Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Problém, s monitorom/farbami/kalibráciou..

North510
2018-08-16 03:18:59+02
Ahojte, mám taký problém, s monitorom/farbami/kalibráciou... Skúsim to popísať celé, začnem od začiatku: Mám monitor Eizo EV2436w , notebook s grafickou kartou nVidia GT 555M. Monitor je k notebooku pripojený cez DVI –D výstup z monitoru do HDMI (notebook) (pretože monitor hdmi nemá) . Pokiaľ monitor nekalibrujem a nechám ho v prednastavenom móde „sRGB -6500k“, všetko sa zdá byť v poriadku. Ale ak monitor nakalibrujem, používam sondu eizo EX2 a ich software Easy Pix. Kalibráciu spravím cez aplikáciu Easy Pix. Farby sú odlišné od tých čo sú v prednastavenom móde monitoru – „sRGB -6500k“, mierne do zelena, menej kontrastná čierna. Neviem, možno ok. Následne rôzne aplikácie zobrazujú farbu rôzne , zrejme preto že niektoré color managment podporujú (photoshop, firefox, Windows Photo Viewer) iné nie (aplikácia „Fotografie“ win 10). Avšak, keď otvorím fotku v Camera Raw, farby sú akoby to nebralo kalibráciu (saturovanejšie, čierna je tmavšia – akoby pozmenené krivky). Ako náhle , dajme tomu minimalizujem PS/CR , alebo otvorím iné okno, skrátka niečo na monitore prekryje CR, farby sú znova iné, nie také ako v PS, nie také ako boli v CR doteraz, ale 3. možnosť – niečo medzi (viď obrázok 3). Prečo? Napadá niekoho? Ja si s tým už neviem dať rady, prešiel som viacero, bože hádam milión fór SK/EN ... nevyriešil som. Windows som preinštaloval, tým to nebude. V biose sa intel gpu vypnúť nedá...
 
MaxGamut
2018-08-26 23:54:24+02
Windows. Najvacsi virus v dejinach pocitacov.

Zopar mojich postrehov (zoradenych bez ladu a skladu):
- kalibraciu (pokial sa neladuje rovno do monitora) riesi graficka karta, ICC profil potom system a pouzity soft. Niekedy sa stava, ze karta kalibraciu nerefreshne korektne (resp. vobec), software ale prislusny profil pouziva, takze farby nesedia. Je to problem WIndows. W10 uz by to mali robit korektne, ale je mozne, ze nie.
- podporuje tvoja karta 2 monitory - kazdy s vlastnou kalibraciou ? Graficke karty v notebookoch pri praci s externym monitorom dokazu niekedy robit VELKE divy.
- ak si len kalibroval, ale neprofiloval - cize si pouzil tovarensky ICC profil Eizo - mozno si to mal nastavene inak ako oni vo fabrike.
- niekedy nakalibrovane farby oproti povodnym maju mierne nazelenaly nadych (sRGB/AdobeRGB maju studenu modro-fialovu bielu) . Ale musi to byt velmi mierne. Ak je to vyrazne, asi si pri kalibracii pomiesal native white point a nejaky iny (napr snaha o simulaciu 5000K)
- nakalibrovana cierna je skoro vzdy "menej cierna". Sucasne monitory maju proste oproti standardu prilis tmavu ciernu.


Moje odporucania - Ak vsetko zlyha - Eizo by od vyroby malo byt celkom fajn. Vykasli sa na kalibraciu. Proste zober original ICC k monitoru, naladuj do Windows a rob tak.
Ak chces predsa-len trosku viac, tak si nastav bielu na monitore na 5800-6000K. Menej je prilis zlte (dobre na nahladove monitory do tlace ), viac je prilis modre (nie je to dobre na fotky). Ak mas nejaky nastroj, skus skontrolovat gammu. (v podstate toto robi kalibracia, ale ovela pokrocilejsie). Su na webe nejake jednoduche obrazky - jeden z najlepsich asi toto http://www.photoscientia.co.uk/Gamma.htm.
Ak budes mat pocit, ze by sa gamma dala trosku doladitt, urob to priamo v nastaveniach RGB kriviek monitoru. Iba ak by to neslo, urob to cez control panel karty. Bacha, urcite to budu iba VELMI malicke upravy gamma kriviek.(drivery vacsinou umoznuju sialene korektury)
Mozes aj zjemnit ciernu, ale tiez opatrne. Ak to budes robit citlivo, budes od "idealnej" kalibracie vzdialeny tak 1%....
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()