Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

IPS monitory - regalucia jasu s PWM vs. stabilita obrazu

Shooter
2013-10-10 13:54:55+02
Zdravím,
bol som nútený predať monitor LG IPS235 kvôli silnej únave očí po dlhšej práci na ňom. Únava až bolesť očí bola spôsobená silným blikaním (vlnením) obrazu. Monitor bol veľmi náchylný na rušenie z 230V siete, najmä nabíjačkou z ntb. Po jej odpojení sa obraz na chvíľu stabilizoval, ale po určitom čase bol opäť nekľudný. Okrem toho hodnota jasu bola regulovaná použitím PWM s veľmi nízkou frekvenciou - cca. 170 Hz.

Hľadám monitor, ktorý tieto negatíva mať nebude. Do užšieho výberu som zaradil Dell U2412M a NEC MultiSync LED EA234WMi.

Z recenzií som vyčital tieto klady a zápory:

Dell U2412M
+ PWM 363 Hz
+ rozlíšenie 1920 x 1200
- chýba HDMI
- horšie továrenské nastavenie
- niektorí sa sťažujú na občasné preblikávanie? (na Alza.sk)


NEC MultiSync LED EA234WMi
+ všetky konektory
+ kvalitné nastavenie z výroby
+ je to NEC
- 1920 x 1080
- PWM len 266 Hz! nebude to málo?
o preblikávaní som sa nikde nedočítal

Viem, že takýchto otázok je tu veľa, ale už si neviem rady. Ktorý by ste mi odporučili? Ide mi hlavne o stabilitu obrazu a kvalitné tienenie. Oželiem rozlíšenie aj konektory. Oči sú pre mňa najdôležitejšie. Uvítam akúkoľvek vašu skúsenosť.

Ďakujem

http://www.alza.sk/23-nec-multisync-led-ea234wmi-bilo-stribrny-d462160.htm

http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d260038.htm
 
peter_7575
2013-10-10 16:49:32+02
ja mám tiež tento monitor a zatial som nič také na nom nezaregistroval,,,je možné že si mal vadný kus alebo bola chyba inde,,,skúšal si aj výmenu kábla alebo zmenu vstupu?
 
total empty
2013-10-11 01:15:28+02
Jedna vec je monitor blbo zladený z továrne, druhá vec je elektrika.
To znamená stabilizovaný bateriový zdroj,ktorí ti pôjde aj desať minút bez napätia, a mrkni na predlžovačky a rozpojky,či tam nemáš fázu v obidvoch zdierkach,prípadne na zastrčku v stene,či netreba dotiahnúť drôty. Videl som u jedných odpálenú plazma TV kvôli voľnému nulaku v zásuvke v stene.
PS: hlinik v stene je hotová tragédia.
 
Shooter
2013-10-14 17:10:44+02
príspevok od: peter_7575
ja mám tiež tento monitor a zatial som nič také na nom nezaregistroval,,,je možné že si mal vadný kus alebo bola chyba inde,,,skúšal si aj výmenu kábla alebo zmenu vstupu?
Mám starší ntb, na ktorom je len VGA výstup, káble som skúšal dva, ale výsledok bol viacmenej stále rovnaký. Ak zapojím nový ntb z roboty, tak sa je obraz síce kľudný, ale v noci, pri nižšom jase práve kvôli nízkej frekvencii LED-iek mám oči tak či tak veľmi unavené. Najväčší problém ale robí moja nabíjačka na starom ntb a keďže neplánujem kupovať nový, tak hľadám monitor, ktorý je na takéto rušenie dostatočne tienený.
 
Shooter
2013-10-14 17:18:53+02
príspevok od: total empty
Jedna vec je monitor blbo zladený z továrne, druhá vec je elektrika.
To znamená stabilizovaný bateriový zdroj,ktorí ti pôjde aj desať minút bez napätia, a mrkni na predlžovačky a rozpojky,či tam nemáš fázu v obidvoch zdierkach,prípadne na zastrčku v stene,či netreba dotiahnúť drôty. Videl som u jedných odpálenú plazma TV kvôli voľnému nulaku v zásuvke v stene.
PS: hlinik v stene je hotová tragédia.
Myslím, že fázu v obidvoch zdierkach by žiaden domáci spotrebič asi nerozchodil Doma máme síce hliníkové rozvody, ale monitor bol skúšaný aj v inom byte s meďou aj i iným ntb, ale to mi je prd platné, keď ho budem používať doma s mojím PC. Písal som aj na LG technickú podporu, kde priznali náchylnosť ich monitorov na rušenie z 230V siete, ale upozornili ma, že UPC tento problém nevyrieši. Jediné východisko je zdroje rušenia presunúť na inú fázu, čo z technicko-stavebného riešenia nie je možné. Preto hľadám iný monitor, ktorý týmito neduhmi trpieť nebude.
 
peter_7575
2013-10-14 17:22:13+02
to môže robiť vela vecí ....môže byť poškodený nulák vo vedení, ak bývaš v paneláku tam je len dvojžilové vedenie a pracovný nulák je spojený s ochranným ,alebo to môže robiť razdvojka v ktorej je prehodená fáza a nulák na jednej strane,,,,,
 
peter_7575
2013-10-14 17:45:09+02
tak to vyrieš oddeleným zdrojom a máš pokoj

no schválne rozober roztrojku, na jednej strane je fáza na lavo a na druhej na pravo,,,je to v tých starčích roztrojkách...
 
peter_7575
2013-10-14 17:46:45+02
asi si to zle pochopil,ja som nepovedal že v oboch zdierkach na jednej strane
 
Antonin.Charvat
2013-10-16 11:28:26+02
To "Shooter"

Zdravím,
nějaké nápady ke zmírnění nebo odstranění mihotání, či nestabilitě obrazu zde již zazněly.

Rád bych jen přidal pár postřehů ke kmitajícímu obrazu v důsledku řízení jasu podsvětlovacího systému metodou PWM (pulsní a šířková modulace), která se uplatňuje i při ideálním napájení z nerušené sítě 220V.

Chtěl bych upozornit, že prakticky u všech LCD monitorů s podsvětlením typu CCFL (podsvětlovací trubice) nebo typu LED (světloemitující diody) je jejich jas řízen regulací typu PWM jejich podsvětlovacího systému.
Vzhledem k rychlejším odezvám LED-prvků však "blikání obrazu" začali uživatelé více vnímat až s příchodem moderních podsvětlovacích systémů typu LED.
Z principu PWM (pulsní a šířková modulace) také vyplývá, že při řízení jasu monitoru se mění frekvence a šířka pulsu řídícího signálu - a to v závislosti na právě nastavené úrovni jasu.
Obvykle platí, že čím je jas menší, tím je frekvence řídícího signálu nižší a pokud překročí určitou "kritickou" mez, který má každý uživatel nastavenu individuálně trochu jinak, pak pak dojde k tomu, že začne vnímat "kmitání / blikání" obrazu.
Obecně je tato problematika však mnohem složitější, protože jas a výsledné blikání neovlivňuje jen frekvence pulsů, ale i jejich šířka. Jinými slovy, konkrétní řídící frekvence, která u jednoho monitoru může znamenat již vnímání "kmitání obrazu", může u jiného monitoru znamenat ještě stále stabilní obraz.
Navíc je v nejmodernějších monitorech někerými výrobci (EIZO - např.23" EV2336W, SAMSUNG, atd.) tato problematika řešena použitím moderních LED-prvků, které umožňují v určitém rozsahu řízení stejnosměrným proudem (tedy bez PWM) - výsledkem je tzv. "HYBRIDNÍ" řízení - tedy kombinované PWM s vysokou frekvencí a dostatečnou šířkou řídících pulsů se stejnosměrným řízením podsvětlovacího systému.
Je tedy velmi zavádějící vybírat monitor jen podle čísla udávajícího jednu "nějakou" frekvenci PWM (bez udání šířky pulsů a bez udání hodnoty jasu monitoru, pro kterou byla tato řídící frekvence použita).
Jediným opravdu průkazným měřítkem, jak monitor při určité hladině nastaveného jasu bliká je pouze lidské oko (jak blikání skutečně vnímá) a pak snad mnemotechnické pomůcky: např. větráček umístění v blízkosti obrazovky pro sledování "stroboskopického efektu" nebo kontrolní obrazovka fotoaparátu namířeného na obrazovku monitoru.

Velkou zátěž pro oči představuje také často nekvalitní povrchová úprava obrazovek některých levnějších monitorů, které se pak třpytí a reprodukují až nepříjemně "řezavý" obraz - zejména na jednobarevných velkých plochách (např. "ostrá" bílá podkladová plocha pro psaní textu ve Wordu).
Proto někteří výrobci začali velkou pozornost věnovat také této problematice a např. 23" EIZO EV2336W byl jedním z prvních monitorů s polomatnou úpravou a nulovým třpytem obrazovky.



 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()