Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Ostrost kresby monitoru

Brian
2013-02-14 22:09:40+01
Dobry den, ak sa to tu uz riesilo ospravedlnujem sa a poprosim link, nikde som nic take nenasiel.
mam monitor DELL U2311H (nebol kalibrovany) a pouzival som ako externy monitor k takemu HP-cku notebooku cez VGA kabel asi dva roky. Pred pad dnami som kupil novy notebook LENOVO Z500 a pripojil monitor opat cez VGA kabel. kedze som to mal po par rokoch uz v oku hned som si vsimol znizenu ostrost napr uz len pri vykreslovanych oknach alebo ikonach vo Windowse. Nie je to hrozne, ale je poznat rozdiel ze s tym HPckom to bolo lepsie.
Snazil som sa to vyladit cez nastavenia integrovanej Intel grafiky, ale tam je len ostrost obrazkov, nepovedal by som ze toto nastavenie ovplyvnovalo ostrost kresby ikon atd.
proste na obrazovke notebooku ako keby je jeden pixel jeden, ale ako nahle pretiahnem okno na externy monitor, pride mi to menej ostre.
testovane s takymto obrazkom, zvysle najhustejsie ciary sa jemne (mam pocito ze oproti displeju notebooku) zleju
http://www.tldseller.com/HD%20TEST%20PATTERN%20LOGO.png
nejake rady ako zlepsit tu kresbu?, hovorim so starym notasom to bolo lepsie.
pomohlo by namiesto VGA kabla pouzit HDMI? neviem ci ten VGA konektor je nejak zle tieneny alebo co...
Dik za rady
 
keko
2013-02-14 22:44:38+01
Skusal si rozne frekvencie na ovladaci karty?
 
viking81
2013-02-14 23:24:55+01
a mas na nom nastavene nativne rozlisenie ? t.j. maximalne ?
 
DJW_
2013-02-15 03:22:26+01
VGA nebude nikdy poriadne ostré, už len z titulu že je to analóg. Aj keby si just kúpil drahé pozlátené káble.. Śkoda že si nemyslel dopredu a pri výbere notebooku nekúpil taký, čo by mal rovno DVI, alebo dokonca Display port (kedže tvoj monitor ho má)
Takto mi ak jediné rozumné riešenie pripadá z Lenová z HDMI cez redukciu do DVI vstupu monitora. Akurát HDMI má obmedzenia nastavení rozlíšenia a frekvencie, ale myslím to by nemal byť problém - rozlíšenie necháž vždy natívne (1080p) a prípadné farby apod. by sa mali dať doladiť cez driver grafiky.

Rada pre všetkých - pokiaľ máte dobré monitory a aj takú možnosť na grafike - vždy použite Display port . Rozdiel v obraze býva viditeľný aj oproti DVI, o VGA ani nehovoriac.
 
bear
- moderator
2013-02-15 06:46:49+01
Cez VGA to nebude nikdy na 100%. Ak nemas na monitore aj notebooku nejaky digitalny interface (HDMI, DVI, DisplayPort) tak Ti zostava len dostat z toho VGA maximum:
- nastav rozlisenie presne ako ma monitor
- co najnizsiu obnovovaciu frekvenciu (50-60Hz)
- skus na monitore zapnut auto-kalibraciu, ked budes mat nieco zobrazene na celej obrazovke, ak vysledky nebudu OK, tak skus doladit parametre rucne

Ak mas na oboch stranach digitalny konektor, zozen si k tomu spravny kabel. Ak mas na jednej strane iny digitalny konektor, ako na druhej, budes potreboat redukciu.
 
samusko
2013-02-15 07:53:50+01
príspevok od: viking81
a mas na nom nastavene nativne rozlisenie ? t.j. maximalne ?
suhlasim tu s kolegom, mas zle nastavene rozlisenie.
 
MarianDLL
2013-02-15 11:12:04+01
No ja by som sa trochu zastal toho VGA kabla. Mam tiez notas (6 rokov stary) prepojeny s ext. monitorom, ktory ma fullHD rozlisenie cez klasicky VGA kabel. Ten testovaci obrazok vidim uplne ostro aj tie najtensie ciarky. Mozno to nie je dokonale, ale rozhodne sa mi nic nezdvojuje. Taktiez je pravda ze aj kvalita VGA kablov je rozna. Nemusis mat pozlateny konektor to je podla mna blbost, ale daju sa kupit poriadne odtienene kable. Su asi 2x tak hrube ako klasicke. Rozdiel je evidentny. Nie su drahe.
Naopak ja som mal s HDMI velke problemy. Ani po hodinach stravenych nastavovanim som nedosiahol vysledky ktore by sa co i len priblizovali mojmu VGA. No neviem si to vysvetlit. Ale asi najlepsie je to obycajne DVI, alebo ten Display Port, hoc s tym skusenosti nemam.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-15 11:41:25+01
VGA pripojenie môže byť kvalitné. Kedže je to ale analógové pripojenie, je náchylné na rušenie. Niekedy stačí menej kvalitný kábel, či interferencie na základnej doske a grafickej karte a dobrý obraz je preč. Prejavuje sa to najčastejšie behajúcimi pásikmi.
Podľa druhu monitora je k dispozícii niekoľko funkciii pri problémoch s VGA pripojením. Odporúčam preštudovať návod k monitoru, mne to neraz pomohlo.
Ale ako píšu ostatní, v prvom rade by som skontroloval rozlíšenie nastavené na grafickej karte, či zodpovedá reálnemu rozlíšeniu monitora.
 
Brian
2013-02-15 12:04:36+01
príspevok od: samusko
suhlasim tu s kolegom, mas zle nastavene rozlisenie.
neboj nie som mentolko, rozlisenie je nastavene ako je nativne rozlisenie toho monitoru. Hovorim na starom notase to bolo s tym istym kablom OK podla mna ide o nejake rusenie, toho konektoru.
 
Brian
2013-02-15 12:09:00+01
príspevok od: bear
Cez VGA to nebude nikdy na 100%. Ak nemas na monitore aj notebooku nejaky digitalny interface (HDMI, DVI, DisplayPort) tak Ti zostava len dostat z toho VGA maximum:
- nastav rozlisenie presne ako ma monitor
- co najnizsiu obnovovaciu frekvenciu (50-60Hz)
- skus na monitore zapnut auto-kalibraciu, ked budes mat nieco zobrazene na celej obrazovke, ak vysledky nebudu OK, tak skus doladit parametre rucne

Ak mas na oboch stranach digitalny konektor, zozen si k tomu spravny kabel. Ak mas na jednej strane iny digitalny konektor, ako na druhej, budes potreboat redukciu.
k minotoru bol vtedy pribaleny VGA a DVI kabel, a kedze vtedy moj notas mal VGA pripojil som to a vtedy to bolo podla mna dobre, tak som to neriesil.
pri tom dostelovani som dodrzal to co si popisoval, hrekvenciu, rozlisenie je nativne monitoru...
na tomto je VGA a HDMI. monitor ma VGA, HDMI a DVI. myslis ze lepsiu bude bude HDMI-HDMI?
a podla vas je rozdiel medzi HDMI a DVI? tak to je digital ako digital, akurat ina rychlost a tvar konektoru, si ja myslim....
 
Brian
2013-02-15 12:14:21+01
príspevok od: Karol Srnec
VGA pripojenie môže byť kvalitné. Kedže je to ale analógové pripojenie, je náchylné na rušenie. Niekedy stačí menej kvalitný kábel, či interferencie na základnej doske a grafickej karte a dobrý obraz je preč. Prejavuje sa to najčastejšie behajúcimi pásikmi.
Podľa druhu monitora je k dispozícii niekoľko funkciii pri problémoch s VGA pripojením. Odporúčam preštudovať návod k monitoru, mne to neraz pomohlo.
Ale ako píšu ostatní, v prvom rade by som skontroloval rozlíšenie nastavené na grafickej karte, či zodpovedá reálnemu rozlíšeniu monitora.
ja si myslim ze tam bude tiez nejaka interferencia na tom VGA vystupe. Napr teraz som si vsimol ze cez najhustesie ciary vznika jemne vlnenie... to musi byt nejaka interferencia...
 
norulakp
2013-02-15 12:45:35+01
ja mam tiez pripojeny externy monitor IIAMA k staremu laptopu cez VGA kabel. A vyse roka som nevedel zistit, preco mi blika monitor. Take jemne kmitanie obrazu by som to nazval. Potom som cisto nahodne skusil zapichnut do monitoru aj ten DVI kabel. Cize boli sucasne zapojene obidva v monitore. A ten DVI som zapichol do stolneho PC. Kmitanie obrazu prestalo. Jeden kamarat mi na to povedal, ze to bolo sposobene zrejme zlym tienenim kabla. Pocas toho kmitania som mal tiez jemne rozmazany obraz, ale bolo to viditelne len, ked si fakt dal hlavu uplne k monitou a si sa zapozeral poriadne. Skus sa zamerat na to tienenie.
 
Brian
2013-02-15 13:28:39+01
Problem vyrieseny.
v menu monitoru som skusil este "auto adjust" obraz sa roztriasol a nabehol perfektne ostry.
vsimol som si ze sa zmenilo take nastavenie monitoru ze "Pixel clock" ktore, ktoreho zmenou sa deje nieco take ze aktualne rozlisenie sa "roztahuje" alebo "zhustuje" cize zrejme dochadza k nejakemu prepocitavaniu pixelov. toto nastavenie zostalo asi stare z toho vystupu HPcka a pre novy vystup z Lenova som ho nejak prehliadol.
Takze zaver aj VGA kable mozu poskytovat kvalitny prenost signalu
 
MarianDLL
2013-02-15 13:36:54+01
jupiiii
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()