Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Rôzne podanie farieb.

OM5NU
2017-09-29 17:54:24+02
Používam monitor EIZO S2433W skalibrovaný sondou Spyder5.
OS je Win 10, Zoner Photo Studio. V správe farieb vo win mám nastavený profil monitoru, aj v ZPS. Fotky upravujem a aj exportujem v sRGB.
Keď upravím fotku a nahrám ju na web, vidím ju v Chrome úplne inak - farebne posunutú.
Internetové prehliadače by mali zobrazovať sRGB, ale nejako to u mňa nefunguje. Predpokladám, že Chrome nemá nastavený ICC profil pre môj monitor (?) - nenašiel som kde by sa to dalo nastaviť.
Na celej veci je ale zaujímavé, že v ostatných prehliadačoch sa to správa inak. Skúsil som tú istú fotku nahrať na ephoto, facebook, zoneramu a googleplus a výsledky ma nepríjemne prekvapili.
Chápal by som, ak by jeden prehliadač zobrazoval tie fotky rovnako aj keby boli oproti originálu farebne posunuté (toto sa deje iba pri Chrome). Prípadne ak by zobrazovali všetky prehliadače nejaké posunutie u rovnakého webu. Opera a Firefox mi však zobrazujú fotku na facebooku farebne posunutú. Na ephoto, zonerame a aj googleplus je to cca rovnaké ako originál. Myslel som, že tú fotku pokazil samotný FB, ale prečo je potom v Chrome na FB síce tiež farebne posunutá (cca ako v Opere a Firefoxe), no rovnako je v Chrome posunutá farba aj na ostatných weboch.
A perlička na záver: v Edge je to zobrazenie na všetkých weboch skoro rovnaké ako originál (aj na FB).
Vie mi, prosím, toto niekto vysvetliť? Prípadne ako nastaviť ten Chrome aby to zobrazoval správne.

Prikladám aj foto ako to vyzerá.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-09-29 18:17:35+02
V Chrome sa ziadne profily nenastavuju. Nedavno som na internete cital, ze aj ked Chrome podporuje spravu farieb (vyuziva colormanagement OS), je v nom nejaka chyba prave ohladom citania profilov. O tej chybe sa vie dlhsie, upozornuju na to uzivatelia, ale stale sa s tym nic nerobi.
 
psykora2
2017-09-29 19:02:31+02
pokial viem len safari a firefox podporovali ICC profily
 
OM5NU
2017-09-29 19:40:44+02
Vďaka za odpovede. Toho Chrome je škoda. Takto je to v podstate nepoužiteľný prehliadač.
Čo však stále nechápem je, ako je možné, že Opera aj Firefox zobrazujú inak obrázok z Facebooku a inak z ostatných webov. Pritom Chrome ich ho zobrazuje všetky rovnako (síce zle, ale rovnako) a Edge aj Internet Explorer to zobrazí všetko korektne.

Prikladám link na väčšiu foto ako to zobrazuje (v prvom príspevku ju nechce načítať)
https://photos.app.goo.gl/xYyKgRhiIPX1Igyn2
 
psykora2
2017-09-29 21:46:18+02
príspevok od: OM5NU
Vďaka za odpovede. Toho Chrome je škoda. Takto je to v podstate nepoužiteľný prehliadač.
Čo však stále nechápem je, ako je možné, že Opera aj Firefox zobrazujú inak obrázok z Facebooku a inak z ostatných webov. Pritom Chrome ich ho zobrazuje všetky rovnako (síce zle, ale rovnako) a Edge aj Internet Explorer to zobrazí všetko korektne.

Prikladám link na väčšiu foto ako to zobrazuje (v prvom príspevku ju nechce načítať)
https://photos.app.goo.gl/xYyKgRhiIPX1Igyn2
vo firefoxe existoval plugin na nastavenie profilu, ale neviem ci je este podporovany v novych verziach, ja uz profil na web monitore nepouzivam (mam 2 monitory, jeden graficky s rozsirenym gamutom na upravy a tlac fotografii a jeden obycajny na prezeranie webu), tento druhy monitor som si nastavil podla kalibrovaneho monitora iba manualne, vyhoda je ze mi zobrazuje aj videa korektne aj stranky v akomkolvek prehliadaci aj ked to nie je uplne presne ako po kalibracii sondou, ale je to univerzalnejsie, vyriesit by sa to dalo asi len monitorom s hw kalibraciou, ten moj graficky monitor ma sice hw kalibraciu, ale ked ho prepnem do modu sRGB tak sa sprava divne (neviem ci je to nizsou triedou, je to Nec P221W, mozno na Eize aj s wide gamutom by to nemal byt problem)
 
mirodobi
2017-09-30 23:38:37+02
tu su nove informacie ohladom Chrome

http://www.dsl.sk/article.php?article=20271
 
OM5NU
2017-10-03 08:13:37+02
príspevok od: mirodobi
tu su nove informacie ohladom Chrome

http://www.dsl.sk/article.php?article=20271
No zjavne im tam niečo nefunguje. Dúfam, že to čoskoro opravia.
 
psykora2
2017-10-03 09:00:20+02
príspevok od: OM5NU
No zjavne im tam niečo nefunguje. Dúfam, že to čoskoro opravia.
pozeram ze mas na tom eize wide gamut, funguje ti sRGB rezim korektne?
 
František Gomboš (frago)
2017-10-03 10:13:55+02
príspevok od: mirodobi
tu su nove informacie ohladom Chrome

http://www.dsl.sk/article.php?article=20271
Ďakujem, pomohlo mi to vyriešiť tento problém.
 
OM5NU
2017-10-03 20:05:21+02
príspevok od: psykora2
pozeram ze mas na tom eize wide gamut, funguje ti sRGB rezim korektne?
Neviem na 100%, ale myslím, že áno. Vieš poradiť čo skontrolovať a nastaviť?

Inak skúšal som podľa návodu na dsl.sk vypnúť "Color correct rendering" v Chrome a teraz to zobrazuje všetky farby OK. Nielen tú moju konkrétnu fotku, ale aj všeobecne farby zobrazované prehliadačom (ikony, tlačidlá, logá...). Preto nepredpokladám, že by to bol iba problém zadefinovania farebného profilu tej konkrétnej fotky.
 
psykora2
2017-10-03 21:12:43+02
príspevok od: OM5NU
Neviem na 100%, ale myslím, že áno. Vieš poradiť čo skontrolovať a nastaviť?

Inak skúšal som podľa návodu na dsl.sk vypnúť "Color correct rendering" v Chrome a teraz to zobrazuje všetky farby OK. Nielen tú moju konkrétnu fotku, ale aj všeobecne farby zobrazované prehliadačom (ikony, tlačidlá, logá...). Preto nepredpokladám, že by to bol iba problém zadefinovania farebného profilu tej konkrétnej fotky.
neviem, nemam eizo, mne to na necu s wide gamutom nerobi dobre, preto sa pytam ci sa mi oplati kupit eizo
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()