Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Najkvalitnejsi foto monitor cca 300€

ShelbyGT500
2013-04-03 11:10:06+02
Aojte, potrebujem si zadovazit monitor na upravu fotiek. Najprednejsie mi je vernosť farieb na monitore voči výsledku z tlače. ( ten pár eurový LCD čo mám, vôbec nemá nič spoločne s tým čo sa vytlači ) Nejaká rada pls. niečo okolo 300€.
PS: ako okrem monitora dosiahnem vernosť čo vidím / čo výde z tlače.
Ďakujem
 
DodoFot
2013-04-03 11:39:30+02
v tejto cenovej relacii snad Dell S2740L. avsak to ti este nezabezpeci vernost farieb na vytlacku. na to musis nakalibrovat monitor aj tlaciaren...
 
ShelbyGT500
2013-04-03 12:21:25+02
A kde mi nakalibruju monitor a ako casto sa musi kalibrovat ( nechcem kupovat sondu )? Doma si fotky netlacim, tlacim prostrednictvom w.fotopak.sk a plagaty vo FaxCopy.
 
Strhak
2013-04-03 12:34:27+02
príspevok od: ShelbyGT500
A kde mi nakalibruju monitor a ako casto sa musi kalibrovat ( nechcem kupovat sondu )? Doma si fotky netlacim, tlacim prostrednictvom w.fotopak.sk a plagaty vo FaxCopy.
kvalitný monitor raz za polroka rok, šumtu aj raz za mesiac. Ako náhle je skalibrovaný už nesmieš meniť v nastaveniach monitora nič ani jas ani kontrast proste nič. Skalibrovaný monitor je len pol cesta k farebnej zhode takže ešte nezaručuje zhodu s tlačou
 
ShelbyGT500
2013-04-03 12:37:30+02
Diík
 
enthylsa
2013-04-03 13:11:06+02
Ahojte, ja som si kupil pred nedavnom DELL U2412M, z mojho pohladu - lepsi amaterrsky monitor, viac nepotrebujem, som s nim uplne spokojny. Moj problem je... ako riesit upravu vacsej plochy, ktora ma skoro rovnaku uroven sedej/ciernej farby. Ja na tom Deli nevidim taky rozdiel ako napriklad na notebookovom lcd-cku. Je samozrejme rozdiel urovne pri 8bit a 6bitovej hlbke(dufam ze tu som nenapisal nejaky blud... ). Ako riesite tento problem? Pozerate vyslednu fotografiu na viac monitoroch? Kedze vela ludi v dnesnej dobe ma len notebook... treba sa prisposobit, aby to nebolo take viditelne alebo na to kaslete a ten spravny vysledok je na vasom lepsom monitore? Dik.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-03 13:29:25+02
príspevok od: enthylsa
Ahojte, ja som si kupil pred nedavnom DELL U2412M, z mojho pohladu - lepsi amaterrsky monitor, viac nepotrebujem, som s nim uplne spokojny. Moj problem je... ako riesit upravu vacsej plochy, ktora ma skoro rovnaku uroven sedej/ciernej farby. Ja na tom Deli nevidim taky rozdiel ako napriklad na notebookovom lcd-cku. Je samozrejme rozdiel urovne pri 8bit a 6bitovej hlbke(dufam ze tu som nenapisal nejaky blud... ). Ako riesite tento problem? Pozerate vyslednu fotografiu na viac monitoroch? Kedze vela ludi v dnesnej dobe ma len notebook... treba sa prisposobit, aby to nebolo take viditelne alebo na to kaslete a ten spravny vysledok je na vasom lepsom monitore? Dik.
Fotku upravujes nie pre monitor, ale tak ako ma byt. Ak mam ja dobry skalibrovany monitor a nastavenu spravu farieb, mam pomerne velku pravdepodobnost, ze to co vidim je pravda a ze upravy, ktore vykonavam su spravne.
Ak si maju moju fotku pozerat inde, jednine co urobim je, ze ju prevediem do internetoveho amaterskeho standardu: 8-bit JPG s primeranou kompresiou, farebny priestor sRGB. Zasadne fotku neprisposobujem zlym a neskalibrovanym monitorom. To sa ani neda, kazdy je nafigu inym sposobom. Ak majitel takeho monitora ma problem s mojou fotkou, je to jeho problem. Snad mu nebudem kupovat lepsi monitor? Lebo to je jedine riesenie zlej interpretacie dobrej fotky.

Samotny kvalitny monitor nestaci. Bez profilacie a kalibracie nie je zarucene, ze su obrazove informacie z grafickej karty na monitore korektne.
 
enthylsa
2013-04-03 13:34:17+02
Vdaka Karol.
 
total empty
2013-04-03 13:47:35+02
príspevok od: ShelbyGT500
Aojte, potrebujem si zadovazit monitor na upravu fotiek. Najprednejsie mi je vernosť farieb na monitore voči výsledku z tlače. ( ten pár eurový LCD čo mám, vôbec nemá nič spoločne s tým čo sa vytlači ) Nejaká rada pls. niečo okolo 300€.
PS: ako okrem monitora dosiahnem vernosť čo vidím / čo výde z tlače.
Ďakujem
Ja by som riešil aj veľkosť a rozlíšenie,menej ako 23" fullHD by som nekupoval,lepšie sa na to pozerá.
 
pufko
2013-06-21 11:52:24+02
Zvažujem kúpu LCD, začalo to s DELL U2412M, len že sa znáša aj dosť kritiky nan, trebárs ohladne podsvietenia, nuž najlacnejšia varianta pri 1920x1200 , klasické FullHD nechcem.
Prišlo teda na vyšší level a to HP ZR2440w a Dell U2413 , prípadne EIZO EV2436WFS-BK čo je najlacnejší IPS od EIZO, nižšie rady s TN panelom určite nie. Vynára sa otázka či sa oplatí priplatiť za Dell U2413, ktorý vie viac farieb, alebo si človek vystačí s klasikou 16mil, lebo v takom prípade by za malý príplatok vyšiel Dell U2713HM (u 27" je podmienka rozlíšenie 2560x1440) a 24" vs 27" je určite cítiť.
 
caver
2013-10-01 15:13:56+02
Pufko: celkom by ma zaujimalo ako dopadol Tvoj vyber.
 
pufko
2013-10-01 16:19:02+02
Zobral som Dell U2412M, ušetrené radšej investujem do PC. Lebo ako som čítal recenzie a navyšoval rozpočet tak stále sa našla nejaká "vada" respektíve dôvod priplatiť si za drahší a nemalo by to konca, za 3-4 roky ked ma tento Dell omrzí si kúpim 27" to už bude stáť tak o 1/3 menej. Ja bez tak taký profi 10bit monitor nevyužijem a príplácať si za inú 24" dalších napríklad 100€ by som nejak nepocítil na výsledku spracovaných fotiek
 
mirosz
2013-10-01 18:53:24+02
príspevok od: pufko
Zobral som Dell U2412M, ušetrené radšej investujem do PC. Lebo ako som čítal recenzie a navyšoval rozpočet tak stále sa našla nejaká "vada" respektíve dôvod priplatiť si za drahší a nemalo by to konca, za 3-4 roky ked ma tento Dell omrzí si kúpim 27" to už bude stáť tak o 1/3 menej. Ja bez tak taký profi 10bit monitor nevyužijem a príplácať si za inú 24" dalších napríklad 100€ by som nejak nepocítil na výsledku spracovaných fotiek
takze s U2412M spokojnost? tiez nad nim dumam...
 
pufko
2013-10-01 19:23:44+02
Ja som spokojný, pre mna by mala prínos len 27" a to už je sakra cenový rozdiel
 
Marián Kuric
2013-10-03 06:36:46+02
Ahojte, nechcem zakladat nove vlakno, takze, pouzivam tri monitori vsetko TN-ka, uz mi idu fakt na nervy, dva mam doma, jeden v praci, uz som sa snazil upravit foto podla vsetkych troch a ani len netusim ktore sa najviac podoba realu. Sranda je ze dva mam doma uplne rovnake vedla seba kvoli praci, a obraz z nich je uplne ale uplne iny, aj ked vsetko nastavim rovnako. Takze by som rad pomoct s monitorom do 400€, viem ze to nie je vela. Ide mi len o to aby sa co najviac podobalo realite, aby ked uploadne sem photo, tak som to nemal sedive, ci uplne prehnane s farbami. Kalibracnu sondu nemam, kupovat ju nechcem a a ni nikoho tu v okoli nepoznam kto ju ma. Takze EIZO Eco? alebo NEC? ci DELL? Prosim o radu, dakujem pekne. Chcel som kupovat nove telo, ale vidim ze bez noveho monitora to bude vsetko zbytocne.
 
pufko
2013-10-03 07:34:14+02
To je ten dôvod prečo sa LCD kalibrujú , ty sám na tom istom PC , na dvoch rovnakých LCD máš rozdielne podanie, aj ked teraz neviem či by kalibrácia pomohla, lebo tieto lacné LCD sa kalibrujú nepriamo a teda neviem či ten profil by neplatil pre oba LCD, teda ak by si nejaký nový profil použil použil by si ho rovnaký pre oba, teda ten rozdiel by medzi nimi ostal, akurát by mali oba iné podanie.

Neviem či chceš dva LCD aj teraz, ale asi by som to skôr vyriešil jedným velkým, ked chceš obetovať 400€ tak to už by som obetoval 500€ za 27"

 
Marián Kuric
2013-10-03 07:43:51+02
nie budem mat len jedno lepsie LCD a druhe ak to pojde zapojit tak bude vedla, ja to riesim tak, ze na jednom mam ciste len PS a fotku, v druhom mam Bridge, alebo ako robim nejake dtp, tak na jednom mam Illustrator, ci InDesign a na druhom Word, Excel a pod. Cize jeden lepsi monitor a jednu sunku su necham na to ostatne. Nie je 27 palcov uz uplne zbytocne?
 
pufko
2013-10-03 08:20:45+02
Na akúkolvek prácu je rozlíšenie 2560x1440 len výhoda, pri 24" zasa 1920x1200
 
mirec183
2013-11-27 10:58:41+01
Ahojte. Nebudem vytvarat nove vlakno, ale skusim hodit moju otazku sem. Ma niekto realne skusenosti s monitorom 23" NEC MultiSync LED EA234WMi (http://www.alza.sk/23-nec-multisync-led-ea234wmi-cerny-d462171.htm) ? Cena je fajn a aj recenzie su pozitivne, ale zaujimala by ma skusenost a hodnotenie z praxe a kazdodenneho pouzivania, kazdy prispevok ma potesi .

Vopred dakujem.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()