príspevok od: norulakp
ved ja som sa s Tebou nehadal. To prave neviem, ako maju ostatni z tovarne nastavene monitory. Darmo ja spravim na najjasnejsom mode v pohode fotku, ktora je u mna relativne OK, ked niekto mi to hodi do hlavy, ze ma tmave fotky, lebo z tovarne ma inak nastaveny jas monitore. Ja som doteraz vychadzal z toho, ze ten najjasnejsi mod je normalka a ked nepotrebujem taky vysoky jas, tak si ho vypnem, aby setril oci, monitor aj energiu. Len ako vravim, teraz som na pochybach, ktory ten mode je vlastne taky standardny.
Ved ja nehovorim, ze si sa so mnou hadal . Toto tu si precitaj, da ti to vela odpovedi na tvoj problem - www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csf---centrum-spravy-farieb/ako-na-verne-farby/
 
norulakp
2012-10-26 12:39:01+02
príspevok od: Krtko fotografom
Ved ja nehovorim, ze si sa so mnou hadal . Toto tu si precitaj, da ti to vela odpovedi na tvoj problem - www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/csf---centrum-spravy-farieb/ako-na-verne-farby/
vdaka za link. Su v nom celkom zaujimave a nove veci pre mna. Zrovna minule som si chcel vytlacit jednu fotku na lacnej tlaciarni na lacny papier, a skoro som spadol zo stolicky po tom, co som uvidel vysledok Tak uz teraz viem preco
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()