Hore
Fórum » Ankety
 

"Referendum" o bodovaní fotiek

Granko
Granko 2011-02-21 19:43:04+01
Ste za zrušenie bodovania fotiek a nahradenie jednoduchým systémom páči/nepáči?

Áno/Nie
 
brki
2011-02-22 14:32:32+01
mali by sme si zadefinovať
- či má zmysel a aký je zmysel vkladania fotiek do verejnej galérie
- či má zmysel a aký je zmysel hodnotenia fotiek
- či má zmysel a aký je zmysel súťaže (všelijaké tie topky)

Keď sa nám podarí si ujasniť odpovede na tieto otázky, stanoviť bodovaciu škálu a ďalšie zásady sú sekundárne a odvinú sa od toho.
Myslím si, že amatérske fotenie je v prvom rade zábava a relax. Človek je prirodzene súťaživý tvor. Takmer každá ľudská činnosť, ktorá je zábavou sa odohráva formou súťaže. Aj v umení sú súťaže prirodzeným javom. Sú súťaže huslistov, operných spevákov, sochárov...každá akcia, workshop končí vyhlásením výsledkov súťaže. Architekti, výsumníci...drevorubači...všetko to súťaží. Nehovoriac o športovcoch. Nevidím problém v tom, aby sa súťažilo aj medzi amatérskymi fotografmi. Ide o to, aby mali všetci rovnako veľké bránky, hrali na rovnakom ľade, aby nejaký hráč si nemohol dovoliť viac len pre to, že chodí večer na pivo s rozhodcom.

Takže som za hodnotenie, bodovanie, súťaže...je to korenie každej zábavy, tak prečo sa nebaviť. Netvárme sa, že naše fotografovanie je už takovu ťažkou filozofickou kategóriou, že nejaké body sú pod našu úroveň. Len treba nastaviť mantinely tak, aby sa zo súťaže nestala paródia a poniektorí sme nezložili znechutení karty, že nás už to hrať takúto hru nebaví...
 
werdza
2011-02-22 14:47:05+01
príspevok od: andysalay
Ďakujem za súhlas so stupnicou, aj ja si myslím, že je dobrý nápad, že by bol takýto slovný popis známok zobrazovaný v tabuľke pri udeľovaní bodov, aby hodnotiaci videl, čo jednotlivá známka znamená.

Myšlienku žetónov si celkom nepochopila. Nejde tam o šetrenie \"do večera\", pretože žetónov máš k dispozícii viac, na použitie na celý mesiac, týždeň. Počet žetónov a obdobie by boli predmetom diskusie a samozrejme rozhodnutia e-photo. Doplnili by sa automaticky, povedzme:
Ak bude stanovené, že žetóny na najlepšie 7 bodové hodnotenie sú 2 ks na štyri týždne, tak dva týždne od okamihu použitia prvého žetónu (hlasovania 7b) by systém automaticky doplnil tento žetón. Do okamihu doplnenia je stále k dispozícii zvyšný druhý žetón, takže ak prídu pre mňa extra úžasné fotky, ktoré chcem ohodnotiť 7b hoci aj po sebe, stále tak môžem urobiť. (2 ks hocikedy v mesiaci, aj po sebe). Alebo rozšíriť obdobie na 6 týždňov/ 3 ks, vtedy môžem dať aj trikrát po sebe hodnotenie 7b, ale musím čakať na kompletné doplnenie žetónov až 6 týždňov (každé dva týždne mi pribudne nový žetón, až kým sa nedoplnia na počet 3 ks).
Mozno som to zle pochopila, tie zetony. Ale ajtak, ak tu bude hocijaky druh hodnotenia ja budem bodovat ako doteraz len fotky, ktore si viem predsavit na stene ci uz ako ozdobu obyvacky, alebo v galerii. A aj ludia asi tak ako doteraz len fotky, ktore chcu vidiet v topke.
A k tomu co pisal Cako, ze su ludia, ktori maju v topke fotky asi len kvoli menu, ja to neriesim, ak sa mi ich foto paci na 3x7 dam, inak ju neobodujem.
Dolezitejsie je podla mna mat spech s fotkami hlavne aj mimo fotoserverovej galerie. Mat foto dna na ephote je sice pekne a autora to potesi, ale do zivotopisu k uspechom si to asi neuvedie.
Tak len to som chcela, ze mne je jedno ake bude hodnotenie nakoniec, alebo ci ostane stare, ja sem davam fotky, aby som sa viac zviditelnila, vsimlo si moju tvorbu viac ludi (aj neregistrovani sem chodia), lenze ked pri fotkach nieje meno autora
 
kecal
2011-02-22 14:47:24+01
Ja by som bol za, aby boli všetky účty na ephoto zrušené - a ponechané len tie ku ktorým sa prihlási konkrétny majiteľ s konkrétnym menom, adresou, .... úplná kontrola nad 2, 3, 4 ... a viacnásobnými účtami. Aby autor, aj kritik vystupovali okrem nicku aj pod svojim občianskym menom ( v profile ) ... To by hneď prečistilo vzťahy a kalné vody ephota

Bodovanie nech je aké chce, ten systém čo teraz funguje nie je najhorší a nech je akýkoľvek, vždy sa nájdu jedinci čo sa ho budú snažiť obchádzať, oplácať 7, mstiť sa 1-čkami ...

A pokiaľ má byť akákoľvek súťaž ako tak objektívna tak by mala byť hodnotená konkrétnou porotou. Aj keď bude porotca mať nejako skreslné cítenie, trochu inú predstavu o fotke ako je ideál, je to OK, pokiaľ bude aplikovať rovnaký meter na všetky fotky. A pri viac porotcoch sa dá dospieť asi k najprijateľnejšiemu konsenzu ( každý nominuje x fotiek do finálového výberu, vo finálovom výbere každý porotca pridelí poradie - body fotkám , aritmetický priemer dosiahnutých bodov určí výťaza ). Je to lepšie ako verejné hodnotenie keď 70 percen hodnotiteľov nemá ani šajn o tom čo to je dobrá foto .
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-02-22 15:12:40+01
príspevok od: BRODOZZ
Asi mas pravdu ani ten exif by neporiesil,al na inom foto portali ma kazdy svoje skutocne meno overovane rodnym cislom ani toto by nebolo odveci za viest semka.
ufff, uvedomuješ si, že niečo také by bolo asi dosť náročné. u nás existuje taký zákon o ochrane osobných údajov a nakladaní s nimi, takže by prevádzkovateľovi webu pribudla nejaká tá byrokracia nehovoriac o tom, čo by mohlo nasledovať ak by nejakou náhodou unikli tieto údaje. myslím, že do niečoho takého len tak niekto nepôjde.
 
BRODOZZ
2011-02-22 15:26:56+01
príspevok od: Martin Brojo
ufff, uvedomuješ si, že niečo také by bolo asi dosť náročné. u nás existuje taký zákon o ochrane osobných údajov a nakladaní s nimi, takže by prevádzkovateľovi webu pribudla nejaká tá byrokracia nehovoriac o tom, čo by mohlo nasledovať ak by nejakou náhodou unikli tieto údaje. myslím, že do niečoho takého len tak niekto nepôjde.
prosim ta ak to ide v CZ,rodne cisla mas uvedene v X instituciach,vtomto problem nevidim.
 
kecal
2011-02-22 15:32:45+01
len na ephoto to nepôjde. Majiteľ to nebude chcieť, On nepotrebuje mať 1 tisíc zaregistrovaných fotografov. Marketingovo potrebuje vykázať štatistiku super vysoko navštevovanej stránky - kvôli reklame. Potrebuje čo najviac zaregistrovaných užívateľov a čo najviac prístupov. Kašlať na to že sú znásobené 2, 3, 4 .. násobnými duplicitami.
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2011-02-22 15:38:15+01
príspevok od: BRODOZZ
Citat:Mám dva softy, v ktorých pred odoslaním foto na portál zmením v exife čokoľvek, aj typ fotoaparátu...
Porovnaj si pri rôznych spôsoboch ukladania a nastavení tej istej percentuálnej kvality výslednú veľkosť súborov - ten s uložením pre web bude o 50 kB menší. No neviem kto ma snahu prepisovat exif,asi len ty co maju profi techniku,sak co sa budu predvadzat medzi spodinou,ze.
hrabať sa v exifoch napríklad mňa vôbec nezaujíma, nie je absilútne dôležitý foťák, ale oko a motív atď...celý exif, čo sa týka expozície, clony a iso je nastavený autorom podľa podmienok, čo v danom dni, čase a lokálnych svet.podmienkach platili, všetko toto sa dá v postprocese úplne zmeniť a zamýšĺať sa nad tým, prečo je DOF taká pri onakej clone, ak autor ju zmenil šikovne v softe, alebo urobil korekciu expozície v softe, je strata času, to by malo význam iba u cvakov, čo sa im autor ďalej nevenuje...a je to na nich aj väčšinou vidieť
Pre niektorých, to môže byť zároveň istý rukopis, ako upravujú a bolo by naivné si myslieť, že všetky karty s exifom vybalia...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-02-22 15:43:29+01
príspevok od: BRODOZZ
prosim ta ak to ide v CZ,rodne cisla mas uvedene v X instituciach,vtomto problem nevidim.
neviem aký majú zákon v CZ. u nás akonáhle nakladáš s citlivými osobnými údajmi ako je napr. rodné číslo musíš mať vypracovaný bezpečnostný projekt na nakladanie s týmito údajmi. ja osobne ak by som bol na mieste prevádzkovateľa ephoto tak by som do toho nešiel.
 
BRODOZZ
2011-02-22 15:53:03+01
príspevok od: Peter Svoboda
hrabať sa v exifoch napríklad mňa vôbec nezaujíma, nie je absilútne dôležitý foťák, ale oko a motív atď...celý exif, čo sa týka expozície, clony a iso je nastavený autorom podľa podmienok, čo v danom dni, čase a lokálnych svet.podmienkach platili, všetko toto sa dá v postprocese úplne zmeniť a zamýšĺať sa nad tým, prečo je DOF taká pri onakej clone, ak autor ju zmenil šikovne v softe, alebo urobil korekciu expozície v softe, je strata času, to by malo význam iba u cvakov, čo sa im autor ďalej nevenuje...a je to na nich aj väčšinou vidieť
Pre niektorých, to môže byť zároveň istý rukopis, ako upravujú a bolo by naivné si myslieť, že všetky karty s exifom vybalia...
okno history v PS ma nezaujima.
 
gerbera
2011-02-22 16:52:00+01
ano
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-02-22 18:27:18+01
príspevok od: atti
Granko: keď sa lepšie zamyslíš koreň problému je v tom, že sme tu väčšinou \"pozitívny\" ľudia. Sa bavíme o tom, že hodnotenie 1-7 nie je správne preto, lebo väčšina dáva body 5 až 7. Myslím, že ak by bolo hodnotenie - neutrál + alebo len +/-, po čase by sa zvrtlo len na + alebo nič. Ak si pozrieme napríklad fotografie z leta 2008, boli omnoho objektívnejšie hodnotené, nízke hodnotenia padali jedna radosť. Myslím, že pribúdaním registrovaných úplných nováčikov a ich iniciatívou vyjadriť svoje \"wow\" pod fotografiami, ktorým sa ani v najmenšom nerozumeli, začala éra \"sedmičiek\". Ďalej si priznajme, že väčšina z nás pre neho neľúbivé fotky jednoducho preskočí, nieto že by ich ešte mal hodnotiť. Možno by to chcelo prídavné tlačítko \"podpriemerná fotka\"?
Bolo tu síce pár ľudí, čo sa pokúsili reálne hodnotiť, no nakoniec vyšli z toho akurát tak negatívne. Však komu by sa páčila nanútená rola \"všetkým sa to páči, len tebe nie\"?

Myslím, že ak sa ephoto snaží vymyslieť systém reálneho hodnotenia, nie je to ľahká úloha.
Cesta by mohla viesť požiadaním \"znalších\" a často hodnotiacich užívateľov, aby hodnotili reálne, ale mohla by viesť aj formou platených hodnotiacich, ale taktiež aj formou rozdelenia fotografií pre kritiku v kategórii začínajúcich / pokročilých. Všetky cesty majú svoje výhody a nevýhody.
Predvídať výsledky takýchto zmien je velice ťažké. Preto by bolo možno priechodnejšie sa baviť so stálym osadenstvom o tom, prečo nehodnotíme reálne fotografie, keď na to máme možnosť.

Slivak: bez vypínania či reštartovania modemu v pohode nabúcham X hlasov do anonymnej ankety a to i napriek kontroly IP adresy. Nie je to žiadny problém. Už len preto by som ankety komunity obmedzoval len na registrovaných. Naviac v témach týkajúcej sa reálneho chodu portálu nás asi nebude zaujímať hlas niekoho, kto sa sem zatúla raz za uhorský rok a vytešuje sa z nejakej anonymnej ankety.
Áno, na niektorých, tých prvých portáloch, ktoré začínali v rokoch 2004-2005 je bohatá studnica skvelých komentárov. Rád sa k nim vraciam, užívateľov nebolo až tak veľa, boli to zväčša užívatelia, ktorí už nejaký ten rok fotili a vedeli, o čom píšu... Škoda, už sa to asi nevráti...
 
Dano Leitman
2011-10-25 20:19:46+02
je to este vobec aktualne ? ak ano som za uplne zrusenie hodnotenia tj cisto diskusia a foto dna / tyzdna by som zrusil a ponehal iba foto mesiaca / alebo lepsie stvrtroka . kazdy by mal moznost poslat jednu fotku na taketo hodnotenie a ephoto tim by vybral podla nich tu NAJ
 
Marek Janicko
2011-10-25 20:51:17+02
Necital som diskusiu, ale chcem hodit i ja jeden off topic.

VY AJ FOTITE?
 
Pospo
2011-10-25 20:57:16+02
príspevok od: Marek Janicko
Necital som diskusiu, ale chcem hodit i ja jeden off topic.

VY AJ FOTITE?
Si mi to zobral z pod klaves. Palec hore.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-10-25 21:29:01+02
príspevok od: Marek Janicko
Necital som diskusiu, ale chcem hodit i ja jeden off topic.

VY AJ FOTITE?
tuto otazku som raz polozil Karolovi K. Ale len ako for kvoli mediam
 
Marcel Rebro
2011-10-25 21:32:54+02
príspevok od: Pospo
Si mi to zobral z pod klaves. Palec hore.
taktok sa to pise ...
 
transporti686
2011-10-25 21:48:03+02
Základ by mal byť podľa mňa slovný komentár a najlepšie by bolo, keby nebol iba typu "waw" čísla sú pre mňa nič, ak číslo tak jedno, ktoré v podstate vyjadrí celkový dojem s foto, dovolím si tvrdiť, že tu dosť málo ľudí vie profesne hodnotiť TK a už som sa vyjadril v inej téme, že ak hodnotím TK urobené napr. FF telom a top objektívom a TK pri trebárs APS-C a obyčajnom seťáku môže to byť značný rozdiel, ale CELKOVÝ IMPAKT FOTKY urobenej seťákom môže byť o moc lepší ako pri FF a top objektíve, preto si myslím, že ak známka tak by mala vyjadrovať skôr CELKOVÝ DOJEM z foto kompozícia podobne, určite ste už videli fotky autorov, ktorý fotia profesionálne a niektoré ich fotky porušujú štandardné zásady kompozície a pritom impakt fotiek je hodnotený ako výborný, nie je pravda, že fotka s neštandardnou kompozíciou nemôže výrazne zaujať..........zásady kompozície sú aj tak iba dlhou praxou odpozorované, čo sa viacerým páči a priťahuje na fotke a čo nie........ale neznamená to, že sa nemôžu porušiť a vždy to musí viesť k tomu, že tak to nemá byť a má to byť inak.

Naj systém hodnotenia by asi bol nezávislá komisia ale to sa tu asi nestane a nie je to ani záujem tvorcov portálu atď a samozrejme je to výrazne odlišný prístup ako bol doteraz.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-25 21:55:10+02
príspevok od: Dano Leitman
je to este vobec aktualne ? ak ano som za uplne zrusenie hodnotenia tj cisto diskusia a foto dna / tyzdna by som zrusil a ponehal iba foto mesiaca / alebo lepsie stvrtroka . kazdy by mal moznost poslat jednu fotku na taketo hodnotenie a ephoto tim by vybral podla nich tu NAJ
A hádam ešte lepšie foto desaťročia by mohlo stačiť...
Na portál chodí aj mnoho neregistrovaných užívateľov, návštevníkov, ktorí sem prídu raz za čas a nemajú čas ani chuť sa prehrabávať v galérii... Pozrú si len výber... Ak by mala byť v tom výbere len jedna foto za štvrť roka, tak tu nebudú často chodiť... A tak sme sa dostali k návštevnosti a snáď ti netreba vysvetľovať, čo taká návštevnosť pre portál znamená...
Ináč, nič v zlom, neuraz sa, ale píšeš vo svojom príspevku, že pod foto by mala prebiehať čiste len diskusia - ty si za tento rok napísal komentáre k 58 foto, t.j. asi 6 komentárov za mesiac... To by bola chabá diskusia...
 
Dano Leitman
2011-10-25 23:03:13+02
príspevok od: Stratený Stano
A hádam ešte lepšie foto desaťročia by mohlo stačiť...
Na portál chodí aj mnoho neregistrovaných užívateľov, návštevníkov, ktorí sem prídu raz za čas a nemajú čas ani chuť sa prehrabávať v galérii... Pozrú si len výber... Ak by mala byť v tom výbere len jedna foto za štvrť roka, tak tu nebudú často chodiť... A tak sme sa dostali k návštevnosti a snáď ti netreba vysvetľovať, čo taká návštevnosť pre portál znamená...
Ináč, nič v zlom, neuraz sa, ale píšeš vo svojom príspevku, že pod foto by mala prebiehať čiste len diskusia - ty si za tento rok napísal komentáre k 58 foto, t.j. asi 6 komentárov za mesiac... To by bola chabá diskusia...
to ano ale nebudem davat rozumy ked sam som amater , teda skor citam nez pisem a moj prispevok by mal mat aj hodnotu ... a s tou navstevnostou mas asi aj pravdu :/ myslel som ze by to nabralo trochu vaznosti take ocenenie
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-10-25 23:20:07+02
príspevok od: Dano Leitman
to ano ale nebudem davat rozumy ked sam som amater , teda skor citam nez pisem a moj prispevok by mal mat aj hodnotu ... a s tou navstevnostou mas asi aj pravdu :/ myslel som ze by to nabralo trochu vaznosti take ocenenie
Toto je veľmi častá výhovorka - ja som amatér začiatočník a teda nie som kompetentný niečo písať... Nech píšu mne... Ale kto...? Tých desať, pätnásť ľudí...? Veď oni majú svoju prácu, rodiny, deti a nikto ich za to neplatí... A na portál pribúda denne niekoľko nových členov a všetci by radi kritiku, lebo oni sú amatéri začiatočníci a potrebujú sa niekam posunúť...
Aj amatér začiatočník je schopný niečo napísať. Veď nie je slepý... Minimálne to, či sa mu foto páči alebo nie. Ak sa mu nepáči, hádam vie prečo...
Ja nie som kuchár a viem posúdiť, či mi obed chutí a keď nie, aj to viem popísať prečo - je presolený, chýba mu viac šalátu, bodlo by pivečko...
Už som to tu minule napísal - je to len pohodlnosť a lenivosť...
Pri komentovaní treba trochu pohnúť rozumom, pozrieť sa na foto dlhšie, než na 3 sekundy a uvažovať - a potom tú úvahu skúsiť pretaviť na komentár...
 
Strana 7 z 9
1 2 ... 5 6 7 8 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()