Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

22" EIZO S2243W - skusenosti?

svatyniko
svatyniko 2012-01-14 18:20:40+01
22" EIZO S2243WFS-BK EcoView

Ahojte, parametrovo mi tento monitor celkom vyhovuje. Poprosim vsak aj prakticke skusenosti ak ma niekto, pripadne navrhnite lepsie v rovakej cenovej kategorii. pouzitie samozrejme na upravu fotiek. Dikes
 
slavmiro
2012-02-24 10:56:47+01
príspevok od: cagi
rozumiem, ale za cca rovnaku sumu som nasiel opat iba HP LP2475w http://www.alza.sk/profesionalni-lcd-displej-24-hp-l2475-d100580.htm, Eiza zacinaju az od 800 € a to uz je cez moj rozpocet Cize ta 22" nema zmysel?
To HP nie je zle, mal som ho 3 roky, za tu cenu kupis aj Dell atd. Hlavne kasli na predrazene Eizo, kupujes si s snim len placebo efekt, za 1/2 cenu dostanes kvalitny 24'' IPS monitor. Usetrenu 1/2 investuj do nejakeho bajecneho pevneho skla, z toho lezu vyborne fotky a nie z monitora. Ergonomicky podstatne je pri monitore aby si mal dostatocne vertikalne rozlisenie (1200) pri rozumnej velkosti bodu. Nakoniec fotka ma byt hlavne vyborna na fotopapieri a niekde verejne vystavena. Hi-tec fetis na monitore doma v obyvacke fotografa nerobia.
 
Flodur
2012-02-24 11:40:40+01
príspevok od: slavmiro
bez HDMI vstupu kupovat dnes monitor je velmi neperspektivne. Bez OSD menu s minimom nastavovacich moznosti dtto. Kup si za podobnu sumu kvalitny 24'' co ma rozlisenie 1920x1200. To ke aj lepsie ako 22''-23'' s "HD" rozlisenim 1080(1024) riadkov a podobne pitomosti.
HDMI patrí do spotrebnej elektroniky! DisplayPort je určite lepšia voľba.
 
zajopajo
2012-02-24 14:09:26+01
môžeš vysvetliť, prečo je dôležité, aby mal monitor vertikálne rozlíšenie 1200? a rozumná veľkosť bodu je koľko?
Vedel by si mi teda dať nejaký konkrétny typ namiesto toho Eizo S2243?
 
zajopajo
2012-02-24 14:09:55+01
príspevok od: slavmiro
To HP nie je zle, mal som ho 3 roky, za tu cenu kupis aj Dell atd. Hlavne kasli na predrazene Eizo, kupujes si s snim len placebo efekt, za 1/2 cenu dostanes kvalitny 24'' IPS monitor. Usetrenu 1/2 investuj do nejakeho bajecneho pevneho skla, z toho lezu vyborne fotky a nie z monitora. Ergonomicky podstatne je pri monitore aby si mal dostatocne vertikalne rozlisenie (1200) pri rozumnej velkosti bodu. Nakoniec fotka ma byt hlavne vyborna na fotopapieri a niekde verejne vystavena. Hi-tec fetis na monitore doma v obyvacke fotografa nerobia.
môžeš vysvetliť, prečo je dôležité, aby mal monitor vertikálne rozlíšenie 1200? a rozumná veľkosť bodu je koľko?
Vedel by si mi teda dať nejaký konkrétny typ namiesto toho Eizo S2243?
 
cagi
2012-02-24 14:44:56+01
príspevok od: slavmiro
bez HDMI vstupu kupovat dnes monitor je velmi neperspektivne. Bez OSD menu s minimom nastavovacich moznosti dtto. Kup si za podobnu sumu kvalitny 24'' co ma rozlisenie 1920x1200. To ke aj lepsie ako 22''-23'' s "HD" rozlisenim 1080(1024) riadkov a podobne pitomosti.
kamarat - relativne znamy fotograf mi povedal, ze ten monitor ma a ze je velmi spokojny, tak ja uz fakt neviem na kazdy monitor sa najdu ludia co su spokojni, ale aj nespokojni
 
slavmiro
2012-02-24 17:10:08+01
príspevok od: cagi
kamarat - relativne znamy fotograf mi povedal, ze ten monitor ma a ze je velmi spokojny, tak ja uz fakt neviem na kazdy monitor sa najdu ludia co su spokojni, ale aj nespokojni
summa summarum: netreba precenovat vplyv monitoru na fotografie. Aspon to nie je moj pripad, nemachlim a nefarbim vela v PP, takze mne staci genialny check Shift+S a Shift+H na urovni RAW konvertora pre kontrolu tienov a jasov a mam vystarane. WB nenastavujem "od oka", ale podla charakteru sceny alebo s kalibracnou sivou odfotenej na niektorom zabere na scene.
Pri 22'' uhlopriecke sa mi rozlisenie 1200 pix zda prilis jemne a obraz na spracovanie pomerne maly. Na 1200 pix je ergonomicky optimalna 24'' uhlopriecka. To je len moj nazor, nikomu nevnucujem.
 
slavmiro
2012-02-24 17:12:23+01
príspevok od: zajopajo
môžeš vysvetliť, prečo je dôležité, aby mal monitor vertikálne rozlíšenie 1200? a rozumná veľkosť bodu je koľko?
Vedel by si mi teda dať nejaký konkrétny typ namiesto toho Eizo S2243?
vcera som kupoval znamemu a instaloval DELL UltraSharp U2412M. Ma aj display port, DVI a VGA, funkcia pivot... Cena 320 EUR.
 
NANAO
2012-02-28 12:43:17+01
príspevok od: tomasqo
Skus pozriet NEC MultiSync P221W, v podstate to iste za menej peniazkov. Mam ho a je eno nuno.
No to isté to zrovna nieje. Prosím nemotať hrušky s jablkami!
P221 je iba sRGB, takže na CMYkové data neodkontrolijete. A pokiaľ chcete vyrobit ICC, tak potrebujete sondu ktorá cenu monitoru o 5000 Kč zdvihne. EIZO S2243W je AdobeRGB a je možné cez EasyPix2 nakalibrovať a vygenerovať ICC i bez sondy. Navyše ICC automaticky nainštaluje do CMS GK ako výchozí.
 
jano91
2012-02-29 13:43:58+01
našiel som viac monitorov v podobnej cenovej relácii, vie niekto poradiť ktory je najlepší a ake sú rozdiely medzi Eizo S2243, EIZO FS2332 a EIZO S2402
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-29 13:56:59+01
príspevok od: cagi
rozumiem, ale za cca rovnaku sumu som nasiel opat iba HP LP2475w http://www.alza.sk/profesionalni-lcd-displej-24-hp-l2475-d100580.htm, Eiza zacinaju az od 800 € a to uz je cez moj rozpocet Cize ta 22" nema zmysel?
neviem, co si z toho pochopil co som písa, takze zhrnieml

ale aj dvaja moji kamoši profi fotografi už maju Eizo S2243 a su moc spokojni, jedine čo ich mrzi že ho nekupili pred rokom už proste videli ho u mna a potom si ho kupili, ak to chceš na fotky je to super neviem čo ti k tomu viac napísať
(hry nehrám to neviem súdiť a lena net a filmy to je podla mna tiež fajn).

každý ti tu napíše všeličo ale u mna proste už žiadne HP ani nič okrem Eiza (možno NEC) na fotku nebude na stole ako monitor. A nejde o značku ale proste ja na tom EIZO vidím to čo v robote nevidím ani na iMac 27", 30" ani na ničom inom. Radšej budem bez ďalšieho objektívu alebo tela, ako upravovať naslepo...
 
cagi
2012-02-29 16:35:34+01
jozef, pises ako keby si vedel, ze som stale nerozhodnuty
uz som precital tolko diskusii, ze som sa v tom celom stratil. Eizo mi mnohi odporucali a mnohi vraveli ze monitor od eiza za 500 eur je len znacka, ze zmysel maju len vyssie rady. tvoja rada ma vacsiu hodnotu, kedze neraz si mi uz dobre poradil. mne z toho celeho vysiel ako zaujimavy monitor Asus PA246Q. hoci ma svoje muchy. a tak vlastne teraz stagnujem
 
cagi
2012-02-29 16:42:40+01
príspevok od: Jozef Peniak
neviem, co si z toho pochopil co som písa, takze zhrnieml

ale aj dvaja moji kamoši profi fotografi už maju Eizo S2243 a su moc spokojni, jedine čo ich mrzi že ho nekupili pred rokom už proste videli ho u mna a potom si ho kupili, ak to chceš na fotky je to super neviem čo ti k tomu viac napísať
(hry nehrám to neviem súdiť a lena net a filmy to je podla mna tiež fajn).

každý ti tu napíše všeličo ale u mna proste už žiadne HP ani nič okrem Eiza (možno NEC) na fotku nebude na stole ako monitor. A nejde o značku ale proste ja na tom EIZO vidím to čo v robote nevidím ani na iMac 27", 30" ani na ničom inom. Radšej budem bez ďalšieho objektívu alebo tela, ako upravovať naslepo...
bolo treba to eizo kalibrovat? staci mi srgb rezim
 
JB.photo
2012-02-29 18:24:05+01
Presne toto som riesil aj ja pred pol rokom,porovnaval,noci presedel na recenziami a pod. Ale aj tak som si nakoniec priplatil a zohnal novy S2243 bez dph(cize aj cena ok) a som max. spokojny. Obraz je krasne jemny,farby realne,cierna je cierna. Jedina nevyhoda je pri texte,ze je to male,ale vsetko sa da nastastie zvacsit,takze poho. Jasne ze Eizo je v danej kategorii asi troska drahsi ako porovnatelne monitory inych znaciek,ale vies za co platis(ako ti tu aj napisali ludia co s nim robia cele dni) a je super vyladeny uz od vyroby,pochybujem ze ostatni vyrobcovia maju techniku na takej urovni ako Eizo v tomto. Jasne,ze rozdiely poznas az za extremnych situaciach (hodiny za pc,prax,tlac a pod.),ale ak pozeras troska do buducna tak sa urco neokasles. Takze ja odporucam ak teda nedres biedu.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-01 09:41:30+01
príspevok od: cagi
bolo treba to eizo kalibrovat? staci mi srgb rezim
v zásde ano,

ale prakticky je to najlepšie nastavený monitor z výroby aký som kedy videl okom som nevidel rozdiel pred a po kalibrácii
 
NANAO
2012-03-01 09:43:07+01
príspevok od: jano91
našiel som viac monitorov v podobnej cenovej relácii, vie niekto poradiť ktory je najlepší a ake sú rozdiely medzi Eizo S2243, EIZO FS2332 a EIZO S2402
EIZO S2243W (S-PVA) je AdobeRGB s pokrytím 95% (sRGB 92%) s HW kalibráciou EasyPix2 (zadarmo) určený pre
- hobby grafiku-foto
- potrebné vedomosti CMS
- pre majiteľov zrkadloviek s čipom AdobeRGB
- vhodný na spracovanie CMYK-ových dat

FS2332W (PLS-IPS) sRGB s pokrytím 90% určený pre s HW kalibráciou EasyPix2 (zadarmo)
- hobby grafiku-foto (WEB,minilab)
- pre majiteľov compaktov s čipom sRGB
- nevhodný na wide-CMYK

S2402W (TN) sRGB s pokrytím 89% určený pre
- office ,e-maily atp.
- kancelársku grafiku nevhodný na hobby grafiku

Rada nakoniec.
- pokiaľ máte zrkadlovku a chcete využiť jej vlastnosti (Adobe gamut)
tak doporučujem S2243W.
- pokiaľ vlastníte compakt a fotky si nechávate spracovať v minilabe alebo robíte webovú grafiku,striháte video doporučujem FS2332W

P.S. EasyPix2 je kalibračný SW ktorý umožňuje kalibráciu ako so sondou tak i bez sondy.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-01 09:56:57+01
príspevok od: cagi
jozef, pises ako keby si vedel, ze som stale nerozhodnuty
uz som precital tolko diskusii, ze som sa v tom celom stratil. Eizo mi mnohi odporucali a mnohi vraveli ze monitor od eiza za 500 eur je len znacka, ze zmysel maju len vyssie rady. tvoja rada ma vacsiu hodnotu, kedze neraz si mi uz dobre poradil. mne z toho celeho vysiel ako zaujimavy monitor Asus PA246Q. hoci ma svoje muchy. a tak vlastne teraz stagnujem
vycitil som to z príspevkov, a ak ti na pekne upravených fotkách záleží zober to Eizo, proste kup si to Eizo a budeš spokojní, vykašli s ana veľkosť bodu uhlopriečku a kraviny, na fotky je super, a texty - ja s mojimi očami nedobrými to zvládam...

sprostosti že Eizo a NEC su len o značke su od ludí čo mali bud nejaký neviem aký zlý model od týchto výrobcov alebo čo je častejšie, ani žiadne Eizo nemali.

ak by si robil len grafiku, CAD, alebo layouty či zalamovačky, kde farby nie su taká priorita kludne zober najväčší monitor s IPS alebo PVA panelom aký uplatíš. pri fotke je všetko o farebnosti prechodoch a tonalite...
 
cagi
2012-03-01 11:00:26+01
príspevok od: Jozef Peniak
vycitil som to z príspevkov, a ak ti na pekne upravených fotkách záleží zober to Eizo, proste kup si to Eizo a budeš spokojní, vykašli s ana veľkosť bodu uhlopriečku a kraviny, na fotky je super, a texty - ja s mojimi očami nedobrými to zvládam...

sprostosti že Eizo a NEC su len o značke su od ludí čo mali bud nejaký neviem aký zlý model od týchto výrobcov alebo čo je častejšie, ani žiadne Eizo nemali.

ak by si robil len grafiku, CAD, alebo layouty či zalamovačky, kde farby nie su taká priorita kludne zober najväčší monitor s IPS alebo PVA panelom aký uplatíš. pri fotke je všetko o farebnosti prechodoch a tonalite...
hry na PC nehravam, texty nepisem, jedine na co chcem vyuzivat dany monitor je fotka. nechcem ho kalibrovat, chcem pracovat v rezime srgb a budem na nom pracovat predovsetkym v noci, mam vyborny zraqk a nechcem si ho pokazit
 
slavmiro
2012-03-01 12:03:39+01
príspevok od: Jozef Peniak
neviem, co si z toho pochopil co som písa, takze zhrnieml

ale aj dvaja moji kamoši profi fotografi už maju Eizo S2243 a su moc spokojni, jedine čo ich mrzi že ho nekupili pred rokom už proste videli ho u mna a potom si ho kupili, ak to chceš na fotky je to super neviem čo ti k tomu viac napísať
(hry nehrám to neviem súdiť a lena net a filmy to je podla mna tiež fajn).

každý ti tu napíše všeličo ale u mna proste už žiadne HP ani nič okrem Eiza (možno NEC) na fotku nebude na stole ako monitor. A nejde o značku ale proste ja na tom EIZO vidím to čo v robote nevidím ani na iMac 27", 30" ani na ničom inom. Radšej budem bez ďalšieho objektívu alebo tela, ako upravovať naslepo...
vzdy ma zaujima prakticka stranka veci:

Q1: ak vies napis prosim ako sa v praxi prejavilo pri tlaci velkych fotografii, to ze si pred tym pouzival ne-eizo a potom eizo so sirsim gamutom. Pripadne dodaj ako to ovlivnilo elektronicku verejnu prezentaciu tvojich fotografii.

Q2: tieto prispevky citas na tom 22'' EIZO, t.j. zbytocne si namahas zrak, alebo mas vyhradeny iny LCD pre text/web?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-01 12:21:45+01
príspevok od: slavmiro
vzdy ma zaujima prakticka stranka veci:

Q1: ak vies napis prosim ako sa v praxi prejavilo pri tlaci velkych fotografii, to ze si pred tym pouzival ne-eizo a potom eizo so sirsim gamutom. Pripadne dodaj ako to ovlivnilo elektronicku verejnu prezentaciu tvojich fotografii.

Q2: tieto prispevky citas na tom 22'' EIZO, t.j. zbytocne si namahas zrak, alebo mas vyhradeny iny LCD pre text/web?
ked upravím fotku doma na eizo tak mám konštantnejšie výsledky, viem čo robím, som spokojný a nemusím mať obavy ak dávam fotky tlačiť bez úprav laborantovy, vždy vylezú pekné a použiteľné (som dosť náročný), zrýchľuje to robotu, a poseldná vec CB fotky na tom vyzeraju ako CB fotky (nie ako modre fialove alebo žlte)

elektronicky v tom že vidím najtmavšie odtiene pekne, čo sa na niektorých iných tiež drahých monitoroch zlievajú... iný monitor doma nemám mám ho aj na texty a filmy, web, (na web najviac používam aj tak už tablet je to príjemnejšie)
v robote mám 30" mac z kerého píšem čil a kuká sa mi nan rovnako ťažko (2560x1600px) tiež má pomerne malý bod...
 
slavmiro
2012-03-01 12:35:26+01
príspevok od: Jozef Peniak
ked upravím fotku doma na eizo tak mám konštantnejšie výsledky, viem čo robím, som spokojný a nemusím mať obavy ak dávam fotky tlačiť bez úprav laborantovy, vždy vylezú pekné a použiteľné (som dosť náročný), zrýchľuje to robotu, a poseldná vec CB fotky na tom vyzeraju ako CB fotky (nie ako modre fialove alebo žlte)

elektronicky v tom že vidím najtmavšie odtiene pekne, čo sa na niektorých iných tiež drahých monitoroch zlievajú... iný monitor doma nemám mám ho aj na texty a filmy, web, (na web najviac používam aj tak už tablet je to príjemnejšie)
v robote mám 30" mac z kerého píšem čil a kuká sa mi nan rovnako ťažko (2560x1600px) tiež má pomerne malý bod...
vdaka za info, to s BW moze byt dobry dovod, lebo moj monitor na hraniciach svojho gamutu (jasy a tiene) nezobrazuje BW ale taha slabe farebne odtiene. Neriesim to, viem ze v kvalitnom labe to bude BW.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()