Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Chyba tlace alebo fotografie?

gaston.glock
2017-12-28 14:33:38+01
Ahojte,

tento rok som daroval rodine fotoknihu tlacenu v Bontia a prekvapilo ma, ze mnohe fotky boli dost tmave, stratili casto aj zaujimavost svetla, ktore tam (podla mna) bolo. Stalo sa to aj na fotkach, ktore mi urcite na monitore ako tmave nepridu.

Fotky vyvolavam z RAW na nekalibrovanom monitore na mojom notebooku, ktory ma aspon IPS obrazovku, ked uz nic ine. Sledujem si pri tom histogram.

Moze sa mi prosim pozriet na prilozene fotky niekto, kto ma kalibrovany monitor, ci su fakt tmave alebo je to skor chyba tlace (resp. neprisposobenie vyvolaniu RAW pre tlac pre Bontiu)? Dakujem.

Do odpovede mi prosim napiste aj ci ste fotky sledovali na kalibrovanom alebo nekalibrovanom monitore.

Dakujem, pomoze mi to v buducnosti pri uprave mojich fotografii do rodinneho albumu.
 
PeCh
2017-12-28 22:36:52+01
Podľa mňa sú to normálne rodinné fotky. Pozerám ich na nekalibrovanom zobrazovadle.

V každom prípade vyskúšaj si dať vytlačiť fotky v rôznych fotolaboch. Ja som si dal teraz vytlačiť tiež nejaké fotky a dopadol som podobne len v inej službe (ktorú som mal inak odporúčanú). Fotky sú oveľa kontrastnejšie - tmavá je tmavšia, svetlá sú prepálené, celé sú do žlta. A to nie len moje fotky, ale aj fotky, čo som si dal urobiť u iných fotografov. Riešenie je len skúsiť iný fotolab. Prípadne nenechal si Bontiu robiť autokorekciu tvojich fotiek?
 
gaston.glock
2017-12-29 16:19:17+01
Dakujem ti za odpoved. Ide mi prave o to, ze si strazim histogram a snazim sa, aby fotky neboli prilis tmave. No a fotokniha po vytlaceni vyzerala ako zadymena a fotografie stratili akykolvek zivot. Ide sice len o fotky do rodinneho albumu bez pridanej hodnoty pre nezainteresovanych, no pacilo by sa mi, keby tlac nekazila dojem. Prisposobovat si vyvolavanie fotky konkretnej firme mi pride narocne ci uz casovo, datovo a napokon aj financne ( nastavovanie metodou pokus-omyl).

Nastroj na upravu expozicie som nevyuzil, lebo som bol presvedceny, ze mi ich taky "vstavany" nastroj dorazi.
 
foto kf
2017-12-29 16:45:22+01
Prohlídl jsem si fotky na nekalibrovaném notebooku, na kterém už jsem ale připravil několik fotoknih a stovky tištěných fotografií a připadají mi úplně normální. Chyba bude asi v Bontii. Já si nechávám knihy dělat nejčastěji v CEWE.
 
acton
2017-12-29 17:26:09+01
príspevok od: gaston.glock
Ahojte,

tento rok som daroval rodine fotoknihu tlacenu v Bontia a prekvapilo ma, ze mnohe fotky boli dost tmave, stratili casto aj zaujimavost svetla, ktore tam (podla mna) bolo. Stalo sa to aj na fotkach, ktore mi urcite na monitore ako tmave nepridu.

Fotky vyvolavam z RAW na nekalibrovanom monitore na mojom notebooku, ktory ma aspon IPS obrazovku, ked uz nic ine. Sledujem si pri tom histogram.

Moze sa mi prosim pozriet na prilozene fotky niekto, kto ma kalibrovany monitor, ci su fakt tmave alebo je to skor chyba tlace (resp. neprisposobenie vyvolaniu RAW pre tlac pre Bontiu)? Dakujem.

Do odpovede mi prosim napiste aj ci ste fotky sledovali na kalibrovanom alebo nekalibrovanom monitore.

Dakujem, pomoze mi to v buducnosti pri uprave mojich fotografii do rodinneho albumu.
Pridam moju skusenost ktora mi vela krat pomohla pri tlaceni fotografii, kedy si ked som sa ucil u znameho ktory pracoval ako editor v The Guardian, v tlaci sa moc nevyznam a ked som mu spomenul, ze tam zrovna nie som doma mi povedal, vzdy ked idem dat tlacit fotografie musim pracovnikovy kde mi to budu tlacit ukazat na monitore v akej kvalite su spracovane a v takej musi byt aj tlac, pracovnik tlaciarne ti v ziadnom pripade nesmie dat fotografie v horsej kvalite ako je ta na monitore, toto sa mi hlavne v rusku hodilo, fotil som tam panoramu interieru v jednom targovom centre, ta fotografia isla majitelovi na stenu. Podarilo sa im to vytlacit na treti krat, vprvy raz tmave, druhy raz v nizkej kvalite, ukazal som im to vzdy na monitore akej kvality to je a vobec neprotestovali, skratka to vytlacili v sirke 3 metret uplne perfektne, original mal 500 Mb.
Skratka mu ukaz na monitore ze to tak ma vyzerat.
 
Azimut
2017-12-29 17:43:20+01
príspevok od: acton
Pridam moju skusenost ktora mi vela krat pomohla pri tlaceni fotografii, kedy si ked som sa ucil u znameho ktory pracoval ako editor v The Guardian, v tlaci sa moc nevyznam a ked som mu spomenul, ze tam zrovna nie som doma mi povedal, vzdy ked idem dat tlacit fotografie musim pracovnikovy kde mi to budu tlacit ukazat na monitore v akej kvalite su spracovane a v takej musi byt aj tlac, pracovnik tlaciarne ti v ziadnom pripade nesmie dat fotografie v horsej kvalite ako je ta na monitore, toto sa mi hlavne v rusku hodilo, fotil som tam panoramu interieru v jednom targovom centre, ta fotografia isla majitelovi na stenu. Podarilo sa im to vytlacit na treti krat, vprvy raz tmave, druhy raz v nizkej kvalite, ukazal som im to vzdy na monitore akej kvality to je a vobec neprotestovali, skratka to vytlacili v sirke 3 metret uplne perfektne, original mal 500 Mb.
Skratka mu ukaz na monitore ze to tak ma vyzerat.
Obávam sa,že pri tlači fotokníh to nie je možné. Ja si dávam fotoknihy tlačiť v Happy foto, a tiež niektoré fotky sú tmavšie, ako mám na monitore a tiež je možné, ako tu bolo spomenuté, že som nevypol automatickú korekciu pri zadávaní do výroby... Mea culpa..
 
acton
2017-12-29 18:18:40+01
príspevok od: Azimut
Obávam sa,že pri tlači fotokníh to nie je možné. Ja si dávam fotoknihy tlačiť v Happy foto, a tiež niektoré fotky sú tmavšie, ako mám na monitore a tiež je možné, ako tu bolo spomenuté, že som nevypol automatickú korekciu pri zadávaní do výroby... Mea culpa..
Moment a to funguje online? Alebo osobne pridete niekam a spravite objednavku? Ked je to online tak sa necudujem, s tym mam aj ja skusenost ked som robil propagacne materialy a zakaznik si to dal vytlacit online, prislo to tiez nie tak ako malo... Zakaznik zavolal do firmy opytal sa ich ci videli originalne fotografie, vytlacili mu to na druhy krat a v poriadku.
Ked vam na niecom zalezi vzdy osobne.
 
Azimut
2017-12-30 09:08:06+01
príspevok od: acton
Moment a to funguje online? Alebo osobne pridete niekam a spravite objednavku? Ked je to online tak sa necudujem, s tym mam aj ja skusenost ked som robil propagacne materialy a zakaznik si to dal vytlacit online, prislo to tiez nie tak ako malo... Zakaznik zavolal do firmy opytal sa ich ci videli originalne fotografie, vytlacili mu to na druhy krat a v poriadku.
Ked vam na niecom zalezi vzdy osobne.
Ano, dokonca ju tuším tlačia v Nemecku..
 
acton
2017-12-30 09:21:04+01
príspevok od: Azimut
Ano, dokonca ju tuším tlačia v Nemecku..
Tak to sa vazne cudujem vsetkym ktory robia taketo veci online, vsetky tie firmy su zaplavene takymito objednavkami vobec sa nezatazuju s niecim takym ako kvalita, ide to u nich ako pasova vyroba bez kontroly... Asi ste taky bohati, ze si to mozete dovolit... Mea culpa
 
Mondos
2017-12-30 12:58:16+01
Bontia nie. Tlacil som u nich 2 fotoknihy a obidve mali nekvalitne fotky. Nekontrastne, vyblednute farby. Pri robeni knihy som mal vypnute autokorekcie a mam kalibrovany ips EIZO monitor. Pre objektivnost musim dodat, ze som na tie knihy mal zlavove kupony, mozno na mne chceli usetrit. Aka cena taka kvalita
 
gaston.glock
2017-12-30 18:40:22+01
No vidis, a ja som nemal ani zlavovy kupon Nevadi, vyskusal som, Bontiu uz nikdy viac. Som sice nenarocny fotograf, fotim pre svoju radost a aby som mal zachytene deti na fotkach, ktore sa nam budu pacit, ale aby mi to potom domrvila tlac, tak to teda nie. Daval som malu sancu tomu, ze moze byt problem v spracovani fotografii na nekalibrovanom monitore, hoci histogram bol OK, no zjavne je to tlacou.

Dakujem za pomoc.
 
acton
2017-12-30 20:17:16+01
príspevok od: gaston.glock
No vidis, a ja som nemal ani zlavovy kupon Nevadi, vyskusal som, Bontiu uz nikdy viac. Som sice nenarocny fotograf, fotim pre svoju radost a aby som mal zachytene deti na fotkach, ktore sa nam budu pacit, ale aby mi to potom domrvila tlac, tak to teda nie. Daval som malu sancu tomu, ze moze byt problem v spracovani fotografii na nekalibrovanom monitore, hoci histogram bol OK, no zjavne je to tlacou.

Dakujem za pomoc.
Je uplne jedno aky mas monitor a ci je kalibrovany alebo nie, pokial to nie je monitor este z minuleho tisicrocia... ked si niekto dava robit fotografie online nepomoze mu ani najlepsi monitor...
Podstatne je co vidis na monitore vo firme kde ti to budu robit a osobny kontakt s pracovnikom, ten ked prijma zakazku musi skontrolovat parametre materialu ktory prijma.
 
xherics
2017-12-30 20:24:59+01
Smelo odporucam saal-digital.cz.

Najlepsia kvalita, co som doteraz videl! Trosku su drahsi, ako nejaky happyfoto alebo fotolab, ale urcite sa to oplati. Vsetky fotky vyzerali rovnako vytlacene, ako na mojom kalibrovanom monitore EIZO.
 
Antonin.Charvat
2018-01-08 13:37:00+01
KAŽDÝ fotograf by před JAKÝMIKOLIV úpravami fotografických dat zobrazovaných na monitoru měl VŽDY zkontrolovat nastavení obrazových parametrů monitoru.
Fotografické standardy sRGB IEC61966-2.1 nebo Adobe RGB (1998) např. vyžadují nastavení bílého bodu na hodnotu 6.500K. Další nastavení monitoru závisejí na typu fotografického editoru - zda pracuje s barevným ICC-profilem monitoru, či nikoliv.
A) Pokud fotografický editor PRACUJE s barevným ICC-profilem monitoru, pak je třeba monitor zkalibrovat na hodnotu bílého bodu 6.500K, gama = 2.2 a zároveň vytvořit kalibrací barevný ICC-profil monitoru.

B) Pokud fotografický editor NEPRACUJE s barevným ICC-profilem monitoru, pak je třeba monitor zkalibrovat (nebo ručně nastavit) na hodnotu bílého bodu 6.500K, gama = 2.2 a zároveň pamatovat na to, že pro sRGB-fotografie by se měl barevný rozsah monitoru co nejvíce blížit rozsahu daného standardem sRGB IEC61966-2.1 a pro Adobe RGB fotografie by se měl barevný rozsah monitoru co nejvíce blížit rozsahu daného standardem Adobe RGB (1998).

V případě, že fotografie upravované na správně nastaveném (= ZKALIBROVANÉM) monitoru zasílám ještě navíc do tiskárny, abych je pak porovnával v tiskové podobě na svém monitoru, pak je třeba si uvědomit, že před kontrolou tiskových dat monitoru je nejprve třeba:
A) UPRAVIT (= změnit) bílý bod monitoru podle bílého bodu zdroje světla, které svítí na tiskovou předlohu fotografie.
(bílý bod monitoru byl totiž správně nastaven na hodnotu 6.500K pro úpravu fotografických dat dle standardů sRGB nebo Adobe RGB, ale nyní fotografii prohlížím v její tiskové podobě velmi pravděpodobně POD JINÝM SVĚTLEM, jehož bílý bod nemusí být na monitoru nastavených 6.500K.)

B) ZAPNOUT fci "Softproof" v editoru, který budu používat pro zobrazování tiskových dat na monitoru (Softproof = simulace tiskových dat na monitoru).
Jinými slovy musím prohlížet fotografická data "přes profil tiskového stroje", aby byl zohledněn typ použitého tiskového média. (Tak aby černá a tmavé tóny byly zobrazeny na monitoru jako tmavší tóny - v případě tisku na lesklý papír a aby černá a tmavé tóny byly zobrazeny na monitoru jako světlejší tóny - v případě tisku na matný papír.).

Jak je patrné, tak v případě jakýchkoliv úprav fotografií rozhodně není jedno, zda monitor je nebo není ZKALIBROVANÝ a v případě kontroly fotografiíí v jejich tiskové podobě jejich porovnáváním s jejich reprodukcí na monitoru je to JEŠTĚ SLOŽITĚJŠÍ a je třeba zajistit, aby bílý bod monitoru odpovídal bílému bodu světla, které osvětluje tiskovou předlohu fotografie a navíc "nějak" zajistit prohlížení fotografií přes profil tiskávárny - např. pomocí fce "Softproof" (= simulace tiskových dat) v Adobe LR.
(Pracuje se tedy celkem se dvěma nastaveními monitoru - jedno nastavení monitoru s bílým bodem 6.500K pro úpravu fotografií před jejich zasláním do tiskárny a druhé nastavení monitoru s bílým bodem odpovídajícím charakteru používaného světla, pod kterým si budu fotografie prohlížet)

Před zasláním fotografických dat do tiskárny by se měl také každý fotograf navíc dotazem ujistit, jaký formát a fotografický standard předpokládá příslušné zpracovatelské oddělení. Pokud např. odpověď zní: "Pracujeme pouze s fotografiemi připravenými dle standardu sRGB IEC61966-2.1", pak by se to mělo respektovat a nezasílat jim např. data připravená dle jiných fotografických standardů (např. Adobe RGB (1998).
V případě, že na tisku fotografií opravdu záleží (jedná se např. o fotoknihu a jde o vyšších finanční částky), pak se rozhodně doporučuje nechat si vytisknout jednu "testovací" fotografii a dle té si pak doma zkalibrovat monitor.
V profesionální praxi je pak takový postup samozřejmým předpokladem úspěchu, takže v případě tisku je KALIBRACE monitoru v podstatě klíčovou záležitostí a POROVNÁVÁNÍ fotografií na monitoru s tiskovou předlohou BEZ předchozí kalibrace monitoru tak trochu postrádá smysl - protože to pak pochopitelně téměř nikdy nevyjde (resp. když to vyjde, pak je to jen čirá náhoda).

KALIBRACE monitoru při zobrazování fotografií, které jsou porovnávány s jejich tiskovou podobou řeší mimo jiné zejména základní fakt, že barevný vjem získaný odrazem světla od tiskové předlohy (= barvy, které vidím) jsou silně ZÁVISLÉ na charakteru okolního světla, které dopadá na tiskovou předlohu.

P.S. Jinak přiložené fotky jsem kontroloval na zkalibrovaném monitoru v editoru ZONER PS a z hlediska "jasu" se jevily "normálně". Jednalo se však o fotografie připravené dle standardu Nikon AdobeRGB a jak jsem již zmínil - nemusí to být fotografický standard, s nímž počítala obsluha tiskárny v Bontii. Další nesrovnalosti jdou pak u "gastom.glock" na vrub absence jakékoliv kalibrace monitoru a bez ní se vyjadřovat k nesouladu reprodukce mezi tiskem a zobrazením na monitoru opravdu nelze. (Jinými slovy nelze jednoznačně usoudit, zda je chyba na straně uživatele nebo obsluhy Bontie nebo na straně tiskového stroje Bontie).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()