Hore
Fórum » FUJIFILM fórum
 

Fujifilm finepix s5800

Wivik
Wivik 2018-01-26 23:15:04+01
Momentálne fotím dcérku ktorá je stále v pohybe a kým sa naučím nastavovať foťák tak sa mi osvedčil režím šport. A tu je moja otázka. Viem tento režim nastaviť tak aby mi robil pekné fotky aj pri nie ideálnom osvetlení? Pekné fotky mám doma keď je slnko. Inak sú fotky tmavé. Ale chcela by som fotiť aj večer pri umelom osvetlení alebo keď je zamračené. Alebo to nie je možné? Viete mi aj laicky vysvetliť prečo v tomto režime nie je možné nastaviť blesk? Ďakujem.
 
Emilio
2018-01-29 20:29:37+01
" Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom?" Lebo aj keď mám najazdených na osobnom aute pomaly milion km, tak by som na F 1 zajtra nedosiahol ani trojnásobok času pretekára na okruhu. Jednoducho je to o skúsenostiach.
Ale chcel som o inom. Digitálnu éru som začal kompaktom. Tým, že som už dedo, hlavným motívom boli vnúčence a dovolenky. Na dovolenkové zábery to stačilo. Ale vnúčence boli veľmi akčné a kým ten foťák zaostril a všetko prepočítal, boli už kdesi za rohom... Tak som investoval do prvej zrkadlovky - bol to Olympus. Najprv veľká spokojnosť, no práve v interiéri na to aby správne zaostril pri slabom svetle, niekoľko krát preblikol bleskom. Samozrejme deti to zaregistrovali, nahodili neprirodzený strojený úsmev a bolo dofotené. Tak som prešiel na Nikon. Má v tele zabudovanú malu LED diódu na prisvetlenie pri zaostrovaní. Najprv D 3000, teraz D 90. Tá 3000 mala svoje limity - napr. iba drahšie objektívy s motorčekom. Tú D 90 mám už viac rokov a nedám na ňu dopustiť. Pre moje hobby fotenie mi úplne postačuje. Mám k nej dva objektívy 16 - 80 a 70-300, externý blesk, pár filtrov a statív. Nie na darmo sa hovorí, že D 90 bola najpredávanejšia zrkadlovka všetkých čias. Dnes sa dá kúpiť za babku (možno aj za dedka )
Na začiatok je to super, k tomu preštudovať tunajšiu fotoškolu a fotiť a fotiť. Prajem dobré svetlo.
 
vaclav.pavelek
2018-01-29 23:30:15+01
príspevok od: Emilio
" Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom?" Lebo aj keď mám najazdených na osobnom aute pomaly milion km, tak by som na F 1 zajtra nedosiahol ani trojnásobok času pretekára na okruhu. Jednoducho je to o skúsenostiach.
Ale chcel som o inom. Digitálnu éru som začal kompaktom. Tým, že som už dedo, hlavným motívom boli vnúčence a dovolenky. Na dovolenkové zábery to stačilo. Ale vnúčence boli veľmi akčné a kým ten foťák zaostril a všetko prepočítal, boli už kdesi za rohom... Tak som investoval do prvej zrkadlovky - bol to Olympus. Najprv veľká spokojnosť, no práve v interiéri na to aby správne zaostril pri slabom svetle, niekoľko krát preblikol bleskom. Samozrejme deti to zaregistrovali, nahodili neprirodzený strojený úsmev a bolo dofotené. Tak som prešiel na Nikon. Má v tele zabudovanú malu LED diódu na prisvetlenie pri zaostrovaní. Najprv D 3000, teraz D 90. Tá 3000 mala svoje limity - napr. iba drahšie objektívy s motorčekom. Tú D 90 mám už viac rokov a nedám na ňu dopustiť. Pre moje hobby fotenie mi úplne postačuje. Mám k nej dva objektívy 16 - 80 a 70-300, externý blesk, pár filtrov a statív. Nie na darmo sa hovorí, že D 90 bola najpredávanejšia zrkadlovka všetkých čias. Dnes sa dá kúpiť za babku (možno aj za dedka )
Na začiatok je to super, k tomu preštudovať tunajšiu fotoškolu a fotiť a fotiť. Prajem dobré svetlo.
Ja som zas už musel prejsť z D90 na D7000 lebo ma obmedzovala v športovej fotografií,ISO citlivosti,nebola pretesnená,álo AF bodov,slabší AF,už celkom malé rozlíšenie a neviem si zatiaľ vynachváliť
 
Emilio
2018-01-30 09:26:37+01
Samozrejme progres je vždy možný. No na začiatok je potrebné nájsť značku, aby človek nemusel meniť pri kroku vyššie celý systém. Ako ja pri prechode z Oly na Nikon.
 
Wivik
2018-02-01 11:04:30+01
Tak som to aj myslela aby som sa mohla niekde posuvat a skusat nove aby som nemusela kupovat novy system ale aby som mala uz od zaciatku nieco lepsie. Beriem ze prva fotka sa urcite nepodari a preto to chcem najprv pochopit ako to funguje. Kupu fotaku beriem ako investiciu na dlhe obdobie. Lebo pre mna je to dost velka investicia nakolko je to len hobby.

Este raz dakujem za vsetky vase nazory a rady.
 
Wivik
2018-02-02 21:08:33+01
príspevok od: Luboss7
Ak chceš lepšie fotky dcérky vnútri, potrebuješ viac svetla. Najjednoduchšie je použiť externý blesk a namieriť ho na strop, alebo stenu. Tým získaš pekné svetlo v izbe, blesk svieti len krátko, takže "zamrazí" pohyb a dcérka zostane ostrá. Len potrebuješ iný foťák, na ktorý môžeš taký blesk pripojiť. Môžeš ešte skúsiť (hlavne vonku, keď je málo svetla, zamračené a pod.) tzv. panning, teda sledovať dcérku foťákom a vtedy sa dá získať ostrý záber aj s dlhším časom, napr. 1/30 s, a budeš mať pekne rozmazané pozadie. To zvládneš aj so svojím foťákom. Treba nastaviť režim kde si zvolíš expozičný čas a skúsiť rôzne časy, podľa rýchlosti pohybu a tvojich schopností. Ak chceš fotiť so svojím foťákom s bleskom, tak si nastav režim P a zapni si blesk. Len výsledok je taký, že veci vpredu sú presvetlené a pozadie je tmavé, pretože svetlo zo vzdialenosťou rýchlo ubúda.
Zamerala som sa na to ako ziskat viac svetla v miestnosti a nasla som toto https://www.fotovideoshop.sk/shop/daylight-325w-softbox-daylight-400w-softbox/p-2008576.xhtml mohlo by to pomoct?
 
PeCh
2018-02-02 22:42:12+01
príspevok od: Wivik
Zamerala som sa na to ako ziskat viac svetla v miestnosti a nasla som toto https://www.fotovideoshop.sk/shop/daylight-325w-softbox-daylight-400w-softbox/p-2008576.xhtml mohlo by to pomoct?
Toto ti nedáva žiadne svetlo. Svetlo ti dá až žiarovka, čo do toho dáš. Reálne je to pre 400W žiarovku. Tá ti nejaké svetlo dá, ale zase to nebude nejaká veľká sláva (asi ako 4 stovkové žiarovky). Vyskúšaj si normálne svetlo s takými žiarovkami, či ti to bude stačiť. Reálne je to lepšie ako nič, ale nemyslím si, že to budeš rozťahovať vždy, keď budeš chcieť fotiť.

Reálne bude lepší fotoaparát so systémovým bleskom nasmerovaným na strop (pokiaľ nemáš farebný strop a farebné steny - čo by mohla byť pre fotografiu celkom katastrofa).
 
martinmlm
2018-02-02 23:35:49+01
príspevok od: Wivik
Zamerala som sa na to ako ziskat viac svetla v miestnosti a nasla som toto https://www.fotovideoshop.sk/shop/daylight-325w-softbox-daylight-400w-softbox/p-2008576.xhtml mohlo by to pomoct?
Už viete, že aj keď budete používať starý foták,alebo si kupite najnovšiu mašinu za tisíce eur, vždy vám na fotenie pohybu treba svetlo. A teraz chcete mať doma fotoateliér, blískať malému dieťaťu do očí, alebo mať pekné svietidlo/svietidlá.
 
Wivik
2018-02-03 14:18:22+01
Je mi jasne ze potrebujem do toho ziarovku. Len som chcela vediet ci mi to da potrebne svetlo. Hladala som rychle a lacne riesenie.
 
blahoslav J B Art
2018-02-03 14:49:47+01
príspevok od: Wivik
Je mi jasne ze potrebujem do toho ziarovku. Len som chcela vediet ci mi to da potrebne svetlo. Hladala som rychle a lacne riesenie.
najrychlejsie a najlacnejsie riesenie je vyjst von a tam fotit ... samozrejme za svetla, nie potme
 
K1000
2018-02-03 15:19:27+01
Na fotenie v interiéri, tak ako Ti už povedali, fakt by Ti bol najlepší blesk namierený na strop. To ti vyrobí z noci deň, a to pomerne prirodzeným spôsobom (na rozdiel od blesku spredu do očí).

Napríklad na tejto foto čo pripájam (čisto dokumentačná, nie že dobrá ani nič). Svietila tam len tá malá oranžová lampa a televízor. S bleskom odrazeným od stropu ako deň.
A to pritom ja neviem používať blesk, to mi len tak požičal kamarát aby som si poskúšal.

Amatérska zrkadlovka alebo bezzrkadlovka so setovým objektívom za 400€, čínsky blesk za 80, nabíjačku a baterky do blesku za 20. Za 500€ máš dobrú zostavu, ktorá Ti poslúži aj na všeličo iné (lepšie fotky z dovolenky, a podobne).
 
Wivik
2018-02-03 17:24:17+01
príspevok od: K1000
Na fotenie v interiéri, tak ako Ti už povedali, fakt by Ti bol najlepší blesk namierený na strop. To ti vyrobí z noci deň, a to pomerne prirodzeným spôsobom (na rozdiel od blesku spredu do očí).

Napríklad na tejto foto čo pripájam (čisto dokumentačná, nie že dobrá ani nič). Svietila tam len tá malá oranžová lampa a televízor. S bleskom odrazeným od stropu ako deň.
A to pritom ja neviem používať blesk, to mi len tak požičal kamarát aby som si poskúšal.

Amatérska zrkadlovka alebo bezzrkadlovka so setovým objektívom za 400€, čínsky blesk za 80, nabíjačku a baterky do blesku za 20. Za 500€ máš dobrú zostavu, ktorá Ti poslúži aj na všeličo iné (lepšie fotky z dovolenky, a podobne).
Dik za nazornu ukazku. Pekne vidiet ten blesk v okne .
 
blahoslav J B Art
2018-02-03 17:46:28+01
príspevok od: Wivik
Dik za nazornu ukazku. Pekne vidiet ten blesk v okne .
to bolo nastavenie blesku na funkciu ... 'zabijak atmosfery'
 
martinmlm
2018-02-04 00:02:48+01
fotené pri 24W led žiarovke....ale na clone f1,2
 
Wivik
2018-02-04 10:05:15+01
Ja ked chcem zmrazit pohyb potrebujem asi vacsie clonove cislo. Akym fotakom to bolo fotene?
 
K1000
2018-02-04 10:13:43+01
https://www.dpreview.com/opinion/5588251732/don-t-buy-another-lens-buy-a-flash-instead
 
Wivik
2018-02-04 11:39:56+01
Ja mam zatial problem porozumiet ked si citam po slovensky takze zatial mi taky clanok asi velmi nepomoze.
 
martinmlm
2018-02-04 11:45:13+01
príspevok od: Wivik
Ja ked chcem zmrazit pohyb potrebujem asi vacsie clonove cislo. Akym fotakom to bolo fotene?
Fujifilm X-T10 s manuálnym objektívom olympus 55mm f1,2...a moja stratégia je: 1.mať fotak na skrini, mimo dosahu dcérky /už mi jeden objektív rozbila/...2.mám ešte jeden lacný foták za 15,-e z bazaru pre malú, lebo aj ona chce fotiť...3.fotak nastavený na autoISO 200-3200, čas 250 až 500, clonu 1,2 až 2. .....4.fotím keď je zaujatá nejakou činnosťou / mám dosť času na zaostrenie. Alebo sa spýtam,či možem fotit a potom pokračuje v tom čo robila /ideálna situácia/. Alebo ona zahlási, "Poď fotiť" a začne behat a skákať /najlepší trening na manuálne ostrenie/.
 
Wivik
2018-02-04 11:48:45+01
Mozte mi este poradit co by som mala nastavit ked chcem fotit na snehu alebo aky rezim je na to navhodnesi?
 
PeCh
2018-02-04 13:19:31+01
príspevok od: Wivik
Mozte mi este poradit co by som mala nastavit ked chcem fotit na snehu alebo aky rezim je na to navhodnesi?
Nič špeciálne. Fotenie na snehu sa ničím neodlišuje od iného fotenia vonku. Len treba mať odskúšané, ako reaguje fotoaparát na sneh. Často sa môže stať, že veľa bieleho oklame fotoaparát a ten potom scénu podexponuje. Ak by to bol prípad tvojho fotoaparátu, tak treba použiť korekciu expozície do plusu.
 
blahoslav J B Art
2018-02-04 13:24:09+01
príspevok od: Wivik
Mozte mi este poradit co by som mala nastavit ked chcem fotit na snehu alebo aky rezim je na to navhodnesi?
na mojich Olympusoch je mozne nastavit rezim fotenie na snehu
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()